TMD

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Ако е само ''скърцане'' нищо не се прави.Ако обаче има болка,може да се помисли дали да се третира.За целта трябва да палпирате внимателно-особено темпоралисите.
Добре е да сте зад детето ,а родителят да е пред него-ако предизвикате гримаса с лек натиск върху темпоралиса вероятно е болезнено и детето живее с болка.Трудно се извлича информация от дете кое и колко е болезнено,но без тази информация няма как да се направи нещо.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
Д-р Любомира Байчева
нов потребител
нов потребител

Мнение от Д-р Любомира Байчева »

Имам три деца между 8 и 12 год. с този проблем . Използувам шините Ortho- T (www.ortho-t.eu ) . Децата спят с тях . Ефект има още на 20 ден .

0
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Какъв е ефекта?
University of Manchester
Д-р Любомира Байчева
нов потребител
нов потребител

Апаратът е и функционален ,което означава ,че детето постепенно намалява стискането . За мен е важно да се лекува този проблем във всяка възраст , защото води до унищожаване на ТЗТ , пародонта и ставата . А когато започнат да ни се рушат и пломбите сме лоши зъболекари.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Но как разбирате че намалява стискането.Не ме разбираите погрешно-не съм запознат с този апарат,но що годе съм наясно как се развива бруксизма и подобно намаляване на епизодите на ''стискане'' отнема месеци.Най-малкото няма един апарат който да служи за всичко-в случая не е ясно какво се случва,колко често,други симптоми...
University of Manchester
Д-р Любомира Байчева
нов потребител
нов потребител

Апаратът е силиконов . Прилича на твърда , еластчна пластмаса , която при натиск не се огъва , а упражнява налягане . Пластмасата е с различна дебелина около всеки зъб ,според силата му на натиск.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Това не отговаря на въпроса ми как разбрахте че стискането е спряло.Каквото и да сложите в устата на човек,което повдига захапката и се носи нощем,ако симптомите са от страна на мускулите ще има КРАТКОСРОЧНО облекчение.
University of Manchester
Аватар
zara
почетен член
почетен член

Мнение от zara »

Шината ори деца задължително трябва да е мека, защото иначе води до интрудиране на зъбите. Точно за това беше питането ми какво се използва. Относно изследването, има един учебник, който надълго и нашироко описва къде и как се палпира, за да се установи стискане. Скърцането се чува най-често от близките и се установява по промените в ТЗТ. При моят случай има видимо засягане на емайла, което за мен е категоричен фактор за лечение. Проблемът е, че не знам каква шина да използвам и къде да са контактите, в каква позиция на кондилите трябва да се вземе захапката.
Аватар
zara
почетен член
почетен член

Мнение от zara »

Д-р Любомира Байчева написа:Апаратът е силиконов . Прилича на твърда , еластчна пластмаса , която при натиск не се огъва , а упражнява налягане . Пластмасата е с различна дебелина около всеки зъб ,според силата му на натиск.

Как определяте кой зъб какво налягане оказва? И какво е оношението на дебелината на шината спрямо натиска?
Питането ми е във връзка със следния случай: реверзиблен пулпит на горен 5 в ляво. След около година се установи, че причината е пренатоварване на зъба при дневно и нощно стискане със зъби.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Меката шина може би е нелош вариант,защото ще ограничи пораженията върху зъбите докато завърши пробивът им.Проблемът с нея е че тя стимулира мускулатурата да контрактира,тоест стискането се увеличава,затова трябва да се използва като времена мярка.Единичен отпечатък с алигинат или силикон е достатъчен.
Когато зъбите прорастнат и овърбайт стане 2-3 мм поне е добре да се използва anterior mid-stop appliance,като NTI,SCI или акрилова шина на цялата дъга с дисклудиращ елемент във фронта.
Пак ще кажа-ако няма симптоми не бих третирал на тази възраст.
Детето може да има sleep disorder от някакъв вид.
University of Manchester
Д-р Любомира Байчева
нов потребител
нов потребител

Апаратът е:
- функционален , което означава , че третира вреден навик , парафункция.Съответно влияе върху мускулния тонус и ставата. ;
-ретенционен - задържа постигнатите резултати;
-ортодонски . Вредният навик води до ортодонска аномалия. Отклонение дори на един зъб от редицата , натоварва съседните и пародонта.
Така лечението става едноетапно , лесно приложимо за общопрактикуващия зъболекар и пациент.
Този апарат е първоизточник на всички силиконови апарати на пазара. Предпочитам го заради качествения материал.
Заради тези причини го препоръчах и тъй - като всичко прозвуча като реклама , може да разгледате теоритичната част за зъболекари на адр. : www.ortho-tain.com
Аватар
zara
почетен член
почетен член

Мнение от zara »

Не ми е ясно защо смятате, че апаратът третира вреден навик и кой точно. Всичките шини са показани при ортодонтско лечение или предшестват ТМД лечение. Моето питане беше за конкретен случай, само скърцане със зъби и леко изтриване на емайла при шестите зъби. Целата ми е спиране на скърцането и съотв. спиране изтриването на зъбите. Надявам се някой провеждал и проследил такова лечение да се включи.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Вместо да се притеснявате как да спасите 1 микрон емайл,разпитаите родителите подробно как спи детето-хърка ли,събужда ли се,върти ;ли се,вижте му сливиците-големи ли са,пипнете му мускулите дали реагират.Няма нужда от никаква шина ако не знаем какво третираме.
University of Manchester
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Специално при смесено съзъбие съм наблюдавал чудесен ефет при лечение с тренери. Специално случая, който тясно наблюдавам е ортодонтски дефект втори клас съчетан с дълбока захапка. Много бързо започнаха да се коригират нещата към първи клас, като се стигна до пълно нормализиране на овърджета и овърбайта и то стана доста бързо. Наред с това се елиминираха и редица вредни парафункции/ като бруксизма например/. Функционалнато апаратче се носи нощем и три 4 часа денем. Разбира се, апаратчето е за лечение на ортодонтски деформации, но ако те са съчетани с парафункции и вредни навици помага много при дечицата в периода на смесеното съзъбие.

http://www.myoresearch.com/cms/index.php?t4k
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Д-р Любомира Байчева
нов потребител
нов потребител

Има три етапа на усилен разтеж : 5-6 год. възраст ; 10-12 и 19 год . Използуването на функц. апарат / тренер е , за да се предотврати действието на всичко , което пречи за нормалното развитие на оклузията. След 13 год. възраст не може да се коригира ставата .
Разбира се , че трябва да се разпитат родителите за стрес , срах у детето , но те не са в компетенцията ни . Увеличените сливици водят до отворена захапка.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Какво значи не може да се коригира ставата-при всяка терапия с шини извършваме корекция на ставата,при всяко голямо протетично лечение извършваме корекции на ставата.Увеличените сливици водят до отворена захапка-защо,аз имам уголемени сливици и имам дълбока захапка,голяма част от децата които виждам са с уголемени сливици и не са с отворена захапка,голяма част от децата които са с отворена захапка нямат уголемени сливици.
За стреса трябва да се разпитат родителите и в това сме съвсем компетентни,но не с въпроса стрессирано ли е детето.Трябва да се зададат подробно въпроси за разсеяност,умореност,нервност,понижаване на оценките в училище,целта е не да се каже на родителите детето скърца със зъби защото е стресирано,което е анекдот,отдавна се знае че бруксизмът е мултифакторно явление,което в огромна част от случаите няма нищо общо с захапката или ставата.С подобни въпроси се опитваме да разберем какво се случва по време на съня на детето или по-просто как спи.Целта е веднъж да установим че му е неспокоен съня за да знаем към кого да го препратим-такива специалисти са тези които третират sleep disorders-дали ще е сънна апнея или нещо друго това вече не от нашат компетенция.Това което е в моята компетенция и съм уверен че поставяйки в устата на дете с неясна диагноза голямо парче силикон няма да проработи априори и е подвеждащо да смятате че дори и проработило то е основната причина.За въпросния апарат единствената информация е в сайта на фирмата производител,въпреки че търсих усилено не можах да намеря клинични проучвания нито в PubMed ,nito w Medline.Това просто значи че такива няма.
University of Manchester
Д-р Любомира Байчева
нов потребител
нов потребител

Раздела , в който се повдигна темата е протетика . Изразих мнение , не за да разруша достойнството ви на лекар , а за да не стане обект на протетиката , пародонтологията и др, едно диагностицирано в детска възраст усложнение .
А иначе силиконовото парче е разработено в университета в "TAFTS' Още през 1967 г. и работи до ден днешен перфектно.

'
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Не ми е нарушено достойнството,напротив, радвам се че дискутираме.Благодарение на Вас се впрегнах да проуча информация,която преди не бях търсил.И не съм искал да звуча пренебрежително с израза ''силиконово парче'',ако бях убеден че е подходящо моето решение би било НТИ шина,която представлява ''акрилово парче''.Споменах го единствено защото не можах да намеря никакви клинични проучвания в двете най-големи медицински бази данни,а там има всичко,може да търся погрешно или непълно.
И сега отново на темата-с каква информация разполагаме,не много ,но:
1.Дете на 12 години с нощен бруксизъм-не знаем дали е стискане или търкане,предполагаме че е търкане защото има изтриване.
2.Ортогнатна оклузия,нормално време за пробив.
3.Медицинска история-нищо не знаем.
4.Социални фактори-нищо не знаем,поведенчески-също.
5.Симптоми от страна на ставата или мускулите-нямаме информация.
6.Предварителни контакти,образно изследване на става,''преслушване на става'',Т-скан на захапката-никаква информация.

На базата на тази информация какви изводи може да направим-вероятно е скърцане ,което е по-малкото зло от стискането.Защо се случва-НЕ ЗНАЕМ.Сега нека за момент да излезем от денталната догма и да помислим за нещо друго освен за ''малко емайл в повече'',нека детето е моето-аз никак не бих бил щастлив ако без да имам представа какво,как,откога и защо се случва просто му ''напъхам'' предпазител в устата.Ноктурния бруксизъм при деца за 3-ти път ще го кажа се класифицира като неволево ''безцелно''разстройство на съня.Може да има връзка със сливици,сънна апнея и още и още.Преди да се постави каквото и да е устроиство трябва да имаме диагноза.Такава тук няма.Трябва да се разбере също че малоклузиите не предизвикват бруксизъм,както и коригирането на оклузията
не спира бруксизма.Такива едни мисли.
University of Manchester
Д-р Любомира Байчева
нов потребител
нов потребител

Искам само последно да отговоря на Zara. Апаратът обхваща едновременно долна и горна чел. - за всяко зъбче има "джобче " , в което трябва да влезе .Така може д а коригирате фронта или , ако всичко е наред - да съхраните . Носи се до пълния пробив на 7 зъби . Дебелината на пластмасата е заложен , а точния механизъм на силата на натиск на всеки зъб може би ще обясни Dimitrov .
Толкова от мен.
Публикувай отговор