най-правилното решение при този случай

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
elenaborissova
потребител
потребител

най-правилното решение при този случай

Мнение от elenaborissova »

Колеги имам следния случай : счупен 36, на когото предстои екстракция.Пациентката е с тежък пародонтален проблем от години.35 е леко подвижен ,поради което планирам да включа като мостоносители 37,35 и 34.В момента не мога да постна рентгенографията,но нивото на костта на всички планирани носители е 1:1 като съотношение коронка-корен.В момента тече инициалната фаза на пародонтално лечение.След като овладея възпалението на венеца в тази зона ще се протезира.Сега..тъй като поддържането на пародонталното състояние е по-важно отколкото естетиката в този участък обмислих варианта:

ендодонско лечение и прагово надвенечно изпиляване за МК мост. Решила съм за себе си да избера този вариант,но това ще означава да умъртвя абсолютно интактните 34 и 35...Да,ще имам достатъчно тъкани за ferrule но въпреки всичко дали това е най-правилното решение?
Как бихте процедирали вие?
Съвсем скоро ще опитам да кача и рентгеновата снимка.
Изображение
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Без ендодонтски лечения.Няма нужда да включвате и пъвият премолар. Зъби,които са със засегнат пародонт са изненадващо издръжливи при поставяне на мост върху тях-в литературата има данни за 15+ години.Това разбира се има значение само ако периодонтита е контролиран.
Един вид-ако подържате пародонталното състояние е идеален случай за фиксиран-фиксиран мост от 35 до 37.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
pacylab
нов потребител
нов потребител

Мнение от pacylab »

Защо не се опитате да спасите 36(корен) и се налага екстракция? И след това мостовидна конструкция и т.н.
Pacylab
elenaborissova
потребител
потребител

няма начин 36 да бъде запазен

Мнение от elenaborissova »

Не си и помислям 36 да остане.Когато видите графията ще е по-ясно.Обещавам това да стане скоро.
Публикувай отговор