Каква е тази протетична конструкция?

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Bob
потребител
потребител

Каква е тази протетична конструкция?

Мнение от Bob »

Пациентка на възраст 60години. Дойде с оплакване за счупване на "мостова протеза" долу вляво. Беше се фрактурирало и пънчето на 33, а метални остри ръбове стърчаха дистално от 32. Наличните зъби на долна челюст бяха само фронталните. Конструкцията представлява мостова(с хипер дистално неограничени тела, керамика), като са свързани неснемаемо и под формата на крила от частична протеза - дистално зъбите до 6ти(сигурно малко объркано го описвам, но на снимката се вижда :) ) Гингивата е ясно на всички защо е в такова състояние. Та тази изцяло неснемаема протеза е поставена преди точно година(по данни на пациентката) и лявото неснемаемо крило е издръжало точно толкова
Среща ли се в литературата подобна конструкция, име?, сигурно, аз не съм чел достатъчно, но и на снимки не съм срещал подобно, ще се радвам да ме насочите :D
Мерси предварително за информацията ;)

Изображение

Снимка
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Преди време подобен случай беше публикуван в някое от денталните списания, но вече не помня в кое.
Но беше за горна челюст - опори - шестицата във фронта. Конструкция - с по 3 висящи дистално от двете страни. И беше дадено като пример за неподвижно протезиране. И тогава, и сега смятам, че това е пример за невъзможно протезиране
Нещо подобно на това, което показвате. Ама тука идеята е доразвита с протезните крила. :roll:
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Re: Каква е тази протетична конструкция?

Мнение от ники »

Bob написа:Пациентка на възраст 60години. Дойде с оплакване за счупване на "мостова протеза" долу вляво. Беше се фрактурирало и пънчето на 33, а метални остри ръбове стърчаха дистално от 32. Наличните зъби на долна челюст бяха само фронталните. Конструкцията представлява мостова(с хипер дистално неограничени тела, керамика), като са свързани неснемаемо и под формата на крила от частична протеза - дистално зъбите до 6ти(сигурно малко объркано го описвам, но на снимката се вижда :) ) Гингивата е ясно на всички защо е в такова състояние. Та тази изцяло неснемаема протеза е поставена преди точно година(по данни на пациентката) и лявото неснемаемо крило е издръжало точно толкова
Среща ли се в литературата подобна конструкция, име?, сигурно, аз не съм чел достатъчно, но и на снимки не съм срещал подобно, ще се радвам да ме насочите :D
Мерси предварително за информацията ;)

Изображение

Снимка
Е ,те това е най лошият вариант от всичките такива възможни простотии. Защото тези "крила" освен да събират храна и да дразнят венеца никаква друга работа не вършат. Така , че в класацията невероятни това е на първо място!
Няма как да има име или клас това нещо. :?
Д-р Николай Николов
Bob
потребител
потребител

Мнение от Bob »

oooo то това природата много бързо е доказала, че е невъзможна конструкция ;) Жената каза" нямам пари вече за нищо друго, просто чакам да се счупи и от другата страна"...и ще го дочака скоро, тази протеза е малоумна даже, то алвеоларния гребен да бе статичен във времето...да има поне капка логика. А това с крилата съвсем ме уби, там каквото влезе(а всички знаем какво и колко влиза) няма излизане. А толкова дълго неограничено тяло и с уж модерните и специални "стъклени телца" не могат да сънуват :D И все пак си помислих, че навремето може и да е било някакъв вид решение и да е било описано, защото съм сравнително млад стоматолог. Това е възможно най-неиздържаната конструкция в медико-биологично отношение, мисля :)
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dr.Gregory House »

Колеги нека не си кривим душите-за да направиш нещо подобно се изисква дооооста акъл и размисъл на тема дентални конструкции.Отдайте заслуженото на колегата,който го е "измислил",на зъботехниците,които са го изработили така "перфектно" по първоначалната идея и презумция на "великия за нашето време" дентален мозък!

Евала :shock: :shock: :eyes:
EVERYBODY LIES...
Др.Миланов
потребител
потребител

Мнение от Др.Миланов »

Същата конструкция съм виждал ,но на горна челюст.Беше изработена в някакъв суперскъпарски кабинет или клиника,където се работи на конвейр денонощно,пациентите се настаняват в хотел докато трае лечението.Резултата беше следния-още на следващия ден след посавянето се отлюспиха парчета от керамиката (вероятно от усукването ,което се получава при дъвкане),който бяха закърпени някак за да може пациента да замине за Испания.След три месеца пациента сам пожела това чудо да му бъде свалено заради миризмата ,която наистина беше впечатляваща. :D
Zabolekar.info
администратор
администратор

Re: Каква е тази протетична конструкция?

Мнение от Zabolekar.info »

Най - логичното е да се фрактурира дисталния мостокрепител (или връзката му с висящото тяло), тъй като налягането на практика се поема от него, а не от "добре адаптираното стъкло" :lol:
В лабораторията ми показаха конструкция на долни кучешки като крепители и единият от фронталната четворка, мост, екстензиран до шестите зъби - със стъклени тела. Пациента сам занесъл конструкцията с екстрахираните зъби в нея. Приблизително около 2 месеца след фиксирането.
Само че за това не е виновна лабораторията, въпреки че трябва да имат представа какво предлагат. Истинските виновници сме ние с нашата необразованост и ламтеж :roll: Дотегнало ми е да ми предлагат меки, биопротези, еластични протези, великолепни и не знам какви си още протези като панацея. Жалко за пациентите, които попадат на такива планове за лечение.
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Др.Миланов написа:Същата конструкция съм виждал ,но на горна челюст.Беше изработена в някакъв суперскъпарски кабинет или клиника,където се работи на конвейр денонощно,пациентите се настаняват в хотел докато трае лечението.Резултата беше следния-още на следващия ден след посавянето се отлюспиха парчета от керамиката (вероятно от усукването ,което се получава при дъвкане),който бяха закърпени някак за да може пациента да замине за Испания.След три месеца пациента сам пожела това чудо да му бъде свалено заради миризмата ,която наистина беше впечатляваща. :D
Хехе, знам кой е колегата, знам кой е и зъботехникът, щото съм виждала тези изУбретения - примерно - има налични долу 32,31,41,42 - титанокерамика с по амнайсе висящи на двете страни - според дължината на челюстта. С обещанието, че, ако падне, пациентът ще получи една протеза без пари. :roll: :roll: :roll: Или - налични 47,41,37 - подкова с 14 зъба на тези три опори.
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

То всичко хубаво, че мирише ще мирише, че ще се счупи ще се счупи, ама носещите зъбки какво са виновни на чичко доктор?? :D :lol:
Д-р Николай Николов
poumpy

Мнение от poumpy »

Доколкото виждам снимките и описанието на колегата, идеята е сигурно взаимствана от хибридните протези върху импланти. Предлагат се във вариант от 5 импланта в областа на долния фронт, които се поставят пред foramen mentale от двете страни. След това се прави титаниева рамка, която може да "виси" зад последните импланти 1.5 пъти предно задното разстояние от най-медиалния имплант до най-дисталния. Цялата контрукция разбира се отстои от меките тъкани и се фиксира с винтове към имплантите, така че може да се маха и поддържа. Идеята е добра. Приспособяването й към българските реалности обаче - не особено успешно от горния пример, за съжаление на пациента.
Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

Какви неща имало по света :lol:
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

http://www.stavreva.com/zx27_b.htm а какво мислите за този вид протезиране
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

veni написа:http://www.stavreva.com/zx27_b.htm а какво мислите за този вид протезиране
Същото, като за горния случай.
Ако потърсите из форума, стъклените недоразумения сме ги коментирали.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Къде има писано по тоя въпрос със стъклата,че ми е интересно да прочета? :)
Д-р Яромиров
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Глей сега Док. Важното е пациенто да нема пародонтоза.

http://forum.all.bg/showthreaded.php/Number/2337762

Пък ние зъболекарите, нема проблеми да си ги слагаме така и така ни нема в рая ! Най- великият виц дето съм чел някога ! :lol:
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Явор написа:Къде има писано по тоя въпрос със стъклата,че ми е интересно да прочета? :)
Ако става въпрос за форума, ето:
http://www.zabolekar.info/forum/viewtop ... F%EE%F0%E8
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Благодаря! :)
Д-р Яромиров
Публикувай отговор