прагова препарационна граница

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Венелинов »

doktor galindar написа:Колеги, като пилите с прагова препарационна граница при долни резци как се справяте с апроксималната област, особено когато емайл -циментната граница е вдлъбната в тази област, и каква ширина на прагчето можете да постигнете ?
Принципно трябва да следвате контура на корена и прагът да е равномерен навсякъде. Ширината му за предни, долни зъби трябва да е поне 0,8-1,00 мм. Разбира се това е доста трудно да се постигне (обикновено апроксимално прагът става по-тънък). Тук обаче идват на помощ директните възстановявания (упс,пак директни :wink: - съжалявам, ама не мога да се сдържа). :D
- Пловдив 2000
- Българско Ендодонтско Общество
- "Робът се стреми към свобода, свободният-към съвършенство" Гоце Делчев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Цитат :
''Тук обаче идват на помощ директните възстановявания (упс,пак директни - съжалявам, ама не мога да се сдържа). ''
Не се и съмнявам :D :lol: ! Благодаря за информацията !
Цитат
''аз до сега не съм виждал корона на долен резец, която да не е свръхконтурирана''
Щото и аз не съм виждал. Пък там проблемите си ги знаем, не рядко увреден пародонт, зъбен камък, грацилни интердентални септи,липса на апикална база. Въобще и поради това само, протетичният казус е комплициран. Затова попитах.
Лека и спорна работа на всички !
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Bob
потребител
потребител

Мнение от Bob »

doktor galindar написа:Цитат :
''Тук обаче идват на помощ директните възстановявания (упс,пак директни - съжалявам, ама не мога да се сдържа). ''
Не се и съмнявам :D :lol: ! Благодаря за информацията !
Цитат
''аз до сега не съм виждал корона на долен резец, която да не е свръхконтурирана''
Щото и аз не съм виждал. Пък там проблемите си ги знаем, не рядко увреден пародонт, зъбен камък, грацилни интердентални септи,липса на апикална база. Въобще и поради това само, протетичният казус е комплициран. Затова попитах.
Лека и спорна работа на всички !
На нас са ни казвали, че долни резци според БГ школата(!)не се пилят прагово, а се прилага щифтово изграждане.
Аватар
Michaela Georgieva
потребител
потребител

Мнение от Michaela Georgieva »

При нас теорията е,че и долните резци се пилят с праг, който обаче не е "равномерен" от всички страни. Имайки се впредвид размерите на зъбите прагът е около 1 мм (максимум 1,2 мм), възможно е лингвално да остане 0,8 мм. Апроксималните стени и лингвално формата се изпилява с торпедо, а вестибуларно с цилиндър. Инцизалния ръб се намалява с около 2 мм. Прагът лежи субгингивално вестибуларно, а другите страни могат да останат епигингивално.
nikifilev
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от nikifilev »

Няколко снимки на учебни модели от курсове по прагово препариране за циркониеви конструкции.

Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Чудесни снимки!
Д-р Галин Евгениев
thunderbird
нов потребител
нов потребител

Мнение от thunderbird »

nikifilev,страхотни демострационни модели :D !
Ако д-р Попов надникне в тази тема и му остане достатъчно време може да публикува снимки от един много интересен случай.
Получиха се чудесни циркулярни прагове,а зъбчетата бяха изключително грацилни дори и за долни резци.
Основното,което съблюдавам при препарация на резци,е апроксимално да не задълбочавам прага прекалено много.Старая се да следвам естествения контур на шийката.

д-р Иванова
СФ-Пловдив 2001
Impossible is nothing
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Ето една цяла поредица от много интересни статии в областа на протетиката !
http://www.dental-revue.ru/index.php?page=03&subPage=01
http://www.dental-revue.ru/index.php?pa ... 1&artId=23
Д-р Галин Евгениев
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Прагова препарация

Мнение от ники »

:wink: :wink:
Последно промяна от ники на Нед Мар 18, 2012 10:08 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
EXeCuTiOnER
чест потребител
чест потребител

Мнение от EXeCuTiOnER »

Проблемът на българският стомтолог, вече дентален медик, е първо, че не гледа да лекува, а да си продаде лечението. По този начин се правят контрукции, за които има ясни противопоказания в конкретния случай. Но пък какво от това, вадят се зъбите, правят се още по многочленни мостове, още повече пари, а сега с развитиено на имплантологията всичко е поправимо, стига да можеш да си го платиш. Само дето някъде се губи основният принцип "Primum non nocere", a именно първо не вреди пък после лекувай. (това последното - от мен)
В моя град хората, които пилят на праг са не повече от 10, дали има и толкова. За толкова години почти никой не разбра, че тангенциалната препарация е само и единствено за шарпови корони, които за жалост продължават да се изработват и днес. А най-голямата олигофрения е, че като студенти ни учеха само и единствено на тангенциална препарация. Многократно съм искал да пиля с праг, но не ... нямало борчета, не можел съм да взема точен отпечатък и т.н. Истината е, че не малка част от асистентите ни дори не можеха да пилят с праг. Е да, но един ден завърших и си казах тая вече няма да я бъде. от тогава нямам зъб изпилен без праг. За да е здрава керамиката в една металокерамична корона тя трябва да е с почти еднаква дебелина във всяка една точка. Това върху зъбно пънче с тангенциална препарация води или до свръхконтуриране на коронката или до счупване на керамиката в шиечната област. Никой зъботехник няма да си вкара автогол като позволи да се фрактурира керамиката. От там масово короните са широки и разклащат мостоносителите след време. Не знам вече колко такива зъби съм извадил барабар с "перфектните" им коронки.
Search And Destroy !!!
Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

без праг нищо не става...
Аватар
EXeCuTiOnER
чест потребител
чест потребител

Мнение от EXeCuTiOnER »

Е как да не става? Става идеален инструмент за забавено във времето вадене на зъби :twisted:
Search And Destroy !!!
Аватар
Alpina
нов потребител
нов потребител

Мнение от Alpina »

EXeCuTiOnER написа:Е как да не става? Става идеален инструмент за забавено във времето вадене на зъби :twisted:
:shock: :shock: :shock:
Аватар
d-r A.Petev
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от d-r A.Petev »

EXeCuTiOnER написа:Е как да не става? Става идеален инструмент за забавено във времето вадене на зъби :twisted:
:thumb:
д-р Антон Петев

Стоматологичен факултет-Пловдив 1997г.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Може когато се правят МКР коронки или мостове на горните фронтални зъби 2/3 от палатиналната повърхност да е метална. Само зоната към режещият ръб на около 2мм от от палатинално може метала да е прокрит с керамика.Така се редуцира максимално износването на долните резци./ Някои автори препоръчват от вестибуларно металният скелет да завършва на 2-3 мм от сулкуса с цел естетичното просветляване на корена./

Също може и палатиналните туберкули на горните молари и премолари да се оставят само на метал,за да се редуцира износването на долните зъби ,ако са интактни.
Д-р Галин Евгениев
Аватар
EXeCuTiOnER
чест потребител
чест потребител

Мнение от EXeCuTiOnER »

Има едно твърдение, че добре полираната керамика не износва интактните зъби толкова много колкото си мислим ...
Search And Destroy !!!
Аватар
Dr.McHill
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dr.McHill »

Принципно съм съвсем съгласен с концепцията "всичко с праг",но все пак ще спомена отново един-два примера от стоматологията от малко по-далечно минало,когато всички пилеха само тангенциално:
1 случай
Моята тъща има мост изпилен тангенциално преди 25 години и -сега внимание!-с мостокрепители 48 и 43,42.И вече 26 година стои и не показва признаци да има проблем.
2 случай
Пациент на майка ми се връща с оплакване от мост "издържал само няколко години' правен от друг колега.Мостът който майка и е правила и пилила тангенциално пък все още стои вече 15 година и не е мръднал,няма и пародонтит.

Колеги,ако не ви бива в праговото,но сте майстори в тангенциалното....какво правим? :D :D :D

Поздрави и Весели празници на всички!
Аватар
Дишхеким Кертебеноглу
почетен член
почетен член

Мнение от Дишхеким Кертебеноглу »

Принципно мостовете са вечни и в бъдеще ще представляват интерес само за археолозите,които изучават некрополите.Зъбите,пародонтът не са вечни и най-вече техният притежател.Това,че нещо "издържало еди си колко години",а друго не е - е част от фразеологията на пациентите.Човекът не е константа,той всеки момент се променя.Преди двадесет години е имал един пародонт и зъбни тъкани.След двадесет години ще има други.А колкото до праговата препарация-тя трябва да се прави там,където е необходима.Абсолютизмът е умрял под ножа на гилотината!Аз имам в устата си две щанцовани корони,правени,когато съм бил на 18 г.Сега съм на 40 г.При тях имам рецесия на гингивата вестибуларно,палатинално такава не съществува. :D
Аватар
EXeCuTiOnER
чест потребител
чест потребител

Мнение от EXeCuTiOnER »

Колега, имате шарпови корони в устата си, не съвременни. Тангенциалното изпиляване е задължително при шарповите корони, но е крайно неподходящо за всички останали, особено тези, с естетично покритие. Не случайно проф. Кисов беше направил една съпоставка колко по-вредна е една съвременна корона спрямо една шарпова при тангенциално изпилен зъб. Та ... ако не правим шарпови корони, то не бива да пилим и тангенциално. И не е зле да не забравяме, че прогресирането на пародонтита не зависи само от широчината на коронковия ръб и че не малка част от вината се поема и от организма на пациента. Има много примери за изключително скапани конструкции, които дълго са просъществували в нечия уста и обратно, не толкова лоши такива, които бързо да съсипят пародонта.
Search And Destroy !!!
Публикувай отговор