Как бихте постъпили в този случай

Всичко, което искате да споделите за работата с деца
vlado_sm
потребител
потребител

Как бихте постъпили в този случай

Мнение от vlado_sm »

Изображение

Първо се извинявам за качеството на снимката - правена е с телефон поради липса на друго в момента.Интересува ме как бихте постъпили в този случай - дете на 10 години, първо посещение при стоматолог, твърди, че няма оплаквания(нещо на което не вярвам, понеже според майка му се оплаквало някъде от 2-3 месеца , ама с аналгин минавало), стигнахме само до снимка, понеже не можем да се убедим да отвори да работим все още. Въпроса ми е според вас как може да се възстанови този зъб и дали има смисъл от такова приключение?
София 2005
poumpy

Мнение от poumpy »

Няма смисъл. Има много по-голяма вероятност втория молар да медиализира, отколкото да постигнете нещо предвидимо с този зъб от гледна точка на възстановяването му за следващите 5 години. А детето да се "стегне" и да си отваря устата - на 10 са достатъчно големи за разговор и "вразумяване"
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Какво мислите за това?Девойка на 9 години.

Изображение
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

При някой хора, особенно мургави , има подобни петна по неподв.лигавица. Възможно е и да е единично, но по често има и на други места. Има ли данни кога е забелязано и дали се променя?
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Пробвахте ли дали няма да излезе някакво чуждо тяло от сулкус гингивалис?
Снимката ми се отваря много малка и не мога да видя дали е пигмент, или е нещо което е вклинено субгингивално...?

...
veni написа:При някоЙ хора, особенННо мургави ...
аууу....ааааууууу....
Д-р Яромиров
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Явор написа:Пробвахте ли дали няма да излезе някакво чуждо тяло от сулкус гингивалис?
Снимката ми се отваря много малка и не мога да видя дали е пигмент, или е нещо което е вклинено субгингивално...?

...
veni написа:При някоЙ хора, особенННо мургави ...

аууу....ааааууууу....
Яворе, както обикновено, си прав! Браво!
Това е снимка на внучката ми. Пращат ми я преди два дни, забелязали го като си миела зъбките. Така на снимката и аз се стреснах и се почудих - на нищо познато не ми прилича.
Че е с тъмна коса, че е мургавка - вярно, ама не е като меланотично петно.
И вчера, като ми я доведоха - се оказа чуждо тяло, пъхнало се под венеца, което много лесно се извади със сондата. Като разпитах подробно, преди няколко дни изяла някоя и друга слънчогледова семка. Нещо, което съм забранила на всичката родА. Ама, след тоя случай, съм сигурна, че забраната ми ще се спазва стриктно :D
Последно промяна от Alexandra на Чет Апр 28, 2016 5:43 am, променено общо 1 път.
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

А иначе на снимката категорично изглежда като пигментно петно - аз имам доста "мургави" пациенти
и на доста от тях лигавицата им е петниста.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

така е, изглежда.....
обаче тези пигментни петна обикновено се намират по аташираната гингива, а не по маргиналния венечен ръб.
Там, където се проектира тази на това детенце най-прекрасно, е точно дъното на сулкуса...
Имал съм пациент, който ми пращат по повод на някакво "топче" на венеца, наплашен и видян от колега, че това бил някакъв "рак"....аз гледам---- :shock: на нищо не ми мяза, кафеникаво топче , излизащо от аташираната гингива над 11 зъб...пипам - твърдо, предизвиква лека болка...
Взимам една сонда и го повдигам - оказа се част от пуканка, забила се там по време на кино прожекция :idea:
човекът за няколко дни изровил всичкото инфо в нета за "топче на венеца" :lol:
Д-р Яромиров
Krasimir Avramov
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от Krasimir Avramov »

И аз имах подобен случай. Пациент ( студент медицина 3-ти курс ) няколко дни след поставяне на брекети в горна челюст, пристига по спешност. Притеснен имал някакъв рак на венеца. Оказа се че не е рак, магданоз в сулкуса на 21 :)
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Човек се учи цял живот :oops: И аз, докато ми я доведат на живо, се изпопритесних, какво ли не ми мина през ума. По-скоро си мислех, че тия дни, докато е цялата оплескана великденски с оцветяването на всякакви яйца - дървени, стиропорни, хартиени и пр, нещо се е омазала. :roll:
Кой да ти предположи, че тази люспа ще се пъхне там. :roll:
Публикувай отговор