Централна релация

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

ники написа:Това са избистрени елементи от гледна точка на гнатолозите, който също се оспорват много. ...
Дискусия определено става :D !

Ще ми е интересно да чуя мнение (мнения) по горното изречение.
Д-р Рибагин, София
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Идеята , е да правим нашите конструкции така, че да няма напрежение в дъвкателният апарат. В този ред на мисли, първо идват методите на диагностициране,най-простите от които са мануалните. Да открием има ли проблеми със ставата. Ако има правим допълнителни изследвания. Ако няма проблеми със ставата, но има все пак напрежение елиминираме предварителните контакти на които се дължи напрежението. За определяне на централна релация най- простите методи са пак мануалните. Ако се наложат корекции в захапката/ и не само/, то трябва да се вземе регистрат в центална релация. За да има добра почва за продължаване на работата.
Практически движението на ротация на ставната главичка, преди да започне значимата и транслация е сепарация на зъбите 2см. На никой няма да му се наложи да коригира захапката чак с 2см. Обикновенно става въпрос за милиметри. От там нататък е важно да има стабилни контакти дистално и леки фронтално. Както и добри водачи.
Централната релация е работен термин, събирателно понятие. То ни насочва както в началото ,така и на всеки етап от лечението.
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Д-р Деян Косев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Деян Косев »

Браво на Д-р Николов!
" Въпреки, че оклузалните принципи са проникнали в почти цялата област на стоматологията, пространството е заето от объркващи теории, не практични техники, контра постулатни вярвания и практици не познаващи основни понятия в оклузията. Като резултат повечето пациенти на зъболекаря остават без каквато и да е полза от оклузална терапия базирана на няколко оклузални принципа" :thumb:

Та, независимо празниците, които идват и си отиват, извън медитирането пред свещ или нещо друго, нека опитаме да се върнем към тази оклузална терапия, базирана на няколко оклузални принципа. С риск да не съм "еvidence based", a и както се оказа и кой ли е по въпроса, все пак на нас ни се налага да работим СЕГА! Пациентите ни очакват това точно сега, нали така?

Та, централната релация е доста дискутабилна опорна точка, независимо от мнението на Dr. Dawson. Поздравявам Д-р Димитров, да, бимануалната техника далеч не е така възпроизводима! А тя се котира като уж най-близка до истината. Обаче Luciа jigs са още по-невъзпроизводими като резулат.

От друга страна високотехнологичните чудеса като Аркус Дигма 1 и 2 също не дадоха очакваните възпроизводими резултати. За справка - 25% от решените с тях случаи имат сериозни проблеми при латеротрузивните движения и се налага да се наартикулират яко впоследствие директно.

Та къде е истината, а? Ами да опитаме да я формулираме тук от целия си опит, искате ли? За да научим заедно повече, дори и от грешките си... Аз ще участвам. Хайде дали има и още навити? :D
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Самият Доусън казва''когато ме цитирате използвайте и годината на цитата''.Така че нещата са силно динамични-оклузията е много силна дисциплина в Щатите затова и повечето известни имена са оттам-Панки,Шпеър,Коис,Хорнбрук.Има и зъботехници които са разработили различни гнатологични схеми ,приложими за постигане на т.лелеяният centric point.Името което ми изниква в главата е Ръсел Дефройд.
Това в което всички те са категорични схемата депрограмация-регистрация-повтаряемост на регистрацията.Аз лично смятам че сравнително владея 2 метода за регистрация-опитвал съм упорито бимануална по Доусън и по Панки,без особен успех,но като цяло съм спокоен че резултатите ми се подобряват.Мисля че всеки трябва да започне да опитва различни методи(има толкова информация в учебници,курсове,интернет) и да разбере кое работи в неговите/нейните ръце.За мен бъдещето ще включва все повече избягване на елемента на субективизъм и все повече машини-тук в Англия към момента е особено популярен JVA-Joint Vibration Anayisis i T-scan,и двете са взаимствани от Щатите разбира се.Колегата Рибагин показва резулатати с Аркус...Мисълта ми е че вървим определено към момента когато съвсем прогнозируемо,без догадки ще можем да установим коя позиция на долната челюст е комфортна,повтаряема и да възстановим в тази позиция.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Явно продължаваме! Това което се опитах да кажа е ,че всичко това трябва да се приема с големи резерви! Това е.
Тъй като колегата постави темата като централна релация да или не-нека първо да си отговорим на въпросът КОГА? :wink: След това ЗАЩО НЕЯ? Накрая може би КАК! :wink:
Тук стана въпрос за това , че образно на рентген мога да видя централната релация?? ДА ама не!! Мога да видя само костните и детерминанти, а най важният СТАВНИЯТ ДИСК!!! Най важният!!Ако има предно, задно или медиално репозициониране на диска??? Няма сиптоми?? Пак в началото! :lol: Тоест тук се връщаме на изначалният въпрос КОГА да депрограмираме!!?? :lol:
По отношение на гнатологичните концепции, теорията за организираната дисклузия се оспорва много. На тази теория лежи цялята гнатологична школа. Ако трябва да вляза в обяснение отидаха празниците.
Всеки има глава на раменете да мисли! :wink:
Д-р Николай Николов
Публикувай отговор