перфектният зъботехник

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

''Ето и една задача:

Кой е по-перфектен - зъботехникът или зъболекарят?''
Мисля ,че и двамата, при определени обстоятелства ,са се проявили ,като много добри професионалисти !
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
d-r Vladimirov
потребител
потребител

Мнение от d-r Vladimirov »

Е , ама разбира се че няма такъв , аз и не съм търсил перфектен зъботехник ,само така съм си кръстил темата :lol: .Интересът ми беше дали ще започне дискусия в стил "по-по най", но като че ли четейки тези две страници, има тенденция да намеря зъботехника си.Наистина ще чакам снимки от колегите с по-богат снимков материал.
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

:lol:
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Dr.Papanchev
нов потребител
нов потребител

Мнение от Dr.Papanchev »

Перфектният зъботехник?......Зъботехникът перфекционист!
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Ех, бих казал- перфектната колаборация между Жерар Шиш и Хитоши Аошима и да кажем Мартигнони с Шоненбергер.
При тях май нещата наистина са "перфектни".
При кореспонденцията ми с Жерар Шиш и Аошима останах с впечатлението , че това са не само супер тим, но и изключително добри приятели и свръх професионалисти. Мечта е за всеки естет-ортопед да работи с такива зъботехници. Ще взема да питам Аошима дали мога да му пращам отпечатъци !!!?? :plias: :plias: :super: :super:

Ники
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

ники написа:Ех, бих казал- перфектната колаборация ...
М-да, сътрудничеството като че ли е по-важно от качествата на двамата поотделно. С моите зъботехници изключително много държим на екипната работа... :lol:

ИзображениеИзображение

Е, стават и издънки:

ИзображениеИзображение

Но като цяло координацията е на ниво...

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Много често подценяваме задачата на зъботехниците, тяхната роля. Що касае ортопедията по моему тя огромна. Виждал съм и виждам постоянно зъботехници който знаят за протетичната работа доста повече от колеги. На един конгрес говорихме за връзката между зъботехник и зъболекар. Мойто лично мнение е , че знанията на зъботехникът трябва да се припокриват с тези на стоматологът и обратно. Не напълно естествено. В степен обаче зъботехникът да познава в детайли клиниката и зъболекарят да е способен да направи една корона сам или една протеза. То какво става, вземе зъболекарят отпечатък , бам в лабораторията и край, какво става, как, защо, не знае и не се интересува. Ама какъв е метала, състав, как се лее, керамика, температура, въобще нищо не го интересува. Взима и слага. :D Ей затова зъботехници ще слагат лицеви дъги и ще определят цветове на зъбите. Щото са по в час от тези дето трябва да го правят. :(
Затова респект и познаване на взаимната работа е разковничето на успехът според мен.

Поздрави

Ники
Българска Академия по Естетична Стоматология
Пловдив :lol:
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

ники написа:Много често подценяваме задачата на зъботехниците, тяхната роля. Що касае ортопедията по моему тя огромна. Виждал съм и виждам постоянно зъботехници който знаят за протетичната работа доста повече от колеги. На един конгрес говорихме за връзката между зъботехник и зъболекар. Мойто лично мнение е , че знанията на зъботехникът трябва да се припокриват с тези на стоматологът и обратно. Не напълно естествено. В степен обаче зъботехникът да познава в детайли клиниката и зъболекарят да е способен да направи една корона сам или една протеза. То какво става, вземе зъболекарят отпечатък , бам в лабораторията и край, какво става, как, защо, не знае и не се интересува. Ама какъв е метала, състав, как се лее, керамика, температура, въобще нищо не го интересува. Взима и слага. :D Ей затова зъботехници ще слагат лицеви дъги и ще определят цветове на зъбите. Щото са по в час от тези дето трябва да го правят. :(
Затова респект и познаване на взаимната работа е разковничето на успехът според мен.

Поздрави

Ники
Българска Академия по Естетична Стоматология
Пловдив :lol:
:thumb: Напълно съм съгласен. Лично аз съм научил от зъботехник , как точно да взимам отпечатък . Освен това съм получил редица полезни съвети относно изпикляването и куп други неща !
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Re: перфектният зъботехник

Мнение от Angel »

Колега, прочитайки това- конструкциите се икарват на "конвейр",без да се вложи творчество, не можах да се стърпя и да не ви цитирам Уди Алън:
Драги Тео,
Няма ли най-сетне животът да се отнася както трябва с мене? Отчаянието ме съсипва!
Главата ми се пръска! Госпожа Сол Швимер предявява срещу мен иск, защото съм и направил моста така, както го чувствувам, а не както подхожда на нелепата и уста! Не мога да работя по поръчка като най-обикновен занаятчия! Реших мостът й да бъде внушителен и сводест, с необуздани и възпламеняващи зъби, щръкнали във всички посоки като огнени пламъци!
А тя се разстройва, защото мостът не се помествал в устата и! Глупава еснафка, идва ми направо да я смажа! Опитах се да натикам моста насила, но той стърчи като блеснал полилей.
Независимо от всичко, аз го намирам за прекрасен. Твърди, че не можела да дъвче! Какво ме интересува дали може да дъвче!
Тео, не мога повече така! Помолих Сезан да работим в общ кабинет. Той обаче е стар и отпаднал, не е в състояние да държи инструментите и те трябва да се завързват за китките му. Тогава пък не може да работи прецизно и пъхнал ги веднъж в устата на пациента, му избива зъбите, вместо да ги поправя. Как да постъпя?

Винсент
Аватар
dr.shonov
потребител
потребител

Мнение от dr.shonov »

:D
Последно промяна от dr.shonov на Чет Ное 13, 2008 8:31 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

shonov написа:Това май беше от разказа на Уди Алън "Ако импресионистите бяха зъболекари".Въобще за нас малко е писано в художествената литература и нещата се броят на пръсти!Ако сте чели нещо друго на тема "зъболекари" моля споделете!
Да, от същата книга е. За съжаление само последната глава е за нас- десет писма от Винсент до Тео. Последното ми е любимо. Особено краят му:
Драги Тео,
Да, истина е. Ухото, което се продава в магазина за редки предмети на братя Флайшман, е мое. Разбирам, че бе глупаво да го правя, но миналата неделя ми се прииска да изпратя подарък на Клер за рождения и ден, а всички магазини бяха затворени. Е, както и да е. Понякога съжалявам, че не послушах съвета на баща ми и не станах художник. Не е толкова вълнуващо, но художникът поне води нормален живот.
Винсент

Аватар
dr.shonov
потребител
потребител

Мнение от dr.shonov »

Последно промяна от dr.shonov на Чет Ное 13, 2008 8:31 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

shonov написа:Това май е постимпресионистът Винсент ван Гог!Доколкото си спомням,дано не греша-май си бе падал по коридата.Когато бикът умре,тореадорът получава ушите му...
Преди години разглеждах копия на картини на Ван Гог, рисувани от най- известният му фалшификатор- Професор Даниеле Донде. Е, бях поразен! Шокиран! Направо онемях! И при все, че бяха само копия, макар и перфектни. Влюбих се в картините на Ван Гог. И жалко за човека. Умрял в мизерия и непризнат... а само десет години по- късно, платната му са стрували милиони...
Но предлагам да прекратим тази "естетска" раздумка,защото може "зъботехниците" да се обидят!
Хъм... Винаги сламбо съм се вълнувал кой от каво ще се обиди... Ама, ок. Така да бъде.
Аватар
dr.shonov
потребител
потребител

Мнение от dr.shonov »

Последно промяна от dr.shonov на Чет Ное 13, 2008 8:30 pm, променено общо 1 път.
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

Като се появят повече творчески натури и темата се измества :lol:
Dr.Dobreva
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dobreva »

д-р Венелинов написа:
d-r Vladimirov написа:първо: защото практикувам тук/в софия де/ и ако при толкова зъботехници трябва да си търся в друг град и с куриер...сам си правете изводи :roll:
второ: Вие лично ,правите ли компромиси с лечение заради неплатежоспособност на пациентите ,или ги препращате там където ще се лекуват според възможностите си..... :?:
По повод местоживеенето... При условие,че проф. Бичачо работи със зъботехници от Япония и САЩ, а Жерар Шиш с Японец... не мисля, че в днешно време разстоянията са проблем. Ако проблемът е в куриера... губят се точно 2 дни. За работата, която искате това не е проблем, защото наистина добрите лаборатории няма да се ангаират с точна дата при хай-изпълнение.

Относно второто... а как ви се струва цена 300-600 лв/зъб зъботехническа цена, а как ви се струва цена 150-200 лв./зъб и 60-70 лв./зъб?

За това, което искате вие/вашите пациенти трябва да са готови да платят първата цена и то не става въпрос за "цирконий", а за фелдшпатова керамика (послойна работа) - това е хай-тека в безметалните.
Д-р Венелинав, моите уважения, но не смятате ли, че да говорим за зъботехници отСащ и Япония е малко ....Колегата пита за зъботехник в София с които може реално да общува и обсъжда случайте, не виждам нещо по-нормално от това!
Второ, защо говорим за суми от сорта на 600 лв. ,нима ако е за по малко, трябва да е мизерия, това ми прилича на автофорума в който съм член и в който всички майстори ги оплюват защото всичко е ковейр, давай да вземем парите пък майната му как ще свършим работа! Нещо малко презрителен ми се струва отговорът Ви към колегата, поправете ме ако греша...надявам се да е така!
Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

за 50лв на корона толкова :x
Публикувай отговор