Интересен случай-лечение?

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Публикувай отговор
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Разбира се , че показването на снимка и коментари във форумът не може да решат правилно случаят за съответният пациент.
Има доста статии по въпросът за комбинираните проблеми на коси фрактури в дълбочина и неправилно съотношение коронка корен.
Повечето автори смятат , че зъби с такива фрактури могат да бъдат запазени даже при дълбочина до 4 мм. субгингивално. Един от сериозните проблеми който авторите разглеждат е съотношението на фрактурата към алвеоларната кост. Екстензирането на възстановяването и грубото му навлизане в биологичното пространство може да компрометира възстановяването и да играе роля на постоянене дразнител.
Правилното и точно използване на материали и техники може да предотврати това.
Последната статия по въпросът която прочетох беше за подобен зъб при млад човек с дълбока 4 мм палатинална фрактура, който е възстановен с фибро щифт и композит и показва успешно 10 годишно преживяване. :lol:
По отношение на съотношението класификация на Гросман и световната протетична концепция е , че съотношение 1:2, 1:1,5 до 1:1 е минималното допустимо за щифтово изграждане и коронка , но при строго съблюдаване на състояние на периодонциум и оклузия.
Множество литературни източници показват даже успешно оцеляване при съотношение по малко от 1:1 ако антагонисти са подвижни протезни конструкции.
Така , че ниво на фрактура, материал, състояние на периодонциум, оклузия и съотношение коронка -корен след правилно съблюдаване могат да бъдат използвани в полза на запазване на естествените зъби на пациента.
От личните ми контакти с един от големите протезисти и учители на нашето време Жерар Шиш съм научил , че особено изпитани и работещи във времето методики трябва да бъдат използвани в полза на естествените зъби, защото няма нищо по добро от естественият зъб пък даже и запазен за 10 години. :lol: :lol:
Особено в страни като Америка където пациентите съдят свойте зъболекари не защото коронката им е стояла в устата 10 години и след това е бил направен имплант или мост , а защото не им е бил предложен и направен утвърден във времето план на лечение с цел запазване на собственият зъб. :wink:
Д-р Николай Николов
Аватар
Божидар Кафелов
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Божидар Кафелов »

Митак, знам, че не скачаш срещу моят пост, искам да водим дискусия, каквато слава богу се заформи! И аз по принцип съм "За" естествения зъб (може да се види от постингите ми дотук)! Но в случая това, което би ме притеснило е, че фрактурата сигурно (поне по снимката така изглежда) е далеч субгингивално, на или под нивото на костта. За да може да се направи адекватно изграждане (по какъвто и да е метод - пинлей, ФЩ+композит, Narayan Core и т.н.) трябва да има 3 мм отстояние от костния ръб, а тук за да се постигне това разстояние (в него ще се включат после съединителнотъканното прикрепване, епителното прикрепване и дълб. на сулкуса) трябва да се отнеме от костта! А кост в изобилие няма! Поради тази причина бих го извадил, защото комбинацията от пародонтална + костна хирургия, възстановяване на супрагингивалните структури и корона ще бъде значително по-тежка като цена, време, нерви от имплантите. А също смятам, че ще бъде и със значително по-лоша прогноза!
Ще се радвам колегите да се включат градивно и уважително!
Хубав уикенд на всички!
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

В крайна сметка каквото и да реши колегата ще е след добър и обстоен анализ.
Така и трябва да се прави.
Весел и приятен уикенд и много слънце през почивните дни. :wink:
Последно промяна от ники на Нед Дек 05, 2010 10:53 pm, променено общо 1 път.
Д-р Николай Николов
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

:plias: Йеее колко хубава дискусия.
Пациентът днес беше изпратен за още една консултация, и другата седмица ще се реши окончателно.
Но това не пречи да се обсъждат още подобни случай.
Аз ще ви разкажа за случая с моя приятел, който ядейки от домашния суджук по коледа :D каза, че нещо не е наред :shock:
Гледам аз фрактура на 24, палатиналния туберкул, косо, под венечно с малка улцера. Този зъб имаше лоша и стара обтурация, на която отдавна се бях наточила, но все не оставаше време :?

Мислихме, мислихме с моя шеф и какво решихме- МТА на улцерата, гингивектомия (без остеотомия - поради незнание) и керамичен овърлей.
И се получи супер ( благодарение и на професионализма на зъботехника, който за мен е ултра про), две години без никакъв проблем и един ден зъбчето просто умря :cry:
Направих ендодонтско и продължението както написах по-нагоре е златен пинлей, който директно възстановява дефекта, малко по нагоре праг (надвенечен), който продължава в естествените зъбни тъкани. Завършихме с циркониева корона (още едно причина за лечебния план в този случай )
И две години никакъв проблем. :wink: Но корена е мноооооого по дълъг от този.

Това за съжаление обаче е всичкия опит, който мога да споделя с вас по-този въпрос. :roll: Затова дайте и вие :D
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Ще си позволя мнение по въпроса, а то е че въпросът за маргиналния контур трябва да се анализира, обсъди и изготви адекватен план на лечение, изцяло съобразен с него. Мисля, че възстановяването на супраструктурите е отработен и стериотипен процес и не би следвало да представлява трудност. Есенцията на проблема на практика е венечния ръб. Тук се преплитат различни зъбол. специалности и всяка от тях защитава своите методи. Затова кои от тях ще превалират в цялостния подход е решение на лекуващия зъболекар. На практика той трябва да разбира и от хирургия, и от протетика, и от естетика ит.н.
Keep your eyes open!
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Пациента е на около 33 години. Няма данни за парафункции. При махането на отпечатъка ръбът на 22 се отчупи,всъщност позицията на режещия му ръб беше като на 12 зъб.
Пародонталният содаж е добре няма ендопатология . Хубаво е да обсъдим как бихме лекували цялостно такъв случай. За да можем да сме по- подготвени ако ни се случи нещо подобно да лекуваме. Пък и колкото да сме подготвени - все можем да понаучим нещо едни от други !
Съжалявам за лошото качество на отпечатъците , но нямам никакво време,едва успявам с много бързане да взема отпечатъци при по-интресните случаи .

Изображение
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

За 33 годишен износването изглежда понапреднало.Тъй като оклузията му изглежда ортогнатна си мисля че човекът или има вредни навици-бруксизъм или пък артикулационни блокажи.Ако приемем че ставата е добре,премаххнем всякакви блокажи и установим дали наистина е бруьист следва диагностичен уокс-ъп в артикулатор .После пренасяме уокс-ъп в уста на долни и горни резци за да установим окончателното им положение и съотношение едни към други ,примерно с композит,връчвайки му шина даги пази междувременно.Ако всички сме доволни подменяме всички пломби,възстановяваме и дъвкателните зъби с композит еквилибрираме,обикновено двукратно,връчваме му още по дебела и твърда шина,проследяваме на 3 месеца за1 година,ако няма чипинг -чудесно ,справили сме се,положението е под контрол,ако има,особено много чипинг човекът е здрав бруксист и нататък се минава към версия или металокерамика с много метал или циркониеви зъби,ама перспективата не е розова. Ако е здрав бруксист ще има пълни розови бузки с много масивни масетери и екзостози.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

dimitrov написа:За 33 годишен износването изглежда понапреднало.Тъй като оклузията му изглежда ортогнатна си мисля че човекът или има вредни навици-бруксизъм или пък артикулационни блокажи.Ако приемем че ставата е добре,премаххнем всякакви блокажи и установим дали наистина е бруьист следва диагностичен уокс-ъп в артикулатор .После пренасяме уокс-ъп в уста на долни и горни резци за да установим окончателното им положение и съотношение едни към други ,примерно с композит,връчвайки му шина даги пази междувременно.Ако всички сме доволни подменяме всички пломби,възстановяваме и дъвкателните зъби с композит еквилибрираме,обикновено двукратно,връчваме му още по дебела и твърда шина,проследяваме на 3 месеца за1 година,ако няма чипинг -чудесно ,справили сме се,положението е под контрол,ако има,особено много чипинг човекът е здрав бруксист и нататък се минава към версия или металокерамика с много метал или циркониеви зъби,ама перспективата не е розова. Ако е здрав бруксист ще има пълни розови бузки с много масивни масетери и екзостози.
Благодаря много за споделеният опит! Вие как точно изработвате шините във вашата клиника , от какъв материял, граници ?
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Привет !
Още един случай, който съм планирал подробно на база ситуационни модели и рентгенови снимки.
Приложил съм и план на лечение изключващ импланти. Засега такива са ни възможностите . Ще съм благодарен на всякакви съвети !
Пациента е на около 30 години,без парафункции.

Изображение

Изображение

План на лечение
1 Екстракция на 14,27,38,37,34,45
2 . Ендодонтии на 16,17,12,22,36,44,46,11,21,25
/евентуално/
3 Ортопедия
Мостова конструкция 11,12,13,14,15,16, отделно 17
Мостова конструкция 21,22,23,24,25
Мостова конструкция 33,34,35,36
Мостова конструкция 44,45,46
Мотивация :

За екстракцията на 27 останали малко ТЗТ и периапикално изменение. Оклузията ще се фиксира на предходният 26 зъб.
Кореново лечение на 17. 16 има много закривен медиален канал,при неуспех ще разчитаме евентуално на 17 в бъдеще да фиксираме мостовата конструкция.Коронката на 17 е отделена от мостоносителя 16 зъб. Няма да включваме 26 зъб в моста -ще фиксира захапката и няма нужда да се елонгира до него мостовата конструкция.Включваме 11 зъб в моста поради липса на достатъчно ТЗТ на 12 зъб, с оглед повишаване здравината на моста и по естетични показания.Влючваме 21 зъб в моста поради недосатъчно ТЗТ на 22 зъб,които ще останат след прелекуването,заради невключванета на 26 зъб в моста и по естетични показания.

Първо се изработват горните мостови конструкции. Важна е ролята на 17 и 48 за фиксиране на захапката.След това се изработват долните мостове. След като се приклщчи цялото лечение се следи периодично 48 и при нужда се екстахира особено ако прораства бързо.
Д-р Галин Евгениев
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Без ортодонтия и импланти няма как да се получи наистина добре.Приемаме ,че няма да има такива -в такъв случай бих изчистил всички корени първо,последвано от третиране на гингивита,който пациентът има-с последващо мотивация и дискусия,след тожа не бих правил повече ендо,отколкото е обективно необходимо-особено на лекуваният молар,там трябва специалист да пипне.Лекувам зъб по зъб,които остане жив-само композит,които е с ендо-композитна котона във фронта,онлеи дистално,и флексит или валпласт протези горе и долу,премоларите могат да се заместят ис композитни мостове.Твоето лечение е прекалено инвазивно и ще зависи от успеха на ендо на меко казано неприятни зъби горе дясно.Дори ако решите-заедно с пациента да процедирате с металокерамика изчакай поне една година за контрол на успеха на ендо-леченията ,винаги разделяй металокерамиката. Също- добре е да си направиш един уокс-уп за да си представиш как ще изглеждат нещата.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

dimitrov написа:Без ортодонтия и импланти няма как да се получи наистина добре.Приемаме ,че няма да има такива -в такъв случай бих изчистил всички корени първо,последвано от третиране на гингивита,който пациентът има-с последващо мотивация и дискусия,след тожа не бих правил повече ендо,отколкото е обективно необходимо-особено на лекуваният молар,там трябва специалист да пипне.Лекувам зъб по зъб,които остане жив-само композит,които е с ендо-композитна котона във фронта,онлеи дистално,и флексит или валпласт протези горе и долу,премоларите могат да се заместят ис композитни мостове.Твоето лечение е прекалено инвазивно и ще зависи от успеха на ендо на меко казано неприятни зъби горе дясно.Дори ако решите-заедно с пациента да процедирате с металокерамика изчакай поне една година за контрол на успеха на ендо-леченията ,винаги разделяй металокерамиката. Също- добре е да си направиш един уокс-уп за да си представиш как ще изглеждат нещата.
Благодаря ! Трябва да правя уокс-уп за да придобие и пациента по-голяма представа. Дано се съгласи да си лекува зъбите .
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Привет Колеги !
Ето още един интересен случай !
Как бихте подходили ? Опцията за импланти я изпускаме, поради липса на възможности.

Изображение

Съжалявам за отпечатъците ,че не са с добро качество, но времето е много ограничено, и ги правя само с цел мотивация и восъчен предварителен моделаж.
Зъбите са витални. 38 е възстановен, след взимането на опечатъка.
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Изображение

Ето и предварителният восъчен моделаж за горният случай. Отне ми цял ден ,въпреки, че може и да е много по-добър.
Размерите на зъбите са съобразени с таблиците за средните размери и с зъбните пропорции, коригирането на оклузията е с около 4мм. Задоволително и безопасно според мен. Дано след всички тези усилия пациента да се мотивира да се лекува. Ако има други варианти може да подскажете.
План на лечение/без импланти/:

Етапи
1етап- екстракция на 18

2 етап ендодонтии на 11,21,22,31,32,41,42 /при нужда по терапевтични показания/

3 етап коригиране на захапката с фронтално максиларно и фронтално мандибуларно фиксиране
чрез изработване на мостови конструкции и корони.
13-11
21-24
32,31,41,42

4 етап- изработване корони на 14,15,25
33,38,43,44,45

5 етап изработка на подвижните протези

Пациента е бруксер, с изразени масетери и птеригоидни медиални мускули. Хубаво е на места/особено дистално/ коронките да са заменени с онлеи и овърлеи /метални или керамични/, но няма да има средства за това.
Д-р Галин Евгениев
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Mен, кви са тия футуризми, трепеш рибата брато. Ти си за дизайнер на филми на ужасите или нещо такова. :o
Keep your eyes open!
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

provincial написа:Mен, кви са тия футуризми, трепеш рибата брато. Ти си за дизайнер на филми на ужасите или нещо такова. :o
Не съм се замислял за това, ама човек не знае какво го чака утре, може и това да работя. :D

Интересното Колега в случая беше, че не се касае за феномен на Годон а за зъбно изтриване.
Възстанових размерите на зъбите в пропорция като съобразих тяхната ширина и таблиците за средните размери.
Все повече се убеждавам колко важна роля за диагностиката и правилното лечение има восъчният моделаж. Така лечебният план става по- добър и правилен. Възможността за грешки намалява и човек добива представа за това ,какви са били зъбите преди да е възникнал проблема. В този случай даже е добре да се изработи като се ползва лицева дъга и артикулатор. Можем да вземем регистрат със дипрограмер, чиято дебелина сме предвидили от предварително изработеният wax up. Тук примерно ми трябва корекция на захапката със около 3-4 мм. Толкова ми трябват за да има място за нормалните размери на зъбите. Може да се вземе регистрат с дипрограмер / с тази дебелина 3-4 мм/ и да се изработи прототип вече в лабораторията ,който разбира се, ще изглежда по изпипан.Кави моделажи съм виждал от зъботехниците- да ахнеш. Мисля, че е хубаво ние да си правим wax up, за да знаем какво да изискваме от лабораторията. Да насочваме зъботехника в плана на лечение.Да съпоставим взаимно мненията си. Идеята ми е първо да се фиксират зъбите фронтално , така бихме си осигурили стабилна оклузия и добри водачи. За да се застраховаме от грешки можем да задаем ъгъл на Бенет 15 градуса и ъгъл на кондилно водене 20 градуса. Чак след това можем да изработим конструкциите в дисталната област. Като е добре изработим първо тези на горната и после тези на долната челюст. Много е интересен и поучителен този случай, дори само заради умствената гимнастика ! Не всякъде се налага да изпиляваме зъбите а по скоро да добавяме , така чрез предварителните упражнения на восъчните модели истински рабираме как да подходим към случая:D
Последно промяна от doktor galindar на Чет Яну 13, 2011 10:49 pm, променено общо 3 пъти.
Д-р Галин Евгениев
donevo
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от donevo »

Идеален е докторе! Смело напред. :wink:
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Колеги, преди доста време показах този случай. Как бихте подходили Вие при лечението и в каква последователност ?
Д-р Галин Евгениев
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Естетиката е водеща-функцията следва.Тоест първо фронт,после задни зъби.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

1. Диагностични модели, отваряне на оклузията с ? мм, регистрат на централна релация, регистрат с лицева дъга, а защо не и Arcus Digma 2

2. Восъчен проект - тук фронтът е водещ, заедно с регистрата от лицевата дъга се получава новата дъвкателна равнина

3. Композитен прототип на восъчния проект - интраорално. Тест драйв на дъвкателна фукция, говор. Оценка на оклузия, става, естетика. Периодичен пародонтален контрол на хигиената.

4. При стабилен резултат минимум месец - преминаване към постоянни възстановявания.
Д-р Рибагин, София
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Iv.Ribagin написа:1. Диагностични модели, отваряне на оклузията с ? мм, регистрат на централна релация, регистрат с лицева дъга, а защо не и Arcus Digma 2

2. Восъчен проект - тук фронтът е водещ, заедно с регистрата от лицевата дъга се получава новата дъвкателна равнина

3. Композитен прототип на восъчния проект - интраорално. Тест драйв на дъвкателна фукция, говор. Оценка на оклузия, става, естетика. Периодичен пародонтален контрол на хигиената.

4. При стабилен резултат минимум месец - преминаване към постоянни възстановявания.
Перфектно! Като по учебник! :thumb:
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Публикувай отговор