Интересен случай-лечение?

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Публикувай отговор
Аватар
зъбар
нов потребител
нов потребител

Интересен случай-лечение?

Мнение от зъбар »

Здравейте, става дума за 24-годишно момиче, при което както се вижда и на снимките- зъб 17 е прорастнал(стига до лигавицата на срещуположната челюст и я травмира), зъби 18,48 и 47 са под лигавицата. Оклузията е Клас 1 по Енгел. Моля за вашите виждания по случая, колеги :)

p.s.За мен едно логично решение е екстракция на 18 и 48, стимулиране растежа на 47 и блок-корони на 16 и 17, за да се спре прорастването...:)

Изображение

Изображение

Благодаря предварително :) Ако имате въпроси питайте :) Лек ден и весели празници :)
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Вади всичко.
47 едва ли е анкилозирал заради 48. Помисли си - момичето е било на 11-12 когато този зъб е анкилозирал, тогава мъдреца си е бил далече далече. Така че едва ли ще може да го изкараш на бял свят ортодонтски.
Пациентката ще си функционира прекрасно само с първи молари. Да се слагат блок корони излага прекомерен риск както 12, така и 13 - пародонт, ендодонт и пр.
Успех
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
adenta
нов потребител
нов потребител

Мнение от adenta »

ekstrakciite na osmicite da.za drugoto pitaite kolegata ortodont dali iska da poeme podobno predizvikatelstvo.i haide de...da polzvame OPG.Niamame kartinki.Kartinki ni triabvat :lol:

пишете на КИРИЛИЦА !!! Използвайте KREDOR в горният десен ъгъл!
Breath!
renydent
потребител
потребител

Мнение от renydent »

Бих екстарахирала 48;47 и 17.Не мога да преценя само от графията има ли някакъв шанс 18 да поникне и да медиализира .Ако няма такъв раздели се и с него.
Аватар
зъбар
нов потребител
нов потребител

Мнение от зъбар »

Ето и Ортопантомографията :)

Изображение
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Тц-тц, да ме извинява който я е правил тази ортопантомография, ама много некадърна. Поне да бяха свалили обиците. Може би да има ортодонтски вариянт,ако приемем, че 47 не е анкилозирал, а е имало някаква друга локална причина да го спре от пробив.... но аз лично не бих се подложил на нещо по-дълго от 6 месеца ако бях на нейно място.
Изображение
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Привет колеги ! Интересно ми е как Вие бихте решили случая. Пациента е млад/30 г./ ,пародонтален сондаж б.о., не съобщава за бруксизъм, в миналото е имало вредни професионални нокси.
Касае се за разпространено абразио.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
d-r A.Petev
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от d-r A.Petev »

Прочетете Мауро Фрадеани , разгледал е много подобни случай . Той е едната крайност :D , другата е Сергей Радлински :D
Вие ще си прецените ! Тези случай са невъзможни без дълбоки познания за гнатологията !
Хубаво е да дадете снимки и на лицето и устните !
д-р Антон Петев

Стоматологичен факултет-Пловдив 1997г.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

d-r A.Petev написа:Прочетете Мауро Фрадеани , разгледал е много подобни случай . Той е едната крайност :D , другата е Сергей Радлински :D
Вие ще си прецените ! Тези случай са невъзможни без дълбоки познания за гнатологията !
Хубаво е да дадете снимки и на лицето и устните !
Благодаря за съветите Док !
:D Ще пусна графия и екстраорално като дойде пациента. Все си мисля че има бруксизъм, нищо че не съобщава.
Д-р Галин Евгениев
sol
потребител
потребител

Мнение от sol »

:D
Последно промяна от sol на Съб Окт 31, 2009 11:40 pm, променено общо 1 път.
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Тук изглежда се касае за киселинна ерозия - вижте долните. Да взима омепразол, да не яде лимони и да не пие Пепси.
Изображение
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

dies solis написа:
doktor galindar написа: Касае се за разпространено абразио.
Докато навлизате в дълбините на гнатологията/дано не сте като Данте и неговия "Ад"!/ и четете Фрадеани/евентуално Радлинский!/ може да направите една оклузална шина на пациента да спи с нея,за да не се задълбочава състоянието му.Препоръчайте му да сънува Венеция-гондоли,карнавали и др. напр.италиянки,за да скърца по-малко със зъби,защото ще стои с отворена уста!.И както казват италиянците-Un amore grande :heart:
Благодаря за съвета за шината, ще предложа на пациента ! :D
Към доктор Паскалев. Какво мислите във връзка с приема на омепразол ? Питам защото на мен при повишена киселинност ми действа по добре фамотидина. Като че ли съм повече за Н блокерите като него отколкото ,за блокаторите на водородната помпа. Иначе връзката е интересна и не ми хрумна на прима виста. Благодаря ! :D
Честно казано ,колкото и да ме изкушава идеята за директни възстановявания , във връзка с минималната им инвазивност, все си мисля, че една от етиолигичните причини е бруксизъм. И се съмнявам че ще удържат на напрежението. В случая повече би ми донесло спокойствие възстановяване изцяло с коронки или поне керамични овърлеи. Лошото е, че ще се пожертват доста зъбни тъкани,но какво да се прави. Освен това последният вариянт включва и прецизно наартикулиране в артикулатор. Вие как бихте процедирали ?
Д-р Галин Евгениев
sol
потребител
потребител

Мнение от sol »

Последно промяна от sol на Съб Окт 31, 2009 11:39 pm, променено общо 1 път.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

dies solis написа:Пациентът не ви ли е съобщавал за парене зад гръдната кост :?: :D
Не е, ама и аз не съм го питал,ще го попитам обаче. Сега си мисля и друго-каза че е работил в предприятие за препработка на прежди. Между другото пародонтален проблем няма. Един минус в ролята на професионално вредните нокси. Интересен случай. Кара ме да се чувствам като обожаваният от мен Д-р Хаус :lol: .
Д-р Галин Евгениев
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Хм, я да видим, Н2 блокер блокира хистамина, който активира отделянето на киселина.... апък протон инхибитора директно инхибира помпата - кой мислите е по-ефективен? Плюс това - омепразола се пие веднъж на ден, Н2 - три пъти - познайте кой ще се пие по-редовно.

Според моите наблюдения от разпитване на мои пациенти Пепси прави продукти които са по-пристрастяващи. Това - чисто емпирично. Може и да съм го сънувал.
Изображение
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

По темата за напитките - и двете компании правят пристрастяващи напитки, не колкото колумбийския прах, но долу-горе... :D

Сериозно - ако смяташ, че причината е в диетата - към листа трябва да добавиш и всякакви фанти и подобни - рН е съвсем малко по-алкално от това на колата (2,8 спрямо 2, ако добре си спомням). Освен това - натурални сокове, кисели плодове... чипс (киселинен е заради някой добавки) и куп други неща... Не му ги забранявай, да не умре от глад и жажда - просто ако консумира - да е наведнъж и след това да изплаква с водичка, в никакъв случай да не четка зъбите след пепсито :wink:
Може да включиш и Tooth Mousse разбира се (...или един български продукт - хлебна сода, 2 ч.л. в 500 мл. вода и да изплаква по няколко пъти на ден)

Все пак си мисля, че има механични причини за картинката - шината и италианските сънища са добра идея... После, отстраниш ли причината - варианти за възстановяване много. Понеже не обичам крайностите бих заложил на керамика дистално и композит във фронта, но... така на гипсови модели е лесно да даваш съвети - ти му мисли :D .
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

Според мен ,директният подход е извън възможните варианти.
Това ,което Мауро сподели е,че ни трябва един материал за цялото възстановяване.Същото мисли и Сергей.
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Привет !
Днес установих :
1/ Тотална липса на каниново и инцизивно водене, явно воденето започва при някой от дисталните зъби,но въпреки усилията не можах да установя точно къде е при тая абразия , това е доста лесно, както се досещате :D
2/ чрез тестовете за установяване на централна релация зи тестовете за проверка състоянието на темпоро-мандибуларната става, се оказа, че липсва ставна патология,поне клинично напълно отсъства такава
3/ наличие на периодични стрелкащи болки по съзъбието,но не силни
4/Липса на анамнестични данни за нощен бруксизъм, но потвърди че през деня стиска зъбите си ,защото усеща, че нещо го дразни в тях. Светна ми идеята за предварителен контакт няъде. Но за ноща не е сигурни-спи сам, но пък и не усеща сутрешна миалгия в масетерите.
5/ храна съвсем обичайна и нормална -разпитах го подробно. Менюто му е бедно на газирани напитки-потвърди го. По горните идеи го задълбах за гастроинтестинална патология. Няма установен гастрит или язва - но има колит. Приема Дуспаталин . Идеята за шина си е чудесна и ще му се направи .
Обсъдихме подробно и плана за лечение , малко е разширен ,но ще ми е интересно какво мислите. Доста ще е от полза. Ето няколко от днешните снимки.
/ Между другото ,въпреки, че не съм направил телерентгенография сериозно се съмнявам,съдейки по профила на лицето за хиподивергентен тип растеж на мандибулата, с преевалиране на растежните процеси в миналото на нейният клон. Това още повече накланя везните към изцяло протетични възстановявания. Това може и да е един от поредицата отключващи фактори,особено като прибавим и увеличаната поради тази причина работна дължина на масетера и птеригоидеус медиалис. Това са само предположения разбира се./

Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от doktor galindar на Чет Окт 15, 2009 10:29 pm, променено общо 1 път.
Д-р Галин Евгениев
sol
потребител
потребител

Мнение от sol »

Последно промяна от sol на Съб Окт 31, 2009 11:41 pm, променено общо 1 път.
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

Просто степента на поражение на тзт е толкова голяма,че вече е почти невъзможно да се възстанови директно.Тук изключвам някои абсолютно гранични ситуации, при които съм правил и аз самият такива възстановявания,но сега съм далеч по предпазлив. 8)
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
Публикувай отговор