Подходящи коронки за пациент с бъбречна трансплантация

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Мъфина
нов потребител
нов потребител

Подходящи коронки за пациент с бъбречна трансплантация

Мнение от Мъфина »

Здравейте, колеги
Имам пациентка с бъбречна трансплантация,която се нуждае от коронки. Вече има изработени преди време металокерамики, около които гингивата е хипертрофирала и ги е обхванала почти до екваторите, в резултат се получава постоянно кървене. Пациентката, логично, приема имуносупресори. Чудя се какъв материал би бил подходящ за изработката на бъдещите корони, за да избегна подобен проблем. засега съм се насочила към цирконий, но бих искала да имам избор.
Предварително благодаря за всяко мнение, още повече ако някой е имал подобен случай.
Спорна работа:)
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Ако е на циклоспорин ,каквато и да е коронката пак ще има хиперплазия на гингивата.
Има сравнителни изследвания,които показват резултати ,че ако се ползва такролим ,вместо циклоспорин ,това се случва в почти два пъти по-редки случаи.
Имал съм такива случаи ,но работата ми е била хирургична и нямам представа дали е от значение материала,който ще се ползва при протезиране ?? :roll:
Д-р Яромиров
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Според мен, само злато 22К.
Не зная дали сте обръщали внимание и дали сте имали толкова случаи на протезиране със злато, но никога около златните корони няма възпаление, няма няма рецесии. Даже при напреднали пародонтални измения, около златните конструкции положението и по- добро, отколкото около другите зъби, които нямат корони.
Dr. D.Anastasov
потребител
потребител

Мнение от Dr. D.Anastasov »

а защо не титан/керамика ?
Публикувай отговор