Отпечатъчни методи за неснемаеми конструкции

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Отпечатъчни методи за неснемаеми конструкции

Мнение от ivan paskalev »

Кой какви материали и методи ползва?
Лично аз предпочитам полиетер ( Impregum), като винаги използвам ретракционна корда. Хубавото му е, че отпечатъка е еднофазен, хидрофилен и в повечето случаи няма нужда от коректура( Permadyne) . Лоша е само цената. Предполагам доста солена за Българските стандарти.
Все пак, какъв е пазара на хидрофилните А-силикони(поливинил силоксан), надявам се времето на стомафлекс да е отминало:)
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
stamat
потребител
потребител

Мнение от stamat »

няма хидофилни силикони!
за справка - вижте им химичната структура
хидрофилността се получава по друг начин
ползваме C - за съжаление и A, някои си ги комбинират което не е хубаво
А силиконите имат пазар но ги няма във всеки кабинет
doci
потребител
потребител

Мнение от doci »

Аз веднъж на една моя позната взех отпечатък с импрегум,ама после едвам го свалих от устата.Сега ползувам А силикон за праг(дори не му знам марката),за останалото ц силикон.
Лично на мен наи ми харесва на "voko"
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Изображение Сега вече има Impregum Soft - който не е така ригиден като нормалния, така че ако имате пациент с големи подмоли, можете да го ползвате. Все пак, не бих препоръчал да взимате отпечатък с полиетер на пациент със силно пародонтално увредени зъби - може да им се наложи да се протезират по-екстензивно след товаИзображение
Изображение
Аватар
Stefan Peev
почетен член
почетен член

Мнение от Stefan Peev »

Impregum Penta e еталон за качество на отпечатъка.
Impregum F не става-ръчно смесване със всички произтичащи проблеми... Нещо и Permadyn не ми допадна- няма и нужда от него.

По-новите варианти като Penta Soft и Penta Soft Duo дават резултати далеч по-лоши, при което цитираните преимущества се обезмислят.
В 70-80% от случаите ползвам Impregum Penta.
В останалите- А силикон.
С- силикон ползвам за временни конструкции и предварителни отпечатъци
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

импрегум

Мнение от д-р Венелинов »

Аз също ползвам Импрегум пента софт. Вече почити 1 год. Много съм доволен, а и не намирам, че е много по-скъп от един А-силикон. Важното е, че качеството е ненадминато....
:D
- Пловдив 2000
- Българско Ендодонтско Общество
- "Робът се стреми към свобода, свободният-към съвършенство" Гоце Делчев
Д-р Нели Вълкова
нов потребител
нов потребител

Мнение от Д-р Нели Вълкова »

Колеги,бихте ли споделили,когато вземате отпечатък с А-силикон,едноетапен или двуетапен метод ползвате?
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Венелинов »

nellyvalkova написа:Колеги,бихте ли споделили,когато вземате отпечатък с А-силикон,едноетапен или двуетапен метод ползвате?
Само едноетапен :!:
- Пловдив 2000
- Българско Ендодонтско Общество
- "Робът се стреми към свобода, свободният-към съвършенство" Гоце Делчев
Д-р Нели Вълкова
нов потребител
нов потребител

Мнение от Д-р Нели Вълкова »

Благодаря за отговора.За мен това е все още нещо ново,отскоро работя с адитивен силикон,и всеки споделен опит е от полза.Според учебника на доц.Кисов еднофазните /едноетапните/методи са подходящи повече за надвенечни препарации.Но аз го предпочитам,пък и имам сестра в кабинета,която размесва тестообразния отпечатък,докато щприцовам финия.
Аватар
georgi kolev
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от georgi kolev »

http://www.plovdent.com/index.php?lang_ ... pubs_id=37

http://www.plovdent.com/index.php?lang_ ... pubs_id=32

Два линка относно темата за Техниката на отпечатване , за която не се каза почти нищо , освен , че може да в един или два етапа .
ПЛОВДИВ СМТЛ"ДЕНТОМЕГА"ООД
www.plovdent.com
www.dent-omega-bg.com
normand
нов потребител
нов потребител

Мнение от normand »

Интересуваме каква е техника за определяне на централна оклузия с "твърд" силикон.Благодаря.
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Ами каква е техниката- шприцваш между зъбите и караш пациента да захапе, броиш до 30 и това е то.... е, поне на пръв поглед. Проблемът е, че този силикон е твърде точен във възпроизвеждане на детайли от устата и най-малкият недостатък на гипсовия модел "повдига" захапката. По принцип полученият "отпечатък" трябва да се изреже, така че само върховете на туберкулите да останат отпечатани - т.е. отстраняват се отпечатъците на фисури, гингива и интердентални амбразури с ножичка или скалпел (ако имаш доверие на лабораторията, не се занимаваш). Този силикон трябва само да "води" туберкулите до контакт. Моя опит с тях беше смесен - ако имаш добър и стабилен три точков контакт е по-добре без такъв. Понякога е по-добре да се ползва восък с алуминиев прах или акрилна пластмаса - те са по-неточни и "прощават".
Друг е въпросът със снемането на центрична релация, за него има цели раздели в учебниците.
Изображение
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

ivan paskalev написа:..... Понякога е по-добре да се ползва восък с алуминиев прах или акрилна пластмаса - те са по-неточни и "прощават".
Напротив,не прощават,точно защото са неточни!!!.Не ползвайте восък за определяне на централна оклузия.Грешката е почти сигурна.
Пластмасата става според консистенцията(течлива не ползвайте).

Обръщайте внимание на контрата-вземайте качествени отпечатъци с коректура.
След като се отлеят моделите-(контрата задължително също от добър твърд гипс!!),се преглеждат за дефекти (най-добре под микроскоп,от някой който знае какво да гледа :D ).
След като се включат в артикулатор,преди да се започне работа,моделите внимателно се наартикулират един спрямо друг.По този начин се проверява дали захапката която сте взели е правилна,и се избягва повдигането в устата вследствие на подвижността на зъбите.
Валентин Таков
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Колеги, при двуетапните методи, бихте ли споделили как изрязвате тестообразната силиконова маса, след втвърдяване. ? Засега аз изрязвам междузъбните пространства и правя улеи за истичане на излишната кремообразна коректура. Премахвам и някойи подмоли , които могат да ми попречат за доброто ажустиране на отпечатъчната лъжица.
Смятате ли ,че при прагови препарации, по добрият вариянт е двуетапният метод с Ц силикон именно заради възможността за упражняване на компресия върху коректурата ? Или по добрият вариянт са хидрофилните отпечатъчни материали взети едноетапно за прагови препарации ?
Бихте ли споделили някакви специални особености при метода за отпечатък за фасети ?
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

doktor galindar написа:Колеги, при двуетапните методи, бихте ли споделили как изрязвате тестообразната силиконова маса, след втвърдяване. ? Засега аз изрязвам междузъбните пространства и правя улеи за истичане на излишната кремообразна коректура. Премахвам и някойи подмоли , които могат да ми попречат за доброто ажустиране на отпечатъчната лъжица.
Смятате ли ,че при прагови препарации, по добрият вариянт е двуетапният метод с Ц силикон именно заради възможността за упражняване на компресия върху коректурата ? Или по добрият вариянт са хидрофилните отпечатъчни материали взети едноетапно за прагови препарации ?
Бихте ли споделили някакви специални особености при метода за отпечатък за фасети ?
За съжаление отново както и във всички останали случаи няма панацея. Всеки отпечатъчен материал и метод си има и добри и лоши страни. Примерно Адитивните силикони имат висока твърдост по Шор и не стават за взимане на отпечатък при ретенционни области и пародонтално подвижни зъбки. Полиетерите имат пък съкратено манипулативно време и това е пречка при използване на шприцоване върху изпилените зъби със спринцовка при повече зъби. Освен това са склонни към имбибиция. Хидроколоидите, полиетерите и адитивните силикони са еталон за точност. Като може да се поспори дали хидроколоидите или полиетерите са по точни.
Хидрофилността е качество присъщо на адитивните силикони , а не на кондензационните. Поради тази причина и Coltene създадоха Спиидекс който е първият подобрен кондензационен силикон. Това става чрез така наречената Пространствено Контролирана Прекондензация . Така , че Спиидекс е кондензационен силикон с близки до адитивните силикони качества.
Що касае улеите за оттичане там проблемът е много сериозен. Защото улеите създават възможност от една страна да се оттича коректурата , но от друга намалят налягането и възможността да се отпечатва правилно подвенечните участъци и прагът.
Всички методи който се използват като общоприети са повече или по малко грешни. Особено тези при които се преминава с ножчето за улей през негативният образ на изпиленото пънче.
Хофман създава една метода която е модифицирана от Угринович по късно и е единствената позната досега която решава и двете задачи-оттичане и компресия. Що касае пък методите там нещата са още по сложни защото значение има лъжицата, материалът, видът и . Броя на изпилените и ли подготвени зъби, за какво точно са подготвени. Подготовката на венецът. Някой автори предлагат един метод на отпечатък при инлеи например и друг при обвивни корони и т.н. Опростяването на стоматологията я превръща в занаят. Тя не е занаят, а е наука и поради тази причина за всяко нещо си има плюсове и минуси. Познаването на нещата в детайли дава възможност за използване на най правилният метод, материал и подход за дадената оценена клинична ситуация.

Поздрави

Ники
БАЕС
Последно промяна от ники на Нед Мар 18, 2012 10:12 pm, променено общо 1 път.
Savov
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Savov »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

:lol:
Последно промяна от ники на Нед Мар 18, 2012 10:13 pm, променено общо 1 път.
Savov
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Savov »

:D Благодаря, но аз съм зъботехник и това не е мое постижение. Доста стар случай, който винаги давам за пример за перфектно свършена работа от страна на клиниката, даваща възможност на лабораторията да покаже най-доброто от себе си.

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Savov написа::D Благодаря, но аз съм зъботехник и това не е мое постижение. Доста стар случай, който винаги давам за пример за перфектно свършена работа от страна на клиниката, даваща възможност на лабораторията да покаже най-доброто от себе си.

Изображение
Няма значение поздравите са за човекът който ги е взел. :D :D

Ники
БАЕС
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

От много време искам да споделя един метод за снемане на отпечатък,който си е моя модификация.С него, мисля че се избягват много трудности,а резултата е предвидим.
Методът се казва "Работен модел със самостоятелно пънче"-описан е в литературата.Накратко става въпрос за следното-взема се отпечатък от протезното поле,който се включва в оклудатор или артикулатор.Гипсовият модел се отлива без щифтчета.Изработва се гипсово пънче от същия отпечатък или от допълнително взет.Върху него се изработва гипсово пънче,което се явява един вид подвижното пънче и то трябва да бъде от по-точния отпечатък.От тук нататък е и моята модификация.
1. силиконов отпечатък
2. изработване на индивидуална лъжица (кепе) от първия отпечатък
3. поставяне на кофердам и вземане на отпечатък с кепето с полиетер
От тук нататък етапите ,мисля че се подразбират,както и предимствата на този метод.

Изображение
Вижда се незадоволителният отпечатък в областта на препарационната граница,поради което и преминаваме на следващия етап.
Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор