Керамика върху титан

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ »

За мен лично , не е добър факта , че дентални лекари /мисля с опит , - като следя плътно проф. стом. форум/ опонират по един особен начин на потърпевши , на недоверие , едва ли не с някакъв сарказъм. Добре че има "експериментатори" , с които направихме много успешни "усти", и усмивки. Няма ли някой от участниците ,зъболекар, който да каже две различни думи . Интересно ми е Явор , който показа много добри директни възстановявания със снимков материал, дали има опит с тези технологии , за да има толкова категорично отрицателно мнение . Или са лъгани с чиста керамика представена за циркон
Кой знае.
Истината е , че много зъби се направиха от циркон , титан , златокерамика , мисля за добро.
циркониеви зъби
Dental Aligners
потребител
потребител

Мнение от Dental Aligners »

8) Ето нещо конкретно по темата за разсъждение през уикенда : ТУК .
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

dr.Petar Duchev написа:При М.Фрадеани чипингът на циркониеви конструкции достига 15 %.По негов съвет се въздържам да ги използвам и при индиректни възстановявания в дисталната област първо мисля за Каптек и после за всичко останало.
Това изследване къде е публикувано,кой е колектива,и какви са конкретните заключения.Ако може линк.
Той нали е независим от големите фирми?
Какви са според вас предимствата на Каптек?

Благодаря!
Валентин Таков
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

"Това" не е изследване а споделена информация от практиката на Мауро Фрадеани.Започнал е да работи с безметални конструкции ,когато ние още ходехме на деветосептемврийски манифестации.
Колективът е Мауро Фрадеани,Джанкарло Бардучи и кол.
Линк-Песаро ,октомври 2009г.
Нали е независим от големите фирми-Нали!
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Съжалявам.
Останах с впечатлението,че е изследване,което е публикувал.
Валентин Таков
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Господин Радулов, истината е, че с титанови конструкции нямам никакъв опит и също толкова информация. Цементирал съм няколко Лава корони - предимно фронт и премолари. Вчера счупих един циркониев абътмънт докато го торквах, ама кой знае, може грешката да е била моя . В общи линии моят опит е мнооого ограничен.... но това, че карам Тойота не означава че не мога да обсъждам проблемите на Ауди. Горепосочените проблеми на циркония се дискутират доста в лекционните кръгове. Джон Койс, който е един от най-уважаваните лектори във възстановителното зъболечение и съавтор на най-четените дентални статии изказа на лекция нещо от рода - проблемите на циркониевите конструкции тепърва ще започват да си показват рогата... Друг лектор твърдеше, че отчупванията са рядко сериозен проблем и често могат да бъдат "замаскирани" с шлифовка. Дали е едното или другото - вероятно времето ще покаже.
Аз все пак искам да се върнем към титана и към дискусията. Наистина - до сега не видях една причина, която да ме накара да избера титанова конструкция.
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
Dental Aligners
потребител
потребител

8) Към днешна дата моят опит със златокерамика е никакъв.Имам вече 17 години стаж в зъботехника,преди това -12 години живопис и графика, и 2 години скулптура.учил съм при Минчо Панайотов и Бедросян.

С титан се занимавам отдавна а от 2 години разполагам със собствена апаратура.С Паци сме много добри приятели.Естеството на работа с титан предполага много усилена работа за изработване на основните скелети,независимо дали става дума за моделно леене ,абатмени и греди,ключалки,щифтови пънчета ,кепета или шини.
Правил съм всички тези конструкции.Естествено разполагам с отличен съпорт от страна на Манфреди
Съпорт има и от страна на Шуц.
Работи се предимно при случаи с доказана алергия към метали и техните сулфати.
Очаквам скоро да се обади за протезиране пациент с алергия към никел, кобалт,златни сплави и....титан 1 Биотан СЕ0297 която съдържа малко алуминий -под 0,4 процента!Към всякакви полимери също е алергичен.
Доказано е с документи че няма алергия само към чист титан 3 степен .Ще протезираме ,ще снимаме и ще наблюдавате в движение това ,ако ви е интересно.
Моля вижте линка в предишния ми пост,можем да коментираме.
Последно промяна от Dental Aligners на Нед Яну 10, 2010 2:37 pm, променено общо 1 път.
Dental Aligners
потребител
потребител

8) Логичен извод от медицинските консултации е,че има два добри начина за работа при алергии.
1- работи се в посока десенсибилизация.Знаете че това отнема време.
2- протезира се с материали които са изследвани в конкретния случай индивидуално за самия пациент.Това че имат сертификати за произход и стандартизация не означава ,че няма да се развие непоносимост и към тях след престой в устата да речем 2-3 години.
Но какъв подход да приложи денталния лекар?
Една реална ситуация ноември 09 г.
Пациентка на въраст 55 г. Започва лечение на дефекти в София в известна клиника.Предлага и се богат асортимент от технологии.Тя насочва вниманието си към златокерамика.Протезира се върху живи зъби.Защитени перфектно с лакове и временни конструкции.
Фиксират се на г.ч. и д.ч. около 21 златокерамики.След кратък период се установява алергия.
Прави се изследване в централноевропейска лаборатория по алергология.Установява се наличието на алергия към злато и сплави,никел,кобалт и т.н.В графа титан пише- не е алерген.На документ.С печат и дата.Уви след протезирането.Без да влизам в подробности ,за които не съм искал разрешение да пиша тук, ви моля да помислите дали не ви се е случвало и на вас, и как трябва да се планира едно лечение .
Savov
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Savov »

javor написа:
Savov написа:Бих искал да вметна, че ако протокола на работа е спазен, проблеми с връзката м/у карамиката и скелетите, без значение дали са титан, цирконий, алумина, благородни или неблагородни сплави, просто няма.
Това ми звучи като първоаприлска шега.
Ако това Ви звучи като първоаприлска шега, значи сте имали доста проблеми. Търсете проблемите другаде, не във връзката на керамиката и скелетите, защото такива няма ако се спазват правилата. В БГ много често се пренебрегват пробите - метална, бисквитна ... има още много какво да се каже, но нямам време. Нека колегата продължи темата за титана.
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Savov написа:
javor написа:
Savov написа:Бих искал да вметна, че ако протокола на работа е спазен, проблеми с връзката м/у карамиката и скелетите, без значение дали са титан, цирконий, алумина, благородни или неблагородни сплави, просто няма.
Това ми звучи като първоаприлска шега.
Ако това Ви звучи като първоаприлска шега, значи сте имали доста проблеми. Търсете проблемите другаде, не във връзката на керамиката и скелетите, защото такива няма ако се спазват правилата. В БГ много често се пренебрегват пробите - метална, бисквитна ... има още много какво да се каже, но нямам време. Нека колегата продължи темата за титана.
Не искам да влизам в конфронтация , но досега не съм чул зъботехник който да каже , да проблемът е в лабораторията. Вечно отпечатъците им виновни, накриво залепили, проби не правили.
Както и да е. Вижте уважаеми Савов, тук не става въпрос какво ви се иска на вас, на мен или на други. Тук става въпрос за обективни проблеми на дадена технология.
Колкото и да сме перфектни има все още много проблемни моменти в технологии като титан и керамика и циркон.
Тук въобще не спрягам златокерамика защото тя е утвърден фаворит при възстановявания в дисталната област и с най добри показатели за бонда керамика метал.
Нали не си криете главите в пясъка като щрауси и да викате такова животно нема.
Щото по света вече са му видели на това животно рогата.
Четете и се интересувайте и ще го разберете и вие. :D
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ написа: Интересно ми е Явор , който показа много добри директни възстановявания със снимков материал, дали има опит с тези технологии , за да има толкова категорично отрицателно мнение . Или са лъгани с чиста керамика представена за циркон
Кой знае.
Ще ви отговоря,но за да бъда малко по- изчерпателен,моля дайте ориентировъчна цена за корона и цена на член от мостова конструкция.И понеже виждам ,че не сте ме разбрал правилно ,искам да уточня, че и аз като един по- млад колега обикновено ми допадат новостите.Така че уверявам ви ,цената е от значение ,за да продължим приятелски дискусията ,нямам уловки.

Г-н Savov,след отговора на provincial почти нямам какво да добавя,той поне ме е разбрал какво исках да кажа.Само да уточня ,че проблеми има не само при новите технологии,но и при старите, дори когато всичко е направено по учебник ,както вие казвате.Както и да е ,мога да ви цитирам водещи колеги доказани професионалисти в България и такива лаборатории ,с които не работя ,т.е не съм бил аз причината за техния провал,които в приятелски разговори са споделяли за тези неудачи,но няма да се отклонявам от темата.Не ми прави обаче добро впечатление, когато някой зъботехник каже- аз нямам провали,както каза Dentarex преди време ,че нямал отчупена керамика,понеже всичко се спазва.Това за мен си е просто нелоялна реклама.
Savov
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Savov »

Д-р provincial, не случайно написах, че има доста какво още да се каже. Далеч съм от мисълта че клиниката е отговорна за проблемите при отчупване на керамиката. Напротив, в галяма част от случаите вина носи и лабораторията, като например масово не се осигурява адекватен съпорт на керамиката от скелета - причина номер 1 за проблеми с отчупвания. Личното ми мнение е, че в работата ни има правила, които трябва да се спазват и от двете страни, а в БГ сме скарани със спазването им и оттам идват и проблемите.
Хубав ден :D
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

Относно отчупванията и спазването на техологията - допускам, че д-р Фрадеани и керамистите, с които работи полагат усилия да спазят всички изисквания. Също така допускам, че той е поработил достатъчно с конструкции от циркониев оксид, (не "циркониеви зъби"). Въпреки това човекът е притеснен от процента на отчупванията и категорично не препоръчва тези конструкции. Имате ли идея защо е така?

И още нещо - никой нищо не спомена за естетиката. Циркониевият скелет пропуска светлина... долу-горе колкото металния. Защо тогава да не направим металокерамика?
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Arthur Dent написа:Относно отчупванията и спазването на техологията - допускам, че д-р Фрадеани и керамистите, с които работи полагат усилия да спазят всички изисквания. Също така допускам, че той е поработил достатъчно с конструкции от циркониев оксид, (не "циркониеви зъби"). Въпреки това човекът е притеснен от процента на отчупванията и категорично не препоръчва тези конструкции. Имате ли идея защо е така?

И още нещо - никой нищо не спомена за естетиката. Циркониевият скелет пропуска светлина... долу-горе колкото металния. Защо тогава да не направим металокерамика?
Това е другият не лек проблем. Аз лично въобще не смятам , че Цирконият е най естетичният материал . Друго което мисля е че , прокламираните хиляди мегапаскали са абсолютно ненужни в условия на устната кухина където с далече по малки стойности можем да имаме стабилна и функционална конструкция.
Тогава защо е тази циркониева истерия?
Да си платят кад кам и мад мам машините ли ?
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Arthur Dent написа:Относно отчупванията и спазването на техологията - допускам, че д-р Фрадеани и керамистите, с които работи полагат усилия да спазят всички изисквания. Също така допускам, че той е поработил достатъчно с конструкции от циркониев оксид, (не "циркониеви зъби"). Въпреки това човекът е притеснен от процента на отчупванията и категорично не препоръчва тези конструкции. Имате ли идея защо е така?

Здравейте Arthur Dent.Със сигурност Фрадеани е обективен в преценката си,не съм прочел и доколкото разбрах това не е публикувано официално като изследване.Когато се публикува,ще може да се сравни с наличните данни и да даде принос в общата картина.Изследванията са много и различни-справка pubmed.Пак казвам,че материала се тества и усъвършенства от 20 години.Работи се достатъчно масово в целия свят,не е екзотика.Тук се предлага отскоро,но пък сме прескочили "детските болести"
Разбира се,всеки може да направи преценка според собствените си убеждения.

Като естетика,по-скоро като полупрозрачност,циркония е по близо до дентина,отколкото до метала.Има някой керамики,при които първия слой е опаков,тогава наистина изглежда като металокерамика.
Хилядите Мегапаскали не са чак ненужни,при различни търговски марки варират от 900 до 1250.Е.мах е около 400,и е проблемен материал за тричленни мостове(ползва се до премолари).
Цирконият не е материал,който да измести всички останали,тук мисля,че ще сме на едно мнение.Така че, не бива да се предлага самоцелно.Оттам е възможно да произлязат и много от проблемите.
Правилна преценка,добра колаборация с лабораторията,яснота по отношение на възможностите на технологиите и естетиката на различните материали.Така мисля е най-правилно.
Валентин Таков
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

Dentarex написа:
...Така че, не бива да се предлага самоцелно.Оттам е възможно да произлязат и много от проблемите.
Правилна преценка,добра колаборация с лабораторията,яснота по отношение на възможностите на технологиите и естетиката на различните материали.Така мисля е най-правилно.
С това съм много съгласен - в последните години бизнесът измести медицината в нашата работа, много от материалите и технологиите, които навлизат нямат особен биолигичен смисъл, но пък са доходоносни - поради което се рекламират като панацея, превръщат се в мода, "продават" се повсеместно... само че аз искам да бъда лекар, а не продавач! :wink:
Dental Aligners
потребител
потребител

8) Arthur Dent - бих искал да знам какъв е вашият съвет хипотетично, въпреки че ситуацията описана от мен в последния ми пост е реална. Какъв би бил вашият подход.
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

raptor написа:8) 2- протезира се с материали които са изследвани в конкретния случай индивидуално за самия пациент....
Това е и моето мнение.
Естествено никога няма гаранция, че пациента няма да се сенсибилизира към един или друг материал след 2, 5 или 10 години. За щастие тези случаи са редки (не съм запознат със статистиката, но аз лично за 10 години натоварена практика имам един случай на алергия към неблагородни сплави и нито един на такава към благородни... може би съм късметлия ;)
Dental Aligners
потребител
потребител

8) Точно както очаквах да чуя.Благодаря.И според мен е така.
В дадения случай,всички сме поставени пред свършен факт.Пациентката не ми се е обаждала скоро.Може би е решила да си ги направи във Виена.По местоживеене.И със сигурност няма да говори добри неща.В Европа.За вас и нас .
Просто ме тревожи налагането на всяка цена на определена технология.Още веднъж всички ние под общ знаменател,стоматолози,зъботехници от България бяхме прецакани.Въпреки старанията си.Въпреки професионализма на голяма част от вас.
the peasant
чест потребител
чест потребител

Мнение от the peasant »

raptor написа:8) Точно както очаквах да чуя.Благодаря.И според мен е така.
В дадения случай,всички сме поставени пред свършен факт.Пациентката не ми се е обаждала скоро.Може би е решила да си ги направи във Виена.По местоживеене.И със сигурност няма да говори добри неща.В Европа.За вас и нас .
Просто ме тревожи налагането на всяка цена на определена технология.Още веднъж всички ние под общ знаменател,стоматолози,зъботехници от България бяхме прецакани.Въпреки старанията си.Въпреки професионализма на голяма част от вас.
:shock: В случая може и да е гневна пациентката, ма и аз никога не съм имал пациент с алергии към благородни метали, че даже и към сплави за металокерамичен скелет.Спомням си за 2/3 към никел уж , но само за 1 беше сигорно.
Ако си мислите че за съотношение цена качество БГ денталното лечение не е на ниво , бъркате доста.В ЕУ май в БГ получаваш най доброто за съответните пари стига да поаднеш на точните хора.
Имал съм много проблеми с металокерамични конструкции, къде по моя вина , къде зъботехници или комплексна.Когато обаче работим на занижени цени риска от грешки е много по голям.Доста пациенти немогат или неискат да платят цена здраве и щастие и сетне идат проблеми.
Очаквам да се появят снимки с титанокерамика, дай боже и клиничен случай :D , всъщност за да популяризирате технологията и услугата защо не инвестирате като предложите на зъболекарите с които работите да се пролекува пациент, пациенти с тези конструкции на по ниски цени за да имате документиран материал върху който ние да разсъждаваме на тема „Защо е нужно да изберем титанокерамика„ :D
„Значи зъболекарят за себе си плаща 400 лв. а за „Киата” си 2000. лв., сиреч, пет пъти му е по-мила „Киата” от неговото здраве. Това нормално и справедливо ли е”, попита премиерът.
Публикувай отговор