Видове праг за метална коронка и циркониева коронка.

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Видове праг за метална коронка и циркониева коронка.

Мнение от ники »

.
Последно промяна от ники на Пет Апр 02, 2021 8:10 pm, променено общо 3 пъти.
Д-р Николай Николов
poumpy

Мнение от poumpy »

Тоест няма разлика в препарацията при цирконии и чиста керамика, ко говорим за препарационната граница, което определено значи, че има разлика между циркония и метала.
Видимо, моя преподавател по протетика не мисли така, но това реално няма значение. Той много обича да казва, че "50% от това което днес ви уча е грешно, само дето аз не знам точно кои 50% са грешните :) "
Д-р Стаменов
чест потребител
чест потребител

Мнение от Д-р Стаменов »

Д-р Николов, много се радвам, че решихте да внесете яснота в тази тема, тъй като станаха твърде много коментарите! А до колкото аз имам информация освен вътрешния ъгъл на прага при препарацията за цирконий всички преходи и ъгли трябва да бъдат добре заоблени и финирани! Това се налага, защото при металните корони острият ръб или неравност само ще затруднят малко лабораторията( с леко увеличаване на дистанцията в тези зони)! При циркония обаче такива места могат да бъдат пагубни за бъдещата конструкция като зони с повишена концентрация на стрес! Прав ли съм?
Д-р Деян Косев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Деян Косев »

Ники,
Това за праговите и равномерното разпределение на динамичните сили по време на функция е много вярно, но какво променя то по отношение на другия дерт - различните физични качества на циркониевия скелет и поставената отгоре керамика? И за да не съм голословен, нека приемем случая с CAD-CAM изрязан скелет и поставена отгоре адекватна технологично керамика, т.е. съвременния оптимален вариант! И за да съм още по-конкретен, нека видим разликите вьв физичните качества при термоциклинг на двата компонента. Без да умаловажавам адекватната препарация, е ли е тя достатьчно условие за дългосрочно прогнозируема стабилност, отчитайки и другото? Има ли препарацията решаващото отношение към най-големия проблем - отчупването на граница циркониев скелет/керамична супраструктура след определено време на експлоатация ?
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Е, ако се отиде оттатък, в зъботехническия форум, ще се прочетат едни лозунги, едни препоръки към зъболекарите, които не са опитали още от тази панацея, наречена цирконий. :oops: :oops: Дето е подходяща за всички случаи и след някое друго време всички ще мляскат точно с такива зъби, както било по Европата. :oops: :oops: :oops: То си е ясно, че като си купил една скъпо струваща система, ще си я хвалиш. Но, когато има проблем - той не е в системата, а в зъболекаря. Колкото и подходящо да си препарирал, колкото и да е бил добър отпечатъкът и пр.И се почва вечният спор, чия е вината за счупената конструкция. И що е туй " гаранция".
Аз също не съм особено възторгната от циркониевите зъби, защото разлика в естетиката с чистата керамика не виждам.
И също съм лют фен на златокерамиката. :) Според мен, металът за протезиране е един - златото. Само че , високата му цена провокира търсенето на други материали, които да го заместят. Не зная дали сте обърнали внимание, но около златните конструкции пародонтът почти винаги е в по - добро състояние, при наличиета на пародонтоза.
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Alexandra, изопачаваш нещата относно зъботехническия форум! Тотален цирконий пропагандира един колега зъботехник! Как така с лека ръка сложи всички зъботехници под една черта!? :shock: И ако пак ще почваме да си прехвърляме топката-всеки проблем в клиниката е по вина на лабораторията! Добре, че ги има лабораториите за да си имате оправдания пред пациентите. :wink:
Отчитам като основна грешка на зъботехниците, че обявиха тангенциалната препарация за цирконий като възможна. Това е и основната причина за бързото му популяризиране. Ако трябваше да си се спазват правилата за прагово препариране, все още щеше да си е добре мечтана екзотика за масата зъболекари (далеч съм от мисълта, че някой в този форум препарира тангенциално за цирконий :) )
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

.
Последно промяна от ники на Пет Апр 02, 2021 8:11 pm, променено общо 1 път.
Д-р Николай Николов
poumpy

Мнение от poumpy »

maxilla написа: Отчитам като основна грешка на зъботехниците, че обявиха тангенциалната препарация за цирконий като възможна.
Това може би ще ни научи всичките на ред и дисциплина - ако лаборатории СПРАТ да работят тангенциално препарирани зъби - ама изобщо да страт, без никакъв компромис. След като ние само не можем да си наложим нормална работа, може би могат да ни я наложат отвън. И не говоря само за цирконии, ами въобще :lol: :lol: :lol:
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Със системата, която ползвам за безметални конструкций никога не съм си позволявала експерименти върху тангенциална препарация. За съжаления бях принудена да предлагам цирконий само заради "възможноста" за работа върху тангенциална препарация.
Камелия Лазова
www.maxilla.hit.bg

Изображение
Д-р Деян Косев
редовен потребител
редовен потребител

Ники,
Много ти благодаря за точния отговор! Много мъжки и директен, това е нещо, което отдавна бях отвикнал да очаквам в такива дискусии! Подкрепям те напълно, че няма по-добър от златния стандарт за момента - благородна сплав покрита адекватно с керамика и поставена върху адекватно препариран носител! Без праг не става , но и с някакъв праг съвсем не става! Тангенциалното подготвяне върви САМО при циркулярен метален кант и при нищо друго! Този случай обаче е за предпочитане пред надялкания, нееднороден или с една дума - някакъв си там праг! Праговата препарационна граница или става или не - не може да се "ажустира" след като имаме вече готовата конструкция! Или ако се опита - става, но тежко след време на това, което е под/около нея !

Ники, още веднъж ти благодаря за начина и мисленето!

П.П. За тия дето четат все както дявола евангелието - тангенциална препарация е визирана от мен по-горе единствено в случаи, когато имаме метално кепе под керамиката! И точно от него е циркулярния метален кант, чист, полиран и непокрит с нищо! Имаме ли безметална конструкция, тая опция просто НЕ съществува!
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Д-р Деян Косев написа: П.П. За тия дето четат все както дявола евангелието - тангенциална препарация е визирана от мен по-горе единствено в случаи, когато имаме метално кепе под керамиката! И точно от него е циркулярния метален кант, чист, полиран и непокрит с нищо! Имаме ли безметална конструкция, тая опция просто НЕ съществува!
Опцията циркулярен кант съществува при циркониево-керамичните конструкции и той е точно от цирконий. При металокерамика и тангенциална препарация, ако не се изработи с циркулярен кант, няма как ръба на короната да се занули. Друг е въпроса, че много малко зъболекари искат кант, да не говорим за циркулярен.
Камелия Лазова
www.maxilla.hit.bg

Изображение
Д-р Деян Косев
редовен потребител
редовен потребител

Циркониевият зануляващ се кант е пълна глупост, с оглед съпротивителните свойства на материала! Нищо, че е полезен в маркетингово отношение трик! За разлика от металния такъв! :D
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

.
Последно промяна от ники на Пет Апр 02, 2021 8:11 pm, променено общо 1 път.
Д-р Николай Николов
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Много добър пост! :thumb: :clap:
Камелия Лазова
www.maxilla.hit.bg

Изображение
Д-р Стаменов
чест потребител
чест потребител

Мнение от Д-р Стаменов »

Д-р Николов, чудесен пост наистина, много синтезиран и конкретен! След всичко казано бихте ли дали конкретни клинични ситуации, в които Вие избирате циркония пред другите налични опции, защото човек като чете всичко написано започва да не вижда много смисъла от циркониевите скелети!
Аватар
Божидар Кафелов
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Божидар Кафелов »

Д-р Николов, благодаря за стегнтия и информативен пост! Въпреки неголямата ми любов към прететичната стоматология ми е интересно да се образовам в неендодонтска посока. Още веднъж благодаря!
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Д-р Стаменов написа:Д-р Николов, чудесен пост наистина, много синтезиран и конкретен! След всичко казано бихте ли дали конкретни клинични ситуации, в които Вие избирате циркония пред другите налични опции, защото човек като чете всичко написано започва да не вижда много смисъла от циркониевите скелети!
Смисъл има, просто човек трябва да спазва протоколите много точно.
Добър избор са в дистални участъци и нужда от естетика.
Добър избор са и във фронтът тогава когато не търсим супер естетика на всяка цена. Тогава когато търсим висока естетика с цирконият трябва да осигурим достатъчна дебелина от поне 2 мм. Това идва да покаже , че зъбите който са мъртви по една или друга причина и възстановени с естетични щифтове са добър вариант за избор на цирконият. Плътността на кепето иска малко повече обем за козметичната керамика разбира се в допустимите граници.
Друго предимство е естетическият му недостатъкът за висока плътност на кепето и от там способността му да замаскира даже и цветът на метални пънчета или силно оцветени подпорни зъбни структури, но пък с нужда от естетика и керамични корони. Това е друга индикация за него.
Така , че място за цирконият има. :wink:
Д-р Николай Николов
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

Основното място е за изработка на надимплантни абатмъни,според мен.Кокто и разширени надимплантни супраструктури,при мостови конструкции и особено винтово задържане към имплантите.
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

dr.Petar Duchev написа:Основното място е за изработка на надимплантни абатмъни,според мен.Кокто и разширени надимплантни супраструктури,при мостови конструкции и особено винтово задържане към имплантите.
Добро допълнение от имплантологична гледна точка :thumb:
Д-р Николай Николов
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Основното приложение според мен е за полукорони. Същият ден.
Публикувай отговор