перфектният зъботехник

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
d-r Vladimirov
потребител
потребител

перфектният зъботехник

Мнение от d-r Vladimirov »

Колеги , отварям тази тема , тъй-като 100% от нас сме се сблъсквали с различни зъботехници и сме натрупали много неползотворни "познанства".Някои от нас след лутане са намерили подходящия колега за екип , но не мога да се съглася с твърдението ,че "най-важното било да има колаборация помежду ни", тъй като така се натрупват и доста компромиси в клиничната работа.
Аз лично от доста време се опитвам да намеря колега -зъботехник за керамични безметални възстановявания , но не стигнах до такъв.При всичките ми "опити", конструкциите се икарват на "конвейр",без да се вложи творчество,без да се обърне внимание на детайла/отразяването на светлината на един добър вестибуларен релеф може да ме впечатли много повече от гръмки думи като-"ти знаеш ли , че това е най-добрата керамика на пазара и т .н..../
Та дано не съм ви отегчил с дългото предисловие/аз по принцим съм конспективен в постовете си /, но бихте ли споделили опит с лаборатории в София , от които сте доволни.Мисля , че не само аз бих останал доволен и от снимков материал.
Все пак, добре би било тези които могат да творят истинска зъботехника, да бъдат похвалени
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Венелинов »

Първо, защо само на Софийски лаборатории?
Второ, колко пари сте готов (пациентите ви са готови) да платите на зъботехника за тази безметална керамика, за която говорите?
- Пловдив 2000
- Българско Ендодонтско Общество
- "Робът се стреми към свобода, свободният-към съвършенство" Гоце Делчев
Аватар
Tsvety
модератор
модератор

Мнение от Tsvety »

Да, хубаво е да се споменават имената на добрите зъботехници из цялата страна, за да могат всички колеги да черпят информация :D
"Ако ти живееш сто години,аз искам да живея също толкова без един ден,за да не бъда нито един ден без теб на този свят." Мечо Пух
Изображение
d-r Vladimirov
потребител
потребител

първо: защото практикувам тук/в софия де/ и ако при толкова зъботехници трябва да си търся в друг град и с куриер...сам си правете изводи
второ: Вие лично ,правите ли компромиси с лечение заради неплатежоспособност на пациентите ,или ги препращате там където ще се лекуват според възможностите си.....
Tsvety написа:Да, хубаво е да се споменават имената на добрите зъботехници из цялата страна, за да могат всички колеги да черпят информация :D
Да д-р Борисова ,съгласен съм ,може би малко егоистично бе за София , но съм много разочарован и малко отчаян
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

d-r Vladimirov написа:първо: защото практикувам тук/в софия де/ и ако при толкова зъботехници трябва да си търся в друг град и с куриер...сам си правете изводи :roll:
второ: Вие лично ,правите ли компромиси с лечение заради неплатежоспособност на пациентите ,или ги препращате там където ще се лекуват според възможностите си..... :?:
По повод местоживеенето... При условие,че проф. Бичачо работи със зъботехници от Япония и САЩ, а Жерар Шиш с Японец... не мисля, че в днешно време разстоянията са проблем. Ако проблемът е в куриера... губят се точно 2 дни. За работата, която искате това не е проблем, защото наистина добрите лаборатории няма да се ангаират с точна дата при хай-изпълнение.

Относно второто... а как ви се струва цена 300-600 лв/зъб зъботехническа цена, а как ви се струва цена 150-200 лв./зъб и 60-70 лв./зъб?

За това, което искате вие/вашите пациенти трябва да са готови да платят първата цена и то не става въпрос за "цирконий", а за фелдшпатова керамика (послойна работа) - това е хай-тека в безметалните.
- Пловдив 2000
d-r Vladimirov
потребител
потребител

Д-р Венелинов и какво точно сте плащали по 600 лв. на елемент :?:
А относно послойната техника при фелдшпата -едва ли някой колега във форума си мисли друго :wink:
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

d-r Vladimirov написа:Д-р Венелинов и какво точно сте плащали по 600 лв. на елемент :?:
Не става въпрос за това за какво се плащат тези 600 лв., а за конвейрът, за който говорите. Той е такъв при конфекция на съответните цени. Ако сте готов да платите по 600 и повече лв. за една конструкция (корона, инлей, фасета), тогава няма да имате проблеми.
Затова ви зададох въпросът за цената - ако цената на лабораторията не е проблем за вас... тогава няма да имате проблеми, но ако цената е проблем... тогава трябва да се съоразявате с конвейра и съответното качество. Иначе ви остава да преминете в стана на директните възстановявания - да се осланяте на собствените ви възможности.
- Пловдив 2000
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

Да, аз мога да предложа зъботехник-Патрик Шнайдер ,Монтрьо ,Швейцария
Около 300 евро на елемент и две седмици предварително се запазва ред.
Аз безметалната работа я работя със зъботехник от Варна ,а практикувам в София.Много често работата му носи частица от него ,но понякога има и пролеми....
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
nikifilev
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от nikifilev »

Много е лесно да го намерите.
За перфектният зъботехник попитайте при перфектния стоматолог.
d-r Vladimirov
потребител
потребител

nikifilev написа:Много е лесно да го намерите.
Защо мислите че всички стоматолози работят протетична стоматология,за да има перфектен такъв? -едни наблягат на ендодонтия,други на ортодонтия трети на хирургия,четвърти на реставрации :wink:...да продължавам ли?,аз лично не съм давал поръчки на лаборатория от миналия март :roll:
д-р Венелинов написа:Иначе ви остава да преминете в стана на директните възстановявания - да се осланяте на собствените ви възможности.
...ами да ,поради това пентамикса ми ръждясва споменах от кога :lol:
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

nikifilev написа:Много е лесно да го намерите.
:D :D :D
- Пловдив 2000
nikifilev
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от nikifilev »

Защо мислите че всички стоматолози работят протетична стоматология,за да има перфектен такъв? -едни наблягат на ендодонтия,други на ортодонтия трети на хирургия,четвърти на реставрации ...да продължавам ли?,аз лично не съм давал поръчки на лаборатория от миналия март
А защо мислите че има перфектен зъботехник - едни наблягат на протези ,други на керамика ,трети са добри при моделно летите протези или ортодонтските апарати. За мен лично има перфектно извършено протезиране при дадени случаи и незадоволително при други.Ако първите са повече от вторите значи сме близо до перфектния эъботехник.
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Ето и една задача:

Кой е по-перфектен - зъботехникът или зъболекарят?

Изображение
- Пловдив 2000
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

това 22 директна реставрация ли е и това 23 - корона? не са ли несравними малко
Аватар
Tsvety
модератор
модератор

Мнение от Tsvety »

Несравними са разбира се :lol: Д-р Венелинов,дайте изходната ситуация.Надявам се да не превръщаме темата в "За и против директните реставрации''.
"Ако ти живееш сто години,аз искам да живея също толкова без един ден,за да не бъда нито един ден без теб на този свят." Мечо Пух
Изображение
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

аз залагам :D на 23 директно,просто венеца ми изглежда по-обработен,22-фасета.е,това си е гадаене,но те кара да се замислиш колко добър може да е добрия екип зъболекар-зъботехник.
Dr. Mandalov
потребител
потребител

Мнение от Dr. Mandalov »

22 със сигурност е директно възстановяване заради пълните с паста порички, за 23 също, въпреки, че не се виждат много порички. Но който и да ги е правил са супер.
Аватар
Tsvety
модератор
модератор

Мнение от Tsvety »

Колеги, мисля, че започнахте да се отколонявате много от темата.Нека не разваляме темата на д-р Владимиров,който си имаше конкретно запитване :!: Има си други раздели за директни реставрации.
Изображение
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Всъщност на зъб 22 има порцеланова фасета, а на зъб 23 има временна композитна фасета....
Та по повод темата за перфектния зъботехник:
nikifilev написа:
Много е лесно да го намерите.
Пуснах тази снимка за да ви покажа, че такова чудо като перфектният зъботехник, перфектният стоматолог не съществуват.
Англичаните казват - No body`s perfect! Никой не е съвършен.
Ако тези два зъби ви се струват перфектни аз лично намирам поне 5-6 неточности по тях. От опит мога да ви кажа, че такава работа се постига след доста години работа в екип, но е факт, че тя не винаги е на толкова високо ниво. Всички сме хора, всички сме "грешни".
- Пловдив 2000
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

д-р Венелинов написа:... Никой не е съвършен.
Ако тези два зъби ви се струват перфектни аз лично намирам поне 5-6 неточности по тях.
...може да не са перфектни, но са страхотни! Затова хората говорят за "perfect imperfection", все пак - съвършен е само Бог, нали?
Публикувай отговор