Стъкловидно тяло

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
ShangTsung
нов потребител
нов потребител

Стъкловидно тяло

Мнение от ShangTsung »

Здравейте колеги,искам да попитам функцията на стъкловидното тяло.Имам да правя мост на пациентка 23,24-28 за мостоносители,25,26,27 липсват,жената е на 32 години снемаеми протези и други подобни не искам да и предлагам,същевременно няма възможност да си сложи имплант.Ако 26 е стъкловидно тяло какво се променя в конструкцията и може ли това да даде по-големи гаранции,че моста ще бъде стабилен,отколкото ако се направи обикновен мост с редуцирани мостови тела.
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Re: Стъкловидно тяло

Мнение от Alexandra »

ShangTsung написа:Здравейте колеги,искам да попитам функцията на стъкловидното тяло.Имам да правя мост на пациентка 23,24-28 за мостоносители,25,26,27 липсват,жената е на 32 години снемаеми протези и други подобни не искам да и предлагам,същевременно няма възможност да си сложи имплант.Ако 26 е стъкловидно тяло какво се променя в конструкцията и може ли това да даде по-големи гаранции,че моста ще бъде стабилен,отколкото ако се направи обикновен мост с редуцирани мостови тела.
Това с нищо няма да промени качествата на конструкцията. Ако 28 е хубав, здрав, с повече от един корен, нормалната конструкция си е ОК. По принцип, нали знаеш, че мостовидна конструкция 3хххх8 не е удачна. Но тук има и 4 - ти зъб, което променя нещата. Ако 28 е с мъничак, каквито често са горните мъдреци, поемаш риск, обясняваш го на пациентката, подписва ти имнформирано съгласие, че не даваш дългосрочна гаранция поради еди какво си и си правиш нормална конструкция. Тези висящи стъкловидни тела отдавна сктана ясно, че не се различават от класическите , освен по цената.
Аватар
зъбар
нов потребител
нов потребител

Re: Стъкловидно тяло

Мнение от зъбар »

ShangTsung написа: снемаеми протези и други подобни не искам да и предлагам
Здравей, според мен е хубаво да се предложат абсолютни всички възможни варианти с плюсовете и минусите им. Да помисли и пациента и после решавате. Имам млади пациенти с валпласт частични протези (1-2-3 зъба) и са ОК с това :)
Успех с лечението :) Хубав ден
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

Ако няма пародонтални проблеми 3,4-8 с редуцирана дъвкателна повърхност е ОК.Аз не бих се занимавала с недоказани научно протезни конструкции / стъкловидно тяло и пр./

Аз имам сега такъв случай - 1-витален 2 и 3,корени, ще са с пинлеи , но 4 го екстрахирах онзи ден и остава отзад 7-и , който е доста нестабилен. Жената е на 65 г. , оперирана преди 5 г. от рак , добро общо състояние. Сега си мисля да и предложа блок корони във фронта , ед. корона на 7-и / тъй като е пилен за мост преди това/ и частична протеза , като от другата страна съзъбието е до 6-и , ще сложим и 7-и.
ShangTsung
нов потребител
нов потребител

Мнение от ShangTsung »

Ами моята идея,която пациентката иска е-да се направи мост между четвърти и осми.Осми като размер е нещо средно между премолар и молар,Трети е умъртвен,мисля да умъртвя четвърти и да пазя мъдреца жив.на 32 е жената и е учителка,не си и помислям да предлагам някакви пластинки,протези и други подобни.
А относно стъкловидното тяло-в такъв случай-ако имам пациент който назад дефекта му е неограничен-ако направя 4,5 да носят висящ шести,който е стъкловидно тяло,тогава не би ли било логично,че щом то не е обикновено мостово тяло,то си поема част от натоварването и констукцията ще е по-стабилна?Ще се радвам да каже някой,който го е прилагал вече
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

ShangTsung написа:Ами моята идея,която пациентката иска е-да се направи мост между четвърти и осми.Осми като размер е нещо средно между премолар и молар,Трети е умъртвен,мисля да умъртвя четвърти и да пазя мъдреца жив.на 32 е жената и е учителка,не си и помислям да предлагам някакви пластинки,протези и други подобни.
А относно стъкловидното тяло-в такъв случай-ако имам пациент който назад дефекта му е неограничен-ако направя 4,5 да носят висящ шести,който е стъкловидно тяло,тогава не би ли било логично,че щом то не е обикновено мостово тяло,то си поема част от натоварването и констукцията ще е по-стабилна?Ще се радвам да каже някой,който го е прилагал вече
1. Дистално висящо тяло се прави само в изключиктелно краен случаи, когато всичко останало е наред и липсва един 6. Аз винаги го правя 345х, тоест., включвам и 3 зъб. Но във ВСИЧКИ случаи, за различен период от време 5 се разклаща, защото е изложен на най-голямо натоварване.
2. Дали това висящо тяло ще се направи от порцелан, метал или стъкло - все едно, материалът няма никакво значение - той е само средство за заместване на липсващия зъб. Както вече по- нагоре казах, на стъклото само цената му е по-висока, без да има някакво предимство.
Аватар
makalali
потребител
потребител

Мнение от makalali »

Съгласен съм с колежката Alexandra. С моя зъботехник не използваме стъкловидно тяло, ако се наложи да поставим висящ, го правим от керамика, ест с метален скелет. Няма никакъв проблем керамиката да лежи на алвеоларния гребен. Стъкловидното тяло само дето цената му е висока, други качества не знам.
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

Мост 4ххх8 не е добре , по- добре 34ххх8 и редуцирана дъвк. повърхност,още повече че казвате 3-и е умъртвен. А 4-и няма нужда да се умъртвява про кауза протетика .Цената на стъкловидното тяло мисля че е доста висока, така че няма да натоварите финансово пациента си с 1зъб повече в моста
ShangTsung
нов потребител
нов потребител

Мнение от ShangTsung »

Точно мисля да хвана 3 и 4 и 8,ще гледам осми да го запазя жив,защото каналите му не изглеждат много лесни за лечение и тя ще знае,че такъв мост не е много подходящ и има рискове и няма да предлагам стъкловидни тела.Съпругът на тази пациентка ми беше първият сериозен пациент след кояато се дипломирах,при него в долната челюст направихме 7 блок корони и протеза с механични стави,за която се уговорихме,че ще плати само за зъботехническата обработка и директно му признах,че му правя отстъпката защото не съм правил такава конструкция до сега и защото е млад пациент.За това те ми имат пълно доверие и сега са на принципа каквото кажа аз това е....Та затова исках да разбера дали има вариант,който да предложа..но...очакванията ми за стъкловидното тяло изглежда са били нереални
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Много странен мотив за да запазите 8ми зъб витален....
Д-р Яромиров
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

Явор написа:Много странен мотив за да запазите 8ми зъб витален....
А що за оправдание за умъртвяване на зъби е "про кауза протетика"?.. За мен е дълбоко погрешно.
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Аз къде съм го споменал?
Въпросът е в това дали зъбът трябва да се девитализира (заради силно изпиляване , вторичен кариес, голямо възстановяване) и не ни се "умъртвява" защото е с кофти канали, а не да го умъртвим на всяка цена! :)
Д-р Яромиров
Публикувай отговор