Изпиляване с праг

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
ezekia
нов потребител
нов потребител

Изпиляване с праг

Мнение от ezekia »

Здравейте,всички знаем предимството на праговата препарация и всеки би трябвало да изпилява по този начин.Когато бях студент имахме възможност да изпиляваме прагово на фантом надвенечно,но сега в практиката си установих че подвенечното изпиляване е доста трудно(поне за мен).Гледах едно филмче което показваше как става подвенечно (венеца се избутваше с инструмент),но когато опитах не беше съвсем както на филмчето :( и моето питане е как точно пилите прагово.
Ако вече е говорено по темата моля да ми посочите линк.Благодаря.
Д-р Борисов
dr.Petrov
потребител
потребител

Мнение от dr.Petrov »

Колега ,влезте в you tube и напишете drmassimomazza , и можете да гледате колкото си искате прагово изпиляване ,само че под микроскоп :lol: !
Аватар
ezekia
нов потребител
нов потребител

Мнение от ezekia »

Благодаря много има доста за гледане :D
Д-р Борисов
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Ето как го правя аз - пиля грубо на нивото на гингивалният ръб, след това слагам тънка корда - в зависимост от случая от 000 до 0, което ретрахира около 0.2 - 0.3 мм, след което довършвам препарацията - отново на нивото на гингивата и тогава слагам втората - дебела корда.
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
provincial
потребител
потребител

Re: Изпиляване с праг

Мнение от provincial »

ezekia написа:Здравейте,всички знаем предимството на праговата препарация и всеки би трябвало да изпилява по този начин.Когато бях студент имахме възможност да изпиляваме прагово на фантом надвенечно,но сега в практиката си установих че подвенечното изпиляване е доста трудно(поне за мен).Гледах едно филмче което показваше как става подвенечно (венеца се избутваше с инструмент),но когато опитах не беше съвсем както на филмчето :( и моето питане е как точно пилите прагово.
Ако вече е говорено по темата моля да ми посочите линк.Благодаря.
Човеко, това е професионален форум, не студенска организация. Объркал си нещо, примерно влиза един хирург в техният форум и задава въпросът..Колеги гледах едно филмче на операция на апендикс, как по точно оперирате, че утре ми предстой операция. :D
Гледам и не вярвам на ушите си.
Завършили или незавършили , какво?
Курсове, книжки, лекции...има такива неща нейде за някой хора обаче?
Keep your eyes open!
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Защо винаги някой трябва да убие ентусиазма. Факт е, че в университета нищо не се учи. Какво лошо има в това да попиташ? Според мен нищо.
А колкото и да прочетеш и видиш докато не пипнеш нищо не става!
Аватар
Raykovska
потребител
потребител

Мнение от Raykovska »

Аз се пиля с прагова препарационна граница САМО, като предпочитам препарация с ъгъл от 90 градуса. Дебелината на пилителя е в зависимост от дебелината на препарацията която искам да постигна. Внимавайте с това защото могат да се получи улеовидна препарация, което е много кофти за зъботехника. Първо сепарирам, после започвам вестибуларно да оформям праг, като този праг ме води за апроксималните повърхности и орално. Предварителни бразди не правя, защото за мен са безсмислени.
Това което съм намерила като решение за мен от оклузално, е че преди да започна изпиляването там си оформям един кавитет в централната фисура с дълбочина от около 2мм ( при идеални условия ) тази дълбочина ме води за количеството тъкани които трябва да отнема оклузално и ми осигурява необходимото разстояние за конструкцията. Това е най грубо обяснение за техниката която аз съм си създала. А от гледна точка на гингивалния ръб, техниката която посочи колегата по-горе е много добра.
Местата на които грешах в началото и на които наблягах са в областта на апроксимално оралните ъгли. Аз бих ви препоръчала да обърнете внимание на тях.

И споко да се пили с прагова препарационна граница е лесно, на мен ми е по лесно отколкото тангенциалното пилене.
Отпечатъка е трудното :wink:
Аватар
ezekia
нов потребител
нов потребител

Мнение от ezekia »

ivan paskalev написа:Ето как го правя аз - пиля грубо на нивото на гингивалният ръб, след това слагам тънка корда - в зависимост от случая от 000 до 0, което ретрахира около 0.2 - 0.3 мм, след което довършвам препарацията - отново на нивото на гингивата и тогава слагам втората - дебела корда.
Точно това ме интересуваше как става под венеца.Много благодаря.
Благодаря и на Raykovska също.
@ относно provincial:Запознат съм с основните правила на прагово изпиляване,а въпроса ми беше друг,но той е разбираем за някой хора обаче.
Д-р Борисов
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Инструмента който най вероятно си видял се казва Зекрия. Продава се и в България. Успех с праговата препарация, но не забравяй добрият отпечатък, той според мен е по големият проблем на нашата работа.
Последно промяна от ники на Нед Мар 18, 2012 10:17 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Ох Боли
чест потребител
чест потребител

Мнение от Ох Боли »

А целта на праговото изпиляване под нивото на венеца каква е ? Ако толкова държиш на това намери пилители с работна част само челото. Пилиш до гингивата а след това само задълбочаваш границата с прежде описаните пилители. Това което казваш за отпечатъка е вярно. Аз лично никога не вземам отпечатък в деня на изпиляването.
"Син съм на юнашко племе..."
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Ами има поне 3 случая в които се налага да се пили подвенечно - 1- ако дефектът на короната стига подвенечно, 2 - ако имаме нужда от повече ретенция и 3 - във фронта - за естетика. Което значи - почти винаги, освен ако не слагаме мост на интактни мостоносители.
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

Сравняването по трудност на препариране / отпечатване според мен не е удачно.

Това са последователни стъпки при индиректно възстановяване на зъб/и . Може да сравним по между им отделни техники за препариране или отпечатване, плюсове и минуси.

Идеята ми е, че препарирането на зъби за корони е отговорен етап и допуснатите грешки в него и перфектния отпечатък не може да компенсира. Да не забравяме, че дигиталните отпечатъци обещават решение на повечето проблеми, които срещаме сега с настоящите материали.

Ето как аз процедирам:
1. Определям дизайн на препарационната граница според материала за възстановяването.
2. Определям разположение на препарационната граница. Където мога да разположа препарацията супра-гингивално и в емайл го правя. Д-р Паскалев много добре е уточнил кога минаваме суб-.
3. Започвам с оклузална редукция на вестибуларния туберкул на долната челюст, или палатиналния на горната, с дълбочина съобразно материала, с който ще възстановявам.
4. Редуцирам само оклузалния триъгълен ръб на лингвалния туберкул на долната челюст, респективно вестибуларния на горната челюст.
5. Сепарирам.
6. Поставям корда в сулкуса да предпазя свързващия епител.
7. Започвам аксиална редукция от лингвалния туберкул на долната челюст, респективно вестибуларния на горната челюст. Водещите бразди доста помагат за оптимално отстраняване на ТЗТ. Аз ги ползвам при около 80% от препарациите ми. Стремя се да съм на 0,1-0,2 мм оклузално от кордата. Черен или зелен диамантен борер, отговарящ на желаната преп. граница.
8. Финиране на препарацията - жълт борер, карбиден или бял камък. Задълбочавам плътно до кордата, където искам да съм суб-гингивално.
-Zekrya рядко използвам поради неергономичния дизайн на инструмента. Помага за оформянето на преп. граница само по вестибуларни повърхности на фронтални зъби.
9. Изработвам временна корона/мост.
10. Махам ретракционната корда ако е не излезнала с временната корона.
Д-р Рибагин, София
Аватар
ezekia
нов потребител
нов потребител

Мнение от ezekia »

Благодаря ви за подробния и изчерпателен отговор.Всеки съвет ми е полезен.
Аз пробвах преди време да изпиля на една пациентка със съветите на колегите и се обнадеждих доста :D
Много е хубаво,че от този практичен опит ще могат да се насърчат и други колеги интересуващи се от тази тема.
Д-р Борисов
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

За жалост празнините в нашето образование си казват думата след завършване. Цели етапи са пропуснати или се изучават изключително слабо. За прагова препарация доскоро се говореше под сурдинка поне в академичните среди. В учебниците ни все още се изучава изключително слабо като 2-3 методи. Не се изучават пионерите в тази и област и техните ученици като Шилингбърг, Розенстийл, Шиш, Мартигнони. Не се изучават практически основни гнатологични практики, подготовка на венецът, съвременни отпечатъчни методи, адхезивно циментиране и ред други неща. Лошото е , че това са прекалено големи дупки в образованието за да могат да се запълнят спорадично с курс или два. Просто няма как да стане. В последствие колегите губят ориентир като обикновено заучават една или две методи от курса който са посетили и нямат избор и широк поглед върху нещата. Би трябвала да се познават в детайли всички такиви методи и според клиничният случай да се избира най доброто.
Това уви скоро в България няма как да стане предвид на продължаващото ръководство в академичните среди.
Затова и частно практикуващи напредничави стоматолози ще са флагманът и ориентирът в тези проблеми.
Не може да се пренаписват учебници от 60 години да се изучават никому ненужни методи и същевременно практиката на световно ниво да е абсолютно непозната.
Докато не се решат тези проблеми в образованието нещата няма да потръгнат. :(
Д-р Николай Николов
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

Кратко, ясно... и за съжаление МНОООГО ВЯРНО! Образованието ни не е смешно, не е и тъжно. Опасно е! За пациентите ни и за нас самите. :cry:
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

За съжаление няма как да се излезе от тази ситуация с образованието.Поне аз не виждам изход.

Най -опасното е ,че продължава да се повтаря на студентите ,колко добра подготовка получават.

А според мен освен опасно е и престъпно небрежно.
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

:lol:
Последно промяна от ники на Нед Мар 18, 2012 10:17 pm, променено общо 1 път.
Д-р Николай Николов
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

Проблемите в нашето образование не са само на професионално ниво, но това е друга тема. Място за критика винаги има и трябва да има, но познавам колеги във факултетите, които са на топ ниво и се стараят да предават знанията си на студентите, познавам и такива на обратния полюс. Затова обобщаването им под общ знаменател е неприемливо за мен. А друг е въпроса и кой колко иска научи и какви са му приоритетите, особено в по-малките курсове, ама и това си е друга тема.

А подготовката дали е добра: за едни - в никакъв случай, за други - мм става, а по критерийте на държавата (респективно здравната каса) си е направо супер. Така че зависи от гледната точка.

След като излезе от факултета един студент, той сам си преценява дали ще се развива или не.
Д-р Рибагин, София
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

:lol:
Последно промяна от ники на Нед Мар 18, 2012 10:18 pm, променено общо 1 път.
Д-р Николай Николов
Dr. Mandalov
потребител
потребител

Мнение от Dr. Mandalov »

Др. Николов много сте прав за факултетите, но аз съм завършил в Пловдив и процента на знаещите и можещите клони към нула. Има няколко свестни асистенти, но от доцентите и професорите не се сещам за никой. Едно свестно изследване няма, друг е въпроса, че няма и къде да го направят но ако има желание ще стане. Затова ще си чукат щанцовани корони до следващата световна война, а аз се надявам някой да пробие в тези среди и да промени нещата.
Публикувай отговор