Ögram-System

За тези, които се интересуват от оралната и лицевочелюстната хирургия
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Ögram-System

Мнение от клещомицин5561 »

Някой може ли да ми разкаже как се вадят зъби по тази система?
Става дума за Ögram-System. Не знам защо се изписва по този начин в заглавието.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Много пъти съм търсил инфо по нета, но освен едно 5минутно клипче с весела музичка, в което изваждат долните зъби на една жена, които не ми се струват много за вадене, друго не съм намирал? :lol:
Д-р Яромиров
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

http://www.ogramsystem.com/

Аз намерих само това, виждали ли сте го?
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Даа, то само това има всъщност :)
Д-р Яромиров
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Не е само това, аз намерих доста страници по този въпрос, но никъде не беше ясно казано за екстракцията и за инструментариума. Основната теза е, че "зъбът, подлежащ на екстракция, трябва да се луксира в анатомичните си граници, за да не се уврежда костта около него. Трябвало да се разклати леко и след това да се изчака около половин до една минута, след което ваденето ставало много лесно. При многокоренови зъби било добре да се махне коронката, корените да се сепарират и след това да се извадят по описания начин. Имало и специален инструментариум, но никъде не видях снимчица от него. Тук в края на септември ще има курс по този въпрос и май ще трябва да го посетя и да видя за какво точно става дума. А може и да е нещо интересно....
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

И все пак, нищо ново не разбирам ( от това описание!)
Аз и сега в случаите , в които вадя полуретинирани долни мъдреци, ги луксирам докато не "затегнат" в костта дисто/вестибуларно например , оставям ги в тази stuck позиция за минута-две-три и след това обикновено излизат в по-големия % от случаите и си го обяснявам с това, че през това време костта бавно се "смачква" и вече има просвет, през който зъбът вече може да бъде изваден без остеотомия.
Също така, аз например, когато екстрахирам 6ти зъби, винаги ги сепарирам и екстрахирам корените поотделно , като затова имам инструменти, които съм купил от тук, от там и на някои съм оформил работния край по начин, по който ми се струва по-удачно, с оглед на атравматична екстракция и нанасяне на по-малко травма.
Поне така си мисля. :D
Инструментите са две лостчета за фрактурирани апекси, с различен наклон на работната част, два фини странични лоста, които съм подострил доста, един преправен прав лост и няколко преправени инструмента "пика".
Д-р Яромиров
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Ами май за това става дума (без съществените подробности) и ако преди това не си го чел някъде, значи си го измислил независимо от Йограм.... И става дума за всички зъби, не само за мъдреците.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

даа, ползвам ги при екстракция на корени и всякакви останали, които очаквам да се разпръщят, след като ги стисна с клещите :)
Д-р Яромиров
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Аз също многокоренови винаги сепарирам. По - лесно ми е, а и когато корените са разперени, дори да не се счупят, стават си стават големи следекстракционни рани.
Нищо ново под слънцето, ама не е лошо да имаме информация от първа ръка, ако Клещомицин отиде да миди на място. :D
д-р красимир бумбаров
нов потребител
нов потребител

Мнение от д-р красимир бумбаров »

Името идва от това на дъщерята на създателя на системата Гунар,казвала се е Марго и на обратно е Ogram.
Чрез кратки луксации за 35 сек.се изчаква различно време понякога от 6-8 до 45мин и тогава се екстрахира, но със специални клещи и лостове,за молари почти винаги се разделят предварително.Целия комплект инструменти в Германия е около 1800 евро - немско производство.
7000 колеги работят по тази система само в Европа,основно се работи така ,както чета в Америка(един колега вади средно 30 зъба на седмица при цена средно 53 $ ,докато едно лечение е средно 1500$ по информация от професионален сайт).
Интересна е , но човек трябва да има достатъчно време и иструментариум, основно се използва от имплантолози,защото се запазва по голяма част от компактата.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

На мен ми стана интересна друга система за екстрахиране на корени , при която в канала се поставя един завинтващ се и вклиняващ се пин, след което с мини макаричка и опора на съседните зъби буквално се скъсват периодонталните лигаменти и корените излизат като тапа от бутилка.
Лошото е, че тая системка струва 2400Евро и някак не ми се дава такава сума, по-скоро ще го произведа сам като вместо металното въженце бих използвал резба. При затягането на резбата , корените ще излизат.
Ето това:
https://www.youtube.com/watch?v=Go1gdy2 ... WZhPpvn4or
Дори не ми върнаха мейл на запитването, разбрах цената от някъкви чужди форуми...
Д-р Яромиров
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Е, гледам, че са минали две години от последното писане, но миналата седмица бях на курс по тази тема. Д-р Бумбаров добре е описал всичко, а сега аз видях и инструментариума. С тази дребна поправка, че става дума не за ЛУКСАЦИЯ, а за РОТАЦИЯ - независимо какъв зъб се вадил Клещата за ротация прилича много на клещите за горни или долни мъдреци, като извивката на късите рамене е такава, че хваща коронката на четири точки - две вестибуларно и две лингвално/палатинално и по този начин не се плъзга около нея. Клещата се държи с три пръста, за да може натискът да е минимален. Та зъбът се хваща за коронката и се ротира леко дистално-медиално в продължение на 35 секунди. След това се изчаква 8-10 минути (понякога и повече) и зъбът се изтегля без да се луксира, като по този начин се запазва целостта на костта около него. Показаха ни едно филмче, на което се вадиха долните фронтални зъби по този начин. Ако имаме само корен, то със специално лостче се ротира около него в периодонциума, след което с клеща за корени или лост се изтегля.
Но човек трябва да опита този начин, за да му стане ясно. Единственото, което ми хареса от това, което видях, беше инструментариума - много често съм си мечтал за подобни клещи или лостчета. Целият комплект струва около 2000 евро. А името Ögram наистина идва от Марго, четено обратно, като двете точки над О-то било печатна грешка, но са си го оставили така.
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Сега пък ми попадна една статия, в която се разказва как след обработването на маргиналния периодонциум с ултразвук в продължение на 3-4 минути, зъбът излиза съвсем леко (Dr. Alexa van Schöll, Essen, ZWR Spezial, 12/2018)
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

клещомицин5561 написа:Сега пък ми попадна една статия, в която се разказва как след обработването на маргиналния периодонциум с ултразвук в продължение на 3-4 минути, зъбът излиза съвсем леко (Dr. Alexa van Schöll, Essen, ZWR Spezial, 12/2018)
Много интересно!
Може ли, да дадеш линк към статията?
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Не можах да го открия в интернета, но ако много те интересува след десетина дни ще съм в кабинета и там ще видя как може да се влезе в сайта им. А мога и да ти ги пратя по пощата. Как си? Весели празници и една здрава и успешна нова година!
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Най-после я напипах статията, ето я:

https://epaper.zwp-online.info/epaper/6 ... article/24
vaterlotooths
нов потребител
нов потребител

Re: Ögram-System

Мнение от vaterlotooths »