Как се сваля циркониева конструкция

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Как се сваля циркониева конструкция

Мнение от Alexandra »

Колеги, имам въпрос:
Свалял ли е някой циркониева конструкция - мост или коронки в блок. Имам осемчленна конструкция с отчупено едно ъгълче на порцелана.
Вероятно за рязане е трудно, дали би могло с вибриращия инструмент? Моля, ако някой е имал подобен проблем да сподели. :help:
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

Не позволява ли директна поправка? Естествено, това е голям компромис, но ако всичко останало е наред може да се направи?
Кое ъгълче е счупено, има ли предварителни контакти/блокажи?
Доколкото знам работиш с повишаващ наконечник, използвай диамантен борер с едър абразив - така става най - лесно. Жалко за конструкцията :(
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Az sym rqzal zirkonii nqkolko pyti.S izkljuchenie na rqzane na bonded EMAX po gadno neshto nqma.Nqma ui drug nachin,trqbva da se sreje.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Цирконият като материал който не може да се ецва се поправя с малък процент успех при такъв тип фрактури...ако фрактурата е на ниво покривна керамика е по лесно! Сваляне няма. Не може и не трябва да се избива или каквото и да защото гарантирано ще се счупи. Иначе рязане и наново. Въпреки всичко, ако се пробва поправка се взима във фаза на широка основа-това е най важно за да има възможно по голям контакт на композита с покривната керамика, а не с циркониевият скелет, ецва се с флуороводородна киселина, праймер за керамика, бонд, композит!! :wink: :wink:
Д-р Николай Николов
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Фалшива тревога :skok-podskok: Една люспичка палатинално, само загладих, много микроскопична :skok-podskok:
Ама въпросът ми си седи:
Свалял ли е някой циркониева конструкция - как се реже, може ли с вибриращия инструмент, чупи ли се или може да се свали цяла.
Ама искам да даде мнение някой, който го е правил. Не в сферата на вероятно това, вероятно онова :oops:
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

А кой е вибриращият инструмент?? :roll:
рязал съм веднъж,с диамантени борчета,преебах няколко за една корона,защото не се огъна като металокерамична след като направих един срез ,а първо се строши на две,после половината още на две ,пак на две и накрая останаха малки парчета,които изпилих директно....общо взето ужасТ ! :x
с много добро охлаждане трябва да е ,щото летят искри иначе :lol:
Д-р Яромиров
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Явор написа:А кой е вибриращият инструмент?? :roll:
рязал съм веднъж,с диамантени борчета,преебах няколко за една корона,защото не се огъна като металокерамична след като направих един срез ,а първо се строши на две,после половината още на две ,пак на две и накрая останаха малки парчета,които изпилих директно....общо взето ужасТ ! :x
с много добро охлаждане трябва да е ,щото летят искри иначе :lol:
Изображение

Ето, този, имам предвид.
Сега, като се порових в разни сайтове на английски, намерих нещо полезно:
Ако циркониевите или порцеланови конструкции са фиксирани с цимент на водна основа - като тези, които се разбъркват с дестилирана вода за живи зъби, дори е споменат и обикновения фосфат цимент, можело да се свалят с този инструмент. Ако, обаче, фиксацията е с цимент на базата на смола, трябвало да се реже както ти си направил.
Колкото повече циркониеви зъби правим, толкова повече ще се налага да се правят корекции, ще има и неудачи. по-скоро, ако зъбът е изцяло циркониев, което се препоръчва за дистални зъби, предпалагам, няма да има проблеми. Слабото място е връзката - цирконий-порцелан и крехкостта на порцелана.
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Az sym rqzal koroni slagani ot men, beshe koshmarno i otne cqla vechnopst.Drug nachin nqma
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
Публикувай отговор