Керамика върху титан

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
donevo
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от donevo »

Все пак, колеги всеки има право на гледна точка. Дайте да се научим да се уважаваме и изслушваме. На мен лично тази тема (за титаният) ми е интересна и ще помоля raptor, въпреки всичко да продължава да пише. Бих помолил и за снимков материал, ако е възможно на клинични случай проверени след 1,2 или повече години.
Успех на всички в своите си технологии.
Dental Aligners
потребител
потребител

Мнение от Dental Aligners »

8) Наистина съжалявам че се стига до това.
Днес ми е доста плътен графикът.Но ще продължим.Вече без пропаганди.
Аз мога да покажа само моят опит.Нека да не стигаме до препирни кое е по -по-най.
Savov
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Savov »

Продължете темата г-н raptor, темата е интересна и малко позната в БГ.
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Темата е интересна, бих искала да знам само дали Раптор е колега или е зъботехник.
И много бих искала да чуя какво ще каже.
Защо да се конфронтираме, нека има повече информация за новите неща. И смятам, че изказването за титана и циркония хич не беше на място.
В крайна сметка, всеки решава на какво и кого ще се довери. Нали, ако няма грешки, няма прогрес и движение напред.
Dental Aligners
потребител
потребител

8) Отговор:
а - зъботехник
б - имайте търпение, разполагаме с цялото време на света.
в - наистина всеки има право да каже мнението си.
г - ще започнем първо с технологичните данни, за да няма неясноти. След това всеки, който има опит с тези технологии, може да публикува своите снимки.
д - мога да публикувам снимки на стари конструкции престояли в устата и нови в процеса на работа.
е - едниствената ми молба е да бъдем коректни.
РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ »

Продължавай, който не желае, да не влиза в поста. А както личи, той е доста интересен и много, много посещаем.

И титана и циркония са едни от най интересните теми и материали за съвременно зъбопротезиране. А за щетите които щяли

да нанесат, добре че само ние си ги четем тези приказки.
циркониеви зъби
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Колеги, вижте сега, прилагането на която и да е технология в стоматологията с лека ръка рано или късно води до проблеми с пациентите ни.
Винаги когато зъботехници се опитват да налагат това или онова без да е съобразено с клиниката и дълготрайни -визирам поне 7-8 годишни резултати е обречено на неуспех. Ако е лесно днес или утре да продадеш една циркониева или една титан керамична корона , то колко от вас като зъботехници или зъболекари ще гарантират , че те като конструкция няма да имат проблеми в период от примерно 7-8 годи поне.
Нека не се налагат с неклинични и непрофесионални методи технологии .
Титана го има отдавна на пазара, циркония не. Общото между двата метода за сведение на Александра е фактът , че и при двата метода има проблеми при свързването на козметичната керамика с циркониевото кепе и респективно с титановото кепе. Връзката куца и на двата материала.
Лесно е да продаваш, но не е лесно да мотивираш и да понасяш отговорности. Ако зъботехникът дава една готова стока , то зъболекарят трябва да е убеден , че тя работи.
Това става по два начина-единият е принципът опит -грешка.
Вторият е на база анализи, изследвания , опити , на други колеги в годините.
Първият начин не е препоръчителен защото е най неморален и неприемлив. Именно него искате да прокарвате в работата си.
Вторият начин е добър-затова четете статии, абонирайте се за списание, не зависими , а независими. Не да ми ходите на лекции на правячи на мад ман машини и титаниеви печки и там да ви пълнят главите с неща дето продават.
Четете литература с висока доказателствена стойност.
Там ясно е казано проблем има и при титана и при цирконият. Връзката козметична керамика, кепе. Това е .
Който иска да го разбира , който иска не.
Технически данни и тем подобни неща който нямат никаква връзка с клиниката не служат. :(
Dental Aligners
потребител
потребител

8) Ще пратим вашия пост на сайтовете на фирмите които така упорито прокарват проклетите си вредни технологии.
Вече 40 години.
Дано се успокоите.
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

Много години е считано, че Земята е плоска, далеч повече от въпросните 40.
Колегата доста обосновано написа мнението си, не го пращайте да чете фирмени брошури, както и всички нас. Тая политика сме я чували на много места.
РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

За мен, мнението на доктора/мисля че е зъболекар/ Провинциал - е правилно.
Защо мисля така? Защото той като дентален лекар носи отговорността за

цялостното лечение на пациента... Денталния лекар определя както лечението ,така и технологиите по които да извърши протезиране, като има в

предвид възможностите на избраната от него зъботехническа лаборатория в която има доверие . Да , той лично решава , защо титан, защо

цирконий , защо златокерамика или...шарп? Точно по неговите разбирания , квалификация и професионални качества.

Денталния пазар предлага всяка година все по нови и различни технологии и материали за тях.Ако никой на нашия пазар, търговци и зъботехници

не предлагат тези нови материали и технологии , ще има много въздишки от рода на" ..на запад какви зъби правят.." А ето че на нашия дентален

пазар има и "зъби на винт" както викат много пациенти и много от тях се чудеха че има фасети , цирконий , че даже и титан, всичко изработено от

български зъботехници в България.

За мен форума играе голяма роля в информационния обмен между денталните специалисти. И точно тук не му е мястото на острия диспут

и конфронтация по новите

технологии. Достатъчно е всеки който желае да обмени мнение , да го направи , а не да го налага.
циркониеви зъби
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Много добре казано, колега Радулов! Напълно те подкрепям! :thumb:
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Господин Радулов, абсолютно сте прав и това означава че имате клинично мислене което е рядкост сред зъботехниците.
Поздравявам ви за мнението.Просто исках да кажа , че винаги трябва да сме внимателни особено към нови за нашата географска ширина неща, било то циркон, било валпласт или нещо друго.
Добрата стара класика никога не е излишна.

Поздрави и приятен уикенд на всички. :D
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

provincial написа: Вторият начин е добър-затова четете статии, абонирайте се за списание, не зависими , а независими. Не да ми ходите на лекции на правячи на мад ман машини и титаниеви печки и там да ви пълнят главите с неща дето продават.
Четете литература с висока доказателствена стойност.
Там ясно е казано проблем има и при титана и при цирконият. Връзката козметична керамика, кепе. Това е .
Който иска да го разбира , който иска не.
Технически данни и тем подобни неща който нямат никаква връзка с клиниката не служат. :(
Здравейте provincial.
Много ще съм благодарен,ако дадете връзка към изследването,в което се казва каква е връзката на керамиката с циркония,и какъв точно е проблема във връзката помежду им.
Защото аз сериозно изследване или статия,която доказва каква точно е връзката за съжаление не съм видял.А ако няма сериозно научно изследване за връзката,как може да се твърди че я няма или е лоша.На каква база?
И ако няма задълбочени и сериозни изследвания "за" и "против", вие като зъболекари,а и ние като зъботехници,на какво да основаваме решенията си за въвеждане на нови технологии?
Мисля,че крайностите са излишни.Това,което вие възприемате като проблем връзка керамика-кепе,аз го възприемам като комплекс от причини,които важат и за обикновенната металокерамика,и за чистата керамика,и за керамиката върху благородни сплави.
Надявам се да се получи интересна дискусия,защото темата ме занимава отдавна.(за титана обаче не съм съвсем навътре).

Поздрави!
Валентин Таков
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Не искам да отклоняваме темата, но от поне няколко години доста се говори за клинични проблеми с отчупване на ламиниращата керамика на циркониевите конструкции. В литературата доста се дискутира дали това е проблем на системата или на техниката, къде и как да се подобрят нещата. Даже една лаборатория излезе с "bruxzir" - изцяло циркониеви корони и мостове, за да избегне отчупване.
Колкото до специфични публикации - написах porcelain chipping zirconia в pubmed.gov и ми излязоха 20 резултата, можете да го направите и вие :)
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Моля Ви Д-р Паскалев, споделете Вашия опит, колко циркониеви конструкции и титанови сте направили и какви проблеми

сте имали?

Благодаря Ви!
циркониеви зъби
РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Извинявам се за въпроса ако Ви притеснява , но практиката която имаме с цирконий от 4 години говори друго . И с керамиката върху титан и покривната керамика върху циркониевия диоксид , дори и с обикновената металокерамика , проблемите са почти едни и същи. Грешки в планирането - претоварване на материала , грешки в артикулацията , ненаартикулиране на части от конструкциите. Няма материали неизследвани на пазара. Всички те минават през "иглено ухо" докато фирмите получат разрешение за ползване. Представяте ли си ако някои материали започнат да се чупят или нанесат други щети , какво ще се случи. При правилна употреба , проблемите са малко или почти ги няма.
Ако проблемите които визирате ,се бяха случили на нас, не знам , отдавна щяхме да скъсаме с циркония. Добрите отзиви и резултати, размяната на мнения с денталните лекари с които сме работили циркониевите реставрации , говорят само в полза на тези материали и титана , разбира се.
Нас не ни притеснява задържането на покривната керамика. Тя е перфектно изчислена , и нямаме дертове с нея.
Благодаря!
циркониеви зъби
Savov
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Savov »

Бих искал да вметна, че ако протокола на работа е спазен, проблеми с връзката м/у карамиката и скелетите, без значение дали са титан, цирконий, алумина, благородни или неблагородни сплави, просто няма.
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Savov написа:Бих искал да вметна, че ако протокола на работа е спазен, проблеми с връзката м/у карамиката и скелетите, без значение дали са титан, цирконий, алумина, благородни или неблагородни сплави, просто няма.
Това ми звучи като първоаприлска шега.
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Благодаря,д-р Паскалев.Следя pubmed.Същите статии,може да свалите в пълна версия от demajournal.com.
Циркония се ползва в денталната практика от 1990 година,изобщо не е толкова нов материал.Нормално е да е имал "детски болести",но постоянните изследвания са добър начин,да се наложи като достатъчно издръжлив материал.Факт е,че ако се спазва стриктно технологията и добрата практика,проблемите са съпоставими с металокерамиката.Има изследване в pubmed,не го казвам аз или Savov.
На твърдения,че е радиоактивен и "нехигиеничен",няма да се спирам,защото са нонсенс.
Ако лабораторията ви дава гаранции за работата,и има опит(не казвам да ви налага материала),смятам,че не би трябвло да има проблем.Разбира се,ако не харесвате материала и не намирате безспорна информация-просто не го поръчвате.Изследвания непрекъснато се правят.
Металокерамиката все още се изследва и разнищва,пък е приета за стандарт.
По въпроса за"bruxzir"-има разработен полупрозрачен цирконии за цели корони,или да се инкрустира само вестибуларно при фронтални корони.Ето това е материала,в случая са показани по-сложни неща:Претау
Наистина поизместихме темата,надявам се за добро.
Валентин Таков
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

При М.Фрадеани чипингът на циркониеви конструкции достига 15 %.По негов съвет се въздържам да ги използвам и при индиректни възстановявания в дисталната област първо мисля за Каптек и после за всичко останало.
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
Публикувай отговор