видове цименти

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
d-r Vladimirov
потребител
потребител

видове цименти

Мнение от d-r Vladimirov »

Колеги,интересно ми е с какви цименти за фиксиране на неподвижни конструкции от метал работите.Аз лично от много време ползвам Ketac cem/не че съм консервативен :lol: /.С него постигам задоволителни резултати,но мисля да опитам и нещо друго.
Ще се радвам да споделите опит и материали. :D
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Много интересна тема. Ще си призная ,че използвам изключително фосфат цимент и карбокси , а искам да ги сменя с нещо ново. Много ми е интересно колеги с какво лепите мостовете на витални зъби. Дано се получи полезна и ползотворна дискусия , като онази за изпиляването на зъбите!!!!!!
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
Michaela Georgieva
потребител
потребител

Мнение от Michaela Georgieva »

Напоследък при нас "цементирането" с цинкоксидфосфад, или с Ketac Cem взе да не се прави много често.Всякакви конструкции,било то чиста керамика,металокерамика,както и конструкции от благородни,или неблагородни сплави се залепят атезивно с Panavia или Variolink (но най-вече с Panavia 21 ).За целта ,преди самото залепяне и зъбите и конструкцията претърпяват предварителна обработка,която е различна в зависимост от това какво количество остатъчна зъбна субстанция имаме,и разбира се какво точно ще лепим на нея.При зъбите подготовката за Panavia е почти винаги една и съща.Прави се последна проба за виталитет,почистват се пънчетата и ако е възможно се слага кофердам.Кондиционира се с 37 % фосфорна киселина (30 сек. емайл ,15 сек. дентин).Подсушава се.
При конструкциите става малко по-обширно.Там вече зависи -ако имаме чиста керамика-каква е-силикатна ,или несиликатна.Силикатната е доста по-мека и затова никога не се минава на пясъкоструйник.Кондиционира се с фосфорна к-на за 15 сек.,следва 60 сек. обработка с флуороводородна к-на и задължително силанизиране с Monobond S за 60 сек.
При несиликатната керамика,повърхностите се минават на пясъкоструйник,почистват се с алкохол и са готови за лепене.Panavia се забърква за 20-30 сек.Веднага след поставянето на конструкцията в устата,остатъците се отстраняват и границите зъб конструкция се покриват с Oxygard gel за 7 мин.При лепенето на конструкции с метална основа от значение е вида на сплавта и вида на зъбната субстанциа.Неблагородните сплави трябва само да се минат на пясък,докато благородните претърпяват допълнитено силанизиране и силикатизиране.При зъбите,ако имаме само емайлова повърхност е достатъчно ецване за 30 сек. с фосфорна к-на.При емайи и дентин - пак ецване 30 сек. емайл,15 сек. дентин а след това Clearfil New Bond без фотополимеризация.Ако имаме само дентин се нанася ЕD Primer за 60 сек.
Залепянето с Variolink 2 изисква съвсем друга предварителна обработка.Използва се по рядко и затова ще спестя подробностите.Надявам се да не съм отегчила никого с поста си,че стана малко дългичък :oops:
Аватар
Tsvety
модератор
модератор

Мнение от Tsvety »

Както винаги си точна и изчерпателна,Михаела :!: Много се радвам, че има толкова умни колеги :D
"Ако ти живееш сто години,аз искам да живея също толкова без един ден,за да не бъда нито един ден без теб на този свят." Мечо Пух
Изображение
d-r Vladimirov
потребител
потребител

мда-а-а,доста подробна,за разлика от чисто "конспективното" обработване на зъбното пънче с кислородна вода и обезмаслител, и аналогично за конструкцията -от моя страна :oops:
dr.Giggles
нов потребител
нов потребител

цименти

Мнение от dr.Giggles »

gc fuji plus ili relyx luting 3M и двата са хибридни гласйономерни цименти,аз лично предпочитам фуджи...от композитните relyx arc ,защото има по-малко амини в сравнвние variolink които си променя цвета с времето...
dr.Giggles
нов потребител
нов потребител

цименти

Мнение от dr.Giggles »

gc fuji plus ili relyx luting 3M и двата са хибридни гласйономерни цименти,аз лично предпочитам фуджи...от композитните relyx arc ,защото има по-малко амини в сравнвние variolink които си променя цвета с времето...
Аватар
д-р Рашева
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от д-р Рашева »

При витални зъби предпочитам да циментирам с фуджи плюс, модифициран със смола ГЙЦ. Отделя продължително време флуор. Неприятният момент за пациента е кондиционирането на зъбите преди циментиране, ако няма упойка има чувствителност. Използвам и кетак цем.
“Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си. ”
Марк Твен
Simeon Yonov
нов потребител
нов потребител

Мнение от Simeon Yonov »

Доскоро използвах добрият стар фосфат цимент, когато трябваше да фиксирам конструкции върху девитализирани зъби. Единственото условие, което съм съблюдавал е доброто ажустиране на констукцията, което ми отнемаше много време за силикнови проби. По този метод досега съм имал много малко проблеми и усложнения след време. Отскоро използвам кетак цем и Rely X Lutting на 3М. Като че ли по-доволен съм от 3М, но там е смущаваща цената, която допълнително оскъпява конструкцията.

Колеги, с какво фиксирате конструкции от прес-керамика?
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Венелинов »

Металокерамичните конструкции от неблагородна сплав циментирам с Fuji plus (капсулна форма)- за нея е необходимо кондициониране на дентиновата повърхност (задължително под анестезия). В много редки случаи си позволявам да циметнитирам металокерамични констркции с Rely X Unicem (дуал композит)-при него е достатчно да се обтрие пънчето със спирт и след това да се промие с водно-въздушен спрей.
Конструкциите от чиста керамика (фелдшпат, прес) и лабораторен фотополимер, циментирам основно с Rely X Unicem.
Порцелановите фасети циментирам с Variolink Veneer (фотокомпозит, при който липсват аминови групи и не си променя цвета с времето).
- Пловдив 2000
- Българско Ендодонтско Общество
- "Робът се стреми към свобода, свободният-към съвършенство" Гоце Делчев
Аватар
д-р Рашева
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от д-р Рашева »

д-р Венелинов написа:Металокерамичните конструкции от неблагородна сплав циментирам с Fuji plus (капсулна форма)- за нея е необходимо кондициониране на дентиновата повърхност (задължително под анестезия)..
Здравей,
Винаги ли циментираш металокерамичните конструкции от неблагородна сплав с фуджи плюс, невитални също ли, за витални ясно, че е много подходящ цимент. И аз използвам капсулната форма, много е удобно.
“Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си. ”
Марк Твен
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

д-р Рашева написа:Винаги ли циментираш металокерамичните конструкции от неблагородна сплав с фуджи плюс, невитални също ли, за витални ясно, че е много подходящ цимент. И аз използвам капсулната форма, много е удобно.
Когато приключа едно ендодонтско лечение обтурирам кавума с ГЙЦ (Fuji IX fast), за да го херметизирам. Това при условие, че възнамерявам да направя след това корона на зъба. След това лепя с Fuji plus.
В случаите, в които трябва да изградя с шифт от фибро стъкло и композит (това използвам най-често за изграждане) тогава лепя с Rely X unicem.
- Пловдив 2000
d-r Vladimirov
потребител
потребител

[quote="д-р Венелинов"]В много редки случаи си позволявам да циметнитирам металокерамични констркции с Rely X Unicem (дуал композит)-quote]
Reliy X-a ,е дуо- ,но мисля беше гласйономер :roll:
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Rely x Unicem е дуо-композит, но доколкото съм запознат има някакви допълнения като силикатно стъкло... не съм много добре запознат със съдържанието му.
- Пловдив 2000
d-r Vladimirov
потребител
потребител

Д-р Венелинов,с какво силанизирате повърхността на керамичната корона,преди циментиране с Rely X unicem/предполагам за бондване на пънчето ползвате Adper single bond?/
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

d-r Ivo Vladimirov написа:Д-р Венелинов,с какво силанизирате повърхността на керамичната корона,преди циментиране с Rely X unicem/предполагам за бондване на пънчето ползвате Adper single bond?/
Rely X Unicem е самоецващ и самоадхезивен цимент. Не е необходимо да ецвате и да ползвате адхезив, както към керамичната/фотополимерна повърхност, така и към зъбната повърхност.
Когато циментирам с композитен цимент (например фасети) използвам OptiBond FL, а за силанизиране на кермиката използвам Монобонд С.
- Пловдив 2000
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Здравейте колеги!
Днес залепих мостова конструкция на витални зъби с кавитан. Тъй като за първи път ползвам ГЙЦ за подобна цел , мислите ли ,че ще имам някакви проблеми?
Д-р Галин Евгениев
Д-р Деница Кафелова
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от Д-р Деница Кафелова »

Мисля, че няма да имате проблеми, д-р Евгениев...Но също така мисля, че това не е най-добрият ГЙЦ за тази цел :wink:
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Благодаря колежке.
Д-р Галин Евгениев
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Колеги нужно ли е кондециониране на пънчетата преди залепване с Кетак цем? Щото за първи път ще ползвам такъв цимент за залепване.
Д-р Галин Евгениев
Публикувай отговор