видове цименти

Вашият опит в областта на подвижното и неподвижното протезиране
Аватар
д-р Аспарухов
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от д-р Аспарухов »

Разбира се, че така ще ви каже зъботехника - това е най-лесното - да търсиш вината извън себе си. Не искам да коментирам конкретния случай, но има даже глас йономери, модифицирани със смола, които са индицирани за циментиране на керамични и композитни инлеи, даже за изцяло керамични корони, направени от подсилена керамика (Флексурална якост > 600 Mpa) - Напр. Procera Alumina & Zirconia , Vita In-Ceram YZ, Lava, IPS E.max ZirCad ; KaVo Everest Zh-blank ; Denzir. Така че, съмнително е композитен цимент да причинява такива проблеми. Възможно е да не сте (вие или зъботехника) спазили протокола. Иначе Вариолинк, Панавия са композитни цименти, които изискват отделно свързване и в голяма степен предимствата им (пък и недостатъците) се дължат на свързващата система. Огромен плюс е наличието на т.нар. пробни пасти, особено ценни при залепване на фасети.
ivonik
нов потребител
нов потребител

Мнение от ivonik »

Колеги. дотук се коментира свърването към естествени зъби. А какво ще кажете за цименти за връзка на металокерамични конструкции с метални (титаниеви) надстройки!
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Докторе не виждам какво ви притеснява да използвате ГЙЦ или някой от самоадхезивните цименти.
ivonik
нов потребител
нов потребител

Мнение от ivonik »

Имам отлепване с ГЙЦ.
Аватар
Dr. Ignatov
потребител
потребител

Мнение от Dr. Ignatov »

По принцип ГЙЦ имат по-висока сила на свързване с метал (вкл. и титан), отколкото към ТЗТ. Така че не бива да се притеснявате. А опита ви с отлепването - не всички ГЙЦ са еднакви все пак.
Д-р Игнатов
Аватар
д-р Венелинов
модератор
модератор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Венелинов »

ivonik написа:Имам отлепване с ГЙЦ.

А какъв ГЙЦ ползвате?
- Пловдив 2000
- Българско Ендодонтско Общество
- "Робът се стреми към свобода, свободният-към съвършенство" Гоце Делчев
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Според мен вината не бива да се търси в цимента. Много хора ползват временен или карбокси цимент при циментиране на имплантни корони. Проверете оклузията или дизайна на надставката.
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
ivonik
нов потребител
нов потребител

Мнение от ivonik »

Проблемът се оказа не в цимента. Благодаря!
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

ivonik написа:Колеги. дотук се коментира свърването към естествени зъби. А какво ще кажете за цименти за връзка на металокерамични конструкции с метални (титаниеви) надстройки!

Ако конструкцията е точна, с каквото и да лепите, все е здраво. Ако, обаче, не е точна, короните са широки, нищо не помага - все ще се отлепва. Особено пък, ако и не е наартикулирана добре. Каквото и да си говори зъботехникът, нещата опират винаги до точността. Циментите са само помощни средства, те не са основното, те допълват адхезията между конструкцията и пънчето.
Аватар
д-р Аспарухов
редовен потребител
редовен потребител
Обратна връзка:

Мнение от д-р Аспарухов »

Alexandra написа:Циментите са само помощни средства, те не са основното, те допълват адхезията между конструкцията и пънчето.
Може би имате предвид фрикцията (триенето). Щото няма адхезия между пънчето и конструкцията. И съвсем не съм съгласен, че нямат значение, защото колкото и точно да работим от самия технологичен процес се получава отстояние между конструкцията и пънчето. Няма технология която да не дава такова отстояние, дори най точните галвано (изменения в отпечатъка, лъжицата, гипса, метала), нито CAD-CAM (свиване на циркония). Затова цимента не е без значение.
ivonik
нов потребител
нов потребител

Мнение от ivonik »

Отново се засичаме с Alexandra в темите, която дава категорични, но за сметка на това не особено коректни заключения, което може да се отдаде на нейната младост. Но все пак поздравления!
Аватар
dr.Petkova
чест потребител
чест потребител

Мнение от dr.Petkova »

Напълно съм съгласна с Александра.Точността и наартикулирането са решаващи.Ако има конструкционна или грешка при изпълнението,по-добрият/адхезионно и киселинно/цимент може да "поскрие"това онова,но не за дълго.А ако всичко е изпълнено по протокол,циментирането е завършек на добре свършената работа.Въпреки,че понякога изобщо не е ясно,защо една конструкция 14 с висящи 13 и 15 зъби -керамична е издържала,без да се разлепи 18 години,а друга /по правилата/,се разлепя и разлепя... :shock: Все пак,не е лошо,от време на време ,да търсим грешките в нас самите,не само в материалите! :(
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

ivonik написа:Отново се засичаме с Alexandra в темите, която дава категорични, но за сметка на това не особено коректни заключения, което може да се отдаде на нейната младост. Но все пак поздравления!
Защо ли, сякаш съзирам ирония, в тез слова? :roll: :roll: :roll:
Благодаря, все пак, приемам го като комплимент към белите ми коси :lol: :lol: .
Но защо смятате, че не са коректни? Азбучна истина е това, че, ако короните не са точни в шийката, ако прагът не е точно възпроизведен и конструкцията не ляга плътно там, короните се отлепват. А и имам горчив опит в тази посока, натрупан през годините. :oops: :oops: Освен това, правилният термин е фиксиране, не - залепване.
И от мен поздрави с усмивка. :lol: :lol:
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Въпросът е, че корони, които "не са точни в шийката, ако прагът не е точно възпроизведен и конструкцията не ляга плътно там" нямат място в устата въобще, цимент въобще не бива да ги докосва, освен като временни конструкции.

От друга страна добре прилягаща корона на пънче/надставка с недостатъчни паралелелизъм или повърхност ще се отлепват независимо от "адхезивната техника".
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
ofas
потребител
потребител

Мнение от ofas »

да истина е 4е неточноста е гаф който трудно се покрива от цимента, но възможности за грешки - бол. Помня на какво ни учеха за дебелината на цимента и май поради тази причина ако не е метално пънчето гледам да циментирам с материала с който съм изградил - ако е кетак молар - циментирам с кетак молар, ако знам че скоро ще има ортопедия и съм използвал химио полимер - цементирам със химио полимер - вярно малко опит ми беше нужен - но му хванах цаката за химио полимера:) а що се отнася до керамиката и фасетите - тук на село не се слагат много така 4е имам и по малък опит, но май принципа ми работи и при тях :))
може би греша, но за сега това работи добре при мен....
за кетак цем - като 4е ли не съм прекалено доволен - имах си грижи с фиксираните конструкции ...
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Мнение от doktor galindar »

Колеги , кой ГИЦ от серията Fuji беше подходящ за циментиране на металокреамични конструкции ? Има ли го в капсулна форма ? Колко е цената на една капсула и за колко зъба е достатъчна ? Евентуално фирма от която може да се поръча ? Щях да забравя -какъв кондиционер ползвате и откъде си го купувате ?
Д-р Галин Евгениев
''От всички пътища - два еднакви няма ! ''
БЪЛГАРСКО ЕНДОДОНТСКО ОБЩЕСТВО
http://www.dental-studio.vibs.bg/index.php
http://www.youtube.com/watch?v=-ZJDNSp1 ... re=related
javor
чест потребител
чест потребител

Мнение от javor »

Fuji plus.Има го и в капсулна форма.Цената е 4.60 лв. за една капсула,а за колко зъба стига е относително да се каже,защото ако констукцията е точна с дебелина на циментиращия слой 50 микрона(точност постигана само от добрите лаборатории за металокерамичната технология), може да циментирате и 6 корони и да ви остане.Ако се налага обаче да пилите при ажустирането,може и да се окаже че една капсула няма да ви стигне и за две коронки(мостокрепителя),средно за 2-3 коронки се препоръчва.Фирмите които го предлагат са Дентатехника и Ултрадентал,обаче може да го потърсите и по местните дентални магазини има го и в Патриция.Използва се Fuji Plus Conditioner обаче преди да го използвате прочетете това.
д-р Аспарухов написа:Кондиционирането се прави със специален кондиционер за дентин, обикновено е полиакрилова киселина 10 или 20% разтвор, оцветен в някакъв цвят за да можете да контролирате, както самото кондициониране, така и последващото промиване, което трае поне толкова, колкото кондиционирането - обикновено 20сек., респективно 10 сек. (т.е. 10% р-р - 20 сек. / 20% р-р - 10 сек.) Има и глас йономери, които ползват специални кондиционери, напр. ГЙЦ модифициран със смола за циментиране, който съдържа алуминиев хлорид. Но не Ви пропоръчвам да кондиционирате с него витални зъби, т.е. не е задължителен.
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Благодаря много за информацията Докторе !
Доста ми е полезна !
Д-р Галин Евгениев
ники
чест потребител
чест потребител
Обратна връзка:

Мнение от ники »

Проблемите с циментирането и циментите са доста сериозни. Тази година надявам се ще организираме курс за клиника на Циркониевите конструкции включващ, анализ, изпиляване, видове прагове , ъгли на изпиляване , ажустиране, циментиране и доста сероизен поглед върху клиниката конкретно за този материал тъй като има огромни празнини при работата с него в нашите кабинети.

Ники :D
Аватар
doktor galindar
специален член
специален член

Колеги, на този етап с какво предпочитате да циментирате керамични и металокерамични констукции за витални и невитални зъби ?
Д-р Галин Евгениев
Публикувай отговор