ZX--27 glass abutment system

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Astodent
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

ZX--27 glass abutment system

Мнение от Astodent »

Kolegi niakoi raboti li s tozi produkt i kakvi nabliudenia imate vxrhu nego.ako moje da spodelite opita si polojitelen ili otricatelen ?kakva e cenata koito triabva da se zaplati za zxbotehnik i parite koito triabva dab vzeme stomatologa.ako moje da govorim za bxlgarskite ceni.Blagodaria
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Мнение от Dr.Valeri Stefanov »

http://www.dentavantgart.hu/english/zx27_e.html

ZX 27 е заместител на липсващи в устата зъби, който се залепя вътре в мостовото "тяло" /коронка/ и "ляга" върху алвеоларния гребен подобно на подвижна протеза.
Възникват въпросите -
1. как ще се спазва добра орална хигиена в този случай на "неподвижно" свързана протеза даже и от дисциплинирани пациенти, макар и стъклото да е достатъчно гладко като повърхност /имам предвид пространството между стъкленото "пънче" и лигавицата, тъй като отдолу повърхността контактуваща с меките тъкани има конкавна форма следваща анатомията на алвеоларния израстък /

може би могат да се използуват много малки интердентални четки, работната част, на които може да се извива ?

2. как ще се справим с риска от промени във времето на подлежащите меки тъкани в резултат на микродвиженията и произтичащото от тях хронично механично дразнене./ вижте финитно-елементния анализ на същия сайт /
т.е. възможно е превръщане на некератинизирания епител в кератинизиран и оттам възникване на преканцерозна лезия
такъв риск теоретично все пак съществува, макар че при подвижни протези дразненето на лигавицата е много по-голямо от това упражнявано от такова "пънче". За да бъдем точни - засега няма описан случай на такава метаплазия при използуване на ZX 27
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Провалът е привилегия за тези,които се осмеляват да опитват.
Айнщайн
Когато всички мислят еднакво значи никой не мисли
Джон Удън
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

А по какво това се отличава от обикновените висящи тела? И каква е разликата между това стъкло и порцеланите?
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Alexandra написа:А по какво това се отличава от обикновените висящи тела? И каква е разликата между това стъкло и порцеланите?
Тялото от специално стъкло на практика замества липсващия зъб - т.е. от него се изработва в лабораторията аналог на изпилен "зъб" на мястото на липсващия зъб. Това пънче се залепва вътре в коронката, която се моделира на мястото, на което иначе се моделира висящо плътно метално тяло.
Залепеното стъклено пънче отстои от венеца на много малко разстояние и на практика при дъвкане поради подвижността на зъбите под моста се допира до лигавицата и предава част от дъвкателното налягане на костта в областта на дефекта подобно на обикновената протеза.
Откъм венеца основата на пънчето е копие на релефа на костта и венеца в областта на дефекта/ липсващия зъб.

Принципно такова тяло може да се изработи и от порцелан, но изработката тогава е доста по- трудоемка. Стъклото само се загрява на горелка за да се "размекне" и се моделира директно върху гипсовия модел така, че основата да повтаря релефа на алвеоларния гребен в областта на липсващия зъб. Така моделираното пънче после се закрепва с восък върху модела и се пристъпва към моделиране на самия мост.
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Д-р Стефанов, благодаря за пояснението, но въпросът ми беше от конструктивна гледна точка каква е разликата с обикновените висящи тела. Щото моето мнение е, че просто няма разлика. Дали е от метал, от порцелан или от стъкло, все по един начин се натоварват носещите зъби. Особено пък, когато дефектът е дистално неограничен, какъвто пример е даден.
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Alexandra написа:Д-р Стефанов, благодаря за пояснението, но въпросът ми беше от конструктивна гледна точка каква е разликата с обикновените висящи тела. Щото моето мнение е, че просто няма разлика. Дали е от метал, от порцелан или от стъкло, все по един начин се натоварват носещите зъби. Особено пък, когато дефектът е дистално неограничен, какъвто пример е даден.
Д-р Костова,

Доказано е с финитно-елементен анализ, че при конструкции с висящи части при натоварване на висящите части поне 85-90 % от натоварването се поема само от съседния на дефекта зъб. Останалите 10 - 15 % от стреса се поемат от по-дисталните на дефекта зъби.
Затова и не е желателно да се прави повече от едно висящо тяло при неограничен дефект. В такъв смисъл, поради подвижността на зъбите носещи моста, с използуването на такова стъклено пънче/пънчета в областта на дефекта се редуцира натоварването върху съседния на дефекта зъб, особено ако стоматолога иска да замести 2 липсващи зъба с две висящи тела.
При наличие на индикации за имплантати, аз все пак предпочитам поставянето на имплантати, за да не се "развалят" съседните на дефекта зъби и да не се натоварва костта около него над физиологично поносимите граници.
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Аватар
Spirt&Sport
чест потребител
чест потребител

Мнение от Spirt&Sport »

Някой от вас колеги има ли наблюдения за тази система, как се държи във времето? Знам че е от скоро в България, но все пак интерсно е да се видят резултати след окло 1 година. :roll:
д-р Стоил Попов
СФ Пловдив 2001

Viva Rubberdam!
siemen7
нов потребител
нов потребител

цена

Мнение от siemen7 »

а някой има ли информация за цени в БГ?
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Представител за БГ

ET Dental - Ivan Galabov, Georgi Baidanov 8, 4003 Plovdiv

e-mail zx27@dir.bg

Dr. Lilia Dzhurkova

14A, Tzar Ivan Alexander str.

4000, Plovdiv

Bulgaria

Tel.: +359 32 631309

Fax: +359 32 664670

Mobile: +359 88 8529251
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

nov написа:Някой от вас колеги има ли наблюдения за тази система, как се държи във времето? Знам че е от скоро в България, но все пак интерсно е да се видят резултати след окло 1 година. :roll:
Единственият проблем с тази с-ма според мен е поддържането на оралната хигиена - почистване на повърхността на основата на стъкленото пънче откъм венеца. Там, ако нещата са направени както трябва разстоянието между основата на пънчето и лигавицата и алв.кост трябва да е много малко и много по - трудно за почистване. /за разлика от нормалното висящо тяло /
Като биомеханика няма голяма разлика в предаването на дъвкателното налягане от частичната пластмасова протеза.
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

http://www.hypodent.sk/eng/11/24_b.jpg

http://www.hypodent.sk/eng/11/25_b.jpg

Пример за използването на системата.
В показания случай аз лично считам, че решаването му с имплантати без изпиляване на здрави зъби е по - добрата опция. Разбира се това зависи в крайна сметка от решението и възможностите на пациента.
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Доколкото си спомнямпредназначението на тази система е за хора които не могат да бъдат протезирани с импланти и не желаят подвижно протезиране.Технически на мен адаптиране на разтопено стъкло в/у гипсов модел и последващо оформяне и полиране :shock: на прилежащите към лигавицата повърхности ми изглежда неточно.
Има достатъчно привърженици на протезиране с няколко висящи-не разбирам каква е разликата!
Валентин Таков
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Напълно съм съгласна с Валентин, д-р Стефанов няколко пъти заобикаля въпроса, който поставям. Дали от разтопено стъкло, дали от порцелан, дали от метал, дистално висящите тела по един и същи начин предават налягането и натоварването е върху последния мостоносител, който много бързо се разклаща. Има много по - добър вариант за дистално неограничени дефекти, със ставите на Бредент и моноблок, който поне може да се сваля и почиства. И предава налягането посредством ставата.
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Alexandra написа:Напълно съм съгласна с Валентин, д-р Стефанов няколко пъти заобикаля въпроса, който поставям. Дали от разтопено стъкло, дали от порцелан, дали от метал, дистално висящите тела по един и същи начин предават налягането и натоварването е върху последния мостоносител, който много бързо се разклаща. Има много по - добър вариант за дистално неограничени дефекти, със ставите на Бредент и моноблок, който поне може да се сваля и почиства. И предава налягането посредством ставата.
Не ме разбирайте грешно Д-р Костова,
С моите постинги обясних какво представлява въпросната с-ма.
При нея поради подвижността на зъбите мостоносители при натоварване пънчето допира до лигавицата и алвеоларния гребен и ТЕОРЕТИЧНО предава част от това натоварване върху подлежащата кост. Доколко това се осъществява на практика е друг въпрос. Не съм работил с тази с-ма и не мога да споделя практически опит.
Не смятам, че тя има някакви особени предимства освен, че се избягва частичната протеза като вариант за лечение при "нискобюджетни" пациенти.
За мен невъзможността за добра хигиена под основата на пънчето е съществен недостатък.
Както четете по-горе съм обяснил точно същото - почти 90 % от стреса се поема от съседния на дефекта носещ зъб. Напълно съм съгласен, че решението със стави е по-доброто, ако пациентът не иска имплантати и може да си плати за такова лечение.

Така, че принципно сме на едно мнение :-).
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

В крайна сметка, стана ясно, че това стъкло няма никакви предимства, освен това, никак не е приемливо и като цена. Този въпрос беше коментиран и в зъботехническия форум и мнението на колегите - зъботехници там също не беше никак положително, а аз им вярвам. :lol: :lol:
митака
потребител
потребител

Мнение от митака »

:wink:
Последно промяна от митака на Пет Сеп 10, 2010 4:22 pm, променено общо 1 път.
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Колега, каква е разликата от металните висящи тела? Предимства? Недостатъци-евентуално ако има?
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
митака
потребител
потребител

Мнение от митака »

:wink:
Последно промяна от митака на Пет Сеп 10, 2010 4:24 pm, променено общо 1 път.
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

При дистално (в частност и едностранно) неограничен дефект, до колко зъба могат да се възстановяват?
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Тук има интересна информация за системата. В това число и индикациите .
http://www.hypodent.sk/eng/index.php?show=03
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Публикувай отговор