Централна релация

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
dimitrov
почетен член
почетен член

Централна релация

Мнение от dimitrov »

Защо централната релация е важна или не е важна,отворена дискусия.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

ОК,аз ще започна защо е важна-това е единствената повторяема позиция на долната челюст спрямо базата на черепа.Това нормална позиция ли е ,хабитуална позиция ли е-ами НЕ Е.Защо тогава всяка протетично-оклузионна статия или книга ни води натам-защото работим с керамика,а керамиката е brittle.Централната релация е водеща когато правим цялостни рехабилитации,поради простата причина че керамиката не понася същия тип сила като натуралните зъби.Кога централната релация е без значение- ами сложен въпрос,НО композита носи и ще носи.Какво не носи композита-мръсни зъби и некачествен бондинг.
Сега за бруксистите-които са отделна тежка категория-там трябва да се насърчава намаляването на активността на темпоралните мускули,съзнавам че догмата-Централна Релация-Мускул-Нормализация властва дори сред специалистите,но е крайно време да се отреже от корен.Каквато и оклузия да да дадем на на пациента как ще се държи за времето е въпрос на твърде много фактори,повечето извън нашия контрол,Искам да обърна внимание върху разликата мрежду 2 фундаментални неща-occlusion and occluding-захапка и процеса на захапване.
Ще се радвам на всяко мнение за стартиране на дсикусията.
Последно промяна от dimitrov на Нед Дек 11, 2011 5:22 pm, променено общо 1 път.
University of Manchester
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Аз разбирам/ от това което съм разбрал от лекции/ ,центалната релация, като такова положение на ставната гавичка, която е в най-предно,горно медиално положение във ямката.
Темата е възлова и много интересна. Аз разбирам нещата така:
Ако има предварителен контакт някъде ,дъвкателната система работи под свръхнапрежение. В такъв случай мануално връщаме пациента към централна релация. Взимаме регистрат с дипрограмер. Включваме в артикулатор и изследваме предварителният контакт за да го локализираме, изследваме страничните движения и т.н.. После изследваме по същият начин в устата за да установим къде е предварителният контакт. Локализираме го с арт. фолио. И го премахваме.
По принцип пациента като затваря първо трябва да се включат водачите. Първо те трябва да опрат. Освен това при страничните и трансверзалните движения трбва да няма контакт на друго място освен при фронталните водачи. Ако бавно затваряйки пациента опре първо на някой от дисталните зъби, това е предварителен контакт, който трябва да се елиминира. Затова определяме централна релация и взимаме регистрат лицева дъга и дипрограмер. За да можем да регистрираме тия неща на артикулатора. После да го потвърдим в устата и да премахнем предварителният контакт.

Другото за което ни трябва централна релация е ако вече има да правим някакви възстановявания. Така по регистрата взет в централна релация правим прототипа в лабораторията, който ще следваме в комплексното възстановяване. Пренасяме прототипа в устата и т.н.

Аз си мисля,че независимо от това дали ще възстановяваме с керамика,композит, метал или нещо друго-все търсим да направим добри водачи , пълно сепариране на дисталните зъби при странични движения и контакти само на водачите, при централна оклузия стабилни контакти по маргиналните ръбове и ямките на дисталните зъби. Затова гоним ценралната релация при по-мащабни възтановявания да няма напрежение и целият дъвк. апрат да функционира правилно и без пренапрежение. Ако не я постигнем и някъде има неправилни контакти могат да ни пострадат керамичните , композитните и другите там възстановявания каквито правим.
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Но защо смятате че материалът от който са направени ресторациите е без значение-какво ще стане ако имаме предварителни контакти,блокажи т.н ако
а)метал-нищо няма да стане
б)композит-ще се изтърка,може дассе отчупи,но е лесно да се поправи
с)керамика-ще се счупи,катастрофално в повечето случаи непоправимо.
University of Manchester
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

dimitrov написа:Но защо смятате че материалът от който са направени ресторациите е без значение-какво ще стане ако имаме предварителни контакти,блокажи т.н ако
а)метал-нищо няма да стане
б)композит-ще се изтърка,може дассе отчупи,но е лесно да се поправи
с)керамика-ще се счупи,катастрофално в повечето случаи непоправимо.
Има голямо значение.
Примерно да си поговрим за показанията на композитите в зависимост от големината на дефекта, ако правим МКР срещу интактен антагонист как да я планираме, инлеите онлеите и т.н. Ако мислите, че можем в тази тема да си говорим за тези неща може и тук.
Идеята ми беше, че какъвто и материал да ползваме трябва да сме върнали пациента в централна релация именно за да няма предварителни контакти, блокажи и т.н.
Другото условие за да няма тези неща е да сме изработили протопипа и да сме го анализирали в артикулатора.
Иска ми се да си поговорим още за ъгъла на Бенет ,ъгъла на кондилно водене, сайт шифта, огъването на челюстта при функция,лонг центрика и доста други неща.
Аз си мисля, че ако сме спазили всички предварителни условия, може пак да се наложи калибрация на постоянните конструкции в устата. Но изпиляването ще е минимални,без опасност за конструкциите.
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

dimitrov написа:ОК,аз ще започна защо е важна-това е единствената повторяема позиция на долната челюст спрямо базата на черепа.Това нормална позиция ли е ,хабитуална позиция ли е-ами НЕ Е.Защо тогава всяка протетично-оклузионна статия или книга ни води натам-защото работим с керамика,а керамиката е brittle.Централната релация е водеща когато правим цялостни рехабилитации,поради простата причина че керамиката не понася същия тип сила като натуралните зъби.Кога централната релация е без значение- ами сложен въпрос,НО композита носи и ще носи.Какво не носи композита-мръсни зъби и некачествен бондинг.
Сега за бруксистите-които са отделна тежка категория-там трябва да се насърчава намаляването на активността на темпоралните мускули,съзнавам че догмата-Централна Релация-Мускул-Нормализация властва дори сред специалистите,но е крайно време да се отреже от корен.Каквато и оклузия да да дадем на на пациента как ще се държи за времето е въпрос на твърде много фактори,повечето извън нашия контрол,Искам да обърна внимание върху разликата мрежду 2 фундаментални неща-occlusion and occluding-захапка и процеса на захапване.
Ще се радвам на всяко мнение за стартиране на дсикусията.
Задаваш въпрос на който няма зъболекар на света който да е отговорил. Ако има такъв и неговото мнение е прието за абсолютно ще се радвам да се запозная с него!)) Най лесно повтаряемата позиция за абсолютно всеки пациент и неговият зъболекар не е централната релация, а централната оклузия!!! :lol: Това значи ли, че тя е най правилният рехабилитационен старт?? Според създателите на понятието за централната релация, а именно Макколъм и Стюарт тази позиция няма абсолютно нищо общо с каквито и да е материали или нещо друго освен със СТАВАТА! Толкоз! :lol:
Освен това, дали въобще да използваш централна релация като позиция за рехабилитация или миоцентрична позиция все още е напълно неизяснен въпрос! :wink:
За тези от вас който искат да научат нещо за оклузията и след това да разберат, че нищо не знаят :D :D препоръчвам книжката Occlusion: the State of art. Доста интересно четиво, което ще ви хвърли в смут и ще се откажете да се занимавате с каквато и да е дискусия на тема оклузия!!! :lol:
Д-р Николай Николов
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Ммда,ясно че нервно-мускулната школа има различни виждания по въпроса-към момента нямам отношение поради простата причина че единствената ми информация е че имат различно мнение:)Ще опитам да намеря въпросната книга.
Колкото до дискусията,всяка информация е полезна-това е процеса на споделяне.
University of Manchester
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

ники написа:
....
Освен това, дали въобще да използваш централна релация като позиция за рехабилитация или миоцентрична позиция все още е напълно неизяснен въпрос! :wink:
...:
Аз си мисля, че от 1920 г., от както е дефинирана централна релация като най-задно разположение на ставната главичка в ставната ямка, този термин е предефиниран поне 20 пъти, като всеки следващ все повече го доближава до миоцентрична позиция. За мен сега практически се покриват.

The best way за регистрат на централна релация е Аркус Дигма 2, но и с готическата дъга, бимануално водене, функционални методи... се получават чудесни резултати. Днес направихме чек на завършена цялостна рехабилитация (при използвано готическа дъга трасиращо вътреустно устройство за установяване на централна релация) с Дигмата и резултата беше перфектно ситуирани кондили.

Обещавам, като имам повече време, да споделя повече инфо.
Д-р Рибагин, София
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Бихте ли обяснили как снемате регистрат "централна релация"?
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Аз използвам NTI splint за депрогамер-за седмица нощно носене.След това за дефакто регистрацията използвам Луциа жиг,може да се ползва и НТИ шината.Не използвам активна бимануална ,защото не работи в моите ръце.Сега тренирам пасивна такава-пациентът захапва-ние придържаме челюстта и караме да отвори,като оказваме напрежение,нежно притваряме - това е.Но се отвлякох-та с Луция йиг-ът в уста маркираме ретдудираната позиция с маркер.След това ревгистрацията е със силикон-поставя се на горните зъби-оклоло 4-5 мм и караме пациентът да затвори на ''задните зъби''.Това разбира се е оттренирано за да сме сигурни че захапва на отбелязаното от маркера.Моето мнение е че стига мускулите да са отпуснати всеки метод на регистрация е възможен,за ц елта трябва да се депрограмира продължително.
Мисля че аз се фрустрирах от активната манипулация защото за 5 мин депрограмиране повечето хора се стягат в момента на регистрация и зацикляме.Откакто депрограмирам по много си е лесно.
University of Manchester
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Много Ви благодаря д-р Димитров. :D
Някой да сподели и БГ опит?
Камелия Лазова
www.maxilla.hit.bg

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Всъщност за тези който депрограмират до центална релация, как установявате, че кондилите са в централна релация! :lol:
Както и да е!?? :lol: :lol: Все пак ако някой може да ми отговори.
Даже АРкус Дигма и Сам Аксиокуик рекордер който се смята за най точният записващ инструмент правят анализи на базата на предишни изследвания и данни.
Малко статистика.
Най близка позиция до понятието за ЦР се постига на първо място с бимануална техника и на второ с пластинки за ЦР.
Джигът е далеч. :lol: :lol:
Въпреки това аз много се изкушавам да повторя въпросът си към всеки който се занимава с това. Как всъщност установява след каквото и да е депрограмиране било ръчно, било програмно асистирано, че кондилите са в ЦР. :cry: :lol:
Д-р Николай Николов
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

ники написа:...
Въпреки това аз много се изкушавам да повторя въпросът си към всеки който се занимава с това. Как всъщност установява след каквото и да е депрограмиране било ръчно, било програмно асистирано, че кондилите са в ЦР. :cry: :lol:
На мен също ще ми бъде много интересно, как се установява централна релация, как се снема тя, защото се говори за регистрат ЦР, но според мен повече като теоретичен, не толкова на практика работен регистрат, поне у нас. Не е ли малко субективен регистрата и вероятността да е неточен да е голяма?
Камелия Лазова
www.maxilla.hit.bg

Изображение
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

maxilla написа:
ники написа:...
На мен също ще ми бъде много интересно, как се установява централна релация, как се снема тя, защото се говори за регистрат ЦР, но според мен повече като теоретичен, не толкова на практика работен регистрат, поне у нас. Не е ли малко субективен регистрата и вероятността да е неточен да е голяма?
Системи за регистрати има много, мануални, графични, функционални!
Въпросът е, че при над 30 интерпретации на понятието ЦР, нещата приличат на религията. Всички вярват в Господ, но никой не го е виждал?!!! :lol:
Д-р Николай Николов
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Az polzvam load test po nachina na Dawson.Moje I rentgen ,moje JVL,sravnqvane s artikulatora .V krajna svetna ako poziziq. E povtarqema,bezboleznena I vremennite Koroni ne padat I ne se chupqt sym spoken che Vsichko shte.e nared.
University of Manchester
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

dimitrov написа:Az polzvam load test po nachina na Dawson.Moje I rentgen ,moje JVL,sravnqvane s artikulatora .V krajna svetna ako poziziq. E povtarqema,bezboleznena I vremennite Koroni ne padat I ne se chupqt sym spoken che Vsichko shte.e nared.
Браво колега. Действително рентгенът е единственият начин да ВИДИШ централната релация.
Теста на Доусън е подвеждащ и десетки пъти съм постигал безболково, безнапрежение или разтягане позициониране извън централна релация.
Поздрави за разсъжденията явно мислите трезво в тази насока. :thumb: :thumb: :thumb:
Д-р Николай Николов
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Проблемите на оклузията са два основни!
Първият е, че който не се е занимал с оклузия от световните експерти , той не е създал концепция и теория. При което се получават множество постулати, много от който взаимно отричащи се.
Вторият проблем , че не може да се занимаваш с оклузия на парче,няма как да говориш за централна релация или ажустиране ако не си наясно с всичко. Теории, история, принципи, постулати, контратеории, детерминанти на оклузията, става, мускули ,нерви, позиции, движения, рехабилитация, анализи, мануални, функционални, ажустивна терапия, тмз, , шини, въобще всичко.
Това !
Проблемите стоят, много са и много не са разрешени все още, има теории на базата на който са построени много съвременни принципи на лечение и рехабилитация, но те също висят на косъм. :lol: Работи се на принципа правя нещо ако няма проблем значи работи, ако има проблем не работи!
По добре да си говорим за изпиляване на зъбите да речем!! :cry: :lol: :lol: :lol:
Д-р Николай Николов
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

Така е Ники!

Проблеми има - няма рецепта за съжаление.

Но нека не си посипваме главата с пепел. Знаем какво търсим като краен резултат при всяка една рехабилитация

1. Става в комфорт - централна релация, ставната главичка да е разположена върху ставния диск, без болка да поемат силите от на мускулите затварячи. На скенер - леко медиално от центъра на ямката. Нужен ли е контрол (единственият е рентгенографски) при всеки случай? За мен - не! Няма да повтарям думите на д-р Димитров. Осигурим ли

2. Равновесие между лява/дясна половина в централна оклузия и

3. Адекватна функционална оклузия при дъвчене

дори и да има леко изместване от "перфектната позиция" в ставата, проблем едва ли ще има.

Депрограмиране, регистрат, контрол на регистрата с друг метод на регистрация, депрограмиране и контрол на оклузията във всеки етап на лечението - това се опитвам да правя.

Под функционална оклузия имам пред регистриране и ажустуране на мезиотрузивни контакти, а не на латеротрузивни, защото именно с първите дъвчим. А и да не говорим, че различни групи мускули участват. Все едно да учим децата си да ходят напред като им показваме как да стъпват назад :)
Д-р Рибагин, София
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

Това е контрола на рехабилитацията от 12.12.11 с Arcus Digma 2.

http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 1211b.jpg/
Д-р Рибагин, София
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Това са избистрени елементи от гледна точка на гнатолозите, който също се оспорват много. От гледна точка на функционалистите да речем ставата и нейното положение нямат такова значение, от гледна точка на някои идей на антропологичната оклузия пък съвсем, последователите на миоцентричната оклузия също, новите течения като гневромускулната оклузия смесват и от двете големи течения. Аз ако разсъждавам на принципа работи - не работи, може и хич да не се занимавам с оклузия. Защото реално не знаеш кое е сработило, принципите на гнатолозите, компенсаторните механизми на пациента или случайността!! Ако сработи десет пъти ще си кажа прав съм!!?? Това прави ли мойте виждания по ясни?? Ако аз сам за себе си не си обясня и докажа това в което вярвам при толкова оцветена област като оклузията, какво реално става?? Защото има теория, че адаптивните възможности на човека са големи в областта на ЛЧО и промени във вертикално разстояние, предварителни контакти и даже парафункции се саморегулират! :D :D
Една много хубава мисъл поствам на д-р Гордън Христензен по повод една лекция представена януари 2007 в Бостън, Масачузетс, от Джин Маккой със заглавието-" Истината за оклузията".
" Въпреки, че оклузалните принципи са проникнали в почти цялата област на стоматологията, пространството е заето от объркващи теории, не практични техники, контра постулатни вярвания и практици не познаващи основни понятия в оклузията. Като резултат повечето пациенти на зъболекаря остават без каквато и да е полза от оклузална терапия базирана на няколко оклузални принципа" :lol:
Май все пак стана дискусия!! :lol:
Весели празници на всички! :wink:
Д-р Николай Николов
Публикувай отговор