ЦИРКОНИЕВИ ЗЪБИ

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

ЦИРКОНИЕВИ ЗЪБИ

Мнение от РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ »

Явно, че темата за циркониевите зъби набира скорост и буди голям интерес сред пациентите, което е "принудило" вестник "Стандарт" да публикува статия на 28.08.08г., която Ви предлагаме по-долу.

Ето ви самата статия и снимките
Изображение

...има поместени и цени:

Изображение

Това е оригиналът на снимката, поместена в статията:

Изображение

www.radulovdentalbg.com

Георги Радулов
циркониеви зъби
РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ »

Имам питане към участниците във форума на ПСФ.

Правилно ли е да се назовават зъби от ; скелет- Циркониев диоксид,

покрит с керамика -"Циркониеви зъби", или както " Металокерамика",

"Цирконкерамика ", "Златокерамика" , "Титанкерамика ", или

"Циркон" , "Титан" и т.н.

Моля за Вашето компетентно мнение.

Георги Радулов
циркониеви зъби
Аватар
Spirt&Sport
чест потребител
чест потребител

Re: ЦИРКОНИЕВИ ЗЪБИ

Мнение от Spirt&Sport »

РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ написа:
Изображение
Простете, но какво значи-"вадене на зъб с лазер"? :shock:
д-р Стоил Попов
СФ Пловдив 2001

Viva Rubberdam!
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

А "почистване на зъбен камък с лазер"? И какви са тия "венечни джобове в които зъбите се захващат"? И откъде да си купя "специален апарат, който впръсква витамини, минерали и малко антибиотик в зъбите"?
Много интересна статия..., и много забавна! :D
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

клещомицин написа:По друг повод бях писал, ще спомена и сега, че подобни "информации" от ежедневници - особено от типа на Стандарт - не трябва да ни вълнуват. Имаме си, особено в последно време, достатъчно специална литература за информация какво става по света в областта на нашата наука.
....Ееееех, колко удобно и мързеливо е да използваш чужди реплики когато нещо е казано както трябва :lol: :lol: :lol:
Аватар
milka koleva
чест потребител
чест потребител

Мнение от milka koleva »

Към непрофесионалните термини,което маса колеги използват в разговорите си с пациенти,бих могла да допълня "лазерни упойки", "лазерни пломби".Във Хасково тези термини са хит и вече обработени в други кабинети пациенти си искат при мене от тези лечения. :lol: Та от тях ги знам тия думички!!!!
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

E, на времето в Стоматологията идваха хора да си преглеждат стомасите.....
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Spirt&Sport написа: Простете, но какво значи-"вадене на зъб с лазер"? :shock:
Arthur Dent написа:А "почистване на зъбен камък с лазер"?
Може би се има предвид това http://www.ultradental.net/index.php?p=view&r[page]=135
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ написа:Имам питане към участниците във форума на ПСФ.

Правилно ли е да се назовават зъби от ; скелет- Циркониев диоксид,

покрит с керамика -"Циркониеви зъби", или както " Металокерамика",

"Цирконкерамика ", "Златокерамика" , "Титанкерамика ", или

"Циркон" , "Титан" и т.н.

Моля за Вашето компетентно мнение.

Георги Радулов

Копирам тук отговора, който дадох в зъботехническия форум, понеже въпросът беше зададен и там:

Цирконият е химичен елемент, високотопим метал, близък аналог на титана, но различаващ се от него по свойствата на съединенията си.Открит е през 1789 от Клапрот, а в свободен вид е получен за първи път, през 1824 година от Берцелиус. Цирконият е получил това име от минерала циркон, което пък, идва от арабската дума " заркун ", което означава златист.
По разпространение в земната кора цирконият заема 11-то място, което никак не е рядко и , което е повече от олово, цинк, мед и други по - известни метали.
Съществуват циркониеви минерали, които са 3 вида:

1.Циркониев двуокис или диоксид, носещ името баделеит, в различни модификации.
2. Циркон - съединение на циркониевия двуокис със силиция - ZrSiO4
3. Сложни циркон - силикати - евдалит, ловенит, евколит и пр.

Промишлено значение имат само баделеит и циркон.
Баделеитът е природна форма, която съдържа 80-90% циркониев диоксид и има твърдост 6,5 по скалата на Моос, а кристалите са с плътност 5,4 - 6,02. През 1950 година добивът на циркониева руда е бил 40 000т общо за целия свят.
Самият цирконий е химически елемент с номер 40, в природата се намира като смес от пет устойчиви изотопа, като два от тях се използват като радиоактивни индикатори, това са Zr89 и Zr95.
Самият цирконий има сребристо бял цвят и в компактно състояние прилича на стоманата, с Т на топене 1845 градуса. В чист вид е подобен на метала Мед, лесно се подлага на механична обработка, изключително корозионноустойчив.
Циркониевият диоксид има Т на топене - 2700 градуса, а минералът циркон - 2200 градуса.

Направих си труда да попреведа по няколко изречения от руски и англииски, съвсем избирателно, за да отговоря на въпроса на Радулов.

Изводът е, че не е правилно да се каже конструкция от цирконий, защото, тогава въпросът - къде е металът е съвсем на място и хич не е смешен.
Laughing Laughing Laughing
Правилно е да се каже - конструкция от циркониев диоксид, ако материалът е този, или, от циркон, ако става въпрос за минерала с това име като материал.
И, хайде, сега специалистът по тези зъби да ми отговори на мен - тези зъби, дет ги фали непрекъснато , от циркониев диоксид ли са или са от циркон? Rolling Eyes Rolling Eyes
Последно промяна от Alexandra на Пет Сеп 05, 2008 5:54 am, променено общо 1 път.
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

Без да съм баш специалист в тази област ми се струва, че изразът "зъби от ...." не е от най-правилните. Виж, ако става дума за коронки или мостове - това е съвсем друга работа.
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

клещомицин написа:Без да съм баш специалист в тази област ми се струва, че изразът "зъби от ...." не е от най-правилните. Виж, ако става дума за коронки или мостове - това е съвсем друга работа.
Абсолютно вярно, приемам поправката :wink: :wink:
petio_21
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от petio_21 »

Имам едно въпросче :roll: как различавате конструкциите в/ху циркониев скелет :!: от останалите безметални такива :? 8)
Аватар
dr.Spilkova
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от dr.Spilkova »

Аз също без да претендирам, че съм суперкомпетентна, бих вметнала че е според мен е най - правилно да се говори за циркониев скелет, а не за циркониеви зъби, защото тук номера е в скелета, а върху него за изпича козметична керамика, т.е нямаме метален скелет, а имаме по-здравия, естетичен и т.н. циркониев скелет.
Но поставена така темата, и то от зъботехник, който би трябвало да е най-компетентен в това, което предлага .....направи ми се видя много учудващо и изненадващо :roll:
Очакваме все пак компетентни отговори от хора, които работят този вид безметални възстановявания. :?:
д-р Кр.Спилкова
СФ - Пловдив 1999 г.
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Позволявам си да копирам един сериозен отговор на сериозен човек от зъботехническия форум. Това е:
http://www.dentarex-bg.com/

Alexandra написа:
Радулов, не смятам, че въпросът ми е некоректен Rolling Eyes Rolling Eyes Моля, отговори ми като на пациент, който няма представа, какъв точно е материалът - циркон или баделеит? И с какво се удостоверява това - сертификат, гаранция за произход и състав или нещо друго?

Позволявам си аз да отговоря за материала с който работя.
ЕТО това- http://www.zirkonzahn.com/App_Upload/do ... sition.pdf е състава и обща спецификация на материала.
Освен това има официално изследване за радиоактивност на Университета в Триест.Мога да го покажа.Материала е вписан в регистрите на ADA-т.е.минал е необходимите тестове за продажба в Америка.
И накрая,с блокчето материал пристига и картичка-инспекционен протокол с подпис за гаранция и Batch номер. Very Happy

Мисля,че заради некоректната политика на "конкурентна" фирма,няма дентален материал,който за се следи толкова строго Wink ...

И при производството на някои керамики се ползва уран,ама никой конкурент не разправя под сурдинка,че флуоресценцията се дължи на радиоактивен материал Laughing Laughing
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Оказа се, че наистина съществува такъв начин за вадене на зъб! :)
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

maxilla написа:
Оказа се, че наистина съществува такъв начин за вадене на зъб! :)
Много интересно, къде се оказа ? :roll: :roll:
Да, с лазер може да се екстрахират разни работи - чуждо тяло от роговица и конюнктива, ДНК, ама зъби - не. :idea: :idea:
Някой чул, недочул и се изказва точно, кат специалист. Глупости на търкалета.
Имам предвид вестникарите. :idea: :roll: :roll:

П.П. Размислих, сигурно може и да може, ако с лазера се разшири толко много дупката около зъба, че да си падне самичък. :lol: :lol: :lol:
Ей, на, изказах се и аз кат специалистите по - горе. :oops: :oops: :oops:
Последно промяна от Alexandra на Вто Юли 21, 2009 6:54 am, променено общо 1 път.
Аватар
Spirt&Sport
чест потребител
чест потребител

Мнение от Spirt&Sport »

javor написа:
Arthur Dent написа:А "почистване на зъбен камък с лазер"?
Може би се има предвид това http://www.ultradental.net/index.php?p=view&r[page]=135
В посочения линк се говори за РЯЗАНЕ НА МЕКИ ТЪКАНЕ, а не за вадене на зъб!? Аз не мога да си представя да се извади зъб с друго освен с лост или клещи. Но нека хирурзите да кажат. Ако има и специалисти по лазерите, например някой джедай, още по-добре! :lazer: :lazer: Я виж ти! Имало иконка точно по темата! :lol: : lazer :
д-р Стоил Попов
СФ Пловдив 2001

Viva Rubberdam!
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Не, не съм чула-недочула. А знам конкретно в коя клиника се извършва манипулацията и твърдят, че е единствено при тях в България. Нямам представа каква е точно манипулацията. 8) Услугата е " Лазерна дентална хурургия" Така, че да не бързаме със заключенията :D
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

О, въпреки краткия ми опит имах 2ма човека които ми твърдяха че предишния лекар им направил "вечни пломби с лазер"
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

:lol: :lol: :lol: Ами на мен са ми казвали, че и аз им правя пломби с лазер, което съвсем ме потресе! Явно ми се губят моменти, а не пия уж...
Така или иначе статията ще ме накара коренно да променя начина си на работа - отсега нататък всички зъби, които не са здраво захванати в джобовете си и не са добре напръскани с витамини и антибиотици ги подпуквам с лазера и после ги заменям с "ЦИРКОНИЕВИ ЗЪБИ"
И нека Силата бъде с нас!!!

А, успях и да изровя една снимка на новите ни екипи за спешна стоматологична помощ. Още не са я публикували в "Стандарт", но още утре ще им я предложа...

Изображение
Последно промяна от Arthur Dent на Вто Сеп 09, 2008 5:14 pm, променено общо 1 път.
Публикувай отговор