Отпечатъчни методи за неснемаеми конструкции

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

javor написа:От много време искам да споделя един метод за снемане на отпечатък,който си е моя модификация.С него, мисля че се избягват много трудности,а резултата е предвидим.
Методът се казва "Работен модел със самостоятелно пънче"-описан е в литературата.Накратко става въпрос за следното-взема се отпечатък от протезното поле,който се включва в оклудатор или артикулатор.Гипсовият модел се отлива без щифтчета.Изработва се гипсово пънче от същия отпечатък или от допълнително взет.Върху него се изработва гипсово пънче,което се явява един вид подвижното пънче и то трябва да бъде от по-точния отпечатък.От тук нататък е и моята модификация.
1. силиконов отпечатък
2. изработване на индивидуална лъжица (кепе) от първия отпечатък
3. поставяне на кофердам и вземане на отпечатък с кепето с полиетер
От тук нататък етапите ,мисля че се подразбират,както и предимствата на този метод.

Изображение
Вижда се незадоволителният отпечатък в областта на препарационната граница,поради което и преминаваме на следващия етап.
Изображение

Изображение

Изображение

При тези съвременни методи за отпечатъци да взимаме такива с кепета е ненужно. Много се усложнява всичко.
Това са методи който са се прилагали навремето тогава когато не е имало такива техники като днешните. Сега няма случай който да не може да се реши с помощта на съвременните отпечатъчни методи.

Поздрави

Ники
БАЕС
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

ники написа:
При тези съвременни методи за отпечатъци да взимаме такива с кепета е ненужно. Много се усложнява всичко.
Това са методи който са се прилагали навремето тогава когато не е имало такива техники като днешните. Сега няма случай който да не може да се реши с помощта на съвременните отпечатъчни методи.

Поздрави

Ники
БАЕС
Не съм съгласен с вас.Усложняването не е чак толкова голямо,а в някой случаи дори е по-малко, да не кажа в повечето случаи от модерните методи,а и между другото не смятам че метода не е съвременен .Ще обясня и защо е така.Модерните методи,които вие цитирате или за които си мисля ,че имате предвид може да са модерни ,но са и много капризни.Аз няма да правя обзор на всички отпечатъчни методи сега ,но ще кажа само някой от нещата.
Да започнем първо, каква техника на отпечатване да си изберем-еднофазна или двуетапна.Тук мисля ,че ще се съгласите както и повечето колеги предимството е за едноетапната техника,поради по -малкия риск за деформация и др.подробности.После какъв отпечатък да си изберем еднопластов или двупластов -въпрос на лични предпочитания зависи от много фактори ,дали стоматолога има сестра, с какви материали разполага ,оборудване,индивидуална лъжица ли ще ползва или стандартна-тук едва ли ще имаме единодушие ,така че го оставяме всеки сам да си прецени кой метод му е по -удобен и най- изгоден.После стигаме до избор на материал и тук вече мисля ,че използването на класическата пръстенова система модифицирана в съвременен вариант все още има място в стоматологията.Предимството за мен е, че мога да използвам материала ,който искам, това е ръчно разбъркващ се полиетер,не защото не искам машинно ,а защото все още не мога да си го позволя.А за полиетерите ,който ги използва знае че са много хубави материали обаче трудно се разбъркват ръчно и когато се използва по- голямо количество често излизат шупли.Сега обаче на нас не ни трябва голямо количество ,а малко повече отколкото за циментиране.По този начин се спестява страшно много от отпечатъка ,а на всичкото отгоре се повишава качеството :D Друго предимство е лекотата, с която се взема когато се приложи с кофердам .Сестра даже не ти и трябва,освен да ти помогне за поставянето на кофердама евентуално.Бъркаш си малко количество отпечатък, поставяш го в кепето, имаш време дори да се почешеш :lol: зъба няма нужда от продухване, той си стои чист и сух,поставяш кепето докато излезе малко отпечатък около прага и после го оставяш да стои пасивно за разлика от съвременните методи, при които опасността да натиснеш по- силно лажицата по време на еластифициране и да се размести и деформира отпечатъка ,си остава.После, ако случайно все пак нещо не ни хареса, отпечатъка можем с лекота да го повторим ,без това да е някаква сериозна инвестиция, за разлика от отпечатъка с лъжица ,при който ,ако се наложи повторение, материала не е никак малко който се изхварля, а накрая най -вероятно като го повторим той ще излезе по същия начин.Съвременните техники са добри ,обаче са и несигурни,понеже може венеца да е ретрахиран идеално ,от сулкуса да няма нито ексудат ,нито кръв, обаче в момента когато посегнем с лъжицата към устата езика се повдига и запълва всичко това със слюнка .Оттам нататък е ясно какво ще излезе,за това и на горната челюст резултата е по- добър заради по- добрия контрол над течностите(слюнката)при тази методика.С кофердама тези условия отпадат ,а аз да ви кажа в някой случаи много по- бързо поставям кофердама, отколкото ретракционната корда,която на всичкото отгоре след поставянето си трябва и да постои около 10 мин.Мога още доста да пиша ,обаче трябва и да поработя.В заключение искам да кажа - вярвам че хората които използват рубердам ще стигнат до същите заключения като мен и ще се обедят в ефективността и предвидимостта на метода.Могат да използват любимия си материал отново ,който би трябвало да бъде А-силикон или полиетер, само че ще им излиза много по -евтино,естествено и адхезив за кепето.А метода има предимства и не само за отпечатване, а и за модела и точността му ,понеже се избягва подвижното щифтче и опасността от вертикалната промяна в положението му ,ако попадне някаква прашинка под пънчето,а тя макар и в микрони винаги попада.

Изображение
Това е самостоятелното пънче от кепето
Изображение
Това е завършената корона върху модела от силиконовия отпечатък.Тук пак ще поясня основата на короната е изработена върху горното пънче след което е прехвърлена върху работния модел за доизграждане на контакт пункта и оклузията.За това на този модел съм изрязал прага,тук той не ни трябва за да не пречи на правилното ажустиране.
Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Е има начини да се контролира слюнката и на долната челюст. Всеки сам избира какъв метод да ползва. За съжаление в стоматологията не винаги това което ни е най удобно на нас е най доброто. По скоро би трябвало да говорим за това кой метод и материал има индикация и кой не при съответният клиничен случай. От там тръгва всичко. Аз лично не смятам , че примерно Wash техниката е сложна , но всеки си преценява за себе си.
Познанията за нещата от различен ъгъл винаги са полезни.

Поздрави

НИКИ
БАЕС :D
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Съгласен съм с вас.Само искам да уточня още нещо.
За слюнката, естествено че има начини да се контролира, било то с ролки ,слюносмукател,аспиратор,медикаментозно и др.Обаче най- ефективния и сигурен метод си остава рубердама ,за това мисля ,че спор няма.За избора на метод сте прав, всеки сам избира,аз споделям моя,а някой ако иска нека да пробва и да даде отзиви.За Wash техниката не съм казал, че е сложна ,дори в метода, в който съм описал я прилагам ,само че модела от този отпечатък го използвам като гипсов ключ поради незадоволителния отпечатък именно в областта на прага.А ако отпечатъка е добър, то тогава от индивидуално кепе лъжица няма нужда или го правим, за да търсим още по-голяма точност.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Колеги ,кажете има ли някой по евтин метод за взимане на отпечаъци за единични МКК. За мост -си заслужава да се вземе отпечатък с цели лъжици горе , долу и захапка и т.н. Силикона който се изхарчва се рентира. Ама за една коронка - да се хаби толкова силикон -не се рентира. Локумките се огъват ,повдигат , тормозят зъботехниците с една дума. Секторните лъжици в захапка хич не ми се нравят-по добре с цели да взимам. Та какво правите Вие ?!
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Моето мнение е, че най-добре е да има цена за снемане на отпечатък, без значение дали е за една корона или за 14. :)
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

doktor galindar написа:Колеги ,кажете има ли някой по евтин метод за взимане на отпечаъци за единични МКК. За мост -си заслужава да се вземе отпечатък с цели лъжици горе , долу и захапка и т.н. Силикона който се изхарчва се рентира. Ама за една коронка - да се хаби толкова силикон -не се рентира. Локумките се огъват ,повдигат , тормозят зъботехниците с една дума. Секторните лъжици в захапка хич не ми се нравят-по добре с цели да взимам. Та какво правите Вие ?!
Без упрек, винаги ми е било интересно когато някой калкулира цената на материалите в нашата работа с такава тежест. Търсят се евтини материали, от девет планини се носи вода и така нататък. Ако има нещо евтино в нашата работа то това са материалите. С една кутия адитивен силикон или едно саламче полиетер могат да се вземат десетки отпечатъци. При добра цена себестойността на материала е нищожна. За каква икономия иде реч тогава. Скъп е не материалът в стоматологията, а трудът. :D Навремето имаше в Пловдив един зъболекар дето като правеше металокерамика на пациентите и те викат ...ей много скъпа тая металокерамика бе докторе ...и той си беше приготвил такива стари мостове рязани разни , паднали и ги подаряваше на такива пациенти и постоянно им повтаряше. Скъп е не материалът , а моя труд. Прав е бил човекът , лека му пръст. :(
Д-р Николай Николов
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

ники написа:
doktor galindar написа:Колеги ,кажете има ли някой по евтин метод за взимане на отпечаъци за единични МКК. За мост -си заслужава да се вземе отпечатък с цели лъжици горе , долу и захапка и т.н. Силикона който се изхарчва се рентира. Ама за една коронка - да се хаби толкова силикон -не се рентира. Локумките се огъват ,повдигат , тормозят зъботехниците с една дума. Секторните лъжици в захапка хич не ми се нравят-по добре с цели да взимам. Та какво правите Вие ?!
Без упрек, винаги ми е било интересно когато някой калкулира цената на материалите в нашата работа с такава тежест. Търсят се евтини материали, от девет планини се носи вода и така нататък. Ако има нещо евтино в нашата работа то това са материалите. С една кутия адитивен силикон или едно саламче полиетер могат да се вземат десетки отпечатъци. При добра цена себестойността на материала е нищожна. За каква икономия иде реч тогава. Скъп е не материалът в стоматологията, а трудът. :D Навремето имаше в Пловдив един зъболекар дето като правеше металокерамика на пациентите и те викат ...ей много скъпа тая металокерамика бе докторе ...и той си беше приготвил такива стари мостове рязани разни , паднали и ги подаряваше на такива пациенти и постоянно им повтаряше. Скъп е не материалът , а моя труд. Прав е бил човекът , лека му пръст. :(
Прави си Док, важна е цената на нашият труд. И наистина при добра цена ,цената на материяла не е от особено значение. Да се съобразим обаче с икономическата обстановка в страната,защото с нея , както с прогнозата за времето,няма как да не съобразиш . В Монтана средна работна заплата - 400 и кусур лева /въпреки че за голям процент от хората това са мечтани пари/. Да видим каква е цената на един качествен фотополимер съотнесен със доходите на основният процент хора тук. Две компюлки по 0,25 грамчета -16лв. Малко течно фотополимерче от същата малкограмажна компюлка 3-4 левчета. Малко бондтче от 4-5 мл бутилчица -една скромна порциийка 5-6 лв.
Кофердамче, клампи се амортизират, платно, само за материяла по него трябва да се сложат 4-5 лв. Една матричка палодентче 5-6 левчета. Ецваща течност 2 лева разход на поставяне. От тук от там полиране с гумичка енхес за 7 левчета и още толкова разход за паста призма глос. 3-4 левчета за летички и клинче. И тук не смятам заплатки за сестри,счетоводители т.н.,разходи за осигуровки, наеми ,данъци,курсове и всичко дето по-добре от мене знаеш. Та разхода само за материял без тези последните нещица е близо 60 левчета.Ако човек уважава труда си и не се раздава като за последно , такава пломбичка, особено ако е по-голямшка, се изпипва за час и половина най малко / времето е пари/,няма как една такава пломбичка да е по- евтина от 130 левчета. Е тука един средностатистически човечец трябва да отдели 1/4 от заплатата си за 1 сносна пломба.Струват му се множко и можете да си направите съответните изводи какво следва . Друг е въпроса, че за един акумулатор ще дадат 150лв с удоволствие ,защото е много важен за възстановяване на дъвкателната им функция. Така стоят нещата горе-долу и с ортопедията за жалост. Та поради редица сложни причини много от зъболекарите в България стават безмълвни дистрибутори на стоматологични материали,просто защото професията не им е хоби, а трябва да се изхранват с нея. Та за тези зъболекари а те са болшинството са изключително много зависими от цените на материалите.
Ако администраторите сметнат, могат да изтрият или преместят мнението,защото в него се коментират цени.
Последно промяна от doktor galindar на Сря Апр 28, 2010 9:39 pm, променено общо 1 път.
Д-р Галин Евгениев
д-р Табаков
чест потребител
чест потребител

Мнение от д-р Табаков »

Хм, при много от композитите една шприца е около 4 гр и цена от около 60-80 лв. Е понеже ние запълваме кухини, а не теглим кренвирши, се споменава и обема на шприцата - около 2.7-3 мл. С толкова материал спокойно може да се направят поне 10-15 МОД (не съм ги смятал, на око меря :) ) кавитети на молари с метода имаме само 1 цвят А2, А3 и пр, без другите ефектни маси. Оттук нататък сметката е проста.
А има и алгинати с прилични качества за цялата лъжица на антагонистите, като опаковката е на много достъпна цена.
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

doktor galindar написа:
ники написа:
Прави си Док, важна е цената на нашият труд. И наистина при добра цена ,цената на материяла не е от особено значение. Да се съобразим обаче с икономическата обстановка в страната,защото с нея , както с прогнозата за времето,няма как да не съобразиш . В Монтана средна работна заплата - 400 и кусур лева /въпреки че за голям процент от хората това са мечтани пари/. Да видим каква е цената на един качествен фотополимер съотнесен със доходите на основният процент хора тук. Две компюлки по 0,25 грамчета -16лв. Малко течно фотополимерче от същата малкограмажна компюлка 3-4 левчета. Малко бондтче от 4-5 мл бутилчица -една скромна порциийка 5-6 лв.
Кофердамче, клампи се амортизират, платно, само за материяла по него трябва да се сложат 4-5 лв. Една матричка палодентче 5-6 левчета. Ецваща течност 2 лева разход на поставяне. От тук от там полиране с гумичка енхес за 7 левчета и още толкова разход за паста призма глос. 3-4 левчета за летички и клинче. И тук не заплатки за сестри,счетоводители т.н.,разходи за осигуровки, наеми ,данъци,курсове и всичко дето по-добре от мене знаеш. Та разхода само за материял без тези последните нещица е близо 60 левчета.Ако човек уважава труда си и не се раздава като за последно , такава пломбичка, особено ако е по-голямшка, се изпипва за час и половина най малко / времето е пари/,няма как една такава пломбичка да е по- евтина от 130 левчета. Е тука един средностатистически човечец трябва да отдели 1/4 от заплатата си за 1 сносна пломба.Струват му се множко и можете да си направите съответните изводи какво следва . Друг е въпроса, че за един акумулатор ще дадат 150лв с удоволствие ,защото е много важен за възстановяване на дъвкателната им функция. Така стоят нещата горе-долу и с ортопедията за жалост. Та поради редица сложни причини много от зъболекарите в България стават безмълвни дистрибутори на стоматологични материали,просто защото професията не им е хоби, а трябва да се изхранват с нея. Та за тези зъболекари а те са болшинството са изключително много зависими от цените на материалите.
Ако администраторите сметнат, могат да изтрият или преместят мнението,защото в него се коментират цени.
Прав си Докторе , така е . Положението е тежко , дано се оправи съсловието ни и да върви напред към по добри времена. Да могат да си позволяват удоволствието да не се съобразяват с цени и количество на употребявани материали. Пожелавам го от все сърце на всеки. :wink:
Д-р Николай Николов
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

За единични корони, при наличие на по-дистален зъб който прави контакт, не е грехота да се вземе секторен отпечатък в захапка. Има доста публикации по темата и повечето зъболекари в САЩ практикуват този метод. Стига да е качествен материала. Не го правим заради икономията, по-скоро от удобство.

Индивидуалната лъжица също спестява материал;)
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

ники написа: Навремето имаше в Пловдив един зъболекар дето като правеше металокерамика на пациентите и те викат ...ей много скъпа тая металокерамика бе докторе ...и той си беше приготвил такива стари мостове рязани разни , паднали и ги подаряваше на такива пациенти и постоянно им повтаряше. Скъп е не материалът , а моя труд. Прав е бил човекът , лека му пръст. :(
Много ми хареса цитата.Ако е удобно може ли да споделите кой е бил колегата,за да го уважим,предполагам хабилитирано лице?
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

javor написа:
ники написа: Навремето имаше в Пловдив един зъболекар дето като правеше металокерамика на пациентите и те викат ...ей много скъпа тая металокерамика бе докторе ...и той си беше приготвил такива стари мостове рязани разни , паднали и ги подаряваше на такива пациенти и постоянно им повтаряше. Скъп е не материалът , а моя труд. Прав е бил човекът , лека му пръст. :(
Много ми хареса цитата.Ако е удобно може ли да споделите кой е бил колегата,за да го уважим,предполагам хабилитирано лице?
Не не беше хабилитирано лице, беше частно практикуващ. Важното е , че нещата се повтарят и нищо ново не се случва под слънцето. Поне в отношенията ни с пациентите. :)
Д-р Николай Николов
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

ivan paskalev написа:За единични корони, при наличие на по-дистален зъб който прави контакт, не е грехота да се вземе секторен отпечатък в захапка. Има доста публикации по темата и повечето зъболекари в САЩ практикуват този метод. Стига да е качествен материала. Не го правим заради икономията, по-скоро от удобство.

Индивидуалната лъжица също спестява материал;)
Големи проблеми има с отпечатъците и методите за тях. Проблемите не са толкова във видът на отпечатъка , колкото в техниката на взимане. Много автори твърдят , че добрият отпечатъкът е 80 процента техника и 20 процента материал. Прави са със сигурност. Скоро ще организираме курс " Отпечатъци и отпечатъчни методи в неподвижното зъбопротезиране", надявам се да успеем да разрешим проблемите на този вид работа за повечето колеги.
Д-р Николай Николов
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

ники написа: Големи проблеми има с отпечатъците и методите за тях. Проблемите не са толкова във видът на отпечатъка , колкото в техниката на взимане. Много автори твърдят , че добрият отпечатъкът е 80 процента техника и 20 процента материал. Прави са със сигурност. Скоро ще организираме курс " Отпечатъци и отпечатъчни методи в неподвижното зъбопротезиране", надявам се да успеем да разрешим проблемите на този вид работа за повечето колеги.
Напълно вярно! Много полезен курс! Дано повече колеги се възползват от него! :thumb:
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Обаче, преди да се нахвърлим на отпечатъка, трябва да сме препарирали добре зъбите и да имаме добра лаборатория, която да го завърши.Иначе ,ако нишката някъде се скъса ,по- добре да си потърсим розов гипс и да работим по старите методи ,резултатите ще бъдат съпоставими с еластомерите :lol:
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

javor написа:Обаче, преди да се нахвърлим на отпечатъка, трябва да сме препарирали добре зъбите и да имаме добра лаборатория, която да го завърши.Иначе ,ако нишката някъде се скъса ,по- добре да си потърсим розов гипс и да работим по старите методи ,резултатите ще бъдат съпоставими с еластомерите :lol:
Да за жалост е така. Където и да се скъса нишката не е добре.
Имам наблюдения , че в по принцип се отделя по голямо внимание на препарирането , отколкото на отпечатъкът и циментирането поне що касае нашата работа, за ажустиране и оклузия да не говоря. :D
Д-р Николай Николов
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

ники написа:
javor написа:Обаче, преди да се нахвърлим на отпечатъка, трябва да сме препарирали добре зъбите и да имаме добра лаборатория, която да го завърши.Иначе ,ако нишката някъде се скъса ,по- добре да си потърсим розов гипс и да работим по старите методи ,резултатите ще бъдат съпоставими с еластомерите :lol:
Да за жалост е така. Където и да се скъса нишката не е добре.
Имам наблюдения , че в по принцип се отделя по голямо внимание на препарирането , отколкото на отпечатъкът и циментирането поне що касае нашата работа, за ажустиране и оклузия да не говоря. :D
Съгласен съм напълно ! Не е лошо, когато решите да направите курс за отпечатъците да споделите във форума. Като че ли, ортопедичните курсове са най- редки. Освен това не е лошо да разгледаме ажустиране и оклузия в отделна тема,ако колегите имат желание, ще е доста полезно. :D
Д-р Галин Евгениев
dr. doicheva
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от dr. doicheva »

Колеги,искам да попитам за какво използвате А-силиконите със средна консистенция(regular)?За тестообразните и кремообразните(light) е ясно,че се комбинират в двуфазната (wash) техника.C-силикон със средна консистенция,т.нар. пастообразен съм използвала за окончателен отпечатък с индивидуална лъжица при частично обеззъбяване.Но,А-силикон...Ще съм благодарна,ако отговорите.
D-r Churlinov
потребител
потребител

Мнение от D-r Churlinov »

От моя скромен опит ,или от това което видях в Америка,поне този зъболекар работеше по тоя метод:

Едноетапен,двуфазов отпечатък със стандартни пластмасови лъжици.Силикона беше "А" ,но немога точно да си спомня производителя(някви сладоледи имаше на картината и миришеше супер готино,направо самия да си вземеш отпечатък.Колегите който работят там ще се сетят).Материяла идва във фабрични опаковки които се поставят на AUTOMIX пистолета,и те са две (HEAVY BODY,LIGHT BODY). Асистента пълни лъжицата със хевито а пък зъболекаря нанася лайт-а около зъба с другия AUTOMIX .След това поставя и лъжицата със хевито (което е с еднаква консисстенция както и лайт-а) и отечатъка е готов. Накрая поставя от от лайта по всички долни зъби и му дава да затвори,т.е взима регистрат с други думи.
Heavy формата я ползваше преди да се изпили зъба за временна корона също.Взимаше двапъти регистрат :1.Преди да изпили забът 2. След изпиляване (така и не разбрах защо го взима първия път преди да изпили при положение че веднага се поставя временна корона ,пък и няма VDL).
За ретракция поставяхме корда и една интересна система TRAXODENT http://www.premusa.com/dental/newproducts.asp
,не знам колко се използва тука,но вършеше голяма работа. Хем кървоспиращо,хем поема кревикуларната течност от сулкуса,и става супер бързо за около 2 минутки.
Надявам се че не съм пуснал излишна информация///////Лека вечер..
Публикувай отговор