Интересен случай-лечение?

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Публикувай отговор
Д-р Дечев
потребител
потребител

Мнение от Д-р Дечев »

:shock:
Д-р Крум Дечев СФ-София 2002
Българско Ендодонтско Общество www.beo-bg.org
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

shoana написа:Докторе,случаят не е итересен-той е плашещ :!: Без всякакъв майтап хуманоидът,който сте представил има по-лошо междучелюстно съотношение от този питекантропус пекиненсис/в превод-пекински маймуночовек/,живял преди 500 хил. години :!:
.Изображение
Изображение
Какво точно иска пациентът от вас?Такива "пациенти" искат от мен-цитирам точно-"Дофтуре тра'я да ми опра'иш сичките зъби щот не мо'а да ям!",а аз им отговарям,че те отдавна са си ги "опраили" във всичките значения/преки,преносни,сексуални.../ на думата,а вътрешно си цитирам по памет Й.Йовков-"Боже,колко простотия има по този свят!Боже!".Като начало в случая трабва да се екстрахира и то много...
Това е един от най-тежките случаи ,които съм имал Док !Едва ли пациента ще има финансова възможност за лечение засега,щом не може да си позволи даже графиите. Засега сме се задоволили само със ситуационни отпечатъци , и ендодонтско лечение на 11. Имам чувството, че плана на лечение ще е по скоро умственно-диагностично-експериментална гимнастика. И все пак е взаимно полезно да се потренира в тази посока ,мисля. Приятен Уикенд на всички колеги!

PS. Забавих да споделя -пациента е едва на 20 години ! :shock:
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Привет на всички !Ето един интересен случай с коригиране височината на оклузията ,който решихме наскоро. Като се съобразихме с възможностите на пациента -разбира се.
Всички долни зъби бяха абразирали доста, имаха показания за ендосонтско лечение ,с изключение на 46 който остана витален. Липсваха около 2/3 от клиничните коронки. На всички зъби беше проведено ендодонтско лечение в 3 посещения. В четвъртото зъбите бяха щифтово изградени и изпилени за блед коронки метал и пластмаса. В 5 посещение конструкциите бяха залепени. Разделихме конструкцията на 3 части като 6 зъб остана отделно. Всяка градивна критика би била много полезна !
Лека работа на всики колеги!
Изображение
Д-р Галин Евгениев
Dr. Mandalov
потребител
потребител

Мнение от Dr. Mandalov »

Колега, аз имам два въпроса. Защо решихте да направите короните в блок и защо решихте да девитализирате зъбите. Може би една снимка на ситуацията преди лечението ще е много информативна.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Dr. Mandalov написа:Колега, аз имам два въпроса. Защо решихте да направите короните в блок и защо решихте да девитализирате зъбите. Може би една снимка на ситуацията преди лечението ще е много информативна.
Снимки нямаше как да направим, поради това че пациента е пртърпял тежка онкологична опрация. Другите неща се наложиха поради състоянието на останалият дентин силно абразиран,хиперминерализиран,останал в малко количество,пародонтални проблеми, наличие на джобове с ендодонтски произход, данни от боринг тест, умерена подвижност на зъбите и др.
Д-р Галин Евгениев
donevo
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от donevo »

doktor galindar написа:Ето един интересен случай с коригиране височината на оклузията ,който решихме наскоро.
Всички долни зъби бяха абразирали доста

Докторе, при цялото ми уважение към вашето професионално творчество, искам да ви запитам, как точно сте "решили" този случай? В такива случаи, когато има абразирали повърхности освен повдигане на захапката се прави ОКЛУЗАЛЕН МОДЕЛАЖ, който има за цел да възстанови дъвкателната функция. Също така с негова помощ се възвръщат нормалните движения на ставата. Задължително е такива случай да се работят в артикулатор (индивидуални или средни стойности), който е настроен в усреднени стойности. Не използването на изброените (артикулатор и оклузален моделаж), челюстта на пациента ще се разхожда встрани съвсем свободно (познатото "прехлъзване").
doktor galindar написа: Другите неща се наложиха поради състоянието на останалият дентин силно абразиран,хиперминерализиран,останал в малко количество,пародонтални проблеми, наличие на джобове с ендодонтски произход, данни от боринг тест, умерена подвижност на зъбите и др.
Бих те ли ми обяснил как лекувате пародонтални проблеми с корони в блок върху тангенциално изпилени зъби?
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

диагностициране на джобове с ендодонтски произход без графия.щеше да е много :yahoo: ,ако не беше :cry: :cry: :cry:
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

donevo написа:
doktor galindar написа:Ето един интересен случай с коригиране височината на оклузията ,който решихме наскоро.

Докторе, при цялото ми уважение към вашето професионално творчество, искам да ви запитам, как точно сте "решили" този случай? В такива случаи, когато има абразирали повърхности освен повдигане на захапката се прави ОКЛУЗАЛЕН МОДЕЛАЖ, който има за цел да възстанови дъвкателната функция. Също така с негова помощ се възвръщат нормалните движения на ставата. Задължително е такива случай да се работят в артикулатор (индивидуални или средни стойности), който е настроен в усреднени стойности. Не използването на изброените (артикулатор и оклузален моделаж), челюстта на пациента ще се разхожда встрани съвсем свободно (познатото "прехлъзване").
doktor galindar написа: Другите неща се наложиха поради състоянието на останалият дентин силно абразиран,хиперминерализиран,останал в малко количество,пародонтални проблеми, наличие на джобове с ендодонтски произход, данни от боринг тест, умерена подвижност на зъбите и др.
Бих те ли ми обяснил как лекувате пародонтални проблеми с корони в блок върху тангенциално изпилени зъби?
Съгласен съм напълно Колега. Ето тук точно в началото на страницата , и по долу,съм разгледал подробно загатнатите от Вас неща .
http://www.zabolekar.info/forum/viewtop ... c&start=20
Ако бяха спазени всички изисквания разгледани в цитираният постинг и короните бяха прагови , с гнатологичен моделаж , нямаше да има никакъв смисъл да се блокират защото такава конструкция е пародонто профилактична сама по себе си. В такъе случай, даже бих си позволил да изградя зъбите под коронките адхезивно,защото щях да запълня каналите с гутаперка. За жалост пациента финансово не можеше да обезпечи ,подобно лечение,зъбите бяха запълнени с евгенолова паста/кортизомол/ и изградени всеки с логанови шифтове. Тук можем да разчитаме само на фрикция ,но не и на адхезия,затова е оправдано блокирането на короните , а и с оглед стабилността на конструкцията и стабилизирането на зъбите/останаха критичен минимум тъкани , забележете неподсилени с адхезия, и изграждания с различни по физич. качества материяли/ .Освен това анализирах и дължината на активната коренова повърхност ,като съпоставих данните от пародонталният сондаж и апекс-локацията.За жалост тези зъби щяха да изкарат още по-малко време ,ако не бяха лекувани, дори и по този ,ограничен от финансите начин.
По финасови причини предприехме такова лечение . Едно съвременно лечение щеше да излезе окло 7-8 пъти по скъпо/пациента го отказаза жалост/,и докато събере пари за него пациента със стомашната операция щеше да загуби и тези зъби.
Много се радвам ,Колега ,че засегнахте тези важни точки в един съвременен план на лечение. Към това всички трябва да се стремим ! Но понякога житейските условия ,обективно погледнато не позволяват това. Хубаво е, да обсъждаме как по съвременен начин можем да решим такива случаи, за да сме подготвени когато ни се предостави възможност.
Д-р Галин Евгениев
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

doktor galindar написа:...Като се съобразихме с възможностите на пациента -разбира се.
...
Тези корони най-вероятно са 50лв крайна цена за пациента. Височината на оклузията е "коригирана" в ТЕЛЕН ОКЛУДАТОР! А относно оклузалния "моделаж", най-вероятно колегите до толкова си умеят.
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

maxilla написа:
doktor galindar написа:...Като се съобразихме с възможностите на пациента -разбира се.
...
Тези корони най-вероятно са 50лв крайна цена за пациента. Височината на оклузията е "коригирана" в ТЕЛЕН ОКЛУДАТОР! А относно оклузалния "моделаж", най-вероятно колегите до толкова си умеят.
За толкоз пари, толкоз работа! :lol:
Д-р Галин Евгениев
donevo
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от donevo »

В никакъв случай не искам да оставате с впечатление, че оспорвам планът и начина ви на лечение, Докторе. Аз също, като вас се радвам, когато пациента е доволен от крайният резултат. Само, че тази дискусия породи в мен един въпрос, който не мога да се стърпя да не задам: щом може да се повдигне захапка в телен оклудатор за бленд конструкция, защо това да не може да се направи и за металокерамична или керамична такава?
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

donevo написа:В никакъв случай не искам да оставате с впечатление, че оспорвам планът и начина ви на лечение, Докторе. Аз също, като вас се радвам, когато пациента е доволен от крайният резултат. Само, че тази дискусия породи в мен един въпрос, който не мога да се стърпя да не задам: щом може да се повдигне захапка в телен оклудатор за бленд конструкция, защо това да не може да се направи и за металокерамична или керамична такава?
Може Колега, и ще е много по добре, а още по- добре би било в артикулатор,но ще излезе в пъти по- скъпо, а той едвам събра пари за бленд конструкциите.
Д-р Галин Евгениев
donevo
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от donevo »

Eто това е формулата на евтините зъби! Все пак е криза и работим в ненормална държава, нали. Успех на всички.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

donevo написа:

Не е възможно с възстановяване на дъвкателните или каквито и да е повърхности да се повлияе ставата-това се прави по друг начин,като за начало установяване на точния проблем и текущото състояние на ставата,тоест диагноза.Идеята на гнатологичния моделаж е установяване на стабилни контакти в дисталната област и не е необходимо да са 5,6,7 или 27 на зъб-3 за молари и 2 за премолари.И с повдигането просто защото трябва да се направи не съм съгласен.За артикулатора-добре,но нали сме на ясно че с него трябва да работи и зъболекаря от началото докрая.
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

donevo написа:Eто това е формулата на евтините зъби! Все пак е криза и работим в ненормална държава, нали. Успех на всички.
Еееее, като чете човек някои постове, ще рече, че е огромна ерес да прави нещо различно от цирконий или пък, не дай си Боже, да се тури амалгама някъде. И че някои са се заринали с чиста керамика и цирконий, връз прагово изпилени зъби. И че, като дойде отпечатък с тангенциално изпилени зъби, пфууу - отива директно в кошчето.
Предлагам да слезем на земята.
Разбира се, че ще има и евтини зъби. И въпросът не е в цената, а в големината на компромиса, който трябва да се направи.
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Ето
Последно промяна от dr.Petar Duchev на Пон Дек 06, 2010 4:33 pm, променено общо 1 път.
Сенека
poumpy

Мнение от poumpy »

Колага Дучев, снимките са супер почти 6 месеца по-късно. Ще съм много щастлив, ако можете да ни покажете зъбите и възстановяванията им в същото състояние след 5-10 години, без вашата намеса, като изключим нормална орална хигиена на всеки 6 месеца ;)
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Благодаря!
И аз се надявам на същото.
Сенека
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Здравейте, представям ви следния случай :
Касае се за 30 годишен мъж, на който по време на хранене се фрактурира палатиналния туберкул на зъб 15.
Дойде пациента, отстраних фрактурирания фрагмент, поставих временна обтурация за да не прораства венеца и го насочих към Х -RAY :wink:
Това което ме притеснява е изключително късият корен и с оглед на това ,до колко е разумно да изпълня следния лечебен план.

Плана на лечение вклучва: гингивектомия, прагова препарация, трябва невероятно точен отпечатък, златен пинлей, циркониева корона, забравих и релечението.

Изображение
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Къс е, вадете.
Освен гингивектомия в такива случаи обикновенно се налага и остеотомия... и сигурно има нужда от ТЗТ заради ефекта на втулката... обикновенно остеотомията се налага да е около 5 мм... кост за имплантат изглежда има.
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
Публикувай отговор