видове цименти

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Венелинов »

Във всички случаи на ГЙЦ и дентин е необходимо кондициониране. Няма нужда да кондициониа композитно или метално пънче.
- Пловдив 2000
- Българско Ендодонтско Общество
- "Робът се стреми към свобода, свободният-към съвършенство" Гоце Делчев
Аватар
Stefan Peev
почетен член
почетен член

Мнение от Stefan Peev »

ПРеди 2 дни пробвах новия G-cem на GC.
Самоадхезивен е и user friendly. Освен това дават и много добри данни за адхезията към различните субстанции.
Трябваше да залепя 6 керамични корони- фронталната шестица. С една капсула напълних изцяло 4 и още половин. При по-икономична работа, една капсула би запълнила и 6 фронтални корони.
Ползвал съм композитни лутинги на 3M, Bisco, Vivadent ,DMG,Kerr.
Само Уницем от изброените е в капсули. Мисля, че е по-малко количество(не съм сигурен). Времето ще покаже.
За всеки случай, ецвах керамиката и я силанизирах.

Металокерамика и метал фиксирам с fuji plus
Д-р Стефан Пеев, д.м.
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

Металокерамика-Уницем
Чиста керамика-Вариолинк Винир,Уницем и течен композит X-flow.
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
antony
нов потребител
нов потребител

Мнение от antony »

Аз сьщо изпозвам Unicem-3M,за всички видове конструкций от около година,много опростен за работа,пьнчето обтривам с тупфер напоен в хипохлорид,за дезинфекция,а и да не пресуша дентина.Но цената е вулгарно неприятна,за това минимално количество.Смятам да опитам G-Cem GC.Колеги ,знае ли някой протокола за работа с него?Лек ден.
Аватар
IvoGenev
чест потребител
чест потребител

Мнение от IvoGenev »

от 3 години ползвам ''ЦЕГАЛ''Н ,по фин фосфатен цимент , югославски,по бавно се втърдява и е по мазен подобен е на поликарбоксилатния много е икономичен. неудобство: че няма по отделно прах и течност. ползвах 2 опаковки CETACcem, но доста от пациентите съобшиха за болка след поставянето. ползвах и един глас йономерен на voco сега презалепям конструкции.
IvoGenev
0896866086

Предпочитам Невъзможното,което убеждава пред Възможното,което звучи Неубедително.(Аристотел).
dr.Petar Duchev
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от dr.Petar Duchev »

Ако е югославски, бая ще е старичък! :lol:
"Няма попътен вятър само онзи,който не знае къде отива"
Сенека
antony
нов потребител
нов потребител

Мнение от antony »

Вива Тито!!!!! :lol:
Аватар
Tsvety
модератор
модератор

Мнение от Tsvety »

ivogenev написа: ползвах и едно глас ***** на voco сега презалепям конструкции.
:shock:
"Ако ти живееш сто години,аз искам да живея също толкова без един ден,за да не бъда нито един ден без теб на този свят." Мечо Пух
Изображение
Аватар
IvoGenev
чест потребител
чест потребител

Мнение от IvoGenev »

dr.Petar Duchev написа:Ако е югославски, бая ще е старичък! :lol:
Пише'' ГАЛЕНИКА-БЕЛГРАД'' няма да споря дали е югославски или сръбски нещо което работи безотказно не се пипа. ПРОСТО И ЕФЕКТИВНО. много по добър икономичен от цимента на spofa
IvoGenev
0896866086

Предпочитам Невъзможното,което убеждава пред Възможното,което звучи Неубедително.(Аристотел).
Аватар
д-р Аспарухов
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от д-р Аспарухов »

antony написа:Аз сьщо изпозвам Unicem-3M,за всички видове конструкций от около година,много опростен за работа,пьнчето обтривам с тупфер напоен в хипохлорид,за дезинфекция,а и да не пресуша дентина.Но цената е вулгарно неприятна,за това минимално количество.Смятам да опитам G-Cem GC.Колеги ,знае ли някой протокола за работа с него?Лек ден.
Изображение

Зъбите не се обработват с нищо, може да са леко влажни, вътрешността на изцяло керамична корона се обработва според инструкциите на производителя на керамиката (най-често се силанизира), не се използва свързващ агент или ецващ гел. Ако нещо не е станало ясно - питайте.

ПС. Повече подробности тук: G-CEM Brochure
antony
нов потребител
нов потребител

Мнение от antony »

Чудно ясно.МЕРСИ!А впечатления от работата с него?
Аватар
Citoject
нов потребител
нов потребител

Мнение от Citoject »

д-р Венелинов написа:Във всички случаи на ГЙЦ и дентин е необходимо кондициониране. Няма нужда да кондициониа композитно или метално пънче.
Как точно се прави кондиционирането?И с какво точно? :oops: :oops: :oops:
Аватар
д-р Аспарухов
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от д-р Аспарухов »

Кондиционирането се прави със специален кондиционер за дентин, обикновено е полиакрилова киселина 10 или 20% разтвор, оцветен в някакъв цвят за да можете да контролирате, както самото кондициониране, така и последващото промиване, което трае поне толкова, колкото кондиционирането - обикновено 20сек., респективно 10 сек. (т.е. 10% р-р - 20 сек. / 20% р-р - 10 сек.) Има и глас йономери, които ползват специални кондиционери, напр. ГЙЦ модифициран със смола за циментиране, който съдържа алуминиев хлорид. Но не Ви пропоръчвам да кондиционирате с него витални зъби, т.е. не е задължителен.
Аватар
yavor3423
потребител
потребител
Обратна връзка:

Чистата керамика е проблем

Мнение от yavor3423 »

Значи при нас използваме класическия Адхезор (фосфат цимент), също станалия класически Кетак Цем на 3М, Кетак Цем в шприца този е две пасти и втвърдява доста бързо, не съм съвесем сигурен какви други предимства има да ви кажа, и RelyX Unicem - за изясняване това е компомер: двойнополимеризиращ композит излъчващ флуор, който е и самоецващ на всичко отгоре :wink: . Обичам да бъда екстензивен в залепването, затова обикновено ецвам допълнително когато използвам този последния, малко е скъп наистина но пък залепването е много здраво. Проблемите при нас идват от чистата керамика - RelyX a не върши толкова добра работа за нея. Ще се радвам да чуя още мнения за залепването на изцяло керамични също и циркониеви конструкции.
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Re: Чистата керамика е проблем

yavor3423 написа:RelyX Unicem - за изясняване това е компомер: ....
Малка корекция - Unicem нее компомер, а двойнополимеризиращ композит.
Проблемите при нас идват от чистата керамика - RelyX a не върши толкова добра работа за нея. Ще се радвам да чуя още мнения за залепването на изцяло керамични също и циркониеви конструкции.
Учуден съм, че имате проблем с чистатакерамика, защото основното му предназначение е да лепи точно чиста керамика (и композит).

В момента GC пуснаха на пазара също така самоецващ и самоадхезивен цимент - G-Cem.

Честно казано, не си спомням кога спряхда да ползвам фосфат цимент (прди 2,5 - 3 год.), и не се сещам сега за какво може да бъде използван освен за лепене на метални конструкции (евентуално на циркониеви конструкции :wink: )
- Пловдив 2000
Аватар
d-r A.Petev
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от d-r A.Petev »

Честно казано, не си спомням кога спряхда да ползвам фосфат цимент (прди 2,5 - 3 год.), и не се сещам сега за какво може да бъде използван освен за лепене на метални конструкции (евентуално на циркониеви конструкции Wink )
За евтина временна вложка !
д-р Антон Петев

БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
Стоматологичен факултет-Пловдив 1997г.
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

d-r A.Petev написа:
Честно казано, не си спомням кога спряхда да ползвам фосфат цимент (прди 2,5 - 3 год.), и не се сещам сега за какво може да бъде използван освен за лепене на метални конструкции (евентуално на циркониеви конструкции Wink )
За евтина временна вложка !
:roll: :snooty: бавно втвърдява и трудно се слага....
- Пловдив 2000
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Най- често сега ползвам за циментиране на металокерамични конструкции Кетак цем. Наблюденията ми са от няколко месеца и становище още не мога да дам. Но мога да кажа за един цимент за циментиране на метални и металокерамични конструкции, накои от които са над 30 години,според думите на някои пациенти. Това е карбоксилатният цимент/ Адхезор карбокси/. Налагало ми се е да подменям мостови конструкции , на 10,15 години поради апикална миграция на маргиналната гингива от венечният ръб на моста. След срязване на моста от долу съм намирал,чисти,без нито следа от кариес, покрити с непроменен по цвят карбокси ,витални зъбни пънчета. Така ,че според мен карбоксилатният цимент е много траен,и практически почти неразтворим, не позволяващ маргинално просмукване. Казвам ви ,все едно моста е залепен преди няколко часа. При това никаква миризма!
Пълната му противоположност е фосфат цимента,само след няколко години започва да се разтваря, да допуска маргинално просмукване и кариес по мостовите конструкции. Когато съм свалял такива мостове съм се уверявал в това - при това миризмата от конструкциите и въобще там дето е останал фосфат цимент за години / дори само за година -две/,е характерно неприятна.
Така ,че меко казано съм очарован от адхезор карбокси-направо фантастична трайност! :shock: :shock:
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
Аватар
d-r A.Petev
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от d-r A.Petev »

Втвърдяването и слагането е функция на правилното разбъркване,тъй че не е трудно.Не ми се говори за този материал, писах просто за да осмисля поне едно приложение на цимента.
д-р Антон Петев

Стоматологичен факултет-Пловдив 1997г.
Аватар
yavor3423
потребител
потребител
Обратна връзка:

Вставките колеги!

Мнение от yavor3423 »

Както казах Релай Х ми е дал проблеми само с изцяло керамични конструкции, получава се парадокс - счупване на керамичния онлей например по линия минаваща на части от милиметъра от линията на залепване - т.е. не се чупи цимента или зъба и не се отлепя, а се чупи конструкцията до залепването. Зъботехника ни твърди че проблема е именно в цимента - различен модул на еластичност спрямо керамиката. Препоръчайте ни друг цимент или силанизатор дето да коригира този проблем. Още - бях на лекция където изцяло разкритикуваха Релай Х-а за изцяло керамика именно по показатели здравина на свързването. Така че стига сте го хвалили колеги не е перфектния цимент за всякакви ситуации (тва и аз си го мислех в началото оплаквах се само от цената) - има си случаи когато трябва да търсим други решения. Някой ползва ли редовно Вариолинк - на тази лекция лекторът-французин го препоръча за керамични фасети и онлеи и искам да чуя и други мнения.
Публикувай отговор