Чувствителност

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
dentis coni

Чувствителност

Мнение от dentis coni »

Колеги виталните зъби с какво ги циментирате,въпро са ми точно защо някой пациенти след залепване на корона имат чувствителност към термични дразнители даже при много добре обработени корони.
Dr. D.Anastasov
потребител
потребител

Мнение от Dr. D.Anastasov »

Витални или не винаги лепя с ГЙЦ. По принцип при витални зъби не се лепи с фосфат цимент докато стегне много боли, но и с него не би трябвало да има чувствителност на по-късен етап.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Otgovora e pulpit-povecheto sluchai reversible,ponqkoga irreversible.Tochno zatova pyrvonachalnata diagnoza na zyba i mnogo dobre napravenata vremenna korona sa tolkova vajни

Oтговорът е пулпит-в повечето случаи обратим,понякога необратим.Точно затова първоначалната диагноза на зъба е толкова важна ,както и много добре направената временна корона.
Последно промяна от dimitrov на Чет Май 16, 2013 8:36 pm, променено общо 1 път.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Re: Чувствителност

Мнение от Angel »

dentis coni написа:Колеги виталните зъби с какво ги циментирате,въпро са ми точно защо някой пациенти след залепване на корона имат чувствителност към термични дразнители даже при много добре обработени корони.
Тази чуствителност трябва да отшуми за няколко часа до един ден... после е притеснителна... Аз лично, освен временната коронка, обмазвам пънчетата на виталните зъби с бонда на фотополимера и го полимеризирам. Мисля, че има ефект- затваря дентиновите каналчета и възпрепятства навлизането на токсини, както и възпрепятсва провеждането на болковите импулси при дразнене от химични и физични фактори.
dentis coni

Мнение от dentis coni »

Благодаря колеги за мненията :D
Dr. D.Anastasov
потребител
потребител

Мнение от Dr. D.Anastasov »

dimitrov написа:Otgovora e pulpit-povecheto sluchai reversible,ponqkoga irreversible.Tochno zatova pyrvonachalnata diagnoza na zyba i mnogo dobre napravenata vremenna korona sa tolkova vajni.
И аз го мислех, но реших да не коментирам без да има конкретен случай. Съгласен съм с колегата.
poumpy

Мнение от poumpy »

dimitrov написа:Otgovora e pulpit-povecheto sluchai reversible,ponqkoga irreversible.Tochno zatova pyrvonachalnata diagnoza na zyba i mnogo dobre napravenata vremenna korona sa tolkova vajni.
100% подкрепям. Много е "гадно" като се случи, но обикновенно пациента е подготвен за такъв изход и когато го очаквам си "циментирам" коронката временно, защото няма по-дразнещо нещо от това да пробиваш прясно поставена корона за да лекуваш пулпит.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Cqlata bolka ,chuvstvitelnost,problemi idva ne ot pileneto,ne ot pregrqvaneto,ne ot ''negativnoto'' naprejenie ot otpechatyka i prochie alabalizmi.Idva ot BAKTERIA,zashtoto nie pri pileneto otvarqme shiroko zyba ,slagame nqkakava plastmasa i vremenen cement is si mislim che vsi4ko e 6.Da,zashtoto pulpata ima golemi regenerativni vyzmojnosti i e v systoqnie da se bori s bakteriite.Za da izbqgvate problemi s tova reshenieto e super prosto-IDS immedite dentine seal,predi otpechatyka.Za razlika ot fasetite obache kydeto se pravi s total etch,pri obvivni koroni az go pravq s self-etch(na dentine e po-dobre da ne se izpolzva totalen etch sistema),sled tova go dopolimeriziram prez glycerinov sloj i togava vzemam otpechatyka.Ne sym imal ranni uslojneniq ot pone 4 godini.Ee,razbira se tuk-tam se nalaga da napravq korenovo prez moq korona,no go otdavam na losha pyrvonachalna diagnosa,pulpata e bila uvredena neobratimo veche. Ta taka

Цялата болка,чувствителност ,проблеми идва не от пиленето,не от прегряването,не от ''негативното'' напрежение от отпечатъка и прочие алабализми. Идва от БАКТЕРИЯ,защото ние при пиленето отваряме широко зъба,слагаме някаква пластмасаи временен цимент и си мислим че всичко е 6.Да,обиновено е така,защото пулпата има големйи регенеративни възможности и е в състояние да се бори с бактериите. З ада избегнем проблеми с това решението е супер просто-IDS immediate dentine seal/ing,преди отпечатъка.За разлика от фасетите обаче където това се прави с тотален етч,при обвивни корони аз го правя със селф-еч(на дентин е по-добре да не се ползва тотален етч),след това го дополимеризирам през глицеринов слой и тогава вземам отпечатъка.Не съм имал ранни усложнения от 4 години .Е,разбира се тук-там се налага да направя кореново през моя корона,но го отдавам на лоша първоначална диагноза,пулпата е била увредена необратимо вече. Та така
Последно промяна от dimitrov на Чет Май 16, 2013 8:43 pm, променено общо 1 път.
University of Manchester
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

Не съм много съгласен с д-р Димитров, че усложненията в подобни случаи "Idva ot BAKTERIA,". Защото, доколкото разбрах от въпроса в началото, оплаквания настъпват скоро след като се постави коронката. Такива случаи има много. И за да се развие инфекциозен пулпит би трябвало да имаме две неща налице: неизчистен кариес и време. А ако пациентът дойде няколко дни след като сме му постави коронката с пулпитни оплаквания, причината в почти 100% е от термалното дразнене. За останалото описание от колегата съм абсолютно съгласен. И бях някъде вече писал в подобна тема, че когато се сваля (или е паднала) стара коронка и пънчето се пили повторно за нова - пулпитът ни е почти сигурен.

ПП. Д-р Димитров, това, че пишете на латиница донякъде го разбирам, но че текстът е пълен с англицизми...
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

клещомицин написа:Не съм много съгласен с д-р Димитров, че усложненията в подобни случаи "Idva ot BAKTERIA,". Защото, доколкото разбрах от въпроса в началото, оплаквания настъпват скоро след като се постави коронката. Такива случаи има много. И за да се развие инфекциозен пулпит би трябвало да имаме две неща налице: неизчистен кариес и време. А ако пациентът дойде няколко дни след като сме му постави коронката с пулпитни оплаквания, причината в почти 100% е от термалното дразнене. За останалото описание от колегата съм абсолютно съгласен. И бях някъде вече писал в подобна тема, че когато се сваля (или е паднала) стара коронка и пънчето се пили повторно за нова - пулпитът ни е почти сигурен.

ПП. Д-р Димитров, това, че пишете на латиница донякъде го разбирам, но че текстът е пълен с англицизми...
Колега Клещомицин, текстът не е пълен с англицизми,иначе съм напълно съгласен за латиницата и се коригирам веднага.Колкото до бактериите мнението ми си остава и мога да го подкрепя с безкрайно количество литература,докато вие ще се затрудните много да защитите позицията си за термична причина;)

П.С.Няма неинфекциозен пулпит-бил той обратим или така наречената хиперемия или необратим-частичен, тотален или както там се водят.В моето съзнание има обратим и необратим,бактериално индуциран пулпит.За тези прословути корони които се преправят и винаги ''гърмят'' при мен въобще не етака,време е да се запитате защо при вас е така,а при мен и много други хора-не.Поздрави
University of Manchester
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

И още една вметка да направя ,вече от чиста ''спортна злоба'':)-дори и да оставите кариес неизчистен,стига короната да херметизира зъба той никога няма да се развие в пулпит,няма и да прогресира,напротив части от него ще регенерират(при условие че пулпата е със запазени регенеративни възможности).
University of Manchester
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

клещомицин написа:И за да се развие инфекциозен пулпит би трябвало да имаме две неща налице: неизчистен кариес и време. А ако пациентът дойде няколко дни след като сме му постави коронката с пулпитни оплаквания, причината в почти 100% е от термалното дразнене.
Казвате, че трябва да има кариес, за да се развие инфекциозен пулпит... А цялостно изпиленият емайл и голяма част от дентина какво е? Не е ли една огромна врата за инфекция? И то много по- голяма от кариозната лезия...
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

"super prosto-IDS immedite dentine sea" - иначе други "англицизми" май наистина няма. А, пропуснах думата "prosto"...И не знам защо трябва да се реагира като ущипана госпожица, когато някой не е съгласен в вашето мнение (това в рамките на шегата, разбира се).

Не съм от вчера в занаята, но винаги чувам нещо ново. Така и, че "дори и да оставите кариес неизчистен,стига короната да херметизира зъба той никога няма да се развие в пулпит". Интересно тогава откъде се развиват вторичните кариеси (и пулпити) под стари пломби и коронки? Та няма защо да четем "безкрайно количество литература" за нещо, с което се сблъскваме всеки ден.

Нолкото до "тези прословути корони които се преправят и винаги ''гърмят'', колега Димитров, имам предвид коронки, правени преди години (понякога десетки), които по една или друга причина трябва да се сменят (за разлика от вас аз сигурно правя грешки при лечението - признавам си го, но съм установил също, че човек се учи основно от грешките СИ, особено в нашата професия). Не ми е само ясно при подобни случаи как "инфекцията" прониква през дентина до пулпата за броени дни. Или не съм намерил съответната литература...

А колкото до твърдението на колегата Ангел - ами ние почти ежедневно пилим зъби (особено при бруксизъм, когато заглаждаме острите ръбове особено на резците) и до сега не съм имал случай на това място да се развие кариес. Да не говорим за изпилените за коронка зъби - д-р Димитров поне не съобщава за подобни случаи.
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

клещомицин написа:
А колкото до твърдението на колегата Ангел - ами ние почти ежедневно пилим зъби (особено при бруксизъм, когато заглаждаме острите ръбове особено на резците) и до сега не съм имал случай на това място да се развие кариес. Да не говорим за изпилените за коронка зъби - д-р Димитров поне не съобщава за подобни случаи.
Прочетете пак какво съм написал и кажете къде точно пиша, че при изпиляване на зъбите за коронки ще се развие кариес??! Разговора ми прилича в момента на развален грамофон... Добре е да се чете внимателно и да се отговаря коректно! Написах, че при изпиляване на зъбите се отваря врата за инфекция и то по- голяма отколкото при кариес. Не е ли ясно това?
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

клещомицин написа: Не ми е само ясно при подобни случаи как "инфекцията" прониква през дентина до пулпата за броени дни. Или не съм намерил съответната литература...
През отворените дентинови каналчета. То няма нужда от специална литература, за да се знае това, аз поне си го спомням от студентските години, а е било преди повече от 17г...
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

ОК,ще опитам да развия тезата си.IDS-immediate dentine seal/ing е техника ,която Паскал Мане представи преди около 15 години.Първоначално се използва за фасети,където има оголен дентин,за да херметизира зъба,за да може бонда да е с прясно пилен дентин(по-добра връзка) и като цяло връзката с фасетата е по-силна.В последствие техниката започва да се използва за всякакви индиректни адхезивни възстановявания-инлеи,онлеи,овърлеи,адхезивни корони.Ако започнете да я ползвате проблемите с чувствителността които имате ще спаднат драстично.Използвах IDS защото така е позната навсякъде и всеки може да влезе в гугъл и да я намери и да прочете нещо за техниката.

Сега,по въпроса за кариеса (макар и да излизаме извън темата).Блак ,освен кавитетите за амалгама е имал и ясно определени критерии за това какво трябва да се почиства от кариеаса и е почиствал всичко,ккто инфектирания,така и афектирания дентин.По неговите правила работят все още мнозинството от зъболекарите в света.Проблемът е че Блак е работил преди 100 години и не имал идея за физиология и патофизиология на пулпния орган.В 21 век имаме доста по-добра идея и знаем че няма нужда да ''изчистваме '' целия засегнат дентин.Това което трябва да направим е да херметизираме периферията.Промяната започва ,интересен факт,в детската стоматология.Тъй като там по обективни причини един сериозно кариозен зъб без симптоматика не може да бъде обработен добре и впоследствие възстановен,клиницистът е пред дилема-да извади временния зъб и да постави местопазител,само да го извади т.н.И тогава някой започва да слага префабрикувани метални корони,БЕЗ НИКАКВО ПИЛЕНЕ,отгоре върху кариозния зъб,и из ненада,лезиите не прогресират в огромния процент от случаите.Това съответно кара доста хора да се замислят и да експериментират с различни техники.Ето едно ревю на тези техники.
The Atraumatic Restorative Treatment (ART) approach for managing dental caries: a meta-analysis

Martin A. van 't Hof,
Jo E. Frencken*,
Wim H. van Palenstein Helderman,
Christopher J. Holmgren

Моля това да не се приема като подкана да оставяме кариес,но има случаи в които е много удачно да оставим афектирания дентин(дентин с все още запазена колагенова мрежа,оцветява се от кариес индикатор).Например,когато сме близо до комуникация-много по-предвидимо е да оставим този дентин,да запечатаме зъба,отколкото да изчистим всичко и да видим комуникация.I nakraq-pri`inata da se razwie wtori`en karies e dehermetizaciq,prosmukwane t.n.
University of Manchester
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Angel, благодаря за поучаването! Прочетох внимателно и затова цитирам:" А цялостно изпиленият емайл и голяма част от дентина какво е? Не е ли една огромна врата за инфекция? И то много по- голяма от кариозната лезия..."

Имам само един въпрос - кога един зъб се пили по този начин?
Последно промяна от клещомицин5561 на Чет Май 16, 2013 2:25 pm, променено общо 1 път.
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Д-р Димитров, много ме зарадвахте с този "интересен факт от детската стоматология". Защото почти ежедневно отварям "лекувани" по този начин зъби. Оклузално се вижда само една тъмна ивица, която обаче като се отвори - надолу към пулпата се отваря един кратер... мале мила! Благодарение на "херметизираната" периферия. Бихте ли направили същото на вашето дете?
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

клещомицин написа:Благодаря за поучаването! Прочетох внимателно и затова цитирам:" А цялостно изпиленият емайл и голяма част от дентина какво е? Не е ли една огромна врата за инфекция? И то много по- голяма от кариозната лезия..."

Имам само един въпрос - кога един зъб се пили по този начин?
За коронка. И при това изпиляване има опасност (ако не е защитен зъба, разбира се) да се стигне до инфекциозен пулпит поради навлизане на микроорганизми през отворените дентинови каналчета. Къде пиша, че изпиляването ще доведе до кариес?
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

клещомицин написа:Д-р Димитров, много ме зарадвахте с този "интересен факт от детската стоматология". Защото почти ежедневно отварям "лекувани" по този начин зъби. Оклузално се вижда само една тъмна ивица, която обаче като се отвори - надолу към пулпата се отваря един кратер... мале мила! Благодарение на "херметизираната" периферия. Бихте ли направили същото на вашето дете?

Мисля че има някакво неразбирателство,в цитирания от мен случай в детската стоматология се ползват корони,метални префабрикувани.Попитаите който искате педодонтист.

Кавво имате пердвид под ежедневно прелекувате такива зъби,зъби със силанти,с пломби?
University of Manchester
Публикувай отговор