Мека пласмаса за тотални протези

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
д-р Дамянов
администратор
администратор
Обратна връзка:

Мека пласмаса за тотални протези

Мнение от д-р Дамянов »

Колеги интересуват ме клиничните етапи на изработване на тотални протези с мека пластмаса. Имате ли предпочитания към материала? Какъв е нормалният период на експлоатация? Има ли особености при поддържането на хигиената на протезите. Всички тънкости и особености ще ми бъдат от полза.

Благодаря!
София 2003
Certificate in Endodontics
UCL Eastman Institute 2010
Diploma In Endodontic Practice
UCL Eastman Institute 2012
www.stomatolog.start.bg българският стоматологичен портал
doktor kiro
нов потребител
нов потребител

Мнение от doktor kiro »

Здравейте Докторе
Досега само веднъж съм слагал такава протеза, която според зъботехничката е от мека пластмаса. По точно само на определени места зад горните централни резци и лигавичната част на протезата. Тя е някак по мека на пипане с пръст. Някаква клинична особеност в изработката в сравнение с обичайните протези от пластмаса няма. Пациентката замина за чужбина и не знам как е свиканала с протезата.
Лека седмица на всички. :D
Dr. Kamen Nogaltchev
потребител
потребител

Мнение от Dr. Kamen Nogaltchev »

Протезите от мека пластмаса са хубаво нещо, но трябва да имате в предвид показанията им. Не са удобни ако няма достатъчен брой запазени зъби. Трябва да се има и в предвин наклоните им, понеже меката пластмаса не е чак толкова еластична.Съшо е добре зъбите, на които ше бъдат куките да бъдат облечени с металокерамични коронки, в които е изработена ретенция, под екватора, където се получава като заключване на протезите. Също не трябва да правите компромис с втория отпечатък, ама никакав. При дистално ограничен дефект да помислите как ще се държи за последните зъби. Не мозе да се поправя или да се ребазира. незнам как е относно имбибирането на течности. Като цяло е добре, след добра подготовка и план на лечение.
А етапите на изработване са същите както и при частични протези. В София има една лаборатория, която се занимава само с протези от мека пластмаса Flexyplast и Poliapres, можете да се консултирате и с тях знам че са добри имам им и телефон, но ще го намеря и ще го напиша по късно.
nikifilev
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от nikifilev »

Не са удобни ако няма достатъчен брой запазени зъби. Трябва да се има и в предвин наклоните им, понеже меката пластмаса не е чак толкова еластична.Съшо е добре зъбите, на които ше бъдат куките да бъдат облечени с металокерамични коронки, в които е изработена ретенция, под екватора, където се получава като заключване на протезите
Dr. Kamen Nogaltchev бъркате еластичните термошприщ полимери/Valplast,Biodentaplast и тн./ които се използват при частични протези

със силиконовите материали за така наречената "мека"ребазация на тотални протези/ Mlloplast -B/.
Двете системи нямат нищо общо една със друга.
Имате ли предпочитания към материала?
д-р Дамянов материала който предпочитам е Mlloplast -B на фирма Detax- www.detax.de
Какъв е нормалният период на експлоатация?
От 123 протези направени в периода 2000 -2006
18 издържаха 6 месеца без проблеми след което се наложи преработка
63 издържаха над една година
12 все още са във ред /ако изключим просмукването на оргнични остатъци между конвенционалния полимер и меката ребаза- като резултат оцветяване и лоша миризма/
За останалите нямам информация

Поздрави
Ники
Последно промяна от nikifilev на Чет Дек 07, 2006 6:44 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
Stefan Peev
почетен член
почетен член

Мнение от Stefan Peev »

nikifilev написа:
Не са удобни ако няма достатъчен брой запазени зъби. Трябва да се има и в предвин наклоните им, понеже меката пластмаса не е чак толкова еластична.Съшо е добре зъбите, на които ше бъдат куките да бъдат облечени с металокерамични коронки, в които е изработена ретенция, под екватора, където се получава като заключване на протезите
Dr. Kamen Nogaltchev бъркате еластичните термошприщ полимери
/Valplast,Biodentaplast и тн./ които се използват при частични протези със силиконовите материали за така наречената "мека"ребазация на тотални протези/ Mlloplast -B/.Двете системи нямат нищо общо една със друга.
Имате ли предпочитания към материала?
д-р Дамянов материала който предпочитам е Mlloplast -B на фирма Detax- www.detax.de
Какъв е нормалният период на експлоатация?
От 123 протези направени в периода 2000 -2006
18 издържаха 6 месеца без проблеми след което се наложи преработка
63 издържаха над една година
12 все още са във ред /ако изключим просмукването на оргнични остатъци между конвенционалния полимер и меката ребаза- като резултат оцветяване и лоша миризма/
За останалите нямам информация

Поздрави
Ники
интересна статистика,
благодаря за споделените наблюдения.
Д-р Стефан Пеев, д.м.
Аватар
д-р Дамянов
администратор
администратор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Дамянов »

Не са удобни ако няма достатъчен брой запазени зъби
Това означава ли, че нямат показания при тотални протези?

Благодаря
София 2003
митака
потребител
потребител

Мнение от митака »

Меката ребазация е индикирана,предимно за цели протези.Тя трябва да обхваща цялата база.Във функционалния ръб около 3милиметра,а по тялото 1,5.Тези дебелини гарантират положителен резултат.Издържа около една година,и след това трябва да се подмени.Може да се изработи директно или индиректно,както прецените.
nikifilev
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от nikifilev »

д-р Дамянов под понятието "меки" протези се смесват две абсолютно различни системи а именно

1 . Термошприц системи за изработка на ЕЛАСТИЧНИ ЧАСТИЧНИ ПРОТЕЗИ на базата на найлон,ацетал и тн.

Ето някой линкове на някой от най известните:
Valplast - http://www.valplast.com/
Flexite - http://flexitecompany.com/
Biodentaplast - http://www.bredent.com/infosys/index.phtml?p_sprachid=1

2.Системи за имедиантно перманентно ребазиране на ТОТАЛНИ ПРОТЕЗИ на базата на силикони

Molloplast B - http://www.detax.de/
GC Reline - http://www.gcamerica.com/gcdent.html
Колеги интересуват ме клиничните етапи на изработване на тотални протези с мека пластмаса
Мисля че това което ви интересува са системите за имедиантно перманентно ребазиране на ТОТАЛНИ ПРОТЕЗИ на базата на силикони

Поздрави
Ники
Аватар
д-р Дамянов
администратор
администратор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Дамянов »

Мисля че това което ви интересува са системите за имедиантно перманентно ребазиране на ТОТАЛНИ ПРОТЕЗИ на базата на силикони
Да, точно това ме интересува. :D
София 2003
ichausheva
нов потребител
нов потребител

Мнение от ichausheva »

Аз имам опит със системата за имедиатно ребазиране Elite Soft Relining на Zermack.Купих я за случай,при който се налагаше протезиране след неуспешно имплантатно лечение и остеомиелит на долната челюст.Протезното поле беше силно ограничено,но пациентката отказа каквато и да е оперативна намеса за корекция.Ребазирането издържа 10 месеца и беше повторено.На всички следващи пациеенти ,на които съм го използвала,издържа не повече от 1 година.Технологията е следната:
1.Отнема се от протезата равномерно особено от функционалните ръбове-около2мм,от фирмата-производител пррепоръчват да се направят ретенции с кръгъл борер с d около 1мм
2.Обработва се с Primer -изчаква се 2-3 мин.,подсушава се и се нанася материала
3.Оформя се в устата на пациента
4.Стяга за времето на стягане на силиконите
5.Дооформя се със специална фреза
6.Границите между двата материала-силикона и пластмасата се покриват с Varnish-от моя опит от изработването на това покритие зависи да се депонират по-малко органични остатъци между двата материала,при всяко сладващо отнемане на границата между двата материала при нужда,трябва отново да се аплицира Varnish

Д-р Чаушева
Аватар
irra_56
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от irra_56 »

митака написа:Меката ребазация е индикирана,предимно за цели протези.Тя трябва да обхваща цялата база.Във функционалния ръб около 3милиметра,а по тялото 1,5.Тези дебелини гарантират положителен резултат.Издържа около една година,и след това трябва да се подмени.Може да се изработи директно или индиректно,както прецените.
-изисква ли метода по-различни фрези и полиращи инструменти от тези за класическите пл.протези ? :roll: :?:
ichausheva
нов потребител
нов потребител

Мнение от ichausheva »

Към сета за ребазиране има добавена фреза.Тя не къса материала.Опитвала съм с фрези за метал и пластмаса,но с тях не се получава добре.
Д-р чаушева
митака
потребител
потребител

Мнение от митака »

Аз лично изрязвам по-големият излишък с ножици.След това изстудявам протезата и заглаждам функционалния ръб,с обикновен розав цилиндричен камък/на ниски обороти/.Такава изработка не се полира! Има покриващ лак/антибактериален/,самоизсъхващ.Този лак предпазва от имбибиране,и гарантира качеството на ребазацията.
Bili
потребител
потребител

Мнение от Bili »

Д-р Чаушева,каква е цената на комплекта,който сте използвала?
Д-р Биляна Мусева
СФ София 2001
zogydent
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от zogydent »

Колеги,някой работил ли е с мека пластмаса за ребазации на фирмата Kettenbach-Mucopren?Има ли наблюдения за здравина и начин на работа?
Да правиш това което ти харесва, значи си щастливец. Ако харесваш това което правиш, значи си добър!
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата"
един от законите на Мърфи
Dr. V.Zhechkov
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от Dr. V.Zhechkov »

Mucopren(na Kettenbach) e po-ustoichiva ot Mollosil na Detax po moi nabludenia,kolega ;))
SF-Sofia 2002
bogedi

Мнение от bogedi »

Здравейте колеги,аз използвам EVERSOFT DENTSPLY - малко се различава от гореописаните защото има химическа връзка с твърдата пластмаса,което е добре -не се отлепва.Доколкото знам меките пластмаси на силиконова основа, ако не е спазена технологията има проблем.Лошото е при тази която използвам ,е че до една година се втвърдява,но от друга страна е някакси леплива и се задържа по-добре.

www.bogedi.hit.bg
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

bogedi написа:Здравейте колеги,аз използвам EVERSOFT DENTSPLY - малко се различава от гореописаните защото има химическа връзка с твърдата пластмаса,което е добре -не се отлепва.Доколкото знам меките пластмаси на силиконова основа, ако не е спазена технологията има проблем.Лошото е при тази която използвам ,е че до една година се втвърдява,но от друга страна е някакси леплива и се задържа по-добре.
Това е основният недостатък на меките пластмаси за ребазиране - че трябва да се прави всяка година, защото стареенето на материала е много интензивно. Осен " лепливостта ", благодарение на която се задържа храна и плака. :oops:
Последно промяна от Alexandra на Вто Юли 20, 2010 6:27 pm, променено общо 1 път.
bogedi

Мнение от bogedi »

От друга страна колежке,ребазацията на плакова протеза се следи /доколкото знам/ от три до шест месеца,и ако се наложи може да се направи нова.Освен това меката пластмаса се покрива със специален лак ,който я предпазва от втвърдяване.След определен период - 3-6 месеца се повтаря лакирането :)

www.bogedi.hit.bg
adenta
нов потребител
нов потребител

Мнение от adenta »

tozi material za rebazacia za koito ide re4.nezavisimo koia marka e,e metod za vremenno rebazirane na protezi.ekstrakcia ili ekstrakcii ,otpe4atak,izgotviane na proteza,postaviane sus tozi "material na silikonova osnova",sled 6-8 meseca korekcia na proteziraneto.laboratorno rebazirane.tova e pokazanieto na "materiala".po moe skromno mnenie vsi4ko ostanalo e improvizacii i gubene na vreme na pacienta i na dentista.
Публикувай отговор