Керамика върху титан

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Единствената причина за която се сещам, че бих могъл да избера титан и керамика е ако пациента има алергия към традиционните сплави. Тогава обаче бих му предложил на първо място злато-паладий -платина сплави. След това бих му предложил изцялокерамични корони, едва накрая бих помислил за титан. Това досега ми се е случвало само два пъти за 15 години. Не да съм избирал титан , а да имам пациент с алергия към неблагородни сплави за металокерамика.
Така , че проблемът титан за мен не съществува. Преди него имам поне две алтернативи още.
РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ »

Извинявам се, какво имате в предвид"изцяло керамични корони..."
циркониеви зъби
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Попитах за цена не случайно, но никой не я казва.Както и да е ,аз разбрах как върви.
Нека кажем първо няколко думи конкретно като увод за титанокерамиката ,за да можем накрая да правим и някакво заключение.
Титанът спада в групата на сплави на неблагородните метали,по точно в други системи(тази категория се добавя с цел включване на титановите сплави и други възможни малки системи).
Изследванията върху титана продължават и заслужават внимателно наблюдение,тъй като не престават усилията за преодоляване на уникалните изисквания за техническата му обработка и на трудностите за осъществяване на връзката на керамиката с метала.Такова е мнението на проф. Патрик Нейлър в неговата монография.Искам само да добавя, ако някой не знае, това е един от хората с най -голям авторитет в областта на металокерамичната технология.
Титанът и неговите сплави се явяват като алтернатива на златото(така че ,ако се прави сравнение ,то мисля е коректно да го сравняваме само с благородните сплави за металокерамика,без да намесваме тук безметалните технологии).
Добрите страни на титана колегата raptor вече ги написа ,затова аз няма да ги повтарям.Ще добавя все още някой резерви, които са минусите на технологията.Това са все още трудната специална обработка на титана ,за която се изисква специално оборудване, ако се отлива,което оскъпява конструкцията и все пак съществува риск от нехомогенност на отливката.За това ,за предпочитане е CAD/CAM обработката ,за съжаление това оскъпява още повече конструкцията.Тук вече настъпва и парадоксът,поради който според мен тази технология не е много популяризирана.
Титанокерамиката първоначално не е създадена заради по- добрата биологична поносимост от златокерамиката,а поради факта ,че титана е с по-ниска цена от благородните сплави.И именно тук се къса нишката, от една страна трябва да е по -евтин,а той излиза на цената на благородните сплави,ако е КАД/КАМ излиза дори още по- скъпо.И все пак когато правим нещо, преди да го направим ,ние трябва да можем да отговорим на въпроса "защо" ,иначе няма смисъл да го правим.
Конкретно ,ако трябва да избирам между корона от титан и злато,залагам на злато и то за предпочитане CAPTEK.Цената е съпоставима ,но естетиката е в полза на CAPTEK ,както и доказана с времето здравина.За мост избора е същият.И все пак за титана ,според мен има ограничени индикации за използване.Това са: 1.непоносимост към другите сплави 2.върху титаниеви пинлей и 3.титаниеви надстройки на импланти.За първия случай аз все още не съм имал такъв пациент,другите два не ги правя.Така че,засега не ми се е налагало да използвам титан.
Dental Aligners
потребител
потребител

Мнение от Dental Aligners »

'8)' ':thumb:'
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

РАДУЛОВ И СИН ДЕНТАЛ написа:Извинявам се, какво имате в предвид"изцяло керамични корони..."
Каквото се има в предвид в англоезичната литература- all ceramic crown- корони направени само от порцелан.
Dental Aligners
потребител
потребител

'8)' така или иначе ортопедията е доста обширна,като наука.
И практикуването и налага съобразяване с много фактори.Та нищо не пречи да се изработват всички познати нам конструкции,в крайна сметка по джоба на пациента, и по негово решение и желание.
Просто той трябва да бъде добре информиран,изследван и качествено лекуван.А след това идват материалите, качеството и естетиката.
И когато вие получите лист с алергологичен тест,\ако правите това\,на който пише "Гейм овър " ,но държите да продължите въпреки че може би вече не сте на своя почва...
обадете се на някоя позната лаборатория,иначе ще трябва да търсите мен,а ако не,потърсете Паци.Ние сме добронамерени, въпреки всичко.
И дори да имате няколко възможни лаборатории,ще трябва да препарирате и загладите добре едни прагове,все едно какви,но да оставите живи зъбите.
Защото най -вероятно ще имате сенсибилност и към медикаменти и към някои каналопълнежни и упойки..А може и по -страшно да е.Да не дава бог.
Един мой велик учител веднъж ми каза да не си губя времето ,а да работя.Там е истината.
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

raptor написа:'8)' така или иначе ортопедията е доста обширна,като наука.
И практикуването и налага съобразяване с много фактори.Та нищо не пречи да се изработват всички познати нам конструкции,в крайна сметка по джоба на пациента, и по негово решение и желание.
Просто той трябва да бъде добре информиран,изследван и качествено лекуван.А след това идват материалите, качеството и естетиката.
И когато вие получите лист с алергологичен тест,\ако правите това\,на който пише "Гейм овър " ,но държите да продължите въпреки че може би вече не сте на своя почва...
обадете се на някоя позната лаборатория,иначе ще трябва да търсите мен,а ако не,потърсете Паци.Ние сме добронамерени, въпреки всичко.
И дори да имате няколко възможни лаборатории,ще трябва да препарирате и загладите добре едни прагове,все едно какви,но да оставите живи зъбите.
Защото най -вероятно ще имате сенсибилност и към медикаменти и към някои каналопълнежни и упойки..А може и по -страшно да е.Да не дава бог.
Един мой велик учител веднъж ми каза да не си губя времето ,а да работя.Там е истината.
Аз пък, много обичам, когато зъботехници вземат да се изказват по медицинските въпроси. Много Ви моля, оставете лекарят да прецени какво трябва да се направи. И с кого да го направи. Отговорността е негова, защото той се изправя срещу пациента. До сега не съм видяла зъботехник да поеме цялата отговорност за даден неуспех. И моля, престанете с тази реклама, макар и завоалирана.
Имам много да кажа по темата за титано- керамиката. Да, за около две години " прегърнах" иначе хубавата идея , а в следващите две - подмених всичко. Тези дни ще разкажа, подкрепено със снимков материал. Просто сега нямам време.
За колегите, които не са опитвали - добре са направили, спестили са си много проблеми.
А, щях да пропусна - " за великия учител" - струва си, човек да загуби малко време, за да помисли, пък тогава да работи...
Последно промяна от Alexandra на Сря Яну 13, 2010 9:55 am, променено общо 1 път.
Аватар
Stefan Peev
почетен член
почетен член

Мнение от Stefan Peev »

Колеги,
дискусията май пак попремина границите на добрия тон, но щом е за истината :lol: ...

Искам да добавя, че несплавеният титан може да покаже големи вариации в механичните си качества вследствие на малки промени в съдържанието на някои елеменити- но най вече на кислород.
Тук бе упоменат титан клас 3. Основната разлика между титан клас 3 и клас 1 по ASTM е 0,12% съдържание на кислород !!! ( клас 1 е мек и има якост на опън наполовина в сравнение с клас 3 и далеч по-ниска от клас 4).

Днес най-големите производители на керамика като GC,Ivoclar и др. имат достатъчно добри керамики за работа върху титан - за директно нанасяне или пък прес върху титан, като предлагат и съответните технологии...

Проблемът е доколко титанът си запазва качествата след отливане. Защото алтерацията на съставът му е неминуема.
Ето защо, ако искаме изработването на качествени металокерамични конструкции с титанов скелет, трябва да използваме скелети изрязани от CAD/CAM, за да минимизираме алтерацията на неговия състав и качества, което в далеч по-малка степен се наблюдава при изпичането на керамиката.

И още нещо:
Протезирането на имплантати с благородни сплави не оказва негативно въздействие върху имплантатите, тъй като води до стабилизиране на пасивиращия слой по имплантатната повърхност.
Последно промяна от Stefan Peev на Сря Яну 13, 2010 2:35 pm, променено общо 1 път.
Д-р Стефан Пеев, д.м.
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

raptor написа:'8)' така или иначе ортопедията е доста обширна,като наука.
А така де, кажи си го не се притеснявай. Ша ти даваме работа и титан ша даваме...само мир да има.
А на тоя твой велик учител му кажи , че ако в зъботехниката може да се прокрадват занаятчииски елементи то в стоматологията съвременният принцип е десет пъти мери -един път режи, иначе ша ти резнат зелката.
Dental Aligners
потребител
потребител

Ок .Все пак се надявам да не работя тази технология в пълна изолация.Всички мнения до тук ще ми бъдат от полза ,няма да пренебрегна вижданията ви.За това съм техник-да спазвам технологиите,а решенията,има кой да ги взема.Ако не правим нищо -няма да имаме никакви проблеми.
vlahcho
нов потребител
нов потребител

Мнение от vlahcho »

Включвам се офтопик (за пореден път ).

При алергия (и без алергия) и финансова възможност-
- за единични коронки на диаториците - еМакс.кад (литиев дисиликат), монолитен, оцветен (360-400 Мпа)
- същото, повишени механически изисквания (отчупване на стара керамика, бруксизъм)- Бруксър (BruxZir)-няма още в Бг
- за мост - каптек Би & Ай (Captec B&I -bridge and implant).

Лично мнение :)

П.С. Не съм фен на метала (само на хеви-метъла)
П.С. Въпрос: Някой да знае къде в Бг лаборатории се работи с гореописаните от мен системи?
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Имате ЛС.
Поздрави!
Валентин Таков
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Наименуван е Титан от Клапрот по името на Титаните от гръцката митология. Всъщност предимствата на титана са високата му якост и добрата корозионна устойчивост включително и в морска вода. По тези показатели той е равностоен на златни сплави група 4 по АДА, спецификация 5. Той е евтин материал. Два пъти по скъп от метала. Проблемът е , че той е силно химически активен. В стопено състояние гори почти с експлозия и има температура на топене от 1670 градуса, при което поглъща интензивно газове и макар и в малки количества те променят пластичните му свойства. За топене се използват огнеупорни маси със състав на циркония и магнезия-високоогнеупорни и усъвършенствани апарати за леене. Първите коронки от титан са отлети в Щатите през 1977г. През 88 Андерсън преработва искрово ерозийната обработка за този метал. Проблемът при работа на титан и металокерамика е в склонноста му, да образува окисен слой при температура под 800 градуса. Също така е установено , че при дебелина на окисният слой равна или по голяма от 10 микрона се получава спонтанното отлепване на връзката порцелан -метал. С разработване на порцелани с изключително ниска температура на топене, керамичните покрития не представляват проблем за лабораторията. Интересен метод е и праховата металургия. При нея титанов прах се спича върху огнеупорен модел. :D
Dental Aligners
потребител
потребител

8) Що се отнася до праховата металургия ,мога да ви споделя че опитът ми с кепета и 3- 8 членни мостове сочи следното :
Свиване което се наблюдава след синтероване на детайлите -над 18-20 процента!
Абсолютно непригодна технология.Имам снимки ,ако Ви интересува
иначе металът като качество е много добър.
Dental Aligners
потребител
потребител

8) Скъпи колеги ,това са част от моите отливки от титан 1

http://img11.imageshack.us/slideshow/we ... ium001.jpg
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Всички тези допълнителни щифтове поради ниското тегло на титана ли се налагат?Или за осигуряване на отливката и изместване на топлинния център?
Може ли да видим нещо по-завършено,специално ме интересува цвета на пасивиращия слой след полиране.
Титана ми се струва идеален за скелетирани протези,правил ли сте протеза с фрезелементи или стави,телескопи?
Валентин Таков
Dental Aligners
потребител
потребител

8) всички щифтове имат своята роля за 3 основни процеса които протичат в отливката,по времето от поставянето в кастомата до застиването на метала.
Все пак имаме малки фирмени тайни.Мисля че е разбираемо.
И все пак термалния център е понятие от работата със стандартните метали.Такова понятие при титана няма.Тези отливки съм ги правил при муфи нагряти до 995 градуса и плавно охладени до 200 градуса за около 2 часа.след това още 15-20 мин за да се стабилизира температурата и във вътрешността на муфите ,и тогава -в кастомата.Ограничението на нагряването го прави компютъра на кастомата ,бях заложил 1668 градуса.
Реално титана е влязъл в муфите когато те са били под 200 градуса.
Голямата муфа глътна два боба титан -единия 16 грама другия 12 грама.
В момента скелета тежи 6 грама.Дебел е 0,8 .Имам още да оформям по него и накрая при полирането ще тежи 4-4,5 грама.Едностранна фрезпротеза с базова корона на 3 и половин височина на Анкора. Няма място.
Всякакви скелети могат да бъдат ляти от титан .
Ще видите сами.Просто хвърляйте по едно око отвреме навреме.
П.П.Патинираме в цвят по желание.Върнете се на снимката където са двете малки отливки.Горе на конуса има една цветна дъга.Всеки от цветовете е възможен.Аз харесвам леко златистия.Изключително траен е и бляскав.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

А какво гледаме на тази снимка?
http://img11.imageshack.us/slideshow/we ... ium001.jpg
Dental Aligners
потребител
потребител

8) снимката е на две отливки на мостови конструкции 1,1,2,3 дч, и 4,5,х,7 същата дч.
Първото отливане беше в блок но така или иначе се реши да бъдат две отделни конструкции.Освен това големият мост имаше дефекти и няма да се ползва.
След 1 дясно има дистално неограничен дефект и ще се изпълни подвижно протезиране като временна протеза преди имплантология.
Вижте след обед когато ги снимам ажустирани, ще има нов линк.И ми пожелайте успех,дано жена ми не ме изгони че не се прибирам и в неделя. :P
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Успех Колега ! Струва ми се, че ще падне доста рязане на щифтове и пилене на метал. Но след като познавате технологията ,допускам че е възможно ,нещата да стават точно по този начин.Никой няма да Ви изгони,важното е че си обичате работата :D .
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Публикувай отговор