Лабораторна технология на мостовите протези

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране

Защо мостът седи хлабаво на мостоносителите ?

Трик на зъботехниците за да спестяват работа на зъболекарите и последните да пестят време
5
12%
Поради несъвършенства в лабораторната технология, като съотножения на опаковъчните маси,восъчен моделаж,нарочно поставяне на дебел слой излолатор на гипсовото пънче,начин на леене и температурен режим на изпичане на керамиката и др.
5
12%
Поради несъвършенства в изпиляването на зъбите от зъболекаря съчетано с последващо елиминиране от зъботехника на подмолните зони или други недостатъци на клиничният етап/отпечатъчни маси,теника на отпечатване и др./
12
28%
Поради несъвършенства в лабораторният и клиничният етап
21
49%

Общо гласове: 43

Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

аз си мисля едно че сме некадърни сме
ама лекаря е друго нещо

защо лекари който могат да пилят прагово и знаят как да разбъркат една "дъвка" не се оплакват...

:shock:
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Темата е дълга и обширна.Най- общо точността, както се казва ,зависи от клиничния и лабораторния протокол.Аз не съм съгласен да деля в проценти грешката на едните и на другите(стоматолог-зъботехник) или по- точно ,ако я делим ,процента трябва да бъде 50 на 50. В противен случай за мен означава не дискусия ,а пореден опит една от двете професии да се изкара за по- виновна и измиване на ръцете с другата.
Аз ще започна с лабораторния протокол, не защото смятам, че там има повече грешки ,а защото ние като зъболекари не проявяваме достатъчен интерес към нашите ,така да се каже съдружници.
И така, нека започнем стъпка по стъпка.Приемаме условно ,че отпечатъкът който сме дали на лабораторията е 100% негативният образ на ситуацията в устата.
Аз ще се опитам хронологично да ги подреждам етапите.
1)Зъботехникът взима отпечатъка от кабинета и какво прави?
Не знам дали е редно аз да казвам, нека кажат зъботехниците.Да го изкоментираме и да продължим към следващия етап.
Така или иначе ,целта ми не е да си провеждаме изпит или аз да си водя монолог, а дискусия под формата на въпроси, за да можем да видим реално допускат ли се грешки на този етап.Дано има колеги ,които да се включат в дискусията.
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

EEEEEEEEE Колеги, айде пак зъботехниците виновни! Анкета от която три отговора са в двора на зъботехниците.
Отпечатъкът не е дъвка, нито дъвчащ бонбон. :lol:
Нещата са много по сложни и комплексни отколкото изглеждат! :wink:
Защо не се разбира, че прагово, безпрагово свързващото звено което определя точността на работа е именно отпечатъкът!!??
Тоест грешките, който може да вкараме ние като зъболекари в неточната работа като цяло, са повече и свързани с отпечатъкът отколкото лабораторията. Говоря все пак за една средно добра лаборатория. :D
Под отпечатък разбираме целият процес включая и подготовка на венечната стена! :wink:
Ами ако предположим, че 70 процента от отпечатъците който влизат в лабораторията са неточни. Защото именно такова изследване прави д-р Гордън Христензен и го установява това. При това в Щатите. За България колко е процента?? От тук нататък за каква лаборатория да говорим, да дойде Аошима, Мане, който и да е какво ще стане.!!
Пак ще потретя на калпав отпечатък, лабораторията му виновна!
:wink:
Д-р Николай Николов
Аватар
Божидар Кафелов
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Божидар Кафелов »

ники написа:EEEEEEEEE Колеги, айде пак зъботехниците виновни! Анкета от която три отговора са в двора на зъботехниците.
Отпечатъкът не е дъвка, нито дъвчащ бонбон. :lol:
Нещата са много по сложни и комплексни отколкото изглеждат! :wink:
Защо не се разбира, че прагово, безпрагово свързващото звено което определя точността на работа е именно отпечатъкът!!??
Тоест грешките, който може да вкараме ние като зъболекари в неточната работа като цяло, са повече и свързани с отпечатъкът отколкото лабораторията. Говоря все пак за една средно добра лаборатория. :D
Под отпечатък разбираме целият процес включая и подготовка на венечната стена! :wink:
Ами ако предположим, че 70 процента от отпечатъците който влизат в лабораторията са неточни. Защото именно такова изследване прави д-р Гордън Христензен и го установява това. При това в Щатите. За България колко е процента?? От тук нататък за каква лаборатория да говорим, да дойде Аошима, Мане, който и да е какво ще стане.!!
Пак ще потретя на калпав отпечатък, лабораторията му виновна!
:plias: :plias: :plias:
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Ето и един отпечатък за прагова корона, който взех преди около 3-4 месеца . Сега го намерих по файловете на компютъра. Отпечатъкът е взет с Зета Плюс / тесто плюс коректура/. Можем да обсъдим начина на изрязване на отпечатъка.Горна и долна цели лъжици при ползване на ретракционна корда. Можем да обсъдим отпечатъка с цел градивна критика или градивна похвала примерно.
Изображение

Изображение
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Аз в анкетата няма да гласувам.Тя е безсмислена.
Тук doktor galindar е задал един много коректен и точен въпрос,на който не му се отговаря по същество ,а само с общи приказки.От написаното до тук от колегите има неща, с които съм съгласен, но има и неща ,с които не съм.
Нека почна по ред ,максила, ако правилно съм я разбрал, залага на вина в клиниката(за неточен отпечатък).Обаче doktor galindar много ясно го е написал ,става въпрос, че отпечатъкът е един и същ,техниката на взимане и изпълнителя също,а забележете, получава от едната лаборатория конструкция с фрикция ,а от другата широка като попски ръкав.Какъв е изводът ,че ако наблюдението на колегата е инцидентно ,то не може да се направи коректно заключение.Ако обаче колегата има системно продължително наблюдение,то можем съвсем сериозно да твърдим ,че нещата в този конкретен случай са поради несъвършена технология на едната лаборатория.
За да си отговорим ние и колегата галиндар ,защо има такава разлика ,е ясно ,че с изследването на Христензен няма да стане.Това изследване го знам и аз ,цитирано е многократно от сегашния проф.Кисов.За съжаление то казва само малка част от истината и не знам какъв е смисълът да го коментираме,но все пак нека го кажем,този процент е толкова субективен за нашата страна , че няма никаква роля,плюс това той показва само клиничната грешка,ами лабораторната, дайте там проучването.От тези 30%, които са без деформация отпечатъци,като минат през лабораторията ,колко от тях ще бъдат точно завършени конструкции?Кажете го процента, за да можем сега да съпоставим нещата.Спирам до тук по този въпрос.Ясно е, че трябва нещата да се разнищят,с литературни данни само не може ,трябва и малко практично да погледнем.За това аз пак ще се върна на моя въпрос,на който никой колега не му обръща внимание.Сваляме отпечатъка от устата и какво се случва с него.Тук нещата все още не се знае от кой ще се извършат.Говоря за това къде ще се отлива отпечатъка :в кабинета или в лабораторията.Ако се отлива в лабораторията, зъботехника ли ще го транспортира или зъболекаря.Някой сега сигурно си вика, е какво значение има дали аз,пациента или зъботехник, или пък някой друг.Ами има значение и то много голямо.Какво се случва според моя скромен практичен опит.Зъболекарят предава отпечатъка на зъботехника и си мисли ,че всичко е приключено.Зъботехникът го прибира ,къде в джоба,къде в чанта или кутия и когато има време го отлива.Той е взел инструкциите какъв цвят да бъде моста и какъв скелет,а пропуска най- важното да попита с какъв материал е взет отпечатъка и до колко време трябва да го отлее.Доктор Николов е писал на първа страница,но там е допуснал една грешка. Еластомерите се отливат най- рано след 30мин.,а не след 3 часа, както е писал.Ако например отлеете отпечатъка, който доктор Евгениев е пуснал на снимка след 3 часа, това означава ,че няма за какво да бързате, може и на другия ден,тъй като отпечатъка вече максимално се е свил.Този силикон, както повечето с-силикони трябва да се отлеят не по- рано от трийстата минута и колкото се може по-бързо след това,колегата го е пояснил защо.И така, нека си сложим ръка на сърцето ,колко зъболекари са питани от зъботехниците си:Докторе какъв материал си използвал за отпечатък ,за да знам с какво време разполагам до отливането му?Отговорът е ясен.За да не ме обвинят зъботехниците в едностранчиво говорене нека зададем и обратния въпрос.Как се грижи зъболекаря за отпечатъка ,ами също катастрофално.Много често вземе се отпечатъка сутринта ,после се приеме следващия пациент ,след това следващия и така в края на работния ден намираме време да го дадем на зъботехника.Отпечатъка от с-силикона вече се е свил максимално,защото сме изтървали срока на отливане,а пари за полиетер и А-силикон не ни се дават.Искаме да си ползваме любимия с-силикон,но не искаме да се научим да го отливаме в кабинета.Пращаме го по куриер ,той пътува цял ден,ако сме в софия колегата го дава и ако попадне в задръстване се придвижва за половин ден.На всичкото отгоре отпечатъкът е поставен някъде притиснат,за да може ,ако се е възстановил от първоначалната еластична деформация при изваждането от устата да му създадем друга, която е необратима.Не спазваме правилата при транспортиране да не се докосва отпечатъка ,а контакта да е само върху лъжицата и т.н.Така ,до тук както се вижда в деформирания отпечатък роля може да има както зъболекаря, така и зъботехника.Следващите етапи обаче са чисто лабораторни,там подялба на вината няма да има.
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

javor написа:...
Нека почна по ред ,максила, ако правилно съм я разбрал, залага на вина в клиниката(за неточен отпечатък).Обаче doktor galindar много ясно го е написал ,става въпрос, че отпечатъкът е един и същ,техниката на взимане и изпълнителя също,а забележете, получава от едната лаборатория конструкция с фрикция ,а от другата широка като попски ръкав.Какъв е изводът ,че ако наблюдението на колегата е инцидентно ,то не може да се направи коректно заключение.Ако обаче колегата има системно продължително наблюдение,то можем съвсем сериозно да твърдим ,че нещата в този конкретен случай са поради несъвършена технология на едната лаборатория....
Аз неслучайно зададох въпрос, на който също не получих отговор, а именно:
maxilla написа:
doktor galindar написа:Обективно погледнато при неуспеха на една конструкция има най-малко три варианта.

...

:arrow: Вторият - неточности при лабораторната работа. Тъй като лечението се води от денталният лекар той поема съответната отговорност. И при възникване на проблема правилно да насочи зъботехника към решеаването на проблема.
При един и същ начин на взимане на отпечатъци при едни лаборатории конструкцията е затягала за мостоносителите, а при други лаборатории конструкцията стояла хлабаво. Единият вариянт е проблем с отпечатъците. Другият е проблем с лабораторията. Хубаво ще е колегите зъботехници да споделят поради какви причини в лабораторната обработка може да се получи този проблем.
При еднакво добри или еднакво неточни отпечатъци се има предвид? Защото има разлика. При еднакво добри отпечатъци, ясно е, че едната лаборатория не се справя на ниво. При еднакво неточни отпечатъци, едната лаборатория прави някакви "магии", с някакво ажустиране в клиниката що годе конструкцията да влезе, но каква е гаранцията до колко е точна тази конструкция?
Отпечатъците са едни и същи, техниката е една и съща, материала е един и същ, но не се уточнява отпечатъка дали е деформиран или не (на повечето деформирани отпечатъци визуално, с невъоръжено око се вижда деформацията)
doktor galindar написа:
Работил съм с лаборатории, които изработват така мостовите протези, че затягат леко за мостоносителите при ажустиране. Това е по добрият вариянт - ясно защо. При други лаборатории това не се е получавало точно така . Мостовите протези стоят по- хлабаво за мостоносителите се изваждат без никакво усилие , даже за Г.Ч. се е случвало да падат при изпробване.
И в двата случая, doktor galindar е получавал неточни конструкции. Остава отворен въпроса дали това е така заради деформирани отпечатъци или за некомпетентни лаборатории.
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Нещата явно са по объркани отколкото изглеждат. :lol: Отливането след 3 часа не е за сметка на точността, а на липсата на еластична деформация. Тоест смята се, че 3 часа са достатъчни за това възстановяване. Не разчитайте, че след 30 минути или даже час това ще се случи! Рискувате, а не печелите точност. Рискувате вашите конструкции да станат неточни и да затягат, даже и да не стават въобще.
Повечето качествени еластомерни отпечатъци на пазара днес могат да се отливат до 7 дена! Без загуба на точност.
Какви 30 минути. Час или два.
Кой отлива еластомерен отпечатък 30 минути след снемането му. Ами ако зъботехникът ви е в друг град?? В друга държава? Тук визирам разбира се качествени материали за отпечатъци.
Това не е алгинат! То даже алгинати има дето до 5 дена могат да се отливат!!Какво остава за силиконите! Аз не мога да изнеса отпечатъкът по рано от 2-3 часа от кабинета си към лабораторията ...време напълно достатъчно за еластичното възстановяване! Работил съм със зъботехници от друга държава който са получавали отпечатъкът ми на следващият ден и нещата са безпроблемни. Поставял съм и конструкции по неотлят две седмици отпечатък и пак нещата бяха ок!
Отправна точка не е колко дълго може да не се отлива отпечатък, а кога най рано може да стане това. Особено ако това са полиетери или присъединителни силикони!
Има отпечатъци който могат да се отливат и до 10 дена. Всичко това е направено за удобство и на лаборатория и на зъболекар. Точността на отпечатъкът е право пропорционална не на времето му за отливане, а на вида материал с който е взет и техниката на вземане на самият отпечатък. Времето тук няма никакво решаващо значение, разбира се в рамките на добрата практика за отливане на еластомери в рамките от 3 часа до ден да кажем. Крайностите аз обичам да ги изпробвам, но не съветвам никой да ги прави така! :lol:
Надявам се правите разлика между еластична деформация и точност! :wink:
Все пак учебниците на професор Кисов са хубаво нещо, но има и други книжки и даже практиката показва пак някой неща по различно!! :lol:
Ето, че активно четящите получиха някой практични съвети!
По отношение на точността адитивните и полиетерите се дърпат ръка за ръка! Хидроколойдите също не са за изключване. :wink: Последен съвет не използвайте с- силикони за отпечатъчен материал за коронки , мостове, фасети, импланти и още куп неща, те стават за много други помощни дейности , но не и за точен отпечатък. Съвсем последен съвет , за тези от вас който са влюбени до уши в стомафлекс и зета и други с- силикони и нямат хеликоптер за да долетят до лабораторията си нека да обвият отпечатъкът във влажно с вода парче марля и в добре затворен плик го принесат до местоотливането му!! :wink: :lol: :D Защо ще разберете в следващата серия! :angel:
Последно промяна от ники на Пет Яну 27, 2012 8:44 pm, променено общо 5 пъти.
Д-р Николай Николов
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

doktor galindar написа:Ето и един отпечатък за прагова корона, който взех преди около 3-4 месеца . Сега го намерих по файловете на компютъра. Отпечатъкът е взет с Зета Плюс / тесто плюс коректура/. Можем да обсъдим начина на изрязване на отпечатъка.Горна и долна цели лъжици при ползване на ретракционна корда. Можем да обсъдим отпечатъка с цел градивна критика или градивна похвала примерно.
Изображение

Изображение
Първата ти грешка и с това спирам е ,че си го взел с този материал, това не е материла за точни отпечатъци. Изключи с - силиконите за тази цел!! Единственият който може да се използва за това е Спидекс. От там нататък са помощни материали! :wink:
Д-р Николай Николов
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Мисля ,че този път даже и вие доста сте се пообъркал.Май не правите разлика между инструкциите за с-силикон,А-силикон и полиетер.
Ако си направите справка ще видите ,че въпросният силикон зета плюс се отлива по инструкция след 30 мин .Ако си направите и справка с графиката на изображение на материала ,ще видите ,че след триистата минута графиката показва стръмен наклон на свиване до втория час ,след което става права линия.Което означава ,че най -голяма точност се постига, ако моделът се отлее, колкото се може по- близо след 30минути.Ако не се отлее до втория час както казах вече ,няма смисъл да се бърза,отпечатъка вече се е свил максимално и това е точно за сметка на точността.Никъде не съм писал ,че това е фатално,просто ще добавим един плюс на кумулиране на неточност,който е нищожен в сравнение с другите до крайната изработка.Пак ще повторя, това правило важи за повечето с-силикони,изключваме спидекс ,той не влиза в това число.Дано сега сте ме разбрал за какъв половин,един и два часа говоря.
ники написа: Отливането след 3 часа не е за сметка на точността, а на липсата на еластична деформация. Тоест смята се, че 3 часа са достатъчни за това възстановяване. Не разчитайте, че след 30 минути или даже час това ще се случи! Рискувате, а не печелите точност. Рискувате вашите конструкции да станат неточни и да затягат, даже и да не стават въобще.
Ще ви помоля да покажете такава инструкция да се отлива след минимум 3 часа ,за да мога аз ,а може би и други колеги да се ограмотим да не стане обратното.Докторе , ние не сме студенти ,а практикуващи колеги.
Ако отпечатъка се отлее след 30 мин може само да се спечели ,а не да се загуби,ако конструкцията не стане то със сигурност причината не е в това а е друга.
ники написа: Повечето качествени еластомерни отпечатъци на пазара днес могат да се отливат до 7 дена! Без загуба на точност.
Какви 30 минути. Час или два.
Кой отлива еластомерен отпечатък 30 минути след снемането му. Ами ако зъботехникът ви е в друг град?? В друга държава? Тук визирам разбира се качествени материали за отпечатъци.
Ами именно вие ,не виждате ли за какви силикони говорим.Говорим за масово използвани с-силикони.А ако зъботехника е в друг град или държава , на проблема сте си отговорил сам как се решава.Обаче вие или не виждате проблема, или просто си говорите това, което на вас ви е интересно.Проблемът е такъв ,че в България се работи масово с евтини ,повтарям с евтини с-силикони ,не с качествени материали за отпечатъци ,които вие визирате ,а сроковете на отливане са далеч от препоръчителните.
ники написа:
doktor galindar написа:Ето и един отпечатък за прагова корона, който взех преди около 3-4 месеца . Сега го намерих по файловете на компютъра. Отпечатъкът е взет с Зета Плюс / тесто плюс коректура/. Можем да обсъдим начина на изрязване на отпечатъка.Горна и долна цели лъжици при ползване на ретракционна корда. Можем да обсъдим отпечатъка с цел градивна критика или градивна похвала примерно.
Изображение

Изображение
Първата ти грешка и с това спирам е ,че си го взел с този материал, това не е материлът за точни отпечатъци. Изключи с - силиконите за тази цел!! Единственият, който може да се използва за това, е Спидекс. От там нататък са помощни материали! :wink:
А това последното освен като явна реклама не виждам нищо сериозно.
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Всеки има глава на раменете си да мисли! :wink: :wink: Това са просто съвети от моят скромен опит съчетан с някой видяни и попрочетени неща. Реклама търговска на нищо не правя защото не съм търговец, ако бях такъв може би щях да я правя. Просто говоря от моят си опит! Все пак не се оставяйте еластичната деформация да ви победи! :wink:Тя е най сериозното умишлено негативно действие което оказваме върху отпечатъчният материал след като се е втвърдил! Ако позволите да отправя добри думи за Спидекс, с-силикон на Колтен. Отличен избор за висококачествени отпечатъци на сносна цена около 90 лева всичко. Мисля, че разлика от 40 лева няма да бутне нашего брата денталният лекар, но ще получи лишен от спорове за срокове и еластични възстановявания отличен материал, с високо еластично възстановяване, точност, възможност за отливане спокойно до втори, трети ден, отлична хидрофилност, като няма да се чуди откъде са му дошли грешките, няма да си блъска главата кой е виновен и кой не, а ще бъде убеден в това което е направил и когато получи неточна или недобра конструкция ще бъде убеден, че е дал всичко от себе си и тогава наистина лабораторията може да е виновна!Това мисля е добър съвет към питащите! Радвам се , че стана приятна дискусия за тези така важни за нас неща! Съжелявам за отклонението от темата на автора! Просто 3 часа са скромен опит и някой експерименти правени във факултета преди време и още една лаборатория със Стомафлекс! Също така в техническата спецификация на зета плюс обаче пише, пространствена стабилност или обемна стабилност, тоест казано по краткому обобщено- точност, след 24 часа по малко от 0.2 % отклонение. Тоест даже след 24 часа отпечатъкът е абсолютно точен нито се свива, нито се отпуска, според производителя, разбира се! Има правени изследвания за пространствената стабилност на силикони и резултати, че няма голяма разлика даже след 15 дена на отливане! Това разбира се са изследвания! Да не забравяме, че след изваждането от устата на пациента отпечатъкът трябва да се дезинфекцира по различни начини поне за 15 минути и включая транспорта даже да е супер бърз няма как да стане отливане до между 30 минути и час да речем , просто технически няма как, освен ако не викате зъботехник в кабинета да отлива отпечатъкът което за мен примерно е невъзможно! Както и да е! За да не си блъскате главата с доказателства и горчиви опити използвайте високо качествени отпечатъчни материали. Ето това вече е извод!
Живи и здрави и приятен уикенд! :D
Д-р Николай Николов
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Здравейте докторе, и аз се радвам, ако наистина спора за вас е станал приятен.Нека кажа две думи за себе си.Моят скромен опит от 11години в областта на зъботехниката и вече 5 години като стоматолог, мисля че ми дава основание и аз да имам собствено мнение.

И така ,нека бъдем последователни в дискусията и да не бързаме с отклоняване от ключовите въпроси ,за да можем да изчистим различията.Оставете го спидекса, той е частен случай,тук няма да можем да разгледаме всеки един материал поотделно.Можем обаче да ги обобщим по групи.

За това ,когато става дума за с-силикони:
Ще признаете ли ,че срокът за отливане като общо валидно правило е след 30 мин. до 60 мин.
И с риск да стана банален и ,за да ви отговоря ,че правя разлика между еластична деформация и свиване ще го повторя:Отпечатъкът се отлива след триистата минута ,за да му дадем възможност (време) да се възстанови от еластичната деформация създадена след изваждането му от устата.Борбата за мен с еластичната деформация е приключила.А вие, ако искате се борете 3 часа с еластичната деформация ,докато спечелите битката,но аз не съветвам колегите да го правят , понеже тогава ще загубят борбата със свиването.Образно казано ,двата противника се тушират след триисет минути,а не както давате вие препоръки след 3 часа и то с победа само срещу единия съперник(еластичната деформация).

Второ, когато става дума за А-силикони и полиетери срокът на отливане също като общо валидно правило е след 30 мин. , но тук вече срокът до кога да се отлее без да имаме загуба в точността е много удължен.Т.е дали зъботехникът ще отлее отпечатъка след триистата минута ,след третия час (както вие казвате) или на петия ден отпечатъкът ще бъде с еднаква точност.И поради тази тази причина колегите, които държат на практиката си и искат да спазят тези правила и срокове,не си купуват нито хеликоптери ,нито си затварят кабинета след като вземат отпечатъка и стават спринтьори да си чупят краката да бягат към лабораторията.Просто си купуват отпечатъчен материал който може да се отлива дълго време след като бъде взет,а колко дълго фирмата производител го пише.Обикновено минимума на този клас материали е 7 дни.
ники написа: Също така в техническата спецификация на зета плюс обаче пише, пространствена стабилност или обемна стабилност, тоест казано по краткому обобщено- точност, след 24 часа по малко от 0.2 % отклонение. Тоест даже след 24 часа отпечатъкът е абсолютно точен нито се свива, нито се отпуска, според производителя, разбира се! Има правени изследвания за пространствената стабилност на силикони и резултати, че няма голяма разлика даже след 15 дена на отливане!
Не сте прав.Отпечатъкът, че се свива се свива, това фирмата не го крие и пише, колко е максимума на свиване след 24 часа ,то е не повече от 0,2 %, както сте го писал.И така ,за да бъдем съвсем точни с терминологията ,трябва да кажем така.
За този отпечатък фирмата производител казва ,че трябва да се отлее след 30 минути до 72 часа от взимането му.И така, какво се случва ,ако отпечатъка го отлеем на другия или втория ден,нищо лошо ,отпечатъкът вече се е свил максимално и няма за къде да бързаме с отливането му,но понеже свиването е толкова малко 0,2% ,то почти няма практическа стойност.Ако този отпечатък обаче се отлее след триистата минута в рамките до един час(говоря за с-силиконите) и се вземе отпечатък с полиетер или с любимия ви спидекс от същите зъби ,отлят също след триистата минута без да се ангажираме точно кога ,важното е да е в срока посочен от производителя,то тогава ако не са допуснати грешки в техниката на отпечатване ще се получат две абсолютно еднакви копия (протезни конструкции), които са съпоставими и конкурентни по точност.Само че ,едното на цената на по -скъп материал.
Така че не е коректно и заключението ви към доктор Евгениев,че този силикон не е подходящ за такава работа, и виждате ли, ако не ползвате скъпите А-силикони ,полиетери , комбинация от тях или в най- лошия случай спидекс ,нищо няма да стане, си е невярно.Съвременните отпечатъчни материали са толкова точни ,че няма значение дали ще се използва А-силикон,С-силикон,полиетер или полисулфид.Статистически няма разлика в успеха на конструкцията.
Защо обаче, след като са почти еднакво точни , не се използва само най- евтиният материал за отпечатък, ами се ползват все по- нови и по- хубави и скъпи материали? Защото определящия критерии при съвременните отпечатъци не е точността,а други техни качества.Ето това мисля,че е голяма заблуда в България.Търсим точността в различните отпечатъчните материали ,а те точно по този критерий са почти еднакви.Т.е си губим времето не там, където трябва.

Още нещо ,знаете ли какво правят някой зъболекари, които работят с с-силикон.Поради проблеми с конструкциите ,зъботехниците им казват ,че заради силикона е всичко и за да се оправят нещата трябва да си купят А-силикон(това е и ваше мнение).Зъболекарят също се мотивира и купува въпросния материал.Това е първата стъпка и всичко е супер, но за кратко.Следващата стъпка е ,че със скъпия материал нещата пак не се получават.Сега вече трябва да предприемем друго.Сменяме не материала, а лабораторията,ако и с нея имаме проблем отиваме при трета и така попадаме във въртележката.
ники написа: Да не забравяме, че след изваждането от устата на пациента отпечатъкът трябва да се дезинфекцира по различни начини поне за 15 минути и включая транспорта даже да е супер бърз няма как да стане отливане до между 30 минути и час да речем , просто технически няма как, освен ако не викате зъботехник в кабинета да отлива отпечатъкът което за мен примерно е невъзможно! Както и да е! За да не си блъскате главата с доказателства и горчиви опити използвайте високо качествени отпечатъчни материали. Ето това вече е извод!
Отново не съм съгласен с вас.
Има как и то много лесно. Казах как се решава този проблем и пак ще повторя.
За колегите, които покрай всичките си разходи не могат или не искат да дадат повече пари за отпечатъчен материал,решението е много просто.Ще си позволя и аз да препоръчам един материал ,купувате си IV КЛАС FUJIROCK гипс,отделяте си десетина минути време и отливате отпечатъка от с-силикон.Така ,хем сме спазили оптималния срок , а също и сме сигурни, че моделът ни е отлят от висококачествен гипс.Между другото ,ако това за вас е непреодолим проблем ,се чудя как се справяте с отливането на алгинатните отпечатъци, които трябва да се отлеят след 15 мин?
Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

в някои страни не ползват силикони и тн :roll:
Savov
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Savov »

" За да не си блъскате главата с доказателства и горчиви опити използвайте високо качествени отпечатъчни материали. "
Това е!
Бих добавил, че металните лъжици и едноетапната техника за снемане са препоръчителни. :wink:
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Savov написа:" За да не си блъскате главата с доказателства и горчиви опити използвайте високо качествени отпечатъчни материали. "
Това е!
Бих добавил, че металните лъжици и едноетапната техника за снемане са препоръчителни. :wink:
Мого щях да се радвам ако в едно изречение се съдържаше отговора.За съжаление от години на ред е установено ,че не е това.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Когато изпиляваме прагово , понякога се натъкваме на чисто естетичен проблем, особено във видимите вестибуларни области на максиларните зъби !

Ствава дума, че след като залепим коронката ако препарационнта граница е позиционирана на равнището на венеца или малко над него тя се визуализира .
Какво предприемате в тези случаи Колеги ? Къде и как позиционирате препарационната граница ? Аз обикновенно в такива случаи позиционирам вестибуларното прагче малко под маргинлният гингивален ръб. Това постигам , като когато изпилявам от вестибуларно прагчето, слагам предварително два- един върху друг ретракциони конци в сулкуса.Така марго гингивалис е позициониран апикално при препарацията.
Ако се сетя ще го снимам за да го обсъдим.
Какво предприемат Колегите зъболекари и зъботехници в такива случаи ? Какви конструкции предпочитате ? Някави особености при препарацията/ и не само/ позлвате ли ?
Д-р Галин Евгениев
Аватар
Д-р Пламен Тотишев
чест потребител
чест потребител

Мнение от Д-р Пламен Тотишев »

Здравейте,

Ще споделя мои мисли и наблюдения, без и ни най-малко намерение да поучавам, който и да е в този Форум.

Лично аз не намирам за редно неподвижните конструкции да "затягат", те трябва да са пасивни! Ако затягат, най-елементарното, за което човек би се сетил е, че няма да има място за фиксиращия цимент, което хич не е е добре. Да не говорим за вътрешните напрежения в метала, които неминуемо се предават и в/у керамичните маси.

Една препарация трябва да е ретентивна, но това не означава, че конструкцията трябва да влиза трудно - в никакъв случай! Да не говорим пък за изцяло керамични конструкции, металът може да понесе напрежение в/у себе си, но не и такива с керамично.

Голяма част от нашите проблеми идват от желанието да скриваме препарационните граници в гинг. сулкус, дори когато няма абсолютно никаква нужда от това. За мен е в пъти по-добре да се обясни на пациента, че е в негов интерес сглобката да бъде над нивото на венеца, когато няма голямо значение за естетиката. Да предпочитаме металните коронкови ръбове пред комбинираните и изцяло керамичните. Когато е възможно гледам да пестя зъбни тъкани и да завършвам в зоната на екватора, а ако поради кар. или друг дефект се налага да е субгингивално, ако мога гледам да репозиционирам границата над венеца, с ГЙЦ. Така си спестявам доста главоболия при снемането на отпечатъка, циментирането и подръжката на конструкциите.

Много рядко съм ползвал С силикон, най-вече поради предпочитанията ми към едноетапното снемане на отпечатък, което е по-лесно с А-силикон (особенно, ако няма асистент). Когато съм ползвал C-силикон пак съм го ползвал еднофазно. Просто си нямам доверие, че ще успея да нахлузя точно лъжицата обратно в/у зъбите при двуетапната техника - привиждат ми се деформации с минимум две цифри пред десетичната запетая. :D

Както колегите по-горе и аз виня себе си, когато конструкцията не ляга добре по препарацията. Това е било в редките случаи на възстановявания на цяла дъга, където я съм имал проблем с контрол на течностите, я с времето за разнасяне на отпеч. материал и т.н. Камъни в лабораторията пращам, само ако има проблем в апрокс. контакти, артикулация и разни други дреболийки. Често вися в лабораторията, коментираме с тях всеки мой отпечатък/модел. Винаги съм им казвал да не се притесняват да поискат нов отпечатък, отколкото да правят чудеса от храброст и накрая нещата пак да не се получат. Винаги съм се чудил как се оправят в случаи, когато препарацията/отпечатъка е направо отвратителна, съчувствам им, че не могат да си позволят (по икономически причини) да кажат на Доктора нещо от сорта на: "Не можем да изпълним Вашата заявка, защото има сериозни недостатъци в информацията, която сте ни изпратили." Знам, че са много малко лабораториите в Бг, които могат да си позволят лукса да работят само с добри клиницисти.

Не можем да се сърдим на пациентите, че говорят често неласкаво по наш адрес, когато болшинството от услугите, които им се предлагат са с ужасно качество. Чак си мисля, че колегата трябва да мрази пациентите си, за да е способен да работи така... :roll:
София 1999
Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

Лично аз не намирам за редно неподвижните конструкции да "затягат", те трябва да са пасивни!

Yes...
” I don’t propose to force or be forced. Those who want me will come to me”
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Ама дайте да изясним един тънък момент....в много случаи "затягат" в съседните зъби,а не защото трудно пасват на пънчето. :lol:
Д-р Яромиров
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Идеята е да не падат, като се сложат на горни зъби примерно , от тежестта си. Определението да стоят пасивно си е най-точно.
Д-р Галин Евгениев
Публикувай отговор