Невралгия на тригеминус

За тези, които се интересуват от оралната и лицевочелюстната хирургия
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Невралгия на тригеминус

Мнение от Dr.Gregory House »

Колеги,имам пациент с невралгия на тригеминуса- има изтръпване в лявата страна на цялата долна челюст ,най-силно изразена в менталната област. Изтръпване има и около носа. Болка няма,само тръпнене. Направихме консултация с невролог,назначена е терапия по схема, но няма повлияване на състоянието. Зъбите са наред,направен е скенер и графии. Не съм оуснал тегретол и баклофен по схема поради лоши чернодробни показатели и прием на други лекарства. Пациентката ми е близка и Ви моля ако знаете какво може да се направи за да я облекчим ще съм благодарен: (

Поздрави
EVERYBODY LIES...
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

Доколкото знам, при невралгията има силни краткотрайни болки в съответната област на тригеминуса. Докато "изтръпването" най-вероятно се дължи на някакво увреждане на сетивните нерви. Или става дума за пареза - има ли проблеми с мимиката.
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Не,няма проблеми с мимиката. Само изтръпнало като с упойка. Мисля си да няма нарушение в кръвоснабдяването на нерва нещо.... не се повлиява и от терапията назначена от невролога. Направо не знам, голяма мистерия
EVERYBODY LIES...
Аватар
makalali
потребител
потребител

Мнение от makalali »

Има случаи, когато анатомично канала на нерва е стеснен и причинява сетивни смущения. Лекуват се в болница, ама задължително се прави скенер. На мой съученик му се беше случило сутрин след ставане от сън. Потърсил е медицинска помощ веднага и е лежал в болница около 10 дена. Спомена ми, че освен сетивни нарушения, е имало и невъзможност да движи лицевите мускули от лявата страна. Сега, 6 месеца след терапията, няма никакви следи от заболяването.
Аватар
Dr.McHill
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dr.McHill »

Колега,каква невралгия?
Това си е парализа на фациалис!Да се търси причина- студова?процес в паротиса?периферна или централна?
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Това не е невралгия!
Колега Mc.Hill, къде фациалис при липса на отпадни явления и наличие на изтръпване?Парализата на Бел има друга симптоматика... :wink:
След скенера трябва да става ясно има ли процес, който оказва компресия/инфилтрира.
Ако е централен процес, ще да е в ядрото на нерва, което обяснява засягане на сетивността и на втори клон.
Каква давност има това изтръпване, перманентно ли е, дай още информация?? :roll: Правена ли е туберална анестезия?
Д-р Яромиров
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Dr.Gregory House написа:Не,няма проблеми с мимиката. Само изтръпнало като с упойка. Мисля си да няма нарушение в кръвоснабдяването на нерва нещо.... не се повлиява и от терапията назначена от невролога. Направо не знам, голяма мистерия
Невралгията на тригеминуса се манифестира със съвсем други оплаквания. Няма изтръпване, има пристъпообразни много силни болки, които идват внезапно и пак така си отиват. Имала съм 4 пациента с това заболане, страшно е. Усещат силна болка в някой зъб, лекуват го, лекуват го, накрая гож вадят. Болката се мести на друго място, пак същата схема, пак екстракция. Докато някой постави правилната диагноза.
Според мен, това е проблем с мандибуларния нерв. Имала съм няколко случая с такива симптоми. Всичките бяха в резултат от препресване на каналопълнежно средство в долночелюстния канал. Да започнем от най-простото:
1. Скоро лекувани ли са ендодонтски зъби на долната челюст? - единият случай беше с препресване на паста при лечение на 36.
2. Какво е положението с мъдреца от тази страна? - единият случай беше с точно такива оплаквания, при ендодонтско лечение на 48 беше препресвана гутаперка. Изтръпването беше предимно в менталната област.
3. Скоро правена ли е анестезия или екстракция от тази страна? Понякога, при засягане на н. менталис в областта на 34-35/44-45 има такива оплаквания, които след време / различно дълго/ отзвучават.
4. Ако всичко това липсва, тогава е лошо - търсим нещо, което предизвиква компресия на нерва - неопластичен процес. Трябва да се проследи хода на нерва в долночелюстния канал. Ако там е наред, се проследява хода на нерва, след излизането му от foramen ovale. Имам една пациентка с неврином, която имаше същите оплаквания. Единствено изтръпване на лявата половина на долната челюст. Оперираха веднъж във ВМА, рецидивира, оперира после проф. Бусарски втори път. Жива е, но е с жестока пареза на фациалиса, ослепя с едното око , движи се с бастун - има парализа на едната половина на тялото.
Дано твоята пациентка да има късмет и да е нещо преходно.
На тази жена с невринома предписваха милгама - таблетки и мускулно, дълго време без никакъв резултат.
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Мъдрец няма. Скоро не е лекуван никой зъб от тази страна, не са поставяни анестезии.
За съжаление се навеждам на мисълта за неопластичен процес. :( сега е започнала да приема калций и вит. Д
И каза че имало минимален ефект. Очаквам повече инфо от нея и ще я споделя веднага.

Благодаря на отзовалите се колеги.
EVERYBODY LIES...
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

Да де, ама ми идват в главата думите на един наш професор от близкото минало, че "лечението е ефикасно, когато диагнозата е правилна"...
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Подкрепям последното мнение!
Д-р Яромиров
vlado_sm
потребител
потребител

Мнение от vlado_sm »

http://www.zabolekar.info/forum/viewtopic.php?t=3917
Колега и при моята позната нещата започнаха така и завършиха по най-лошия възможен начин.И там имаше лечение с витамини 3 месеца-не губете време с това , а направете обстойни изследвания да се открие истинската причина.
София 2005
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Владо, как се развиха нещата в този случай? :roll:
Д-р Яромиров
vlado_sm
потребител
потребител

Мнение от vlado_sm »

За съжаление жената почина преди повече от година.
София 2005
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

:cry: :cry: :cry:
EVERYBODY LIES...
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

vlado_sm написа:За съжаление жената почина преди повече от година.
Ох, какви времена настанаха - да няма къде да пратиш пациента и да си спокоен, че всичко ще бъде направено както трябва. Направо си е за рев.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Много жалко.... :(
Докато бях специализант съм се нагледал на такива случаи, виждал съм "лекувани" хора, идващи с персистенция, както и съм виждал мъката в очите, когато им се съобщава че е твърде късно за каквото и да било :?
Ужасно..
Д-р Яромиров
lipi
нов потребител
нов потребител

Мнение от lipi »

Dr Gregory House какво стана а вашата пациентка,какво се оказа?
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Нещата, преминаха. Просто ей така. Приемаше последно терапията назначена от невролога . Остава си мистерия цялата тая история
EVERYBODY LIES...
Аватар
Dr.McHill
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dr.McHill »

Каква мистерия е това...никаква.Както писах и по-горе.Обикновенна студова пареза на фациалис.Нямало отпадни явления...Ми няма,щото е било в лека форма.Не се замислятекато четете описанието на клиничните картини на едно заболяване,че тези описания са само едни средностатичстически сборове от симптоматика наблюдавана при всички болни.А това ,че при 0,1 % примерно е протичало само с изтръпване дори и не се отбелязва.
Затова си е и преминало.
Пак д апреговорим - едно заболяване може да протече в лека,умерена,тежка ,мълниеносна форма.Една парализа на фациалис може да бъде с цялата изразена симптоматика - парализирана мимическа мускулатура,но може и да бъде съпроводена само с изтръпване ако е в по-лека.
lipi
нов потребител
нов потребител

Мнение от lipi »

Dr McHill прочетено,анализирано и запомнено (надявам се) :D
Публикувай отговор

Обратно към “Хирургична стоматология и Орална медицина”