Грешки

Съвременни тенденции и изпитани техники в кариесологията и ендодонтията
Публикувай отговор
Аватар
zara
почетен член
почетен член

Мнение от zara »

Вече остана без зъб :(. Беше се потрошил на 100 парчета, както се вижда и от снимката, макар че не е с много добро качество.
Аватар
Д-р Къртев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Къртев »

Alexandra написа: А пък един мой пациент беше глътнал една златна корона, къде 5 грама.
Излезе на ...15 ден. Така че, споко! :lol: :lol:

В залеза на зрелия социализъм при прегледа един пациент с пет членен мост с шарпови корони ми казва:
"Докторе, аз този мост съм го гълтал" :lol:
Оказа се ,че при пробите се заклещил и колегата го натиснал и хоп -няма го.
" И после?"- питам наивно аз.
" Ами аз 6 месеца го чаках да дойде този мост, та сега за 2-3 дни чакане ли да се тревожа?" :toilet:
Що се отнася до поглъщането на остри предмети природата помага до колкото може. Дядо ми когато учил за ветеринарен лекар в Унгария са давали като ескперимент на куче да погълне 20 пирона, след което са ги следили на рентген. Всички са излезли без проблеми.
Това което се е случило на kameliq може да сполети всеки от нас. Една пациентка я бяха гонили по коридора на поликлиниката за да и извадят нервекстрактора от зъба :axe:
Работата без кофердам при невротични пациенти е рискова, но не виждам как на такъв ще му поставим платното и той ще го изтърпи 1 час(примерно). :roll:
Склерозата ще ни направи нови хора!
Аватар
Дишхеким Кертебеноглу
почетен член
почетен член

Мнение от Дишхеким Кертебеноглу »

Д-р Къртев написа:
"Докторе, аз този мост съм го гълтал" :lol:
Оказа се ,че при пробите се заклещил и колегата го натиснал и хоп -няма го.
" И после?"- питам наивно аз.
" Ами аз 6 месеца го чаках да дойде този мост, та сега за 2-3 дни чакане ли да се тревожа?" :toilet:
Една пациентка я бяха гонили по коридора на поликлиниката за да и извадят нервекстрактора от зъба :axe:
Докторе,тези неща са направо ужасни!А аз си мислех,че имам шантави пациенти!Обещавам от утре вече ставам друг човек и няма да бия никого в кабинета,защото както се оказва може да бъде и по-лошо! :pray:
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

Alexandra написа:
Ще излезе, пустата му пила, няма къде да върви :axe:
Щом е минала и стигнала чак до там, ще излезе. Много рядко се случва острите погълнати предмети да се забият в стената на червата поради перисталтиката. На времето много се притесних за един пациент, който си беше глътнал куката от частичната протеза. Говорих с колегата коремен хирург и той ми обясни, че когато острата част на предмета опре в стената на червото, то се свива и се отдръпва, като избутва предмета.
И ми даде пример с онези умници, дето ядат счупени чаши. Дъвчат стъклото на ситно и гълтат и нищо им няма.
А пък един мой пациент беше глътнал една златна корона, къде 5 грама.
Мда, така е. Имал съм пациент, който в рамките на месец успя да глътне 6-членен бленд- и 4-членен пластмасов мост... За първия лежа 3 дни във Военна Болница на картофено пюре, втория въобще не го впечатли и го изкара в домашни условия.... Все пак - крайно неприятни случаи, които ни държат на нокти всеки път. Дано мине без усложнения този път и дано няма следващ. :pray:
Аватар
kameliq
нов потребител
нов потребител

Мнение от kameliq »

Koлеги,не мога да не споделя с вас радостната новина-пилата излезе най-накрая! :plias: След 7-дневно пътуване.Така ми олекна на душата...След като една седмица бях на пост и молитва.Защото-вярно,че от грешките се учим,но в нашата професия има грешки,които НИКОГА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДОПУСКАТ-все пак става въпрос за застрашен човешки живот.Отговорна професия сме си избрали и ще си носим кръста.Така че-обезопасете си ендодонтския инструментариум!Още веднъж благодаря на всички за подкрепата!
Последно промяна от kameliq на Съб Май 22, 2010 1:47 pm, променено общо 1 път.
Аватар
excalibur2
специален член
специален член
Обратна връзка:

Мнение от excalibur2 »

Това беше истинско "Облекчение"!!!

Честито за радостната новина!
д-р Иван Йовчев : www.YovDent.com

софтуер : www.EXCALIBURII.com
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО www.beo-bg.org

София 1990
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Венелинов »

Слава богу, че всичко се е разминало.
Имах подобен проблем преди 7,5 год. (още го помня ясно), когато трябваше да поставя един винтов коренов щифт и щифта се изплъзна от инструмента за завивани и аз да го хвана с пръсти... хоп и пациента го аспирира. Подобен страх съм бжрал и аз (като камелия). Веднага пратих пациента за рентгенова снимка, но имах невероятен късмет - след 2 часа пациента ми го донесе... Изкашлял го бил! Вероятно е заседнал в ларингса.
От както работя с кофердам нямам бели коси. :D
- Пловдив 2000
- Българско Ендодонтско Общество
- "Робът се стреми към свобода, свободният-към съвършенство" Гоце Делчев
Аватар
rmashev
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от rmashev »

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Здравейте колеги,виждал съм много чужди грешки, аз също съм допускал такива. Но дали това ,което се вижда на снимките е грешка ? 3 канала - 3 перфорации !!!
Прави каквото трябва и ще стане това, което искаш. Др. Росен Машев
Аватар
iliapopov
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от iliapopov »

Здравейте!
Преди време попаднах на този случай и веднага го поставих в златната колекция. Аз също съм "откривал нефт"(кърваво червен), но тук вече става дума за "рутина".

Изображение
Поздрави!
Д-р Илия Попов СФ-София 1998
Българско Ендодонтско Общество www.beo-bg.org
Krasimir Avramov
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от Krasimir Avramov »

"красота" работа ще има за всички от сърце :)
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

Arthur Dent написа:
Alexandra написа: Ще излезе, пустата му пила, няма къде да върви :axe:
Щом е минала и стигнала чак до там, ще излезе. Много рядко се случва острите погълнати предмети да се забият в стената на червата поради перисталтиката. На времето много се притесних за един пациент, който си беше глътнал куката от частичната протеза. Говорих с колегата коремен хирург и той ми обясни, че когато острата част на предмета опре в стената на червото, то се свива и се отдръпва, като избутва предмета.
И ми даде пример с онези умници, дето ядат счупени чаши. Дъвчат стъклото на ситно и гълтат и нищо им няма.
А пък един мой пациент беше глътнал една златна корона, къде 5 грама.
Мда, така е. Имал съм пациент, който в рамките на месец успя да глътне 6-членен бленд- и 4-членен пластмасов мост... За първия лежа 3 дни във Военна Болница на картофено пюре, втория въобще не го впечатли и го изкара в домашни условия.... Все пак - крайно неприятни случаи, които ни държат на нокти всеки път. Дано мине без усложнения този път и дано няма следващ. :pray:
За съжаление има и следния вариант, да не дава Господ:
http://www.jcdr.net/article_fulltext.as ... 19&id=2976 - погълната частична протеза, куките разраняват лигавицата - некроза, резекция на хранопровод.

Изображение
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

Изображение

Не коментирам проведеното кореново лечение на 46, нито забитата във венеца дистално обтурация, дори не и перфорацията в бифуркацията (случва се), но ЗАЩО е това мощно препресване на цимент през перфорацията - не разбирам! Докарал е на пациентката (24 години) един хубав междукоренов периодонтит и за съжаление зъба е неспасяем. При екстракцията отстраних едно парче цимент между корените с приблизителни размери 1/3мм.

Ето и перфорацията-
Изображение
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

Поредният упорит в грешките си колега. :D Изображение

Очевидно двата долни кучешки зъба са лекувани преди пациента да попадне при въпросния колега. Той е успял да открие нови канали, като дори е "лекувал" зъба на лявата снимка- личи си по счупения инструмент в костта. :D После е сложил два луганови щифта в "новите" канали, изградил е пънчета и е направил шестчленен мост мталокерамика :lol: Пациентката идва при мен с паднал мост заедно с щифтовете, периодонтитни зъби с кървящи канали...
Публикувай отговор