моля дайте съвет и утеха

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
иводент
потребител
потребител

моля дайте съвет и утеха

Мнение от иводент »

ц :cry: иментирах мост в оклузия,но пациента решил да го до"намести "с ръка без аз да забележа/малко имах разговор по телефона=в резултат изкривяване на моста/34-37/,и невъзможност да го сваля,въпреки усилията ми-як цимент-вестибуларно е потънал повече,лингвално -1 мм над гингивата.ами сега...
усмихвайте пациентите си!
иводент
потребител
потребител

Мнение от иводент »

мостът е металокерамичен :oops: пациентът е 40-год.,с як пародонт и...
усмихвайте пациентите си!
poumpy

Мнение от poumpy »

Режеш моста, пациента си плаща лабораторията още веднъж за намесата, ти работиш безплатно заради говоренето по телефона и всички са щастливи....
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

подкрепям
имал съм некъсмета да избивам мост(почти подкова ) на пациент с пародонтит и конструкцията излезе с два зъба ,стърчащи от короните :horror:
друг е въпросът,защо се е случило това катурване ,мостът тангенциален ли е?
Д-р Яромиров
Аватар
Д-р Самра
потребител
потребител

Мнение от Д-р Самра »

Колега ivodent ,много неприятна ситуация ! Като четох за този клиничен случай се сетих за една друга опция.Спомням си я от факултета(но тогава изглеждаше нещо "модерно") - сваляне на мостова конструкция с ултразвук! Бързам да подчертая,че това само съм го слушал като вариант-НИКОГА НЕ СЪМ ГО ПРИЛАГАЛ(слава Богу не ми се е налагало),НИТО ПЪК ВИЖДАЛ! Определено си струва да опиташ ,ако имаш възможност-и без това,ако срежеш моста започваш почти отначало :cry: Порових се в интернет и намерих,че има една "машинка" :kidra: ,която е с накрайник точно за сваляне на мостове:

СКАЛЕР AMDENT ултразвуков
AMDENT - ултразвуков скалер
2 накрайника за зъбен камък
1 накрайник за ендодонтия
накрайник за сваляне на мостове и корони

Предлага го една от фирмите за стоматологична техника,но не пускам линк,за да не се счете за реклама ;) Ако искаш-чичко Гугъл ще ти помогне да откриеш тази "вълшебна" машинка :oops:
Може да потърсиш колега с този ултразвук(или такъв накрайник) и да се пробва. Не зная ,обаче,при конструкции от металокерамика да не се появят пукнатини или фрактури по нея ... Е,дано съм бил полезен.Поздрави и искрени пожелания за успех ! ! ! После може да пишеш каквп е станало
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

Без да ми е протетиката най-любимата специалност, абсолютно съм съгласен с мнението на poumpy и особено това за телефона....

В нашия кабинет използуваме едно инструментче, на което му казваме "батлър" и е направено точно за целта: вътре има една пружинка, която може да се наглася на три степени, активираш я, натискаш едно копче и връхчето на инструмента, снабдено с едно накрайниче за коронката, се придвижва под налягане 1-2 мм. Обикновено с 3-4 подобни манипулации коронката излиза. Но- веднага да добавя - тя не трябва да е залепена с дефинитивен цемент! В такъв случай само рязането помага.

Имаме скайлер-ултразвук с който отстраняваме зъбния камък и не виждам как би действувал за "декрониране".
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Re: моля дайте съвет и утеха

Мнение от Alexandra »

иводент написа:ц :cry: иментирах мост в оклузия,но пациента решил да го до"намести "с ръка без аз да забележа/малко имах разговор по телефона=в резултат изкривяване на моста/34-37/,и невъзможност да го сваля,въпреки усилията ми-як цимент-вестибуларно е потънал повече,лингвално -1 мм над гингивата.ами сега...
А Вие с какво се опитахте да го свалите?
Аз имам такъв инструмент с пружина и на три степени, мога да услужа.
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

Много неприятно , утеха - няма , ако не свалите моста цял !Едно е ясно - моста не трябва да остава в устата на пациента , ако сте го предупредили да стиска и да не мърда изобщо сред като сте фиксирали моста , може да имате претенции да си плати лабораторната работа , а за вас - обица на ухото! Само искам да добява че УЗ ползвам ЕМS за разциментиране на щифтове и на цимент на корони , но второто не винаги става, само когато има по някаква причина вторичен кариес под короната или друг проблем - иначе ми се е счупвала керамиката на короната, но не и да се разциментира! Не ползвам специални накрайници- има едно като лопатка плоско - това за корони , а пародонталния за щифтове ! Това с пружинката - и него го имам но върши работа само да временно циментирани или пък го ползвам когато правя проби с крем за по лесно сваляне на конструкцията .

Спомням си една ситуация в началото като почнах работа . Имах едни пациент - младо момче което щеше да си прави мост. Аз на дълго и широко му обясних вариантите- металокерамика и бленд естетика и цени , като той реши че ще помисли. И ми идва след 1 м. една седмица преди коледа с молба спешно да прави моста защото влиза в казармата след нова година! Питах го какъв - той рече - по евтиния! Аз заключих че няма финансова възможност за металокерамика и не настоях на нея , както и не го убеждавах колко по естетично ще е! И ето пристига моста точно преди коледа и щом го видя момчето рече- това нещо не го искам в устата си! Искам всичко да е бяло ! :shock: Оказа се че не разбрал че няма да е всичко покрито с пластмаса а само вестибуларно! Та правих за 3 дни нов мост! От тогава имам по една стара корона керамика и бленд и изцяло метална и ги показвам на пациентите за какво иде реч!
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Щом е потънал повече от вестибуларно, се опитайте да го свалите с изчукващият ръчен инсрумент като фиксирате зъбчето на накрайника под мостовото тяло от вестибуларно. По време на изчукването притискайте накрайника с пръст плътно . Слоят цимент от вест. е по-дебел. Там е слабото място на връзката. Опитайте се да си спомните посоката на правилно фиксиране на моста за мостоносителите. Опитвайте се да изчукате точно по обратният по посока вектор на тази посока. Отчетете и дали мостоносителите са витални,девитализирани,евентуално изградени и пародонталното състояние. Успех и каквото и решение да вземете, после ще се убедите, че е най-правилното. :D
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
Дишхеким Кертебеноглу
почетен член
почетен член

Мнение от Дишхеким Кертебеноглу »

МОЖЕ ДА ПРОБВАТЕ И С ТОВА -

WAMkey/видео/
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

shonov написа:МОЖЕ ДА ПРОБВАТЕ И С ТОВА -

WAMkey/видео/

Хехехехе, пробвала съм го тоя номер, ама кат турих цимента, замазаното отФърча като тапа и дупката си зейнаааа :oops: :oops: :oops:
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Re: моля дайте съвет и утеха

Мнение от Angel »

Alexandra написа:
иводент написа:ц :cry: иментирах мост в оклузия,но пациента решил да го до"намести "с ръка без аз да забележа/малко имах разговор по телефона=в резултат изкривяване на моста/34-37/,и невъзможност да го сваля,въпреки усилията ми-як цимент-вестибуларно е потънал повече,лингвално -1 мм над гингивата.ами сега...
А Вие с какво се опитахте да го свалите?
Аз имам такъв инструмент с пружина и на три степени, мога да услужа.
Точно с този инструмент керамиката се чупи много хубаво :wink: За съжаление няма спасение за моста- режеш, сваляш и нов...
Д-р Деян Косев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Деян Косев »

Tъъъй...
Темата е много хубава и има много поука в нея. Първо проблемът е в самото планиране-препарация-отпечатък-лабораторно изпълнение. И проблемът е кумулирал от всички тия стъпки в геометрична прогресия. Не е нормално мостът да заема тая или оная позиция върху носителите. Казано с други думи - короните са "широки" и си потъват както си искат. Това прави рецептата на д-ра Шонов за свалянето на конструкцията абсолютно неприложима и доста опасна за наличните опори! Иначе е интересна, но при много по-специфични показания!
Така и така моста трябва да се реже както са Ви казали и другите по-горе. И да се почне от начало с протетичното възстановяване! И случилото се е поука да не се прави по този алгоритъм занапред работата ви. Другия вариант е пациента да си е тръгнал и каквото станало-такова. Това е най-лошия вариант и помнете, че всичко се връща в тоя живот! Така че, коригирайте грешките си, да, за ваша сметка! Само така ще си имате самоуважение и впоследствие и уважението на пациентите си!
Д-р Косев
todorov.doc
нов потребител
нов потребител

Мнение от todorov.doc »

Др. Косев,

За мен е удоволствие де чета вашите постове!
Винаги са точно на място.Вие и разбира се още няколко колеги,които се броят на едната ми ръка,променихте мирогледа ми за ендодонтията!
Благодаря! :thumb:

Относно темата,

В практиката си използвам SAFE-RELAX!
Мисля ,че в този случай ще свърши работа.
Всеки е ковач на собствената си съдба.
maria ivanova
чест потребител
чест потребител

Мнение от maria ivanova »

И един въпрос не съвсем по темата ,към колегата,писал по-горе-откъде се сдобихте съсSafe-relax-a,търсила съм, но безрезултатно.Бихте ли споделили,благодаря.
Аватар
Божидар Кафелов
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Божидар Кафелов »

Д-р Тодоров, точно за този уред си мислех, но не успях да се сетя нито как се казва, нито, че се произвежда от Antogyr (сетих се само кой го внася:).

Д-р Иванова, мисля, че SwissDent го внасят.

Абсолютно съм съгласен с д-р Косев! За мен конструкция, която не пасва точно и може да се размести, не е конструкция, която бих циментирал. Съгласен съм и за повторението на конструкцията. Така според мен пациента би оценил професионализма, а не грешката. Успех, колега!
todorov.doc
нов потребител
нов потребител

Мнение от todorov.doc »

Точно така,др Кафелов!

Имали сме отделна тема относно този инструмент.
Разбира се не във всички случаи работи, но в повечето ,,не точни'' е ОК .
Най-големия му плюс е,че щади пародонталните тъкани за разлика от ръчните му аналози,където силата трудно се дозира.
Желая успех.
Всеки е ковач на собствената си съдба.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Явор написа: друг е въпросът,защо изобщо се е случило това катурване....?
точно това попитах,защото не е нормално...едно е да не влезе докрай,ако пациентът не стисне зъби плътно ,друго е да се циментира накриво.
Имал съм случай ,в който една подкова с глас-йономерен цимент не влезе докрай и ми се разказа играта,но към 21:00 я свалих,почиствах цимента до 21:30 и към 22:00 беше залепена финално :lol:
Д-р Яромиров
Аватар
Д-р Къртев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Къртев »

Ако моста е поставен с цимента в оклузия излишъкът е излязъл извън короните. Ако след това пациентът го е разместил няма начин излишъкът да се е върнал обратно вътре и щом е килнат вестибуларно, лингвално не би трябвало да е залепен добре. С накрайник за суха работа на ултразвука и после изчукване трябва да падне. Ако короните нямат метален кант гингивално е почти сигурно, че ултразвукът ще отлепи керамиката.
Самият факт, че е разместен след пипане с ръка означава, че или пънчетата са къси или короните са широки и трябва да се повтори.Не че такива мостове не са карали с години, но много зависи и от конкретната ситуация. Ако пациентът си е признал ,че е пипал - поне да си плати лабораторията ще е цяло щастие. :wink:
Склерозата ще ни направи нови хора!
Аватар
Дишхеким Кертебеноглу
почетен член
почетен член

Мнение от Дишхеким Кертебеноглу »

Alexandra написа:
shonov написа:МОЖЕ ДА ПРОБВАТЕ И С ТОВА -

WAMkey/видео/

Хехехехе, пробвала съм го тоя номер, ама кат турих цимента, замазаното отФърча като тапа и дупката си зейнаааа :oops: :oops: :oops:
За да не отхвърча "замазаното" трябва да му се направи вътрешна ретенция. Преди век и нещо хората не са знаели какво са заварките с волтова дъга и са използвали нитове. Е нещо подобно трябва да се оформи. Иначе винаги ще отхвърча като тапа. Колкото по-малко е дупката, с толкова по-голяма скорост ще изхвърча "замазаното"/по закона на Бернули/. :D
Публикувай отговор