Интересен случай-лечение?

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Публикувай отговор
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Много благодаря за отговора, така ще постъпя. :( Преди две години приятеля ми имаше същия проблем, но корена беше доста по-дълъг и спасихме зъбчето, но тук и на мен ми се струваше, че няма да стане.
Много ми е мъчно, когато трябва да го съобщя на пациента.
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Raykovska написа:Здравейте, представям ви следния случай :
Касае се за 30 годишен мъж, на който по време на хранене се фрактурира палатиналния туберкул на зъб 15.
Дойде пациента, отстраних фрактурирания фрагмент, поставих временна обтурация за да не прораства венеца и го насочих към Х -RAY :wink:
Това което ме притеснява е изключително късият корен и с оглед на това ,до колко е разумно да изпълня следния лечебен план.

Плана на лечение вклучва: гингивектомия, прагова препарация, трябва невероятно точен отпечатък, златен пинлей, циркониева корона, забравих и релечението.

Изображение
Мойто скромно мнение ще натежи към запазване на този зъб по следният начин.
Забравяте за циркониевите коронки и дълбоко изразените прагови препарации.
Правите две ляти щифтови изграждания на 4 и 5 щом искате от злато няма лошо, нека е злато. Предполагам разбирате , че това не трябва да е злато за пръстени и синджирчета, а стоматологична благородна сплав със съдържание на платина и паладии с каквато вашият зъботехник може да работи! Супер точният отпечатък предполагам не е част от класификация която разделя отпечатъците на неточни, слабо точни , точни , и супер точни/ това е майтап разбира се/-отпечатъка е или точен или неточен.
Не пилите прагово изразено , а ножовидна препарационна граница тоест слабо изразена, щадяща зъбните тъкани. Правите две БЛОК коронки от злато керамика С ОКОЛОВРЪСТЕН ДЪЛБОК МЕТАЛЕН КАНТ. Циментирате с модифициран със смола стъклено йономерен цимент. Изолирате предварителните контакти и блокажи добре. Свобода на плъзгане в центриката е задължителна.
С това проблемът приключва. Зъбите му си остават в устата и вие сте доволни. :lol:
Д-р Николай Николов
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Благодаря за отговора Ви.
Ще ви обясня, защо бях съставила този план на лечение :oops:
На циркониева корона се бях спряла поради изключително високата цена на златото за керамика напоследък, направо непосилна за повечето пациенти. На злато за пинлей се бях спряла поради по - високата тънколивкост на златото и възможността много по - точно да пресъздаде и най малката неравност, а при тази дълбочина това е абсолютно необходимо. А отностно праговата препарация последния път случая го решихме, като пинлея възстановяваше изцяло дефекта, а върху самия него беше изработен праг, който продължаваше в естественните зъбни тъкани, но всеки случай е различен и не съм сигурна, че тук щеше да е такова решението. Мисля, че успях да ви обясня причините за моите решения.
А зъбчето след като се консултирах с още няколко колеги в крайна сметка реших да бъде екстрахиран, какво ще бъде лечението по- нататък зависи и от пациента. Аз съм за имплантология.
Аватар
dentoman
нов потребител
нов потребител

Мнение от dentoman »

Здравейте ,смятам че зъбчето изглежда късо поради ангулацията на графията. Не е лоша идеята да я повторите. Мисля че трябва да се уточни и контура на фрактурата - уж беше туберкула , а се притеснявате да не прорасне гингива.
д-р Карабоюков
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Да, най - лесно е да се извади и да се постави имплант.
Ама гледам, пациентът е на 30 години. Аз бих запазила зъба, подкрепям плана на Ники за две корони в блок. Защото, дори след време да се наложи екстракция на този зъб, възможността за имплант си седи. И 5 години да изкара, все си е по - добре със собствения зъб.
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Здравейте пак :) да туберкулна е, но е коса. На снимката горе долу може да се прецени. И аз имах идея, че може да има проблем в ангулацията, но това е втора снимка - така си е. Решението ми е насочено към екстракция, защото след като се направи гингивектомия и най- вероятно както каза д-р Паскалев се наложи и остеотомия и с последваща операцията допълнителна загуба на кост - макар и минимална - нивото на костта силно ще се редуцира, ще има последващо преоформяне на костта и апроксимално и се притеснявам, че ще остане твърде малко кост и след време няма да има и за имплант. Някой по-вещ от мен в имплантологията и пародонтологията ще каже най - компетентно.
Александра и мен ме притеснява факта, че все пак е на 30.
С удоволствие бих прочела още мнения, защото в този случай дори и да се стигне до екстракция, май се оказва, че този тип фрактура не се среща толкова рядко и ще е полезно да има различни решения.
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Raykovska написа:Благодаря за отговора Ви.
Ще ви обясня, защо бях съставила този план на лечение :oops:
На циркониева корона се бях спряла поради изключително високата цена на златото за керамика напоследък, направо непосилна за повечето пациенти. На злато за пинлей се бях спряла поради по - високата тънколивкост на златото и възможността много по - точно да пресъздаде и най малката неравност, а при тази дълбочина това е абсолютно необходимо. А отностно праговата препарация последния път случая го решихме, като пинлея възстановяваше изцяло дефекта, а върху самия него беше изработен праг, който продължаваше в естественните зъбни тъкани, но всеки случай е различен и не съм сигурна, че тук щеше да е такова решението. Мисля, че успях да ви обясня причините за моите решения.
А зъбчето след като се консултирах с още няколко колеги в крайна сметка реших да бъде екстрахиран, какво ще бъде лечението по- нататък зависи и от пациента. Аз съм за имплантология.
Да прощавате ама доводите ви малко издишат.
висока цена на златото -70 лв на грам е в момента , за пинлея щяха да отидат 1.5 грама това е 140 лв плюс 50 лева за изработка да речем таван 200 лева щеше да струва зъботехническа цена пина.
Коронката барабар с материала и цената на стоматолога да е 600 лв примерно значи на зъб да ви излезне 1000 лв да кажем тоест 2000 за двата. иначе ако направите добра имплантологична обосновка отива над 2000 заедно с коронката и му вадите зъбът защо?
Значи човекът е на 30 този зъб е излезнал да кажем на 10-11 години демек му е стоял в устата 20 години при това съотношение коронка корен. Ако имаше проблем нещата щяха да стоят другояче.
Не виждам по какво се различава една коронка и пин като съотношение коронка корен и естествената му коронка и коренът пак като същото съотношение , че толкова сте се притеснили , че бил къс коренът. Здрава кост, здрав пародонт вие ще го извадите да му смелите костта , на тази снимка не се вижда наличната кост, може и да не е достатъчна и той сега е на 30 и вие какво взимате му колко 500 лв за имплант и как до живот?
цялостната постановка издиша.
не се вадят така лесно зъби и то работещи щото се бил счупил един туберкул косо.
Ами съседният зъб и той ще се счупи и него ли ще извадите и да сложите имплант щото повече вярвате на имплантолозите.
Като на Бог предпологам??!!

Оставяйте зъбът в устата на човекът и правете нещата по простият и най правилният начин, да не говорим , че може да му направите и обикновен пин и обикновена металокерамична корона и нещата отиват на цена цялостно около 500-600 лв, на коронка -тогава за какво говорим? :o Двете коронки в блок е най добре и като са от металокерамика отиват с пиновете 1000лв и двете , запазвате ги в устата, не вадите нищо, и човекът си има зъби.
Къде бяхме къде отидохме???? :roll:
Keep your eyes open!
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Не виждам държача за паралелна снимка.Така че тази снимка и десет пъти да се направи,ако е по този метод и на същото място е само загуба на време,средства и ненужно облъчване на пациента.Т.е подкрепям мнението на dentoman.
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

javor написа:Не виждам държача за паралелна снимка.Така че тази снимка и десет пъти да се направи,ако е по този метод и на същото място е само загуба на време,средства и ненужно облъчване на пациента.Т.е подкрепям мнението на dentoman.
Ама Явка то и така да е както се вижда на снимката 1-1 да е пак не е за вадене.
Къде цирконии, къде златен пин, къде имплант.
Тук нещата се объркват тотално.
Да не говорим , че ако го види някой директен реставратор може и пломба да сложи!
Тези неща си ги пише в учебниците при какви фрактури, при какви дефекти...тепърва топлата вода да текне. Там бяха казали хората тук Шилингбърг, Розенстиил, Мартигнони и още и още дето в дебелашките книги са го написали точно този случай как се решава.
Ако този зъб е във вашата уста или устата на вашето дете или близък ще го извадите и имплантче директ драйв?
Бързо , лесно и просто нещо като КИСС концепцията само , че тук ще е БЛП концепция...има зъб няма зъб има имплант.
Абе аз предлагам да въведем следната концепция хората като станат на 30 да им се вадят всички зъби в устата и да се слагат импланти.
Това е, решава се проблемът кардинално. :lol:
Keep your eyes open!
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Мхм явно аз съм доста зле и или не обяснявам като хората или съм сладурчо. Да фрактурата е коса, да туберкулна е, но влиза дълбоко под венечно и това е което ме притеснява (повтарям за трети път). Да оставим снимките, какво бихте направили вие при коса фрактура на туберкул, която влиза дълбоко под венечно, и почти със сигурност се е формирал костен джоб.
Ако някой ми каже, че при това състояние ей така ще плесне фотополимер, повече няма да погледна този форум.
Съжалявам, за по острия тон, :wink: но досега се водеше съвсем нормална дискусия и в един момент така и не разбрах с какво развихрих тези страсти.
Явнно, или само на мен така ми се струва, малцина се ориентираха по снимката за дълбочината на фрактурата.
Наистина не притендирам за качество на графията, но дайте нещо по същество.

А отностно златото на мен ми го дава зъботехника на 117 лв , 70 е за пинлей. Това е злато на DEGUSSA. Но не ми се спори за цената на златото. :)
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Изображение

Ако все още някой има желание да обсъдим този случай и други подобни.

Със стрелката е означена най -вероятната дълбочина на фрактурата ( казвам най-вероятна защото може и да е по-дълбоко )
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Raykovska написа:Мхм явно аз съм доста зле и или не обяснявам като хората или съм сладурчо. Да фрактурата е коса, да туберкулна е, но влиза дълбоко под венечно и това е което ме притеснява (повтарям за трети път). Да оставим снимките, какво бихте направили вие при коса фрактура на туберкул, която влиза дълбоко под венечно, и почти със сигурност се е формирал костен джоб.
Ако някой ми каже, че при това състояние ей така ще плесне фотополимер, повече няма да погледна този форум.
Съжалявам, за по острия тон, :wink: но досега се водеше съвсем нормална дискусия и в един момент така и не разбрах с какво развихрих тези страсти.
Явнно, или само на мен така ми се струва, малцина се ориентираха по снимката за дълбочината на фрактурата.
Наистина не притендирам за качество на графията, но дайте нещо по същество.

А отностно златото на мен ми го дава зъботехника на 117 лв , 70 е за пинлей. Това е злато на DEGUSSA. Но не ми се спори за цената на златото. :)
Ами добре де коса фрактура до къде стига под венецът 1, 2 3 мм колко слиза.
Какво като е коса, коронка не става ли така??
117 ви го дава зъботехникът кое, грам злато, хубаво значи ще ви излезне 150 лв за пина само материалът и таван 70 да му е работата става 220 лева цена на зъботехник нали това казах?
Нещо не се връзват нещата.
Аз лично не се ориентирах за дълбочината на фрактурата по тази снимка. Сори явно съм кьорав.
Понякога ми се ще да погледна и в устата на хората не само снимки да гледам.
Това за директните беше майтап ама явно не се върза.
Добре де примерно аз съм въпросният пациент много ви моля обяснете ми защо трябва да ми извадите зъбът , а не може да ми направите коронка с пин ей така като на профан и сладурчо какъвто всъщност съм?!!! :wink:
Ама ме убедете!
Щото ако ми сложите имплант и нещо не ми хареса примерно естетиката, това , че костта ще се стопи около шийката на импланта и прочие и прочие бръмбъри дето могат да ми щукнат , може пък да реша да ви дам под съд затова , че сте ми извадили здрав зъб и току виж съм ви взел примерно 52000 долара както скоро се е случило с един индийски колега!! :lol: Пък ходете после да ми обяснявате , че фрактурата била коса. :P
Те хората хемисекций правят вие за една коса фрактура сега се тормозите.
Хайде да ви е по спокойно доверете се на имплантолог и прехвърляте отговорността на него.
Може пък той да направи току виж вечен зъб имплант .Сега на 30 таман до 70 години човекът , 40 годишен ще е имплантът и предполагам без никакви проблеми ще са нещата за тези 40 години . Супер идеално става. 8)
Последно промяна от provincial на Чет Сеп 23, 2010 7:00 pm, променено общо 2 пъти.
Keep your eyes open!
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Пациентите ми са свободни хора, винаги когато случая е проблемен съм им казвала, че нямам нищо против да отидат на друго място и да направят още една консултация. Даже ги поущрявам за това, и ги насочвам към конкретен специалист, както направих и в този случай.
Лошото, е че и колегата е на мнение, че трябва да се екстрахира, поставям го като казус защото винаги е полезно едно мнение в повече.
А какво бих им обяснила ,написах го няколко постинга по-нагоре.
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Raykovska написа:Пациентите ми са свободни хора, винаги когато случая е проблемен съм им казвала, че нямам нищо против да отидат на друго място и да направят още една консултация. Даже ги поущрявам за това, и ги насочвам към конкретен специалист, както направих и в този случай.
Лошото, е че и колегата е на мнение, че трябва да се екстрахира, поставям го като казус защото винаги е полезно едно мнение в повече.
А какво бих им обяснила ,написах го няколко постинга по-нагоре.
Живи и здрави да сте. :lol:
Keep your eyes open!
Аватар
dr sanka
чест потребител
чест потребител

Мнение от dr sanka »

Аз бих обяснила на пациента прогнозата за възстановяване на тези зъби с най-обикновени пинлеи и най-обикновени МК корони в блок ( не виждам смисъл в оскъпяването със злато в този случай) -5-10 , а защо не и 15 години, и варианта с импланта . Нека решението вземе той сам. Но ако е имплант - непосредствено имплантиране или запълване на постекстракционната алвеола с изкуствена кост за запазване нивото на костта. Иначе ще се наложи закрит синус-лифт. Мисля, че пациента ще избере първия вариант.
Д-р Светлана Янчева, Варна
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Първо - за дължината на корена - че има неправилна ангулация е ясно. Но не е толкова свирепа. Аз гледам корена на първият премолар- изглежда поне с 4 мм по дълъг. Да не говорим за канина. С повечко фантазия и вестибуларните корени на молара се виждат по дълги.
Че имплантатите имат по-добра прогноза от щифтовите изграждания е... явно не толкова всеизвестна истина. Пък в света в който живея удължаване на клинична корона, прелекуване, лято изграждане и корона струват почти, ако не и повече от колкото възстановен имплнтат.
Трябва да преценим и други фактори - кариес риск, пародонтален риск, оклузален риск... по колко пуши... Е наистина решават пациентите. Но аз на такова изграждане му давам лоша, до задоволителна прогноза, а на имплантат - добра до много добра.

И нека да запазим професионалния тон.
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
Аватар
dentoman
нов потребител
нов потребител

Мнение от dentoman »

Здравейте , несериозно е да обвиняваме някой за определено клинично решение при условие , че не сме видяли пациента. В случаи като този трябва да имаме впредвид доста фактори - съотношение коронка-корен след осигуряване на биологична ширина , количество останали ТЗТ , гингивално здраве и т.н. Присъединявам се към апела за по-здравословен тон.
д-р Карабоюков
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

Моето мнение - пародонтален статус, снимки по паралелна техника, bite - wing. Как е и 6 от медиално? При възможност - минимално ортодонтско изтегляне, при все че е премолар, тук ще се произнесат ортодонтите (provincial?), ляти щифтови и единични корони. Благородна сплав - Au + Pd + Pt задължително.
Обърнете се и към д-р Коцилков.
Аватар
Божидар Кафелов
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Божидар Кафелов »

Ако мога и аз да се включа в темата... Лятото щифтово изграждане според мен тука само може да донесе проблеми както при изработката, отпечатъка и циментирането, така и след време, натоварвайки неравномерно стените на корена, което е много вероятно да доведе до фрактура на корена и др. проблеми! Тези проблеми обаче ще се диагностицират доста по-късно, след като ще е настъпила загуба на кост. Ако просто се възстанови с нещо зъба (било то пинлей, директно и т.н) със сигурност ще има пародонтален проблем. А коренчето е късо независимо има или не промяна в ангулацията. Аз бих направил същото като д-р Райковска, защото манипулациите, времето, финансите и останалите трудности за пациента за мен ще са неоправдани! Прогнозата на такива зъби, както и да са възстановени, за мен е по-лоша от имплантното лечение. Поправете ме ако греша...но това е моето мнение, а решението остава на д-р Райковска и нейния пациент и мисля, че е редно да го уважим или как....
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

Естествено без да сме подробно запознати със случая не можем да бъдем категорични в идеите си. Въпросът обаче, е че имаме зъб на млад човек, нуждаещ се от релечение - да, с къс корен - да, но все пак естествен зъб със здрави тъкани. Какво биха направили преди време, когато имплантатите не са стояли като вариант? Най - вероятно Nayar мисля се казваше core - ажустиране на меден пръстен, амалгама милиметри навътре в каналите и пънче, след което - металокерамична или метална корона. Може би щяха да сложат и хоризонтални ППЩ. И зъба можеше да си служи още дълги години, може би с амалгамена татуировка, може без, но при правилно провеждане на лечението без костна/ зъбна загуба. Защото тъй нареченото evidence based е показало амалгама на 58 години, но не и такъв имплантат. Не ме разбирайте погрешно, твърдо против въпросния материал съм, но с всичките налични съвременни материали и методи да не може да се спаси един такъв зъб, ако и да не разполагаме с магическа пръчка?! За дълбоко подвенечно имаме ГЙЦ, КМГЙЦ, ламба, нека отпишем зъба когато имаме сериозен костен дефект/ подвижност/ големи периапикални изменения.
п.с. Божо - не скачам на твоя пост и други колеги, предлагащи имплантологично решение, просто излагам моето становище - екстракция само на безнадеждни зъби, този поне засега не е доказано такъв.
Между другото - Др Венелинов ако може да се включи - преди време беше постнал случай с горен пети мисля, на нивото на венеца, без щифт, изграден само от композит. Не коментирам техника и подход, просто справка как се държи във времето. Въпросния случай имаше 11 мм корен някъде.
А, да - лично мнение - никога не бих оставил пациента да реши. Да се подпише, че е съгласен - да, ако не - убеден съм, че с някой колега ще стигнат до консенсус. Но ако ще нося кръст, нека да си е моя.
Публикувай отговор