Видове праг за метална коронка и циркониева коронка.

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
D-r Daskalov
потребител
потребител

Мнение от D-r Daskalov »

Д-р Стаменов написа:Здравейте, д-р Рибагин! Моето впечатление е, че когато гингивата е здрава и пилителят е с фин абразив кървене не се получава! Може би има някакво нараняване, но не и кървене! Иначе ако е с по-груб абразив да кажем със зелена кодировка определено наранява гингивата! Не знам защо не Ви се получава модификацията - нужно е да се отнеме 0,1мм от турбинното борче, а и накрайника позволява стягане, ако прекалите малко с отнемането! А този накрайник е на италианската фирма FMD!
http://www.mdm-ltd.com/contact.html - представители за БГ!
P.S. Ако нямат накрайника на склад ще трябва да почакате до септември, защото италианците си почиват целия август (да им завиди човек)! Цената обаче на накрайника беше към 450 лв мисля, но все пак проверете!
Здравейте , доктор Стаменов !

Бихте ли ми обяснили , как точно се модифицират борчета за този накрайник на NSK ,понеже се заинтересувах от употребата му ?

Благодаря !
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Да пораздвижим темата за циркониевите корони.Изглежда ще има промяна в дизайна на прага-от shoulder към knife-edge.Или по-просто казано-от прагова препарация към класическата добре известна на всички ни тангенциална интрасулкусна препарация.Има известна ирония в това ;)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18456048
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

dimitrov написа:Да пораздвижим темата за циркониевите корони.Изглежда ще има промяна в дизайна на прага-от shoulder към knife-edge.Или по-просто казано-от прагова препарация към класическата добре известна на всички ни тангенциална интрасулкусна препарация.Има известна ирония в това ;)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18456048
" Всичко ново е добре забравено старо..."
Мен нищо вече не ме учудва, с годините съм се научила да се отнасям предпазливо към всяко категорично твърдение, защото, като се натрупа опит, не винаги се оказва вярно.
poumpy

Мнение от poumpy »

Е това е като четене на дявола евангилието.
Става дума за ин витро изледване свързано с коронки на резци, където всички знаем с колко материал имаме да работим. Освен това изледването се интересува от това как се представя короната и изобщо не се интересува от това как се влияе пародонта от препарационната линия.
Което в крайна сметка изобщо не значи че е приложимо в клиниката...
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

poumpy написа:Е това е като четене на дявола евангилието.
Става дума за ин витро изледване свързано с коронки на резци, където всички знаем с колко материал имаме да работим. Освен това изледването се интересува от това как се представя короната и изобщо не се интересува от това как се влияе пародонта от препарационната линия.
Което в крайна сметка изобщо не значи че е приложимо в клиниката...

Да ,изследването представя ин-витро изследване за здравината на коронката и резултатите са категорично в полза на тангенциалната препарация.Няма нужда да сме математици за да изчислим колко по -малко зъбни тъкани трябва да се препарират в сравнение с класическаия 1мм+ праг.Или това го смятате за неприложимо съшо.Коментара за пародонта ще го подмина поради простата причина ,че аз не лекувам периодонтит с корони и съм наясно с био-поносимостта на циркониевият оксид.
University of Manchester
poumpy

Мнение от poumpy »

Kолега Димитров, вие не четете какво съм написал. Аз също не лекувам пародонтит с корони, но тангенциалните такива създават разкошни условия за започване на пародонтит, поради простия факт, че задържат бактериална плака, много повече от всяка една добре направена прегова препарация.
Освен това колко често сме виждали счупена корона и колко често възпалени пародонтални тъкани, следствие бактериална инфекция. Сигурно отговора е различен за хората, занимаващи се с различни дисциплини в стоматологията, но аз предпочитам здрав пародонт, ако и да трябва да сменя 1-2 корони през живота на практиката си, защото се е опитал да яде камъни и те не са издържали.....
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Тук не става въпрос толкова за няколко счупени корони ,а за редукция на тъкани-брутална редукция на тъкани при класическото пилене и доста по-малко за тангенциалното.Имаите предвид че тук аз визирам само монолитните циркониево диоксидни корони.
University of Manchester
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Какви класически пиления,тва да не е Чайковски?Праговото пилене си е прагово пилене.
Poumpy го е написал много добре по-нагоре!
Аз нямам случай на счупен зъб ,на който преди това съм сложил корона!Видял съмм обаче доста такива ,на които под острите им коронкови ръбове е пълно с "неща" (да не се изразявам с по-неприятни думички)
Д-р Яромиров
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Вертикалната препарационна граница(feather edge,knife edge etc.) се ползва в перио-простетиката от много десетилетия с отлични резултати.И отново се пропуска основната ми теза-не е въпрос колко корони ще се счупят,а колко тъкани ще се спестят което е от фундаментално значение за продължителността на живот на зъба в устата.
И понеже и двамата говорите и сравнявате с металокерамични корони-пак ще кажа-Монолитни Циркониеви Корони е темата.За по-голяма яснота ако ще сравняваме с металокермика трябва да сравняваме с металокерамика с околовръстен метален кант-каква ще е конфигурацията на прага ?
University of Manchester
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

След като зъба се е докарал за корона,какво точно ще загуби в повече като тъкан ми е чудно на мен?
Иначе разбирам каква е темата и за какви корони иде реч..
Д-р Яромиров
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

[quote="Явор"]След като зъба се е докарал за корона,какво точно ще загуби в повече като тъкан ми е чудно на мен?
Иначе разбирам каква е темата и за какви корони иде реч..[/quote

Веднага ви опонирам в духа на дравословната дискусия-щом зъбът се е докарал до корона трябва още повече да съхраним тъканите-пръстен от здрави тъкани дори частичен е много важен за това колко време ще издържи пънчето преди да се счупи.разбрах вече че не ви се чупят корони,ами пънчета чупили ли са ви се?
И ако може отговор на въпроса-как ще изпилите за металокерамика с циркулярен маржин?
University of Manchester
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Ами....имам счупени пънчета,които съм правил от фотополимер без щифт,признавам!Както едтествено имам и здрави и до ден днешен :lol:
Нямам счупени пънчета/зъби под корони ,а правя само прагови(тангенциалните са ми трудни за пилене ,тук не се шегувам)
МарЖин правя само на фронтални зъби и никога не ми е представлявало проблем,единственопри пробата съм много внимателен да няма "пук" при някое епично захапване :D
Д-р Яромиров
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Явор написа:Ами....имам счупени пънчета,които съм правил от фотополимер без щифт,признавам!Както едтествено имам и здрави и до ден днешен :lol:
Нямам счупени пънчета/зъби под корони ,а правя само прагови(тангенциалните са ми трудни за пилене ,тук не се шегувам)
МарЖин правя само на фронтални зъби и никога не ми е представлявало проблем,единственопри пробата съм много внимателен да няма "пук" при някое епично захапване :D
Темата като цяло е за дистални зъби,не виждам причина да се ползва циркониев диоксид във фронта при положение че има литиум дисиликат.Ако и да има някакъв резон при бруксисти идеята се губи в момента в който се наслои керамика върху циркониевият скелет.Виждал съм изцяло циркониеви във фронта-блях.Наслоен може да бъде красив,но много по-трудно от Emax.Tемата е важна,защото до 5 макс 10 години задните зъби ще се обличат in-office,дигитален отпечатък-монолитен блок,малко лак и готово и трябва да се разбере че циркониевите монолитни корони трябва да бъдат третирани като метални такива,съответно препарацията.
University of Manchester
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Ок,малко за самото пилене-т.нар.интрасулкусно или тангенциално т.нат. Използваният борер е Комет 862(примерно),използва се само върха на борера,пили се около 0,5 мм подвенечно и с -ретракция с корда-неспазването на тези дребнички подробности довежда до резултатите на които сме свикнали да виждаме.Но за това не е виновен типа пилене,а изпълнителя.
University of Manchester
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

А-ха...аз затова казвам,чче на мен ми е трудно ,а не отхвърлям метода...макар да съм видял доста красоти с тангенциален характер за 5те си години работа в тази чаровна дейност,наречена стоматология :lol: :lol:
Д-р Яромиров
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Това е изключително много цитирано изследване,което в общи линии показва колко издръжливо е златото.Основната причина за неговата издръжливост(тук вече спекулирам ) е проста-много консервативни и минимални препарации.сега вече имаме материал,които е бял ,може и ще се бондва и е супер издръжлив дори и в много тънки ръбове.Аз мисля че нещата са розови.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15597641
University of Manchester
Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Кажете няколко думи-кой е зъботехника,каква е киороната,това вашата работа ли е..?
University of Manchester
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Alpina написа:....
:pray2: :pray2: :pray2: припадам се !
искам инфо,поне малко инфо
Д-р Яромиров
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

За да се опитам развия дискусията ,ето и 2 примера.

Първият случай е на др.Давиде Кортелини-монолитен Емаx с тангенциална/вертикална/knife edge,feather edge

Изображение

Втория случай-др.Carlo Poggio-монолитен зиркониев диоксид със същия тип препарация.Този случай е на 8 години в момента.

Изображение

както виждате за периопроблеми не може да става и въпрос в случая.Също така се вижда че зиркония е твърде опаков(това ще се подобри с времето).Емакс-а обаче е отличен-абсолютно перфектна интеграция.такъв резултат постигнат с монолитен блок е изключителен.
Последно промяна от dimitrov на Нед Апр 22, 2012 2:37 pm, променено общо 1 път.
University of Manchester
Публикувай отговор