мостове и корони от фибростъкло + композит

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

magic написа:Здравейте на всички!Реших да се включа в дискусията на тази тема,тъй като имам дългогодишен опит с различни системи от лабораторни композити и наблюдения съответно от резултатите при много пациенти.
Лабораторните фотокомпозити са на пазара повече от 25 години,доказали са се като качество и мога да коментирам приложението им в Германия,тъй като последните години посещавам там майсторски класове в демонстрационните центрове на Heraeus Kulzer.
Пиша специално за Signum+,защото не мога да отрека , останалите системи имат някои недостатъци.
Материалът е изключително здрав,лек, модулът му на еластичност е максимално близък до този на дентина,което позволява потимално предаване на дъвкателното налягане.Уякчаване с кевларено влакно се налага единствено при изработка на мостовидни конструкции,като за мостоносители могат да бъдат използвани и фасети.
Материалът е незаменим за изработка на пинлеи с фибростъкло,които от една страна които от една страна компенсират недостатъците нациркониевите щифтове и намаляват до минимум риска от фрактура на корена,и от друга , финансово са напълно достъпни.За разлика от циркония цветът на пънчето се изработва напълно идентичен с цвета на бъдещата прескерамична корона,което позволява неповторима естетика.
В Германия материалът се използва широко за изработка на супраструктури върху имплантати.
Моето лично мнение е ,че като естетика е сравним единствено с чиатата керамика.Естествено,това зависи и от квалификацията на зъботехника.
Изцяло композитни корони и фасети могат да се използват и върху девитализирани оцветени зъби и пинлеии от зилка или благородна сплав,без това да влияе на естетиката.
Надявам се да съм бил полезен с информация.
Калин Иванов
Напълно съм съгласен с мнението на колегата.
Понеже в момента мисля има повишен интерес във форума към тези конструкции,може да се посъбуди темата.Искам да добавя само още нещо,тези конструкции по точност според мен за момента са ненадминати.Те са по-точни от всички познати за мен технологии.Тук имам предвид метални, металокерамика,метал и композит,циркониеви лава или церек,различните CAD-CAM техники,щях да забравя пресованите и лятите керамики и др.Може да се каже още и сравнително лесна технология,липса на метал(няма опасност в сравнение с металните скелети от патогалванизъм,корозия,татуировки и др.)Още нещо,възможността конструкцията да се изработи в зъболекарския кабинет от стоматолог,нещо което за някой колеги е от значение.Така поне зъболекарят ще установи досега кой е бил виновен ,когато не са влизали конструкциите в устата без ажустиране :DИ понеже смятам ,че за директните адхезивни мостове наистина трябват големи умения от страна на стоматолога(не са за всеки) и не винаги са по-добрият избор от индиректните за това пиша в тази тема.
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Колеги сега забелязвам ,че не съм съгласен абсолютно с всичко :D Ако някой не ме е разбрал се извинявам,ще се опитам да поясня :!: Не съм съгласен с първия абзац на колегата за материала ,който да се използва(сигнум +)Нямам нищо против материала,но мисля ,че има и не по -лоши лабораторни композити от този,дори напротив ,смятам че има и по-хубави.Обаче аз друго исках да кажа ,че може да се използват спокойно клиничните фото композити за лабораторна изработка върху гипсов модел,тези композити поне вече почти всеки ги има в кабинета си, без да коментираме марка и цена(е аз не бих рискувал с евтин)Няма нужда от скъпите лабораторни апаратури(Фотополимеризиращи уреди,лайт бокс и др.)Трябва ви само да си купите твърд гипс и две щифтчета(струват стотинки) за мостоносителите, ако те ще бъдат обвивни корони,ако ще бъдете щадящи и ще използвате някаква кавитетна форма щифтовете няма да са ви необходими.Казвам го по повод на този цитат:
maxilla написа:Подобен сет съм виждала на цена от 2200лв, което никак не е ниска цена.
Dr.Valeri Stefanov написа: За съжаление тази изработка изисква доста значима инвестиция за апаратура и металокерамиката става по-добрия избор от икономическа гледна точка във условията на БГ.
Това не е така, откъдето и да го погледнем.Незнам maxilla кой сет има в предвид ,но той едва ли ще ви е необходим,а за металокерамиката сами смятайте.Трябва да си изберете комплект керамика,пещ за нея,муфелна пещ за отливане на метала,кастомат или по евтина установка,пясъкоструйник,метал за скелета опаковачна маса и още доста скъпи инструменти и консумативи.Е,ако някой иска нека да извади елката и да смята кое е по-скъпо. Докато някой производители на известни фото композити не съобщят ,че лабораторният им фотокомпозит е по-здрав и има по-добри механични качества от клиничния ,аз лично нямам намерение да си купувам лабораторен и ще си ползвам клиничния за лабораторна цел с обикновената си фото лампа за уста.Трябва само да се внимава при отливането на гипсовия модел да не излязат шупли.Има си правила ако някой се поинтересува ще ги уточня.Така може да обучите и мед.сестра да ви отлива моделите ,а вие да продължите другата работа.Гипсовият модел е препоръчително да се обработи с втвърдител за гипс,според мен не е задължително ,макар че аз използвам и задължително изолирайте гипса с изолатор ,за да не залепне композита за него.От тук нататък правилата са:ако е мост- както при директните адхезивни мостове ,ако е корона- както при директните естетични възстановявания.Това вече е коментирано в посочените теми.Ами това е ,дано да е от полза на някой.
DOKIDOK
нов потребител
нов потребител

Мнение от DOKIDOK »

Колега yavor след отливането на модел от твърд гипс какъв изолатор използвате за да не залепне фотокомпозита,какъв е този втвърдител за гипс с които се обработва гипсовия модел.споменавате за някакви правила,бихте ли ги разяснили.И още нещо,дали такава конструкция би издържала на функционалното натоварването ако липсващия зъб е шести,а както знаем той е център на дъвченето.
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

DOKIDOK написа:Колега yavor след отливането на модел от твърд гипс какъв изолатор използвате за да не залепне фотокомпозита,какъв е този втвърдител за гипс с които се обработва гипсовия модел.споменавате за някакви правила,бихте ли ги разяснили.И още нещо,дали такава конструкция би издържала на функционалното натоварването ако липсващия зъб е шести,а както знаем той е център на дъвченето.
Някъде го превеждат като сепаратор за гипс от композит или изолатор за гипс от композит.Такъв ви трябва.За втвърдител, както казах не ви трябва.Композитът е достатъчно мек ,така че няма как да наруши целоста на модела,необходим е тогава, когато ще се ажустира нещо върху модела,а в този случай може би по- правилния термин е адаптиране на композита върху модела.Аз го използвам ,не толкова за втвърдяване ,а по скоро, за да осигури някаква минимална дистанция и колкото да позаглади микро шуплите ,които не се виждат с просто око на гипса.Конкретно използвам Yeti dental (die hardener) от Дентатехника.Надявам се някой ден и GC да внесат такъв продукт.Имат комплект втвърдител и изолатор точно за такава цел.Правилата за отливане важат за всеки отпечатък включително и за протези.Понеже ме мързи да пиша и едва ли ще го обясня по- хубаво от картинката я пускам
Изображение
Поставя се малко гипс и с леки почукващи движения го насочваме към дъното на отпечатъка,а не да го пльоснем в голямо количество отгоре и да затворим въздуха вътре!Това важи за секторен отпечатък, ако отпечатъкът е с цяла лъжица ,тогава сипваме гипса в задния край и с вибриращи(почукващи) движения накланяме лъжицата така ,че гипса да се разлее към фронталните зъби.Така се запълва отпечатъкът на порции с твърд гипс на 3 до 5 мм от шийките на зъбите.От там нататък ретенции и щифтове по познатите методи,включване в оклудатор или артикулатор по избор.Ако нямате нито едното, нито другото, правите си обикновен гипсов оклудатор.Това не е от голямо значение, защото тук идва предимството на композита ,а то е именно че може да се пили преди и след циментиране и да се наартикулира в най- добрия артикулатор -устата.На последния въпрос за съжаление няма да мога да ви отговоря,и аз от това се притеснявам.От достъпната ми информация все пак има вече доста конструкции с продължителност на живот над 5 год,а някой съобщават и за 10.Моето мнение или поне това ,на което се надявам е да имат живот поне 10 г.От там нататък след 10 г смятам ,че ще има още по -съвършени материали(композити) и технологии.В момента ,както казват производителите ,технологията за влакната е открадната от самолето строенето ,а след време може да внедрят нещо от летящи чинии ,което ще е още по здраво :D Според мен препъни камъка е циментирането или може би по -правилно злепянето,защото сега се изработват здрави металокерамични и циркониеви конструкции,които може да издържат 100 години,но дали това е от значение при положение ,че продължителноста на живот на свързващия агент(цимент или композит)е по малка :roll: :?: И именно поради тази причина, както виждате майсторите според мен го правят директно в устата(избягва се този свързващ слой от една страна цимент - корона от друга цимент - зъб)Вероятността връзката между 3 разнородни материала да се компроментира някъде е много голяма.Това последното не съм го чел ,така че не обвързвам никой с мойте разсъждения.
Аватар
д-р Аспарухов
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от д-р Аспарухов »

javor написа:...Надявам се някой ден и GC да внесат такъв продукт.Имат комплект втвърдител и изолатор точно за такава цел...
Само едно уточнение - GC произвежда такива продукти (Die Hardener, Gradia Separator), a вносителите ги предлагат на пазара - ако желаете звънете на дистрибуторите и ги накарайте да ви доставят. Досега не са отказали на никой (да му вземат парите :lol:)
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

Според мен препъни камъка е циментирането или може би по -правилно злепянето,защото сега се изработват здрави металокерамични и циркониеви конструкции,които може да издържат 100 години,но дали това е от значение при положение ,че продължителноста на живот на свързващия агент(цимент или композит)е по малка Rolling Eyes Question И именно поради тази причина, както виждате майсторите според мен го правят директно в устата(избягва се този свързващ слой от една страна цимент - корона от друга цимент - зъб)Вероятността връзката между 3 разнородни материала да се компроментира някъде е много голяма.Това последното не съм го чел ,така че не обвързвам никой с мойте разсъждения.
Аз споделям по-горното мнение. Фиксирането на индиректните композитни мостове е капан , който може да опорочи плана на лечение. За да разчитаме на по-добра и издръжлива във времето адхезия компромиси не трябва да се правят с препарационната форма (търсим ретенция от макрорелефа на препарираните зъби), задължително бластване с фин пясък в лабораторията , контрол на влагата при фиксиране.

Относно протезиране с такъв вид конструкции, аз нямам дългосрочен опит, но при двама мои пациенти от Русия видях 5 и 7 годишни композитни мостове с инлеи крепители с възстановени 6ти зъби. Като и двамата са мъже, които добре хапват.
Д-р Рибагин, София
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

д-р Аспарухов написа: Само едно уточнение - GC произвежда такива продукти (Die Hardener, Gradia Separator), a вносителите ги предлагат на пазара - ако желаете звънете на дистрибуторите и ги накарайте да ви доставят. Досега не са отказали на никой (да му вземат парите :lol:)
Благодаря за информацията ,със сигурност ще се възползвам.Честно казано не знаех,мислех ,че може да се поръчва само от продуктите, които са в каталога на български.
Аватар
д-р Аспарухов
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от д-р Аспарухов »

javor написа:...мислех ,че може да се поръчва само от продуктите, които са в каталога на български.
Точно така, но и двата ги има в както в каталога, така и в промоционалната оферта лято 2008:

Изображение

http://www.ultradental.net/common/image ... 202008.pdf
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Ясно, не съм имал актуалният каталог и информация.За това пък ми харесва GC България,поне има кой да ти разясни, ако нещо те интересува или не знаеш ,но за това съм споделил на друго място. :D
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Ето нещо и от мен.Пациентка на средна възраст,с металокерамична корона,дополовина запълнен канал преди време.Диагноза рестпулпит.Короната е свалена,пънчето е изчистено полвината от стара амалгама другата полвина от композит.Релечение,безщифтово изграждане с композитно вдлъбване и.т.н
Изображение

Изображение

Изображение
Тези снимки ги пускам за да се види дебелината на короната,което за този материал пък и за другите е от съществено значение за издръжливостта
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Филмчтетата са много полезни.
Имам един спешничък въпрос. Нужно ли е изцяло композитните корони задължително да се услват с кевлар или други елементи ?!
Благодаря предварително !
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
Dr. Ignatov
потребител
потребител

Мнение от Dr. Ignatov »

корони - Не! Мостове - желателно, но не задължително.
Д-р Игнатов
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Dr. Ignatov написа:корони - Не! Мостове - желателно, но не задължително.
Благодаря много !
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Имам въпрос към колегите. Тази коронка е изцяло композитна. Въпреки доброто радиране на пънчето и двучасовата изработка,все пак се усъмних и днес отново взех отпечатък. Не се ажустира добре. Бих бил благодарен на критични бележки и съвет как да я ажустирам. Притесняваме да изтънявам коронката маргинално за да не фрактурира там при циментирането.Предврително Благодаря!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Д-р Галин Евгениев
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

javor написа:Така поне зъболекарят ще установи досега кой е бил виновен ,когато не са влизали конструкциите в устата без ажустиране :D
Цитирам сам себе си не случайно.Докторе точно това имах предвид,по някога обвиняваме зъботехниците неправомерно, когато короната или моста не "влизат"Темата е дълга и няма да мога да ви отговоря на всички въпроси ,но като цяло помислете за деформация на отпечатъка или шупла на гипсовия модел, която се е превърнала в позитивна перла и пречи на доброто адаптиране на короната.Иначе поздравления, не се отказвайте, метода е много точен,но имате някой пропуски ,които ще трябва да изкоментираме.Като имам повече време ще ви пиша пак,или може би някой от колегите ще ви сподели.Замислете се за прагово изпиляване, иначе не става.Модела не се радира!
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Благодаря за носоките !
Ажустирах коронката и прилегна добре към модела. Дебелината на композита от оклузално е 2,5 мм. На другите места е от 1,5-2 мм.
Въпросът е с какво да я циментирам. Мислех за течен фотокомпозит . Но ме притеснява, че лъчението няма да има достатъен интензитет. Единият изход е да увелича експозицията. Мислех да лепя коронката с адхезив . И това е вариянт. Друг вариянт е да залепя коронката с подгрят химически композит,но все пак може нежелателно да повдигне. Идеята ми е да залепя с нещо което със сигурност не се разтваря и дава адехезивна връзка. В тази връзка ,колеги познавате ли някакъв цимент на конпозитна основа,който дава адхезия над 15 МПА, не се разтваря и е химически полимеризиращ ?!
Д-р Галин Евгениев
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Аз използвам G-Cem,да си призная бях скептично настроен към композитните цименти.След като го пробвах за първи път,друг не ми се ползва,това му е единственият недостатък, който съм му открил до сега :D Хубавото е ,че дистрибуторите го продават на бройка, която струва около 7,50 лв. и не е необходимо да взимате цял комплект например, и да му мине срока на годност докато го свършите :!: Трябва ви още пистолет на GC и някакъв миксер за капсулна форма.Може да използвате и Rely X Unicem и др.Аз съм залепял корони и с ГЙЦ ,обаче са на няколко месеца и нямам дългосрочни наблюдения,засега и те държат.
doktor galindar написа: Дебелината на композита от оклузално е 2,5 мм. На другите места е от 1,5-2 мм.
Въпросът е с какво да я циментирам. Мислех за течен фотокомпозит . Но ме притеснява, че лъчението няма да има достатъен интензитет. Единият изход е да увелича експозицията.
С течен композит не съм пробвал в уста да залепя ,обаче веднъж направих това като ребазация на гипсовия модел,резултата беше такъв ,че след полимеризация не можах да извадя короната от гипсовото пънче без да го счупя.Отвътре, след като премахнах гипса,композита беше твърд.Така че най- вероятно и така става,но аз не съм пробвал.Ако не сте използвал дебел опаков слой, полимеризацията ви ще бъде пълна с тези параметри на дебелина на короната които сте дал.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Благодаря много. Ще взема да го проуча тоя композитен цимент като състав. Това много ме интересува, и ако сметна ,че не се различава ,по състав от композиционнте материали,непременно ще го пробвам. Това между другото е доста ценна информация.
Честно казано ,незнам как да изолирам пънчето от композита. Това се досещате какви проблеми ми създаде. Иначе ще изпипам техниката на отчпечатване и моделиране.
Все пак - мислите ли че няма да е по -добре корнките финничко да се армират с кевларно влакънце ? Поне за успокоение. :roll:
Д-р Галин Евгениев
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

doktor galindar написа: Честно казано ,незнам как да изолирам пънчето от композита. Това се досещате какви проблеми ми създаде. :roll:
Това е доста неприятно и на мен ми се е случвало :lol: .Най лошото е ,че когато се случи, гипсовият модел се унищожава обикновенно и после няма как да довършим финната обработка.Има начин и тези грешки да се оправят обаче по-важно е да не се допускат,а за да не се случват трябва да използвате изолация за гипс от композит,търговците не го знаят под този термин,а го знаят (някой от тях),като сепаратор за гипс от композит.Конкретно на предната страница има информация за цена и фирма която предлага такъв продукт - Gradia Separator на GC.Подобен продукт би трябвало да предлагат и другите фирми производители на лабораторни композити.
doktor galindar написа:
Все пак - мислите ли че няма да е по -добре корнките финничко да се армират с кевларно влакънце ? Поне за успокоение. :roll:
Dr. Ignatov ви е отговорил съвсем ясно и категорично.Аз ще ви отговоря същото ,но по друг начин.Когато започнете да армирате директните композитни изграждания,с кевларно влакънце тогава армирайте и короните.За здравината на короните най-важното е не с какво ще ги армираме,а да ги свържем адхезивно.
Публикувай отговор