Видове праг за метална коронка и циркониева коронка.

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Д-р Николов, как стои въпроса с изцяло циркониевите конструкции и по-специално корони и мостове?
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

При какви антагонисти може да се ползва системата (естествен зъб, керамика, метал, цирконий)? С какво е по-различна тази система от другите?
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

.
Последно промяна от ники на Пет Апр 02, 2021 8:11 pm, променено общо 1 път.
Д-р Николай Николов
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Ники,ти отговори на голяма част от може би най- важните въпроси по темата.Аз обаче, ако ми позволиш ще ти задам още един въпрос ,който според мен е също важен.Според теб ,питам те за лично мнение,има ли значение марката, която ще си изберем за циркониевия скелет,защото, както може да се предположи, когато излезе нещо модерно на пазара той веднага се пресища с такъв продукт и зъботехниците започват да предлагат някой популярни и нетолкова популярни материали?От друга страна ,сериозните фирми ,предлагащи тези системи и материали, казват да не се подлъгваме ,че цирконият е еднакъв.Ясно е, че състава и физичните му качества са различни на различните фирми.И така ,ако се спрем все пак на циркониева конструкция,не мислиш ли ,че трябва да отсеем и марката.По възможност някоя с традиция ,която вече има някакви дългосрочни резултати ,а не фирма ,която е новоизлюпена ,но за сметка на това прехвалена.
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Хубава тема,ники.Поздравления.
Да се включа и аз,като защитник на циркония,но със съзнанието,че не е панацея :wink:

По повод на притесненията за отчупване на керамика-дизайна има огромно значение,проблема е,че при аутсорсинга(фрезценрове или външни лаборатории),дизайна не винаги е водещ :idea: .Различни керамики показват и различна задръжка към скелета,но много добри показатели имат прескерамиките за цирконии-34Мпа
Microtensile Bond Strength of Different Components of Core Veneered All-Ceramic Restorations. Part 3: Double Veneer Technique
Moustafa N. Aboushelib, DDS, MSc 1,2 Cornelis J. Kleverlaan, PhD 1 , & Albert J. Feilzer, PhD, DDS 1
1 Department of Dental Materials Science, Academic Center for Dentistry Amsterdam (ACTA), University of Amsterdam and the Free University, The Netherlands 2 Dental Biomaterials Department, Faculty of Dentistry, Alexandria University, Egypt
Correspondence
Moustafa N. Aboushelib, Department of Dental Materials Science, Academic Center for Dentistry Amsterdam (ACTA), University of Amsterdam and the Free University, Louwesweg 1, 1066 EA, The Netherlands. E-mail: mabou@acta.nl
Copyright 2007 by The American College of Prosthodontists
KEYWORDS

ABSTRACT

Purpose: The bond strength of zirconia veneer has been considered a weak link in the layered all-ceramic restoration. In a previous study, this bond was improved using a new category of veneering ceramics adopting the pressing technique; however, the resulting esthetic quality lacked the individual characterization built using the layering technique. The aim of this work was to evaluate the effect of combining both press-on and layering veneer ceramics in one restoration on the bond strength with zirconia frameworks.

Materials and Methods: Zirconia discs (19.4 mm in diameter, 3-mm thick) were veneered with 3-mm thick press-on veneer ceramic or veneered with 1-mm thick press-on veneer ceramic and an additional 2-mm thick of layering veneer ceramic. Two commercial layering veneer ceramics were tested. The specimens were sectioned into microbars, and the zirconia veneer microtensile bond strength (MTBS) was measured in a universal testing machine. Scanning electron microscopy (SEM) was used to examine core veneer interface quality and to assess failure type. Energy dispersive X-ray microanalysis (EDAX) was used to analyze the chemical structure of the tested veneer ceramics, which may affect the structural integrity of the double veneered restoration. One-way analysis of variance and Tukey HSD post hoc tests were selected to analyze the data (p < 0.05 was significant).

Results: The MTBS of zirconia and press-on ceramic (34.4 ± 2.9 MPa) was not affected by the addition of a second layer of either veneer ceramic. SEM analysis revealed defect-free zirconia press-on veneer interface, while the interface between the press-on and the layering veneer ceramics demonstrated a different crystal structure and glass matrix, which did not affect wetting and contact between the two materials. EDAX analysis revealed differences, which account for the observed structural differences, in the chemical composition between the tested veneers.

Conclusion: The double veneer technique combines the high bond strength and superior interface quality achieved using press-on ceramics with the superior esthetics and individual characterization obtained using layering ceramics. The technique promises superior function and performance of the double veneered restoration.
За дистални участъци надпресването е един удачен избор.
Освен това,както вече се спомена,популярност набират изцялоциркониевите конструкции.Работя такива от около две години,и трябва да ви кажа,че основното предимство е това,че изпиляването на зъба може да бъде изключително щадящо :idea: ,което мисля че е най-важното.Освен това,в зоните на преход към зъбните тъкани и към лигавицата може да се полира-а полирания цирконии е изключително гладък и без никаква порьозност-т.е.по-хигиеничен от керамиката.Има разработени циркониеви материали с по-висока полупрозрачност(по-близка до дентина)от стандартните,които да се ползват за изцялоциркониеви възстановявания.Такива са BruxZir и Prettau.Материала за BruxZir е създаден след Prettau,и е подобен на него,но Prettau е по-добър(технологично и като краен резултат-лично проверено).
BruxZir в България официално няма как да се предложи,защото е регистрирана ТЪРГОВСКА марка за Северна Америка.Също както Lumineers и Vivaneers :idea: .
Голям плюс на конструкциите от цирконии е това,че са дименсионално стабилни,без напрежения,и съответно подходящи за работа върху импланти.Освен това,поради големите товари в-у имплантите,специалто са подходящи изцялоциркониевите конструкции.
Циркония може да се блендира само във вестибуларната област за естетика,а в дисталната да се остави без кер.покритие.
Ставаше въпрос за керамика върху златни сплави-в момента сплавите гонят цена над 120 лв(БиоПонтоСтар) :cry: .И златото се е метал-светлина през него не минава.
Има и още плюсове,но да кажа и минуси...
Невъзможност за адхезивно залепване(понякога не е минус),от технологична гледна точка-чувствителна технология на оцветяване при изцялоциркониевите конструкции (Претау,Бруксър).
Диаграмата която си показал за абразивността на Бруксър спрямо Е.макс и емайл звучи добре,но е от сайта на Бруксър,с уговорка,че са предварителни резултати.Добре че показваш и изследване на Цюрихския университет,аз отдавна търся,и не намирам изследвания за абразивността :roll:
Поздрави!
Валентин Таков
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Ами то ако изпилим пънчето с 90 градуса аксиални стени и с хубав праг що ни трябва да ползваме цимент,тя короната ще си стои :wink:
Сега сериозно-дори не бих помислил да лепя нещо различно от чист метал и металокерамика с друго освен композитен цимент.От колегите с Cerec никой не лепи с друго освен с композитен също.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Аз нямам нищо против адхезивното залепване с композит и/или изцяло композитни цименти. Даже концепцията му ми се струва най-логично издържана. Само, че протоколите са сложни за всеки материал, за чист порцелан са едни, за метал-други. Това между другото е изключително полезна насока на темата. От огромна важност за всички,защото точно тук издънките могат да ни изядат хлебеца. Имам протоколи за залепване с композитни цименти на чист порцелан към зъба/ и то дадени директно от хора с голям опит/,но метала в тая посока ми е мътна Индия. Не можах да намеря курс за използване на композитните цименти при залепване на конструкции с метална основа. Те биха били изключително ценни. Засега металокерамичните конструкции залепвам с Фуджи цем/ модифициран със смола ГИЦ/.Правя го, защото чувствам слаби страни в знанията си по линията метал-композитен цимент-ТЗТ. А и защото разчитам на сигурността на марката. И все пак ако понабера знания за протоколите при комп. цименти, ще започна главно тях да ползвам,защото концепцията ми харесва.
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Мисля отново се центрираме върху конкретни материали,както почти във всички дискусии,ъгли паскали,още по-паскали и т.нат.Една дума не сме и казали за оклузално ажустиране в целия форум протетика,нито пък как да направим качествена времена корона,но провалите идват от цимента разбира се,или от лош избор на материал :roll:
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

.
Последно промяна от ники на Пет Апр 02, 2021 8:12 pm, променено общо 1 път.
Д-р Николай Николов
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

ники написа:
doktor galindar написа:Аз нямам нищо против адхезивното залепване с композит и/или изцяло композитни цименти. Даже концепцията му ми се струва най-логично издържана. Само, че протоколите са сложни за всеки материал, за чист порцелан са едни, за метал-други. Това между другото е изключително полезна насока на темата. От огромна важност за всички,защото точно тук издънките могат да ни изядат хлебеца. Имам протоколи за залепване с композитни цименти на чист порцелан към зъба/ и то дадени директно от хора с голям опит/,но метала в тая посока ми е мътна Индия. Не можах да намеря курс за използване на композитните цименти при залепване на конструкции с метална основа. Те биха били изключително ценни. Засега металокерамичните конструкции залепвам с Фуджи цем/ модифициран със смола ГИЦ/.Правя го, защото чувствам слаби страни в знанията си по линията метал-композитен цимент-ТЗТ. А и защото разчитам на сигурността на марката. И все пак ако понабера знания за протоколите при комп. цименти, ще започна главно тях да ползвам,защото концепцията ми харесва.
Даже не си и го помисляй да циментираш металокерамични коронки с композитни цименти.
Гйц и модифицираните такива са фаворит и то безспорен тук.
Единствено което с удоволствие лепя и то със самоадхезивни цименти са метални шини, плакети, мериленд мостове. Нищо друго.
Не може ли да мине светлина и няма ли бърза реакция на втвърдяване има проблеми.
Правили сме експерименти да циментираме предварително затоплена във вряла вода метална коронка със самоодхезивен цимент.
Топлината ускорява втвърдяването.
Имай впредвид , че адхезивната технология за циментиране е много сложна и в условията на циментиране на няколко членен мост или коронки е кошмар. Даже порцелан или пластмаса.
Метална коронка никога не циментирам с композити. :D
Разбирам какво имаш предвид Док ! При залепване на МКР кои цименти предпочиташ ГИЦ или ГИЦ модифицирани със смола ? Благодаря ти много за подробният отговор !
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Благодаря много Док. Значи засега съм на прав път ползвайки ГИЦ модифициран със смола за циментиране. Пиновете пак ли предпочиташ да циментираш със същите цименти ? Как обработваш пънчето преди циментиране или кавитета при циментиране на пин ? На мен проблема ми е, че когато има отлепване , то е от ТЗТ иначе цимента си стои здраво фиксиран за метала . Явно ми куца обработката на зъбното пънче, поне така си мисля.
Д-р Галин Евгениев
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

.
Д-р Николай Николов
Д-р Стаменов
чест потребител
чест потребител

Мнение от Д-р Стаменов »

Като говорим за препарация и прагове- какво ви е мнението за финирането с ултразвук на препарацията и особено на праговете? Намирате ли резон в това? Ползвате ли го и с какви накрайници?
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

.
Д-р Николай Николов
Д-р Стаменов
чест потребител
чест потребител

Мнение от Д-р Стаменов »

Под адекватни форми предполагам имате предвид накрайници аналогични на пилителите, които ползвате! Аз реших този проблем благодарение на една хитрост, която д-р Венелинов сподели на една лекция! С лека модификация турбинните борчета могат да се ползват с накрайника за минимална интервенция за NSK ултразвук! Така имам разнообразието, което ми е нужно и ценово е доста по-издържано! А наскоро установих, че една фирма предлага подобен накрайник, който обаче работи директно с турбинните борчета без модификация! Лошото е, че той пък е малко по скъп от този на NSK!
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Design na koronite,lateralnata 4upka,bravo,bravo I na lab-a razbira se,no vse pak ova e forum za zybolekari;)
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Контрола на една година-фелдшпат керамика на латералните резци.
Изображение
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

Привет колеги!

Всеки пилител независимо как се привежда във функция - чрез ротация или вибрация, наранява гингивата, когато е в контакт с нея. УЗ накрайниците позволяват по-добър контрол на оператора върху работното поле , съчетано е адекватна ретракция, добра видимост (или идеална под увеличение) и точна ръка тогава гингивата може да остане незасегната. Работя с PM на Satelek. Скъпи са бая около 180-190 лв. мисля , че струва 1 накрайник.

Има УЗ накрайници, които са без абразив от едната страна, които се използват при оформяне на апроксимални кавитети, за да се предпазят съседните зъби. Не съм виждал такива при финална обработка на препарация.

Д-р Стаменов ще споделиш ли коя е тази фирма, която предлага УЗ накрайник за турбинни борчета. Преди 3-4 години Д-р Райна Николова ме открехна и мен на това, което е споделил Д-р Венелинов , но не ми се получаваха много добре модификациите. Я борчета ми изпадаха , я се получаваха по-големи трептения. Накрая се отказах и минах на скъпия вариант, но там разнообразието във формата си е направо еднообразие - цилиндър със заоблен връх.
Д-р Рибагин, София
Д-р Стаменов
чест потребител
чест потребител

Мнение от Д-р Стаменов »

Здравейте, д-р Рибагин! Моето впечатление е, че когато гингивата е здрава и пилителят е с фин абразив кървене не се получава! Може би има някакво нараняване, но не и кървене! Иначе ако е с по-груб абразив да кажем със зелена кодировка определено наранява гингивата! Не знам защо не Ви се получава модификацията - нужно е да се отнеме 0,1мм от турбинното борче, а и накрайника позволява стягане, ако прекалите малко с отнемането! А този накрайник е на италианската фирма FMD!
http://www.mdm-ltd.com/contact.html - представители за БГ!
P.S. Ако нямат накрайника на склад ще трябва да почакате до септември, защото италианците си почиват целия август (да им завиди човек)! Цената обаче на накрайника беше към 450 лв мисля, но все пак проверете!
Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

фелдшпат керамиката по ми харесва :)
Публикувай отговор