Чувствителност

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
poumpy

Мнение от poumpy »

Разговора се води на различни езици....(и нямам предвид английски и български). И това е разбираемо - вколите са различни. Аз обаче заставам определено зад мненията на колегата Димитров, за перигферната херметизация, префабрикуваните корони, обратимия и необратим пулпит и правилното адаптиране на праговите корони. Всичко останало е "другата" стоматология
Всички знаем, че за развитието на кариес са необходими зъби, бактерии и захари. Ако периферията е херметизирана правилно, то бактериите, останали в дентина нямат достъп до захари и трябва да "измрат" освен ако не намерят някакъв "магически" източник на енергия, не ли ?
dentis coni

Мнение от dentis coni »

Колеги когато изпилявам зъб витален винаги гледам да има временна коронка,само че ,въпроса ми беше само от термични дразнители а не постоянна болка също тази болка която ми съопщават пациентите че, слет определен срок изчезнал и тази болка при някой пациенти изобщо го няма,а ги залепвам с ГЙЦ. въпроса ми беше точно защо при някой има а при някой няма.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

.

Koлега ,беше ви отговорено многократно-липса на на херметичност и пулпит.
Последно промяна от dimitrov на Чет Май 16, 2013 8:21 pm, променено общо 1 път.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
poumpy

Мнение от poumpy »

Чуствителността при студени дразнители не е заболяване само по себе си, а симптоматика на възпалена пулпа. И е свързана с херметичността на короната като причина за това възпаление.
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

Както гледам, темата се разширява и би трябвало да я приключим. Колегата dentis coni питаше (и пак попита) защо понякога след поставянето на корона пациентът има болки. Това за провизорните коронки няма какво да се коментира - времето, когато оставяхме пациентите с изпилени зъби докато му се направи коронката отдавна мина. Аз лично залепвам коронката или моста временно за около седмица и ако няма оплаквания, тогава ги лепя дефинитивно. Пак ще повторя, че ако сменяме стара коронка рискът от развитие на пулпит е доста висок - особено при еднокоренови зъби.

Що се отнася до така наречената херметизация - ами тогава защо да изборваме кариозната тъкан, направо да я залепваме и въпросът е приключен. Това означава и една революционна промяна в кариесологията! А и в стоматологията въобще. Да не говорим за спечеленото време (за пари в случая не става дума).

Веднага д-р Димитров ще ме атакува ("Моля това да не се приема като подкана да оставяме кариес"). Не го "оставяме", докторе, просто го херметизираме....

А примерите, които дадох и с които се сблъсквам едва ли не ежедневно са зъби, на които е направено така нареченото "запечатване" на фисурите в сравнително млада детска възраст - след прорастването на първите молари, а вторичният кариес идва след години. Явно или в запечатването не е нещо в ред или кой знае какво друго?
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

V zapecharvaneto neshto ne e v red.Mnogo ot sealantite oshte pri postavqneto sa razhermetizirani,ili veche ima razvit karies.Zashtoto za zda se postavi sealant trqbva da se otvori fisurata, da se etchne, bond-ne i cqlata tazi rabota v suha sreda.Zashto ne ostavqme karies rutinno-zashtoto tyrsim i drugi kachestva ot edna restoraciq- mehanichni naprimer,po-golqma povyrhnost za bondvane.Primeri koga bi bilo udachno sym da,vie za syjalenie samo gi podigravate bez da si napravite truda da prochetete kakvo e syvremennoto poznanie po vyprosa.Pak sht vi popitam zashto az nqmam podobni problemi pri povtorna preparaciq, a vie imate,ne mislite li che greshkata moje i da e pri vas?

В запечатването нещо не е в ред.Много от силантите още при поставянето са разхерметизирани или жече има развит кариес.Защото да се постави силант трябва да се отвори фисурата,да се етчне,бонд-не и цялата тази работа в суха среда. Защо не оставяме кариес рутинно-причината е че търсим и други качества от една ресторация-механични,по-голяма повърхност за бондване т.н.Примери кога би било удачно съм дал,вие за съжаление само ги подигравате без да си направите труда да прочетете какво е съвременното познание по въпроса. Пак ще ви попитам ,защо аз нямам подобни ''пулпитни'' проблеми при подмяна на корони и повторна препарация, а вие имате,често при това,не мислите ли че грешката може и да е при вас.
University of Manchester
poumpy

Мнение от poumpy »

клещомицин написа: Пак ще повторя, че ако сменяме стара коронка рискът от развитие на пулпит е доста висок - особено при еднокоренови зъби.

Що се отнася до така наречената херметизация - ами тогава защо да изборваме кариозната тъкан, направо да я залепваме и въпросът е приключен. Това означава и една революционна промяна в кариесологията! А и в стоматологията въобще. Да не говорим за спечеленото време (за пари в случая не става дума).

А примерите, които дадох и с които се сблъсквам едва ли не ежедневно са зъби, на които е направено така нареченото "запечатване" на фисурите в сравнително млада детска възраст - след прорастването на първите молари, а вторичният кариес идва след години. Явно или в запечатването не е нещо в ред или кой знае какво друго?
E как ще го херметизирате ако не изборите 100% периферията ??? И да, ние оставяме кариес по аксиалната стена, когато изборването му значи комуникация с пулпата. И слагаме калциев хидроксид и след като ХЕРМЕТИЗИРАМЕ с обрурация се надяваме, че организва ще се справи с оставения кариозен дентин - това се случва и чрез "умиране" на бактерите, поради липса на енергиен източник. Разбира се това работи само и когато периферно ВСИЧКО е изчистено. И не е нещо ново в стоматологията.....

И с последния абзац - разбира се, че проблема е в запечатването с времето. Силанта започва да "отлепва" от периферията, бактериите заразяват полето, пациента не е в състояние да поддържа добра хигиена под силанта и кариеса е налице. Затова има профилактични прегледи за да се следи ситуацията.

Всичко останало са приказки на един друг език......
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

"Пак ще ви попитам ,защо аз нямам подобни ''пулпитни'' проблеми при подмяна на корони и повторна препарация, а вие имате,често при това,не мислите ли че грешката може и да е при вас."

Не мисля, многоуважаеми колега Димитров от UK, защото тези коронки не съм ги правил аз - моята специалност е в малко по-друга посока. Просто при мен идват пациенти със споменатите оплаквания и на които коронката (направена от друг колега и то преди доста време) трябва да се отстрани и да се постави нова. И за разлика от много други като вас аз признавам грешките си, когато има такива, споменах по-горе защо, in clear?

Всичките тези щуротии, за които говорите съм ги чел много преди вас (с poumpy) и отдавна съм се убедил, че споменатият Блек е имал право. Една много голяма част от "научните публикации" (особено в западната литература) в последно време са писани по поръчка на производителите на различни материали. Напоследък в немската литература се появи слоганът "Boren - nein, danke!", където се рекламираше един метод за лечение на кариеса без изборване. Оказва се, че трябва да го хванеш в най-самото начало (едва ли не преди да се е появил) и с разни медикаменти бивал излекуван. И когато попитах един от лекторите какви са късните резултати, отговорът беше - е, още нямаме такива!

Та dentis coni питаше нещо съвсем друго....
Последно промяна от клещомицин5561 на Чет Май 16, 2013 11:46 pm, променено общо 1 път.
poumpy

Мнение от poumpy »

Аз ви казвам различни езици, вие не ми вярвате. И двете школи са прави и ние имаме право на избор, както и пациентите ни.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

клещомицин написа:"Пак ще ви попитам ,защо аз нямам подобни ''пулпитни'' проблеми при подмяна на корони и повторна препарация, а вие имате,често при това,не мислите ли че грешката може и да е при вас."

Не мисля, многоуважаеми колега Димитров от UK, защото тези коронки не съм ги правил аз - моята специалност е в малко по-друга посока. Просто при мен идват пациенти със споменатите оплаквания и на които коронката (направена от друг колега и то преди доста време) трябва да се отстрани и да се постави нова. И за разлика от много други като вас аз признавам грешките си, когато има такива, споменах по-горе защо, in clear?

Всичките тези щуротии, за които говорите съм ги чел много преди вас (с poumpy) и отдавна съм се убедил, че споменатият Блек е имал право. Една много голяма част от "научни публикации" (особено в западната литература) в последно време са писани по поръчка на производителите на различни материали. Напоследък в немската литература се появи слоганът "Boren - nein, danke!", където се рекламираше един метод за лечение на кариеса без изборване. Оказва се, че трябва да го хванеш в най-самото начало (едва ли не преди да се е появил) и с разни медикаменти бивал излекуван. И когато попитах един от лекторите какви са късните резултати, отговорът беше - е, още нямаме такива!

Та dentis coni питаше нещо съвсем друго....

Колега Клещомицин,липсата на елементарни познания в областта на кариесологията не е фатална,стига да не слагате пломби.Липсата на желание да научите нещо ново ,да прибавите към уменията си е фундаментален проблем за един медик обаче.Това за съжаление не може да бъде прикрито с общи приказки.
Колкото до dentis coni отговор бе даден ,надявам се че колагата няма да се подведе по вашия такъв,или по-точно липсата на такъв докато търси неинфекциозния пулпит или термичната травма.
University of Manchester
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Ако беше прието широко,да се девитализират зъби преди протезирани,целият този пренадут спор щеше да бъде само в рамките "да слагаме ли временни коронки ,или не?"
;l;
айде спрете,почнахте да се повтаряте и потретвате,а съм установил че т'ва зъболекарите не са като хората и всеки ше дърпа до последно!
няма смисъл :wink:
Д-р Яромиров
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

Явор написа:а съм установил че т'ва зъболекарите не са като хората и всеки ше дърпа до последно!
:
В това съм се убедил отдавна! И наистина- повече проява на колегиалност и толерантност, няма да навредят- напротив!

Квалификации като: "липсата на елементарни познания", "фундаментален проблем" и т.н. са грозни към колега с двайсетина годишен стаж (предполагам) и с хиляди излекувани пациенти зад гърба (пак само предполагам). Не, че ми е мил или симпатичен колегата Клещомицин, просто това е принципна позиция. Другият момент е, че когато някой си позволи да дава такива квалификации трябва да бъде най- малкото утвърден, известен и уважаван фактор в професията иначе олеква и мнението му предизвиква само усмивки...иронични, разбира се...
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Аз пък, да ви кажа, имам корони само върху живи зъби. Бяха златни на времето, сега са металокерамични. При последната подмяна на долните, която стана преди около година си имах чувствителност до оня ден. И не само това, ами на моменти точно онази пулпитна болка, която пълзи по тригеминуса и те влудява. Ама аз се заинатих, че трябва да мине и така стана. Сега се появява леко дразнене само при ледено студени неща. но зная, че и то ще отшуми.
От опит съм установила, че при витални зъби, си трябва повечко време, за да се отложи вторичен дентин и чувствителността да изчезне. Когато сме пилили нормално, защитили сме с провизорни корони и сме циментирали "по устав". В тези случаи ползвам глас-йономерен цимент, който се разбърква с дестилирана вода - Аквамерон на Воко. Ако, обаче си има непрекъсната болка, особено нощем - това си е пулпит и обикновено прогресира.
Обяснявам всичко това на пациента, че за него е по- добре зъбите да са витални, но понякога наистина ги има едни, дето не спират да мрънкат, докато им мине. Понякога, като се ядосам, си мисля, че онези, дето девитализират наред си осигуряват спокойствие, ама винаги надделява това, че не е важно кое за мен е по- добре, важното е за пациента кое ще е по- добре.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Angel написа:
Явор написа:а съм установил че т'ва зъболекарите не са като хората и всеки ше дърпа до последно!
:
В това съм се убедил отдавна! И наистина- повече проява на колегиалност и толерантност, няма да навредят- напротив!

Квалификации като: "липсата на елементарни познания", "фундаментален проблем" и т.н. са грозни към колега с двайсетина годишен стаж (предполагам) и с хиляди излекувани пациенти зад гърба (пак само предполагам). Не, че ми е мил или симпатичен колегата Клещомицин, просто това е принципна позиция. Другият момент е, че когато някой си позволи да дава такива квалификации трябва да бъде най- малкото утвърден, известен и уважаван фактор в професията иначе олеква и мнението му предизвиква само усмивки...иронични, разбира се...

Поколебах се дълго дали да отговоря ,тъй като не виждах какво толкова конструктивно бих могъл да добавя.Все пак реших ,че ще дискутирам малко още.
Колегиалността,колега Ange,l няма нищо общо тук,аз казвам нещата както ги виждам и те са-много остарели концепции по кариесология(освен когато не говорим за амалгамени ресторации където са си съвсем на място), неверни концепции за причина за чувствителност при пилене.Аз си направих труда да проуча има ли някакво доказателство ,че термичната травма е причина за подоба симптоматика,такова не открих.Моята позиция е абсолютно защитима.Това не е липса на колегиалност,а непоносимост към неистини. Колегата Клещомицин е доказал че в хирургията е експерт и в тази област винаги чета постовете му с интерес,но в ресторативната стоматология ситуацията не е така.
Понеже заставате с принципна позиция,а това е форум където все пак ценим не само принципите,а конкретната информация,нека да ви попитам от кого научихте нещо ново в текущатата дискусия-от мен или от колегата Клещомицин .Обзалагам се че поне 5-10 души от хората прочели тази дискусия са отворили гугъл и са потърсили IDS ili ART technique,което е допринесло за техните познания.
И последно,моята популярност не че е толкова важна,но заповядайте във Фейсбук,ще се сприятелим и ще можете да прецените по-добре.
University of Manchester
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

dimitrov написа:
Angel написа:
:

Поколебах се дълго дали да отговоря ,тъй като не виждах какво толкова конструктивно бих могъл да добавя.Все пак реших ,че ще дискутирам малко още.
Колегиалността,колега Ange,l няма нищо общо тук,аз казвам нещата както ги виждам и те са-много остарели концепции по кариесология(освен когато не говорим за амалгамени ресторации където са си съвсем на място), неверни концепции за причина за чувствителност при пилене.Аз си направих труда да проуча има ли някакво доказателство ,че термичната травма е причина за подоба симптоматика,такова не открих.Моята позиция е абсолютно защитима.Това не е липса на колегиалност,а непоносимост към неистини. Колегата Клещомицин е доказал че в хирургията е експерт и в тази област винаги чета постовете му с интерес,но в ресторативната стоматология ситуацията не е така.
Понеже заставате с принципна позиция,а това е форум където все пак ценим не само принципите,а конкретната информация,нека да ви попитам от кого научихте нещо ново в текущатата дискусия-от мен или от колегата Клещомицин .Обзалагам се че поне 5-10 души от хората прочели тази дискусия са отворили гугъл и са потърсили IDS ili ART technique,което е допринесло за техните познания.
И последно,моята популярност не че е толкова важна,но заповядайте във Фейсбук,ще се сприятелим и ще можете да прецените по-добре.
Арогантността е смущаваща в случая. Можеше мнението ви да бъде поднесено с много повече такт, без гръмките фрази за липса на елементарни познания и фундаментални проблеми. Мисля, че бях ясен...
poumpy

Мнение от poumpy »

dimitrov написа:
Angel написа:
:

Аз исках да кажа същото. Преди много години на едно събиране критикувах хората "чукащи корони". Стана един от зъболекари и ми каза" никога не заставайте срещу колега". Моя отговор беше и днес още е "човек, който чука корони не ми е колега". Човек, който може да каже "моята специалност е друга, но да се изкажа по темата за кариесологията" и то с недостоверна информация, не ми е колега. Все едно аз да се изкажа за ремонта на колата си и автотехника ми да се обърне към мен с "колега" ???
Има едно "течение" CAMBRA, което подтвърждава споменатото "boren-nein danke". Въпрос на желание е да прочетем и да се научим. Ако не искаме, не е честно да заблуждаваме другите, че това не е истина......това не е колегиално....
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

клещомицин написа:Д-р Димитров, много ме зарадвахте с този "интересен факт от детската стоматология". Защото почти ежедневно отварям "лекувани" по този начин зъби. Оклузално се вижда само една тъмна ивица, която обаче като се отвори - надолу към пулпата се отваря един кратер... мале мила! Благодарение на "херметизираната" периферия. Бихте ли направили същото на вашето дете?
Темата е съвсем друга, но понеже дискусията се е отплеснала - изкушавам се да отговоря :D
Не. Не бих направил същото на моето дете. Заради кавичките на "херметизирана". Но ако наистина херметизираме (изискват се 2мм здрав дентин по периферията и оставяне само на афектиран, не на инфектиран дентин отдолу (д-р Димитров е обяснил за запазената колагенова матрица) - ДА, бих го направил. За последните 6-7 години пациентите ми са си спестили ендо-то на едни 200-250 зъбчета. При около 8-10 неуспешни случая, завършили с пулпит и девитализация. Мисля, че си струва опита :wink:

Иначе по темата - циментирам с ГЙЦ. (...предполагам, че колегата пита основно за металокерамични корони :)
Защо има чувствителност понякога - сещам се за три причини - нарушена херметизация, открита дентинова повърхност, пулпна хиперемия. Първите две изискват нова корона, третата - най-често време за отшумяване.
Аватар
Laser Atlantis
нов потребител
нов потребител

Мнение от Laser Atlantis »

Наред със способите, които вече изброихте, в случая все механични, предпазващи открития дентин, ще си позволя да прибавя и един изключително надежден и прост протокол, извършван с терапевтичен или високоенергиен лазер.
Лазер с дължина на вълната 600- 1000nm, както е известно, има мощно противовъзпалително, аналгетично и трофично въздействие. Освен това вече се доказа и деполяризацията на пулпните окончания под въздействие на инфрачервен лазер.
Тъй като има много стоматолози, които имат лазери, ще дам и методиката:
1.Лазер и параметри
-терапевтичен червен, мощност-25-50mW, режим непрекъснат, време 2-4 минути (в зависимост от използваната мощност)
-терапевтичен инфрачервен, мощност 15-30W, режим импулсен, честота 1000-4000Hz, време 2-3 минути (в зависимост от използваната мощност)
-високоенергиен (диоден), мощност 100-200mW (0,1-0,2W), режим непрекъснат, време 1-2 минути
2.Място на облъчване
-изпиленото пънче (чрез сканиране на пънчето)
-периапикално- вестибуларно, лингвално
3.Брой на процедурите
-3
4.Честота на процедурите- през ден
-1-та процедура се извършва веднага след изпиляването, преди поставяне на временната коронка
-2-ра извършва се само периапикално облъчване, тъй като има поставена временна коронка
-З-то облъчване се извършва при поставяне на постоянната коронка. Тогава се облъчва и пънчето, и периапикално.
заб. Дадените времена се отнасят за всяко поле от 1см2
Дано съм била полезна. Пробвайте, ще се убедите сами
iskrov
нов потребител
нов потребител

Мнение от iskrov »

От моя опит съм разбрал ,че има пациенти с много голяма чувствителност ,пациенти с по малка чувствителност и пациенти с почти никаква чувствителност дори при отворена пулпа.Чувствителноста зависи от мозъка на човек.Затова пастите за чувствителни зъби не действат.
Публикувай отговор