мостове и корони от фибростъкло + композит

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
Dr. Ignatov
потребител
потребител

Мнение от Dr. Ignatov »

doktor galindar написа:В тази връзка ,колеги познавате ли някакъв цимент на конпозитна основа,който дава адхезия над 15 МПА, не се разтваря и е химически полимеризиращ ?!
Пак да попитам - как ще измерите адхезията? Защо точно 15 МРа?
Нали знаете че същината на връзката при композитите и ГЙ е различна, т.е. разликата не е само в т.нар. Shear Bond Strength?

Иначе потърсих инфо за препоръчания от javor цимент и той отговаря на Вашите условия:
Изображение

Изображение

Източника за тези данни

Понеже не съм ползвал този цимент бих Ви препоръчал модифициран със смола ГЙ, като Фуджи Дует.
Д-р Игнатов
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Благодаря за информацията за цимента . И аз се поразтърсих за него ,но толкова съдържателна и неочаквана информация не намерих. Изменадан съм от големината на връзката ,която производолите описват -19 МПА. Такава здравина на адхезивната връзка , досега не съм срещал при ГИЦ.
Иначе адхезията няма как да измеря .Ще трябва да се доверя на клиничните и лабораторни изследвания. Здравината на връзката между композита и ТЗТ , има критична стойност ,за да не се наруши ,при цикличните дъвкателни натоварвания. Тази критична задравина е 17-20 МПА. При използване на дентин адхезив / дентин адехезивите са онази група адхезиви ,които съдържат полимер. Познават се по съдържанието на разтворители -вода, спирт и т.н./ се получава здравина на връзката между дентин или емайл , и композит -някъде от порядъка на 20-30 - МПА. Същата здравина се получава и при свързването мужду стар и нов композит , ако се ползва дентин адехезив. Задължително условие е да се използват микроретенции , в старият композит , за да може да се постигне такава връзка/20-30 МПА /. Така ,че съветът ми , към колегите зъботехници ,е да обработват с песъкоструйка частта от коронката ,която ще се покрива с цимента за залепване.
Бих залепил композитна коронка , по следният протокол : 1/ Ецване и бондване на коронката и пънчето/ ако пънчето има композитна част ,бих я обработил с едрозърнест пилител за ретенция и ниски обороти/.2 / Фотополимеризиране 3 / Залепване изцяло с дентин адхезив или течен композит. Фотополимеризацията трябва да е за повече време от обикновенното .
Така се получава здравина на връзката, по- голяма от колкото при стъклено -полимерните цименти/20-30 МПА/ .
Даже честно казано съм учуден, от здравината на адхезивната връзка за цимента по-горе. Досега в литературата съм срещал данни за здравина на адхезивната връзка между ГИЦ и дентина, съизмерима с тази на големината на връзката с между композит и керамика. Т.е. по- малка от критичната цитирана . Удивително е колко бързо напредват съвременните технологии.
Макар и днес ГИЦ да отстъпват на композитите по здравина на адхезивната връзка и физични качества, техните качества непркъснато се подобряват.
Лека седмица на Всички колеги !
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
Dr. Ignatov
потребител
потребител

Мнение от Dr. Ignatov »

doktor galindar написа: Изменадан съм от големината на връзката ,която производолите описват -19 МПА. Такава здравина на адхезивната връзка , досега не съм срещал при ГИЦ.
doktor galindar написа:Даже честно казано съм учуден, от здравината на адхезивната връзка за цимента по-горе.
Може би защото не е ГЙ? Ако прочетете внимателно - това е самоецващ композитен цимент, в който са използвани част от ГЙ технологии:
G-CEM innovation comes from the GC Research and Development team who are driving the evolution of exciting new hybrid resin/glass ionomer technology. G-CEM powder is fl uoro-alumino-silicate glass from the same family of glass filler used in glass ionomer cements. G-CEM liquid contains strong frame-forming resins, UDMA and Dimethacrylate, as well as acidic resins; 4-MET and phosphoric acid ester monomer.
doktor galindar написа: Така се получава здравина на връзката, по- голяма от колкото при стъклено -полимерните цименти/20-30 МПА/

Да повторя още веднъж - "здравината" на връзката не е единствения критерий - реално здравината на връзката на ГЙ не може да се измери при тези тестове - чупи се самия ГЙ, а не се откъсва от зъбната повърхност (т.нар. кохезивна фрактура) и причината е химическата връзка между цимента и дентин/емайл.
doktor galindar написа:Макар и днес ГИЦ да отстъпват на композитите по здравина на адхезивната връзка и физични качества, техните качества непркъснато се подобряват.!
Това е абсолютно погрешно твърдение! Това са два различни типа материали с различни показания и приложения, с различни предимства и не трябва да се противопоставят, а да се познават добре и да се използват в конкретни клинични ситуации.
Д-р Игнатов
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

doktor galindar написа: Макар и днес ГИЦ да отстъпват на композитите по здравина на адхезивната връзка и физични качества, техните качества непркъснато се подобряват.
Док, сравняваш неща, които не са съпоставими. Д-р Игнатов много точно е обяснил защо, само едно нещо ще добавя - с времето здравината на връзката зъб-бонд-композит (и по-точно зъб-бонд) намалява необратимо - до 40-50% за три години според някои изследвания, по-малко според други... При ГЙЦ връзката с ТЗТ е динамична, могат да се образуват нови връзки, силата на свързване расте с времето. Накратко - връзката е съвсем различна като механизъм и поведение във времето, съпоставката в МРа дава неточна представа за нещата...
Хайде лека и успех!
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Здравейте Колеги.
В литературата срещам данни , че Стъклено-полимерните цименти модифицирани с пластмаса имат доста подобрени качества.
Случаят с този цимент е именно такъв. В интернет срещам , твърдения за качествата и трайноста на цимента във времето. Използва се с успех по цял свят.
А относно тврдението,
''Макар и днес ГИЦ да отстъпват на композитите по здравина на адхезивната връзка и физични качества, техните качества непркъснато се подобряват''
Мога да кажа ,че съм го срещал в специализираната литература , както знаете там има доста противоречиви данни. Все пак за мен това твърдение , си е вярно,доколкото аз разбирам нещата.
Аз все пак съм по сколонен да залагам в работата си на композитите ,композитите и пак композитите. И гутаперката разбира се. Допада ми концепцията за свързванито им с ТЗТ , твърдоста им. коефициента на износване,нератворимоста и т.н. Благодаря за данните , приведени за намаляването на адхезивната връзка във времето.Най-малко аз мога да ги оспорвам. Все пак мога да ви приведа данни за издържливоста на адхезията межсду композит и ТЗТ за срок 10 години. Това също са данни взети от литературата.
Що се отнася до ГИЦ , и за тях има положителни данни ,не по малко от колкото за композитите. Обратното също е вярно. Просто всеки си избира някаъв начин на работа, научни източници и изследвания,на които да се доверява !
Лека работа на всички колеги !
Д-р Галин Евгениев
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

doktor galindar написа: Що се отнася до ГИЦ , и за тях има положителни данни ,не по малко от колкото за композитите. Обратното също е вярно. Просто всеки си избира някаъв начин на работа, научни източници и изследвания,на които да се доверява !
Без съмнение, именно затова не е нужно да се противопоставят двете групи материали, нито да се абсолютизира коя да е от тях - и двете имат своето място и индикации, а съчетаната им употреба дава редица предимства.
Извинете ме за отклонението от темата (или "сорри за оффтопика'), успешен ден! :D
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Arthur Dent написа:
doktor galindar написа: Що се отнася до ГИЦ , и за тях има положителни данни ,не по малко от колкото за композитите. Обратното също е вярно. Просто всеки си избира някаъв начин на работа, научни източници и изследвания,на които да се доверява !
Без съмнение, именно затова не е нужно да се противопоставят двете групи материали, нито да се абсолютизира коя да е от тях - и двете имат своето място и индикации, а съчетаната им употреба дава редица предимства.
Извинете ме за отклонението от темата (или "сорри за оффтопика'), успешен ден! :D
Съгласен ! :thumb:
Д-р Галин Евгениев
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

Същата здравина се получава и при свързването мужду стар и нов композит , ако се ползва дентин адехезив. Задължително условие е да се използват микроретенции , в старият композит , за да може да се постигне такава връзка/20-30 МПА /
За да се свърже адхезивно стар и свеж композит е необходим класически адхезив,втората бутилка от ІV поколение.Иначе праймера няма къде да отиде.Микроретенции-според мен нямате нужда от тях!!! Но трябва да се има предвид ,че под стар се разбира ,композит поставен преди не повече от 72 ч.Целта е да се получи кислородоинхибиран слой,готов за присъединяване на нова порция.

А циментирането с ГЙЦ и самоецващи се ,самоадхезивни композитни цименти е" класически протокол",а не адхезивен.
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

dr.Petar Duchev написа: Но трябва да се има предвид ,че под стар се разбира ,композит поставен преди не повече от 72 ч....
:!: :!: :!: Много важно уточнение, що се отнася до фиксирането на композитни корони и инлеи и корекции на композитни възстановявания...
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

Микроретенции-според мен нямате нужда от тях!!!

Има нужда д-р Дучев!

" Само air-abrasion комбиниран с адхезивна система за залепване достига UTS (ultimate tensile strength) на композитния материал, при положение, че процедурата по залепване е 24 ч. след полимеризацията на композита."

Цитатът е от статия, която четох преди време. Ако някой желае мога да се поразровя и да дам линк към абстракта.
Д-р Рибагин, София
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

dr.Petar Duchev написа:
Същата здравина се получава и при свързването мужду стар и нов композит , ако се ползва дентин адехезив. Задължително условие е да се използват микроретенции , в старият композит , за да може да се постигне такава връзка/20-30 МПА /
За да се свърже адхезивно стар и свеж композит е необходим класически адхезив,втората бутилка от ІV поколение.Иначе праймера няма къде да отиде.Микроретенции-според мен нямате нужда от тях!!! Но трябва да се има предвид ,че под стар се разбира ,композит поставен преди не повече от 72 ч.Целта е да се получи кислородоинхибиран слой,готов за присъединяване на нова порция.

А циментирането с ГЙЦ и самоецващи се ,самоадхезивни композитни цименти е" класически протокол",а не адхезивен.
Доста полезни данни ,особено за 72 -часовият критерий. Това обяснява, че изцяло композитните корони ,инлеи и овърлеи е добре да се залепват за зъбите по рано от 72 час след като са изработени. Като в такъв случай не е нужно да правят микроретенции , а само да се ползва класически адхезив,за възтановяване на кислород инхибираният слой. Ако сме изградили част от зъба с композит също е нужно , да поставим копозитната конструкция върху зъба, не по късно от 72 час след поставянето на обтурацията. Това са данни с доста ценна практическа насоченост и в такъв конкретизъм не ми бяха известни.
От друга страна в литературата срещам данни за това ,че ако композитът се е фрактурирал след време е нужно да се ползва дентин адхезив, тък като класическият адхезив вече не е достатъчен за осигури надеждна здравина между композита от обтурацията и новият такъв. Тогава неизбежно остава да се ползва дентин адхезив. Задължително е обаче при неговото ползване да се правят микроретенции и ретенции / или с пилител за композита върху зъба или с песъкоструйка за коронките/. При използването на дентин адхезива, след изпаряването на разтворителите / спирт, ацетон или вода/ се обарзува слой от полимер върху старият композит,който само частично се инхибира / подобно на адхезивнит полимерен слой ,който се получава след полимеризаията на композитите /. Така се получава полимерна пелена между отделните порции композит. Тя е слабото място на връзката между слоевете композит. Все пак при надеждни ретенции се осигурява здравина на връзката далеч над критичната 20-30 МПА. В случай със стара фрактура калсическият адхезив не дава надежна връзка.
Важните клинични изводи , които могат да се направят , е че ако по време на работа кислород инхибираният слой , който е нужен за свързването на отделните порции се наруши по ралични причини/ контамонация на слюнка, кофрдама пропусне, изпиляване и корекция/ ,е нужно ползването на класически адхезив за възтановяване на адхезивният слой. Това от др. Дучев разбирам важи до 72 час. После вече ако има корекции те се извършват с помоща на дентин адхезив.
Адхезивният слой образуван след полимеризацията на дентин адхезива е задължителен и нужен на границата зъбна тъкан и композит. Между отделните порции композит той е ненужен и рисков слой/ риск от отлюспване и разслояване на композита/.
Спокойна работа на всички!
Д-р Галин Евгениев
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Моят коментар засяга основно директната композитна работа.По отношение на индиректни композитни възстановявания съм склонен да мисля, че има резон да се прави(микронаграпяваването).

По отношение на фрактурирана композитна реставрация(директна или индиректна),мисля че единственото коректно отношение е подмяна(след 72 ч. става дума).
Сенека
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Аз пък не мисля точно така.Както забелязвате в темата пренасяме правилата на директното възстановяване,за индиректна изработка.В този ред на мисли ,когато поставяме композита послойно ние не обработваме преди всяка порция композита с някакъв вид абразия,дали с пилител или въздушна,а напротив стремим се да си остане непипнат и незамърсен предходния слой от нанесен композит, за да стане максимално здрава връзката с новата порция композит.Е ,сега да помислим ,ако използваме някаква абразия отвътре на короната ,какво ще направим,ами според мен ще премахнем именно така необходимия ни слой от инхибиран композит,а после ще трябва да използваме адхезивна система ,за да го възстановим.Така ,че според мен този протокол важи ,ако се използва класическия вариянт на циментиране ,както го нарича д-р Дучев,по- конкретно ,ако се използват двойно полимеризиращ цимент,за самоадхезивните е по- скоро препоръчително да се прави air-abrasion,а за адхезивния протокол според мен е излишно.
Аватар
Dr. Ignatov
потребител
потребител

Мнение от Dr. Ignatov »

javor написа:Е ,сега да помислим ,ако използваме някаква абразия отвътре на короната ,какво ще направим,ами според мен ще премахнем именно така необходимия ни слой от инхибиран композит,а после ще трябва да използваме адхезивна система ,за да го възстановим.
От вътрешната страна на короната няма инхибиран слой - короната се изработва директно върху гипса и липсва достъп на кислород, който да инхибира полимеризацията на фотокомпозита. Но дори и да имаше той ще бъде замърсен при първото поставяне на короната върху съответния зъб за контрол на пасването и проверка на артикулацията.

Отново Ви призовавам - ние сме специалисти в тази област, а не лаици - да използваме термини, които са общоприети, а не наложени от част от колегите като такива - няма "класически протокол", "адхезивен протокол" (нима ГЙ не осъществяват адхезия????!!!), "дентин адхезиви" (има смола без праймер и пълнител), "класически адхезиви". Защото за д-р Евгениев класически протокол може да е циментиране с ГЙ, а за колегата Х - с фосфат цимент (виж там адхезия няма - само фрикция)!
Д-р Игнатов
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Отново Ви призовавам - ние сме специалисти в тази област, а не лаици - да използваме термини, които са общоприети, а не наложени от част от колегите като такива - няма "класически протокол", "адхезивен протокол" (нима ГЙ не осъществяват адхезия????!!!), "дентин адхезиви" (има смола без праймер и пълнител), "класически адхезиви". Защото за д-р Евгениев класически протокол може да е циментиране с ГЙ, а за колегата Х - с фосфат цимент (виж там адхезия няма - само фрикция)!
Много интересно как ГЙЦ осъществяват адхезия с керамична корона?Или композитна вставка?

Явно към лаиците спадат и Бернард Туати и Паскал Манье?

Справка: ДВД-"Керамични възстановявания и импланти-нови насоки"

"Биомиметична възстановителна стоматология"
Сенека
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Dr. Ignatov написа: От вътрешната страна на короната няма инхибиран слой - короната се изработва директно върху гипса и липсва достъп на кислород, който да инхибира полимеризацията на фотокомпозита. Но дори и да имаше той ще бъде замърсен при първото поставяне на короната върху съответния зъб за контрол на пасването и проверка на артикулацията.
От вътрешната страна има инхибиран слой,но дори и да нямаше,ако решим да свързваме адхезивно(извинявам се за термина)до 72 ч, нали за това използваме чистия адхезив за да подобрим тази връзка със залепящия течен композит(да се подсигурим).Иначе ако разчитаме само на кислородно инхибирания слой то тогава няма нужда от третиране с адхезив от вътрешната страна на короната.Замърсяването може да се избегне като се изолира с кофердам,като короната се наартикулира след циментиране.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

dr.Petar Duchev написа:Моят коментар засяга основно директната композитна работа.По отношение на индиректни композитни възстановявания съм склонен да мисля, че има резон да се прави(микронаграпяваването).

По отношение на фрактурирана композитна реставрация(директна или индиректна),мисля че единственото коректно отношение е подмяна(след 72 ч. става дума).
Аз мисля,че ако изцяло композитното възтановяване е малко или средно по размер , подхода за цялостната подмяна е най-правилното решение. Най малкото защото останалата част от обтурацията е с малка площ и награпавяването не би било чак толкова ефективно. Тоталната подмяна ще осигури връзка на композита с зъбната тъкан чрез адхезива.
Да приемем, че сме направили изцяло композитно възтановяване на един зъб от равнището на самият корен. Да кажем че се отчупи част от копозитната коронка. Тогава мисля, че е по целесъобразно разграпавяването и изработването на ретенционен профил в границите на самата композитна коронка . Така с ползването на дентин адхезив имаме връзка 20-30 МПА. Същата по големина връзка бихме имали ако сменим изцяло възтановяването. В последният случай ненужно бихме отнели зъбна тъкан и умора докато се мъчим да изолираме зъба. Лично за мен е много трудно да изолирам зъби разрушени на нивото на венеца. Понякога ми се налага да включвам половин шприца фотокомпозит в помощ на клампите. :wall:
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

dr.Petar Duchev написа:
Много интересно как ГЙЦ осъществяват адхезия с керамична корона?Или композитна вставка?

Явно към лаиците спадат и Бернард Туати и Паскал Манье?

Справка: ДВД-"Керамични възстановявания и импланти-нови насоки"

"Биомиметична възстановителна стоматология"
За сравнение , съм срещал данни, че здравината на адхезивната връзка между композит и керамика при ползването на дентиин адхезив е съизмерима с тази между дентина и ГЙ. Но величната на тази връзка е около два пъти по малка от критичната.
Като се има предвид много бързите темпове на усъвършенстване на адхезивните системи,мисля че в скоро време / до няколко години/ ще се появят адхезиви за свързване с метал и керамика със задравина на връзката по-голяма и близка до критичната. Това ще разшири в огромна степен възможностите ни.
И в това съм почти сигурен,като наблюдавам примерно как някои фирми вече започнаха да решават проблемите с укрепването на адхезивният слой. Това става с помоща на нанотехнологиите и обогатяването на адхезивите с пълнител с наноразмери на частиците.
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Ето някои изследавани върху биологичното действие на композитите. За да сме максимално обективни определено трябва да ги имаме предвид , защото тези вещества се съдържат както в композитите така и в адхезивите.
http://sarafian.hit.bg/phpBB%20Administ ... /nauka.htm
Д-р Галин Евгениев
Iv.Ribagin
потребител
потребител

Мнение от Iv.Ribagin »

javor написа: От вътрешната страна има инхибиран слой,...
Как достига кислород до вътрешната стена на композита, ориентирана към гипсовия модел, за да инхибира неговата полимеризация?
Д-р Рибагин, София
Публикувай отговор