Tips and hints

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Tips and hints

Мнение от Iv.Ribagin »

Отварям темата с идеята всеки желаещ да сподели съвет или трик, който му помага в работата.

Идея за лесно почистване на междузъбните пространстава от цимент при мостови конструкции или блок корони.

Изображение

Изображение
Д-р Рибагин, София
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Хубава тема и хубав първи пост,не съм ползвал тоя начин.
Аз ги почиствам с четка за бонд след като първо механично избутвам по-голямото парче със сонда,говорим за момента в който цимента е с консистенция на дъвка.
Сега мисля да споделя и аз нещо,дано е от полза...
Всички знаем неприятното боцване при палатиналното поставяне на анестезия.Ако преди убождането,притиснеш палатиналния нерв с обратната страна на огледалцето например,проводимостта му е блокирана и убождането на 5мм медиално от компресирания участък е безболезнено. :wink:
Д-р Яромиров
Аватар
makalali
потребител
потребител

Мнение от makalali »

Моето може да се знае, ама аз отскоро го установих, значи става само при по хубавите композити, които не се лепят като повечето ниско струващи. Ползвам малки четки за бонд, ама ако подсушите после бонда, идеално стават за оформяне на композита в кавитета, особено като оформям контакта със съседните зъби при втори клас. При първи клас обтурации, пък идеално се оформят детайлите, даже след като светнете обтурацията, няма нужда да полирате, материала е гладък като стъкло.
Zabolekar.info
администратор
администратор

Мнение от Zabolekar.info »

Ако не полирате поне периферията на обтурацията, граница композит - зъб, ви очакват неприятни изненади след година - две при част от пациентите, зависи от хигиената им. Отнася се и за ГЙЦ, и изобщо всичко.
Аватар
makalali
потребител
потребител

Мнение от makalali »

Това го взимам в предвид, още като манипулирам материала. Така хубаво се оформя границата зъб-композит, че не се усеща границата, когато прокарам сондата. Резултата е много хубав.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Сетих се за един "финт", малко извън протетичната тема, но е интересен :)
Често пъти се налага да вадя зъби, които са разрушени и с грацилни корени.
Рискът от счупване на апекс и разширяване обема на манипулацията ме накараха да пробвам да заклиня един хедщрьом във всеки канал и воала...счупените апексчета излизат , държащи се на хедщрьома :wink:
Д-р Яромиров
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

Явор написа:Сетих се за един "финт", малко извън протетичната тема, но е интересен :)
Често пъти се налага да вадя зъби, които са разрушени и с грацилни корени.
Рискът от счупване на апекс и разширяване обема на манипулацията ме накараха да пробвам да заклиня един хедщрьом във всеки канал и воала...счупените апексчета излизат , държащи се на хедщрьома :wink:
Супер идея. Аз ползвам малка кюрета за цимент, която използвам като лост- също се получава, но идеята с хедщрьома е още по- добра.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Аз имам предвид , че заклинявам пилата преди да почне екстракцията и тогава макар и счупени, коренчетата излизат.
Иначе ясно, при счупени и останали апекси търсим изобретатеност с кюрети, пика и какви ли не :lol:
Д-р Яромиров
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

Интересно, а пилата на каква дълбочина навлиза?
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

докъдето може, най-добре до апекса
имал съм случаи, в които не съм успявал (непроходим и незнайно с какво запълнен канал??)
но в случаите, в които става, е от голяма полза :wink:
Д-р Яромиров
Публикувай отговор