мостове и корони от фибростъкло + композит

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

мостове и корони от фибростъкло + композит

Мнение от Dr.Valeri Stefanov »

Интересува ме има ли в БГ лаборатории, които да изработват тричленни мостове и единични корони на базата - комбинация "платно от фибростъкло + лабораторен фотокомпозит" ?
Ако има,то бих желал да коментирате постигнатите резултати във времето сравнено с еквивалентна конструкция от металокерамика или циркониев оксид.
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Провалът е привилегия за тези,които се осмеляват да опитват.
Айнщайн
Когато всички мислят еднакво значи никой не мисли
Джон Удън
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Цитирания е мейл обяснява причината за запитването ми :

I'm just treating a young woman who has three posterior Zirconia-based crowns where the bonded porcelain has fractured off the coping. I presume this is a factor of space, good support for the porcelain and parafunctional activity.
I don't see these new materials circumventing basic principles. They
may be more 'convenient', easily manufactured, potentially more
aesthetic. But they're still prone to the same issues of design and
load that any other dental material is.

Geoff Pullen
UK

Нанесената керамика върху кепето от циркониевия оксид се свързва със циркония най - вече микромеханично и както се разбира от написаното от колегата от Англия подобно на класическата металокерамика не е "застрахована" от отлюспване и отчупване от циркониевото кепе.
Причините за това могат да са различни.

Така,че има ли някой опит със корони и мостове изработени от фибростъкло и композит и какви са му впечатленията.
Принципно такива корони не изтриват антагонистите, позволяват директна поправка в устата при отчупване на малки части, лепят се с композитен цимент, позволяват постигане на много добра естетика.

Вашите коментари по въпроса ?
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Хайде вече и циркония го изхвърлихме... :lol:

Фотокомпозита е хубав материал, само дето е почти на цената на порцелана. Пациента или зъболекаря след като разберат, че става въпрос за пластмаса, разговора приключва :) Иначе принципно съм за материала-щади антагонистите, лесен е за работа(няма свиване, цвета се вижда до като се работи) здрав, естетичен.
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

maxilla написа:Хайде вече и циркония го изхвърлихме... :lol:
Камелия,

Нищо такова не съм казал.
Тук става въпрос за постигнати резултати със различните материали и съответно предимства и недостатъци на конкретния метод и материали.
Очаквах от Вас сериозен коментар, а не явно заяждане.
Ако имате опит с някой от двата материала - кажете си мнението, ако ли пък не - нека темата да не заприличва на тази за цените на зъботехниците.
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

maxilla написа: Фотокомпозита е хубав материал, само дето е почти на цената на порцелана. Пациента или зъболекаря след като разберат, че става въпрос за пластмаса, разговора приключва :) Иначе принципно съм за материала-щади антагонистите, лесен е за работа(няма свиване, цвета се вижда до като се работи) здрав, естетичен.
Грубо изчислено разходите за една корона са около 23 - 25лв. като материали и както отбелязвате самата работа е много по-лесна за зъботехника.
Мисля,че при по-добри обяснения от страна на стоматолога на пациента ще му стане ясно какви са предимствата на този вид възстановяване.
За всеки материал си има индикации и моето мнение е, че не трябва да се подхожда стандартно към всички клинични случаи - т.е. да се работи само металокерамика. Специално във фронта и при премолари такъв вид корони и мостове могат да са добра естетична алтернатива на МК или пък на по- скъпия цирконий ?
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Dr.Valeri,

трябваше да изчакате сериозния ми коментар :) Аз нямам личен опит с подобни материали. Това са просто мои наблюдения. :)
Камелия Лазова
www.maxilla.hit.bg

Изображение
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Подобен сет съм виждала на цена от 2200лв, което никак не е ниска цена.
Камелия Лазова
www.maxilla.hit.bg

Изображение
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

maxilla написа:Подобен сет съм виждала на цена от 2200лв, което никак не е ниска цена.
Ако с такъв сет могат да се направят само 50 корони - да цената не е ниска
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
митака
потребител
потребител

Мнение от митака »

Преди време доста се порових за тези материали.Оказва се,че колежката Лазова е много права.Просто цената надхвърля в пъти,масовата цена на М.К.,а и проблема с безпраговото пилене не е за подценяване.
Аватар
Spirt&Sport
чест потребител
чест потребител

Мнение от Spirt&Sport »

Привет на всички!
Ето моя скромен опит по темата: жена на 26 години, 31 и 41 зъби са били експулсирани на около 7 годишна възраст. Били са реимплантирани и се е хванал само единият. Когато
пациентката дойде при мен,централният резец се държеше само на меки тъкани. Направих кореново лечение и запълване с паста и централен гут. щ., изградих 32 42 с фотокомпозит. 5 седмици след екстракцията на 41, изпилих двата долни латерални резци с циркулярен скосен праг.
Лабораторния фотокомпозит е Signum+ на Kulzer. Средната част на моста беше укрепена с кевларено влакно. След ецване и бондване на пънчетата, конструкцията беше залепена с
2bond2-двукомпонентен полимерен цимент.
Понастоящем мостът е вече малко повече от година в устата на пациентката.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ще се радвам ако съм бил полезен на някого.
д-р Попов
Последно промяна от Spirt&Sport на Вто Фев 06, 2007 4:15 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Spirt&Sport
чест потребител
чест потребител

Мнение от Spirt&Sport »

Последно промяна от Spirt&Sport на Вто Фев 06, 2007 4:16 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Spirt&Sport
чест потребител
чест потребител

Мнение от Spirt&Sport »

Пропуснах да отговоря конкретно на въпроса на д-р Стефанов. Лабораторията с която работя е

''Magic Dent'' Калин Иванов
гр. Пловдив бул. Марица 48
032/64 82 15 ; 0898 50 29 35

Това ми е единственият мост , но със същия материал сме правили доста инлеи, онлеи и единични корони, и съм много доволен от резултатите. В индикациите на материала пише че е приложим за тричленни мостове дори в моларната област, а в премоларната четиричленни /изкл. бруксизъм. дълбока захапка/.Отскоро зъботехникът ми предлага и пинлей с фибростъкло /или карбонов щифт/, но все още нямам впечатления.
д-р Попов
Последно промяна от Spirt&Sport на Сря Фев 07, 2007 1:30 pm, променено общо 2 пъти.
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Много добра демонстрация на възможностите на този вид корони Д-р Попов.
Като се прибави и това, че такива корони не изтриват антагонистите и позволяват дирекна поправка в устата - мисля, че те могат да са приемлива алтернатива при пациенти с "тънък" венец където МК не стои много естетично освен ако не е с добре изработен "маржин".
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

А дали е възможна да кажете каква е лабораторната цена на един елемент от този мост? Има ли разлика между корона и мостово тяло като цена? И възможно ли е да се правят повече от тричленни конструкции?
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Alexandra написа:А дали е възможна да кажете каква е лабораторната цена на един елемент от този мост? Има ли разлика между корона и мостово тяло като цена? И възможно ли е да се правят повече от тричленни конструкции?
Цената вероятно ще зависи от конкретния зъботехник.
За да се правят по-големи конструкции /повече от три зъба или в областта и на моларите/ желателно е да се използува субструктура от напоено с фиброкомпозит платно от фибростъкло - тогава получената субструктура е сравнима по здравина с металната такава./такива конструкции се използуват в строителството, самолетостроенето и автомобилостроенето /
За съжаление тази изработка изисква доста значима инвестиция за апаратура и металокерамиката става по-добрия избор от икономическа гледна точка във условията на БГ.
Тричленен мост с използуване на усилваща лента от фибростъкло, кепе от фиброкомпозит и естетичен композит за останалата част в областта на фронта и премоларите постига много добри резултати във времето като здравина и естетика и е алтернатива на металокерамиката.
Със същата техника на директно моделиране и фотоекспозиция /във лайт бокс или използуване на достатъчно мощна фотополимерна лампа - поне 1000 миливата / се изработват и единични корони за фронта и премоларите.
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Айнщайн
Джон Удън
Аватар
Spirt&Sport
чест потребител
чест потребител

Мнение от Spirt&Sport »

Здравейте,
мога да кажа цените на които работи моят зъботехник.
Инлей- 35лв.
Единична корона-35лв.
Пинлей- 35-50лв.
Тричленен мост 180лв.
Цената на моста е по-висока заради кевларенето влакно, което задължително се слага, независимо от броя на членовете.
Конструкциите със Signum+ наистина се диближават до цените на металокерамиката /или ги надминават/, но според мен материала е незаменим, ако са спазени индикациите. Както за всяко нещо :wink: Това не е решение за всяка ситуация, а просто още един вариант, за да се справяме малко по-добре. :D
/ тези неща се лепят задължително с полимерен цимент. Не се опитвайте с нещо друго, пробвал съм-не става/ :lol:

д-р Попов
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

Д-р Попов, цената на короната е за изцяло фото или фото-метал?
Камелия Лазова
www.maxilla.hit.bg

Изображение
magic
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от magic »

Здравейте на всички!Реших да се включа в дискусията на тази тема,тъй като имам дългогодишен опит с различни системи от лабораторни композити и наблюдения съответно от резултатите при много пациенти.
Лабораторните фотокомпозити са на пазара повече от 25 години,доказали са се като качество и мога да коментирам приложението им в Германия,тъй като последните години посещавам там майсторски класове в демонстрационните центрове на Heraeus Kulzer.
Пиша специално за Signum+,защото не мога да отрека , останалите системи имат някои недостатъци.
Материалът е изключително здрав,лек, модулът му на еластичност е максимално близък до този на дентина,което позволява потимално предаване на дъвкателното налягане.Уякчаване с кевларено влакно се налага единствено при изработка на мостовидни конструкции,като за мостоносители могат да бъдат използвани и фасети.
Материалът е незаменим за изработка на пинлеи с фибростъкло,които от една страна които от една страна компенсират недостатъците нациркониевите щифтове и намаляват до минимум риска от фрактура на корена,и от друга , финансово са напълно достъпни.За разлика от циркония цветът на пънчето се изработва напълно идентичен с цвета на бъдещата прескерамична корона,което позволява неповторима естетика.
В Германия материалът се използва широко за изработка на супраструктури върху имплантати.
Моето лично мнение е ,че като естетика е сравним единствено с чиатата керамика.Естествено,това зависи и от квалификацията на зъботехника.
Изцяло композитни корони и фасети могат да се използват и върху девитализирани оцветени зъби и пинлеии от зилка или благородна сплав,без това да влияе на естетиката.
Надявам се да съм бил полезен с информация.
Калин Иванов
http://magicdent-bg.com/index.html
Последно промяна от magic на Сря Мар 21, 2012 5:49 pm, променено общо 1 път.
nikifilev
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от nikifilev »

Поздравления за колегата от Пловдив !Heraeus Kulzer са много сериозна фирма и курсовете им наистина са на ниво.
За разлика от циркония цветът на пънчето се изработва напълно идентичен с цвета на бъдещата прескерамична корона,което позволява неповторима естетика.
Сигурен съм в качествата на фотополимерите на Kulzer въпреки че аз ползвам VITAVM LC. искам да уточня нещо от горния цитат а именно цветът на циркония- той може да се оцветява преди синтероването-VITA имат достатъчно богат асортимент от оцветители за да бъде задоволено всяко естетическо изискване- дори има възможности за нюансиране на цвета по наситено в шийката - по изсветляващо към инцизалния ръб.
jovan4o
нов потребител
нов потребител

Мнение от jovan4o »

signum е много добър материал .matrix е ефект кита към него.могат да се постигнат различни цветови ефекти и естетични въстановявания
IVANOV
Публикувай отговор