мостове и корони от фибростъкло + композит

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Ако се опитаме да си представим каква е повърхностната текстура на гипсовото пънче под ел.микроскоп,то смятам че ще има пространства(процепи) с диаметър по малък от 1 микрон.В тези цепнатини композита не може да навлезе,те остават кухи пълни с въздух,в частност кислород.Молекулите са от порядъка на части от нанометъра,говоря за кислородната.Така че тези пространства се заемат от тях.Това е единият начин.Другият -при полимеризация композита се втвърдява ,първо повърхностните слоеве и постепенно в дълбочина.При тази първоначална полимеризация този повърхностен слой придърпва вътрешния още преди да е изцяло полимеризирал и се получава микропроцеп от порядъка на микрони т.е отново херметизацията е развалена,както споменах кислородната молекула е от порядъка на части от нанометъра, така че достъпа му е осигурен.Това са си мои постановки,така че вие е съвсем нормално да не се съгласите с тях.Ако някой има официална информация за това ще се радвам да я предостави.
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Колега javor,преди да започнете нанасянето на композита върху пънчето,Вие изолирате гипса.Тази изолация,която не позволява залепването на фотополимера за гипса,изолира също така и въздуха от тези микропространства,за които говорите.
Микропространството,което се получава,от свиването на композита,също не може да се заеме от ихибиран слой,тъй като в това пространство има изолатор(от този,който е нанесен на пънчето).
Не случайно се използва така наречената "въздушна бариера"за предотвратяването на инхибационния слой,когато не е желан.

Съвсем друго е,ако искате принудително да създадете този инхибационен слой,непосредствено преди залепване :idea: .
Тогава обаче имате друг проблем-не можете да гарантирате идеалното втвърдяване на композита с който ще лепите,заради различната(обикновенно голяма) дебелина на к-ята и относително ограничената мощност на стоматологичните лампи.
Валентин Таков
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Dentarex,благодаря за напътствията.Аз имам въпрос към вас.Вие имате ли направена корона или мост от композит ?Защото, аз доколкото знам въздушната бариера се слага отгоре върху последния слой композит, когато е завършен моделажа,а не отдолу върху гипсовото пънче.Там се слага сепаратор,който няма такава функция и именно за неговата текстура говоря ,а не за гипсовата порьозна повърхност :!:
Dentarex написа:Микропространството,което се получава от свиването на композита,също не може да се заеме от ихибиран слой,тъй като в това пространство има изолатор(от този,който е нанесен на пънчето).
Не случайно се използва така наречената "въздушна бариера"за предотвратяването на инхибационния слой,когато не е желан.
Микропространството което се получава,от свиването на композита не се заема нито от изолатор(от този,който е нанесен на пънчето),нито от инхибиран слой,то се заема от въздуха.
Dentarex написа:
Съвсем друго е,ако искате принудително да създадете този инхибационен слой,непосредствено преди залепване :idea: .
Тогава обаче имате друг проблем-не можете да гарантирате идеалното втвърдяване на композита с който ще лепите,заради различната(обикновенно голяма) дебелина на к-ята и относително ограничената мощност на стоматологичните лампи.
Това мисля ,че е по- коректно да го оставите на нас зъболекарите ние да го преценим,освен ако не искате ние да ви казваме на колко градуса да си печете керамиката(не че неможем) :!:
Аватар
maxilla
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от maxilla »

8) :roll: :rofl:
Камелия Лазова
www.maxilla-lab.com - зъбна работилница
www.maxilla.hit.bg
Съюз на зъботехниците в България

Изображение
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Да,javor,имам направени корони и мостове от композит,а също и инлеи и фасети.Всъщност доста на брой,ако това има значение.
Въздушната бариера върши същата работа,като изолатора между гипса и фотополимера.Дали за изолатор ще ползваме вазелин,или оригиналния изолатор на полимера-целта е да не се залепи полимера за гипса.Та този изолатор,не позволява на въздух от пънчето да достигне до полимера.Да не говорим,че преди това гипса е допълнително импрегниран.
По въпроса за микропространството-съвременните композити са с минимално свиване,а и техниката на нанасяне е такава,че да се избеге този нежелан ефект.А вие разчитате на него.Дори и да го има,той не е нито равномерен,нито по цялата повърхност.
Ако ползвате по-различна техника с която подсигурявате този слой-споделете.
Dentarex написа:

Съвсем друго е,ако искате принудително да създадете този инхибационен слой,непосредствено преди залепване .

Това мисля ,че е по- коректно да го оставите на нас зъболекарите ние да го преценим,освен ако не искате ние да ви казваме на колко градуса да си печете керамиката(не че неможем)
javor,спокойно можете да отминете мнението ми щом можете сам да прецените,то никак не е задължително :wink:....кое обаче в него е грешно?
Валентин Таков
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Здравейте Колеги !
Въпреки ,че опита ми с изцяло композитните коронки е малък/ вече имам успешно поставени 3 или 4 коронки- не помня/ , мога да кажа, че метода е доста точен. От вторият и третият опит вече нямах същесвенни проблеми. Предпочитам в началото да мина през всички клинични и лабораторни етапи , за да мога да давам съвети и на зъботехника, тъй като все пак , отговорноста я поемам аз.
Общо взето забелязах/ сигурно повечето колеги дентални лекари и зъботехници отдавна работещи по метода са запознати с тези неща в подробности/ следните основни практически положения :
1/ При изработката на самите модели много е важно твърдият гипс на зъбите ,които не участват в конструкцията ,да е здраво фиксиран за основният гипс на модела. Иначе всяко дори и минимално разместване на двата пласта дава неточности на неподвижната част на модела спямо подвижното щифтово пънче. От там може да идва и неточността на коронката спрямо проксималните повърхности на съседните зъби.
2/ Много е важно изработването на улейче в търдият гипс на модела разположено от двете стани на щифтчето което држи пънчето . Така се блокират ротационните движения на пънчето и от оттам евентуална проксимална неточност на коронката спрямо проксималните повърхности на съсените зъби.
3/ много голямо внимание при изрязването на пънчето от модела. Отрязването на повдижното пънче не трябва в никакъв случай да засяга проксималните повърхности на съседните зъби на пънчето и самото пънче. То трябва да минава точно през интерденталната папила. Срезовете трябва да са леко конвергиращи по отнощение основата на модела, с оглед по-лесното изваждане на пънчето.
4 по време на работа често се налага наартикулиране на коронката от фотополимера както към съседните зъби така и към антагонистите. Така че и те трябва да се изолират. Ето тук бих се радвал на съвет от колегите. Имам предвид - да кажем правим проксималният контакт съседните зъби . Фотополимера още не е втвърден. Ние оформяме добър контакт към проксималните повърхности и съседнте зъби.После полимерзизираме. Ако не сме изолирали съседните проксимални повърности на гипсовите зъби фотополимера полепва по тях и не можем да извадим пънчето. Абсолютно същото се отнася и до антагонистите в контакт с изработваната коронка.
5 / изпиляването с тангенцялна граница неминуемо води до риск от маргинални фрактури на фотополимера. Ето защо както отбеляза и колегата по горе по добрият вариянт е прагово изпиляване. Така маргиналното прагче на коронката ще има нужната дебелина за здравина.
6 / по време на направата на короните често композита полепва по инсрументите. В този случай е добре те периодически да се навлажняват с адхезив . За да не се получават полимерни пелени в композитната коронка и риск от нежелани отслоявания е нужно ползването на класически адхезив. За тази цел е много важно да се познава състава на използваният адхезив. Ако той е еднобутилков адхезив съдържаш полимер / обикновено в състава си съдържат и спирт ,вода и т.н./ Такъв адхезив е пододящ за обработката на зъба в устата или вътрешната част на коронката непосредствено преди залепване/ задължително трябва да е обработена песъкоструйно/. За свързването между отделните слоеве композит е нуженен ахезив съдържащ само неполимеризирани мономери/ класически адхезив-едната бутилка или само смолата от двубутилковите системи/. Така не се получавт полимерни пелени между слоевете и се възтановява кислород инхибираният слой , нужен за свързването на отделните порции.
7/ нужен е много точен разчет на времето. Не може да се изработва фотополимерната конструкция до половината ,да се почива, и после пак да се продължава работа. Колкото по голяма е почивката,толкова по голяма е вероятността от контаминация на кислород инхибираният слой. С една дума веднъж започнатата работа трябва задължително да се довърши без почивки.
8/ Относно отчечатъка - ако е двукомпонентен. Преди нанасянето на коректурната силиконава маса трябва да се отсранят всички подмолни зони на отпечатъка. Да се изрежат интерденталните силиконови мостчета и по възпожност леко да се разширят отпечатъците на зъбите. Да се изработят отвеждащи улейчета в отпечатъка за да се евакуира излищната коректурна маса.
Това са малкото неща, които се досещам за сега. Всички допълнения или корекции , ще са от полза.
Лека седмица на всички !
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Dentarex написа:Да,javor,имам направени корони и мостове от композит,а също и инлеи и фасети.Всъщност доста на брой,ако това има значение.
За мен това няма никакво значение,между впрочем познавам доста възрастни зъботехници,които са направили десетки пъти повече конструкции от зъботехника, с който работя,и въпреки това не смятам да се възползвам от техните услуги.По повод композитните конструкции си ги правя сам, ако не сте разбрал,така че цитати от рода на
Dentarex написа:Колега javor,преди да започнете нанасянето на композита върху пънчето,Вие изолирате гипса.
,са ми толкова интересни,колкото на вас ще ви е интересно ако ви напиша Dentarex преди да започнете с отливането на отпечатък гипсът се разбърква с вода
Dentarex написа: Въздушната бариера върши същата работа,като изолатора между гипса и фотополимера.Дали за изолатор ще ползваме вазелин,или оригиналния изолатор на полимера-целта е да не се залепи полимера за гипса.
Въздушната бариера не върши същата работа,тя си има нейното предназначение, дори е грешно да се слага там с риск да се компроментира конструкцията,да не говорим че икономически няма никаква полза да се използва вместо сепаратор понеже е и почти два пъти по- скъпа.За изолатор дали ще ползваме вазелин или оригиналния изолатор разликата е огромна,аз говоря за оригиналната техника каква е, а от там нататък всеки си решава как да постъпи,някой ако иска може да изолира с олио,друг с машинно масло, трети с друго и така да разводним темата до безкрай.За мен това е опорочаване и изопачаване на технологията,а вие щом смятате че вазелина може да ви свърши същата работа, която вършат сепаратора и въздушната бариера ,си е ваше право.Може някой ден и фирмите производители на тези материали да го разберат това и да спрат да произвеждат техните "безсмислени материали"
Dentarex написа: По въпроса за микропространството-съвременните композити са с минимално свиване,а и техниката на нанасяне е такава,че да се избеге този нежелан ефект.А вие разчитате на него.
Най вече на това разчитам дори си взех Te- Econom ,за да засиля този ефект :wink:
Dentarex написа:
Dentarex написа:

Съвсем друго е,ако искате принудително да създадете този инхибационен слой,непосредствено преди залепване .

Това мисля ,че е по- коректно да го оставите на нас зъболекарите ние да го преценим,освен ако не искате ние да ви казваме на колко градуса да си печете керамиката(не че неможем)
javor,спокойно можете да отминете мнението ми щом можете сам да прецените,то никак не е задължително :wink:....кое обаче в него е грешно?
Както може би сте предположил според мен почти всичко, което сте написал е грешно.И така по въпроса за дебелина на к-ята,тя не само че обикновено е различна,ами и трябва да е такава.Задавам ви въпрос: Дебелината на коронката в шийката е 1мм,в средната трета е 1,5 мм,оклузално е 2мм и какво от това?По- големи стойности са ненужни за отнемане от твърдите зъбни тъкани,въпросът е риторичен ,така че отговор не чакам.С ограничената мощност на стоматологичната лампа според вас може би няма да стане,обаче аз не мисля така, пък и не само аз.В случая мощността на лампата има значение за времето ,по- важното обаче и определящ фактор е цвета който е използван,така от по- светли към по -тъмни цветове ефективна полимеризация можем да постигнем от 3,5 до 1,5 мм дълбочина ,а ако погледнете плазмените лампи ще видите ,че мощноста им хич не е ограничена.И въпреки това, аз съм си решил проблемите ,както казах като използвам G-Cem,много лесно става с него.Накрая да ви кажа не ви отговарям ,за да се заяждам с вас ,а защото доколкото видях регистрираните във форума наближават 2000 и си казвам моето мнение,а като всеки един интелигентен човек всеки може да си прецени кое му изглежда по- правилно :!:
Dentarex
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dentarex »

Радвам се,че не искате да се заяждате.Аз правя същата уговорка.
Ще отговоря отзад напред.
Когато казвам,че не може да гарантирате напълно полимеризацията,имам предвид в устата при залепване.Така съм го написал.Тук отнемането на зъбни тъкани няма отношение.

Да ползвате Те-Econom заради свиването :shock: и да очаквате,че ще се свие навсякъде равномерно и ще Ви осигури микропроцеп в който да има инхибационен слой си е против всякакви инструкции и технологии,на които така държите.Да не говорим,че Те-Econom няма необходимите механични и естетични качества за цели корони,(да не говорим за мостове).А и Вие сам казвате по-нагоре,че не бихте рискували с евтин композит.... (100 лв комплекта-:shock: )

Относно изолатора,вазелина и въздушната бариера:
Вие цитирате
Въздушната бариера върши същата работа,като изолатора между гипса и фотополимера.Дали за изолатор ще ползваме вазелин,или оригиналния изолатор на полимера-целта е да не се залепи полимера за гипса.

А аз съм написал
Въздушната бариера върши същата работа,като изолатора между гипса и фотополимера.Дали за изолатор ще ползваме вазелин,или оригиналния изолатор на полимера-целта е да не се залепи полимера за гипса.Та този изолатор,не позволява на въздух от пънчето да достигне до полимера.Да не говорим,че преди това гипса е допълнително импрегниран.
Не става въпрос за това с какво ще изолираме,това е просто вметка.И изолатора и въздушната бариера спират въздуха.

И понеже темата е за ползването на фибростъкло,да добавя по въпроса.
Ползването на такива армиращи елементи не трябва да е самоцелно.Нишките трябва да са предварително оплетени.Освен това,трябва да са оптимално разположени в обема на конструкцията.Т.е.най-добре да се ползва технология,подобна на производството на кокпита на F1 :wink:
Има няколко такива технологии,като най-разпространена е Vectris на Ивоклар.
От тук:http://www.ivoclarvivadent.com/content/ ... ian&page=6 можете да изтеглите pdf,и да видите за какво говоря.(Цъкнете на Vectris)
Ако все пак искате да армирате,ползвайте здрав фотополимер(поне за основа) и оплетени влакна-Интерлиг,Файбърспан и подобни.
Валентин Таков
Dr.Valeri Stefanov
специален член
специален член
Обратна връзка:

Мнение от Dr.Valeri Stefanov »

Dentarex написа: Ако все пак искате да армирате,ползвайте здрав фотополимер(поне за основа) и оплетени влакна-Интерлиг,Файбърспан и подобни.
Г-н Таков,

Радвам се да разбера, че сте доволни от НУЛИТ Ф, Интерлиг и Файбърспан !

Поздрави
Д-р Валери Стефанов
СФ - София 1982

Провалът е привилегия за тези,които се осмеляват да опитват.
Айнщайн
Когато всички мислят еднакво значи никой не мисли
Джон Удън
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Втората изцяло фотополимерна коронка залепих с карбоксилат цимент. Тя се отлепи, тъй като фосфатните и крабоксилатните цименти разчитат повече на фрикция а не на адхезия. Затова вече залпвам композитните коронки с детин адхезив , като обработвам повърхностите, както съм описал по горе. Засега резултата е траен и задоволителен.
Искам да попитам колегите , каква е гаранцията на изцяло фотополимерните мостове армирани с кевлар и знаят ли някаква по- голяма специфика в изработката им ?
Възнамерявам в най-скоро време да поставя такъв мост и за това се интересувам.
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

''Днес пациентката дойде на контролен преглед ,на която поставих фотополимерна коронка на 24 зъб. Първоначално бях я залепил с кабоксилат цимент. На вторият ден се отлепи. След това обработих композита на зъба , самият зъб и композита на коронката по гореописаният начин. Залепих изцяло коронката с адхезив 5 поколение. Това е контролната снимка след залепването с ахдхезива 2 месеца по-късно. Резултата е траен благодарение на адхезивната връзка между коронката и композита на зъба. Гингивата не показва потъмняване поради равномерното разпределение на светлината към маргиналните части на корена. Няма признаци на гингивална патология. Вестибуларната част на коронката е изработена с Ceram X , а останалата част с Master Fil.

Изображение
''
Последно промяна от doktor galindar на Вто Юли 14, 2009 6:07 pm, променено общо 3 пъти.
Д-р Галин Евгениев
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

На пациента му беше свален стар мост (метален).След което на опорните зъби изработих две отделни коронки.Лабораторната изработка си е моя ,както беше писала колежката Ormana: " цялостно завършена авторска работа"

Изображение

Изображение

Изображение
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

как са фиксирани короните?
С какво ,искам да кажа?!
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

G-cem на GC
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

много ми харесва премолара!
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
donevo
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от donevo »

Изображение
На мен ми харесва моделажа и на двете коронки. Браво javor! С интерес очаквам да видя от вас още снимки.Успех.
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

:oops: Благодаря ви колеги!Знам ,че има какво още да се желае.За напред ще се постарая.
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Здравейте колеги,
някой би ли споделил ,какъв spacer за композит използва и откъде си го купувате?
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

doktor galindar написа:''Днес пациентката дойде на контролен преглед ,на която поставих фотополимерна коронка на 24 зъб. Първоначално бях я залепил с кабоксилат цимент. На вторият ден се отлепи. След това обработих композита на зъба , самият зъб и композита на коронката по гореописаният начин. Залепих изцяло коронката с адхезив 5 поколение. Това е контролната снимка след залепването с ахдхезива 2 месеца по-късно. Резултата е траен благодарение на адхезивната връзка между коронката и композита на зъба. Гингивата не показва потъмняване поради равномерното разпределение на светлината към маргиналните части на корена. Няма признаци на гингивална патология. Вестибуларната част на коронката е изработена с Ceram X , а останалата част с Master Fil.

Изображение
''
Проследяване на същата изцяло композитна коронка след почти една година. Без полиране и КОХ. Гладкоста , блясъка и цвета на композита са абсолютно непроменени. Отлепвания не е имало от както коронката е залепена по адхезивният протокол преди 10 месеца. На този етап от познанията си обаче, бих я циментирал с течен композит или с композита от който е направена. С фотополимерните инлеи ,онлеи и овърлеи също имам чудесни резултати , но не съм ги наблюдавал за такъв по-съществен период от време.
Изображение
Все пак 1 година не е продължителен перод, но е добър старт :D !
Д-р Галин Евгениев
D-r G
нов потребител
нов потребител

Мнение от D-r G »

Здравейте колеги,имам нужда от съвет-с какъв временен цимент да циментирам временна композитна корона?
Публикувай отговор