корона от злато

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
starter
нов потребител
нов потребител

корона от злато

Мнение от starter »

Колеги изработвате ли златни корони?
Става въпрос за зъб 47 с коса фрактура дълбоко под венеца лингвално. Пациента не търси естетика а само здравина.
Дали е подходящо изработване на златна корона?!
Колко карати да е?!
Колко минимална дебелина на короната?!
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

Само корона без пинлей/вставка ли ще правиш! Златото е стоматологично, ти не си избираш каратите или май 22 карата ювелирно става . Не съм правила , защото в предвид цената на златото излиза много скъпа и пациентите предпочитат бленд - керамиката за тия пари - все пак е естетична! Ти с кой зъботехник ще го правиш?
poumpy

Мнение от poumpy »

Златото търпи около 1.2 мм на неработещите туберкули и 1.5 мм на работещите туберкули. Коса фрактура под венеца обаче само с корона е малко вероятно да се повлие. Аз лично бих направил временна корона за около 3-6 месеца и едва тогава, ако няма никаква симптоматика (пулпна и/или пародонтална) бих си позволил лукса да я заменя със златна. И златото не е злато, а най често е благородна сплав на базата на злато - зависи с какво работи лабораторията ви.
Аватар
Д-р Къртев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Къртев »

poumpy написа: И златото не е злато, а най често е благородна сплав на базата на злато - зависи с какво работи лабораторията ви.

Зъболекарското злато (ретро звучи) не е никаква сплав, а си е чисто злато и е най-добрия материал за зъбни възстановявания, но...........не е естетичен. Преди години един от първите английски лектори у нас каза, че зъболекарите по света поставят на съпругите си,децата си и роднините си най-модерни и естетични материали, а на любовниците си - злато.
От десетина години не съм поставял златни конструкции, но си е истинско удоволствие и ако естетиката не е водеща( и няма друг метал в устата) е страхотен избор. :thumb:
Склерозата ще ни направи нови хора!
poumpy

Мнение от poumpy »

Д-р Къртев написа:
poumpy написа: И златото не е злато, а най често е благородна сплав на базата на злато - зависи с какво работи лабораторията ви.

Зъболекарското злато (ретро звучи) не е никаква сплав, а си е чисто злато и е най-добрия материал за зъбни възстановявания, но...........не е естетичен. Преди години един от първите английски лектори у нас каза, че зъболекарите по света поставят на съпругите си,децата си и роднините си най-модерни и естетични материали, а на любовниците си - злато.
От десетина години не съм поставял златни конструкции, но си е истинско удоволствие и ако естетиката не е водеща( и няма друг метал в устата) е страхотен избор. :thumb:
И това зъболекарско злато се е ползвало през годините за директни възстановявания и това е което е имал предвид колегата ни от Англия. Когато говорим за индиректни възстановявания се ползва сплав на базата на злато.

TABLE 15-2 Physical and Mechanical Properties of Cast Pure Gold, Gold Alloys, and Condensed Gold Foil

Material---------Density (g/cm3) ---------Hardness (VHN/BHN) (kg/mm2) -------- Tensile Strength(MPa)------Elongation(%)

Cast 24k gold 19.3 ------------------ 28 (VHN) ------------------ 105 ------------------30

Cast 22k gold — ------------------ 60 (VHN) ------------------ 240 ------------------ 22

Coin gold — ------------------85 (BHN) ------------------ 395 ------------------ 30

Typical Au-based
casting alloy
(70 wt% Au)* 15.6------------------135/195(VHN) ----------------425/525------------------30/12

Condensed gold foil† 19.1------------------60 (VHN) ------------------250 ------------------12.8

Данните за сплавта (70 % злато) са за стопено и втвърдено състояние. Сами виждаме от стойностите какво търсим за корона и за обтурация I или V клас от злато. Аз лично предпочитам веднъж поставена, короната да не ми се "разтяга" 30% от първоначалната си форма. 12 такива е доста по-добре от гледна точка адаптирането й към препарационната граница. За твърдост и костта на опън, цифрите са също красноречиви. Всеки материал си има приложението.

И за да се върнем на темата, ако ползвате "стоматологично злато" то оклузалното отнемане трябва да е МНОГООООО повече, за да задоволите изискванията на материала.

TABLE 15-4 ANSI/ADA Specification No. 5, Mechanical Properties of Dental Casting Alloys

Alloy Type------------------Description------------------Use-----------------------------------Yield Str.(annealed, MPa)------------------Elong.(annealed, %)

I------------------Soft------------------Restorations subjected to low stress: some inlays------------------<140------------------18

II------------------Medium------------------Restorations subjected to moderate stress: inlays and onlays------------------140–200------------------18

III------------------Hard------------------Restorations subjected to high stress: crowns, thick-veneer crowns, short-span fixed partial dentures------------------201–340------------------12

IV-------------Extra-hard----------Restorations subjected to very high stress: thin-veneer crowns, long-span fixed partial dentures, removable partial dentures-------------->340

PS. Таблиците съм ги "копирал" доста нескопосано, но с повече желания може да се проследи информацията от тях
PS2. таблиците са от Craig's Restorative Dental Material, 12th edition
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Re: корона от злато

Мнение от Angel »

Аз играждам с пинлей от зилка, като той възстановява и фрактурираната част сублингвално. Успеха зависи най- вече от точния отпечатък и прецизната лабораторна работа. Зависи колко дълбоко под венеца е фрактурата. Ако е повече от 3-4мм няма добри шансове за успех. Тогава е невъзможно снемането на точен отпечатък, както и поддържане на каквато и да е сухота и стерилност при циментирането на пинлея.
starter
нов потребител
нов потребител

Мнение от starter »

Благодаря колеги за мненията обаче се оказа че е отчупена цялата линвална половина на зъба и в дъното е на ниво на костта.
Зъба ще се екстрахира :(
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

poumpy изби рибата с тия таблици :wink: И понеже имам адско главоболие, 5 мин. се взирам и не мога да ги вдяна, би ли превел на прост български език кое злато е за корона, кое за инлей / току виж бедния българин решил да си позлати устата, да знам какво да искам от зъботехника 8) /

Колега , ако на пациента ти не е засегнат пародонта пробвай да запазиш зъба с уговорката ако има проблеми да го извади на по късен етап
poumpy

Мнение от poumpy »

starter написа:Благодаря колеги за мненията обаче се оказа че е отчупена цялата линвална половина на зъба и в дъното е на ниво на костта.
Зъба ще се екстрахира :(
Правилно решение. Алтернативите биха били:
- никакво лечение;
- пародонтална хирургия с цел достогане на здрави ТЗК и създаване на ново биологично пространство. С оглед позицията на фрактурата ви, засягането на фуркацията е много възможно след пародонталната хирургия, което от своя страна компрометира прогнозата.

Вени, ще направя съкратен опит на първата тазлица. Днес съм свободен и съм обещал деня на децата си да го прекарам с тях, понеже не са на училище. Когато стигнете до короните от благородни сплави, говорете със зъботехника си, те знаят невероятно много за свойствата на материалите, с които работят и е цяло удоволствие да пракарате 20-30 минути в лабораторията им да обсъдите най-добрия материал за конкретния случай.

Материал-плътност-твърдост-якост на опъване-удължаване
злато24карата-19.3-28-105-30
злато22карата-х-60-240-22
злато монета-х-85-395-30
златна сплав(70% злато)-15.6-135/195-425/525-30/12
кондензирано зъболекарско злато-19.1-60-250-12.8

Информацията за златната сплав е в стопено/твърдо състояние. Тази таблиза показва, че сплавта има най-голява якост на опъване (525) и най-малко удълважане - само 12%. Съпоставимо е с удължаването на кондензираното зъболекарско злато, използвано за обтурации - 12.8%. Удължаването на 24 карата злато и твърдостта му съответно са 30% и 105. Сами преценето кое е по-добро са корона: златна зплав или 24/22 карата чисто злато.
Деница Минчева
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Деница Минчева »

В устата ми има 6 инлея от 22 К злато
До миналото лято вкл. правех доста цялостни възстановявания с лято злато ( предимно подмени на стари амалгами -поради специфичното препариране за амалгама , тъй или иначе има загубени доста ТЗТ ;при млади хора без претенции за естетика ). Цената на златото стана невъзможна , и сега мигрирах към композитни индиректни неща.
Вторичен кариес няма , зъботеническата работа е перфектна , комфортът при функция-също( на пародонт и ТЗТ )
Перфектно служи златото :) , но миналото лято цената стигна над 120 лв за грам .
poumpy

Мнение от poumpy »

Колега, нека правим разлика между цяла обвивна коронка и инлей. Също така има едни термин "evidence based dentistry" и това доказателство далече не е какво имам аз в моята уста. По тази логика аз бих направил онлей изграждане с парапулпарен щифт, амалгабонд и амалгама, защото аз имам едни страхотни амалгами на по 20 години в моята уста и всичко си им е ОК. Златото 22 карата е невероятен материал като такъв и има своите проложения. Едно от тях не е обаче обвивни корони. За целта има по-добри материали, не по-евтини и не по-естетични, но с по-добри физикоменахични свойства. И също толкова жълти, ако това е целта.
Деница Минчева
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Деница Минчева »

не ,жълтият цвят не е целта
:)
pacylab
нов потребител
нов потребител

Мнение от pacylab »

Защо не опитате по-доброто решение от златото-титан?
Pacylab
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

pacylab написа:Защо не опитате по-доброто решение от златото-титан?
Каква е цената на лабораторията?
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

Или пък титаниум...... А може би и цезий 137
poumpy

Мнение от poumpy »

Kickboxingdentist написа:
Важното е да се продава, ако може и за повече. А какво всъщност е няма НИКАКВО значение........ :lol: :lol: :lol:
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

poumpy написа:
Kickboxingdentist написа:
Важното е да се продава, ако може и за повече. А какво всъщност е няма НИКАКВО значение........ :lol: :lol: :lol:
Да, и като каже някой- "циркониева коронка"- ауууу- цирконий, как само звучи ценно и скъпо... :lol:
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

по-добре ми звучи от металокерамика :lol: весела думичка,която през 90те години беше много силна,всяка лелка с кариеси мечтаеше за металокерамика! :pray2:
Д-р Яромиров
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

доста е обширна темата от материало знанието , казани са доста неща, иначе чистото злато е неприложимо за стоматологията, злато с примеси ясно....години се ползваше злато от бижутерията за стоматологични цели...на това сигурно му викате "зъболекарско", то реално няма нищо зъболекарско в него освен , че се правят разни нещица в устите на хората! Иначе има си сплави за стоматологична цел, с различно златно съдържание , най често паладии и платина и така. Фирмата Argen е лидер в това отношение.

http://www.argen.com/index.php?id=22

Хората отдавна са ги нарекли благородни и неблагородни сплави, то си го пише по учебници и книги! :wink:
Д-р Николай Николов
Д-р Деян Косев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Деян Косев »

Косата, лингвална фрактура е свързана със загубата на биологично пространство! Независимо с каква панацея да го лустросваме отгоре като възстановяване. Русите преди 65 години, за определени партийни другари са ползвали и чиста платина! Но пак се е стигало до неуспех.
Та, не е проблема в това с какво ще го покрием, важно е основата да е в биологичен баланс. Или т.н. биологична ширина.
Иначе сплави - бол, като обективите, фотоапаратите, светкавиците и прочее глупотии за да сме по-велики... Или да знаем какво правим, без да разчитаме нещо си да ни помогне чудодейно...
Д-р Косев
Публикувай отговор